جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تحصیل در رومانی

تحصیل در رومانی

در سال های اخیر، تعداد داوطلبان مهاجرت به کشورهای اروپایی جهت ادامه تحصیل افزایش یافته است. تحصیل در دانشگاه های خارجی به عنوان یکی از بهترین روش های مهاجرت شناخته می شود. رومانی از کشورهایی به شمار می رود که در سال های اخیر مورد توجه دانشجویان ایرانی قرار گرفته است. دانشگاه های کشور رومانی در سه سال اخیر توسط وزارت علوم و بهداشت ایران تایید شده اند. اگر می خواهید بیشتر با شرایط تحصیل در این دانشگاه ها آشنا شوید، با ما همراه شوید.

مشاوره مهاجرت تحصیلی
تحصیل در رومانی

مشاوره تحصیل در رومانی

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

چرا کشور رومانی؟

رومانی یکی از زیباترین کشورهای جنوب شرقی اروپا به شمار می رود. بخارست به عنوان پایتخت این کشور، ششمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا محسوب می شود. این کشور با بلغارستان، مولداوی، اوکراین، مجارستان و صربستان همسایه است. واحد پول رومانی، لئوی نام دارد. هر یورو معادل 5 لئوی رومانی به فروش می رسد.

رومانی با مساحت 238400 کیلومتر مربع و جمعیت بیش از 19 میلیون نفر از کشورهای اتحادیه اروپا و سازمان ناتو به شمار می رود. با این وجود، رومانی جز شینگن نیست. به همین دلیل است که اخذ ویزا از این کشور در مقایسه با کشورهای عضو شینگن آسان تر خواهد بود. مردم کشور رومانی به زبان رومانیایی صحبت می کنند.

رومانی در 20 سال گذشته پیشرفت های قابل توجهی داشته است به طوری که دانشجویان بسیار زیادی برای تحصیل به این کشور مهاجرت می کنند. یکی از اصلی ترین دلایل انتخاب رومانی برای ادامه تحصیل، پایین بودن هزینه زندگی و همچنین شهریه دانشگاه هاست. علاوه بر این، امکانات آموزشی و رفاهی دانشگاه های رومانی برای دانشجویان با برترین کشورهای جهان برابری می کنند.

دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه های برتر کشور رومانی می توانند در هر کجای جهان مشغول به کار شوند چراکه مدرک آن ها در سراسر جهان معتبر است. به این نکته توجه داشته باشید که چهار دانشگاه پزشکی این کشور طی سه سال اخیر مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران قرار گرفته اند.

معرفی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کشور رومانی

رومانی به عنوان یکی از کشورهای برتر اروپایی در زمینه تحصیل به شمار می رود. این کشور دارای دانشگاه های بسیار زیادی است که اکثر آن ها از برترین دانشگاه های اروپا محسوب می شوند. به طور کلی، چهار دانشگاه کشور رومانی در سه سال اخیر توسط وزارت علوم و بهداشت ایران تایید شده اند.

در نتیجه، دانشجویانی که قصد برگشت به کشور بعد از اتمام تحصیل را دارند، به راحتی می توانند در این چهار دانشگاه به تحصیل بپردازند. مدرک تحصیل این دانشگاه ها در سراسر ایران قابل قبول است. در ادامه، به معرفی چهار دانشگاه مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران در رومانی می پردازیم.

دانشگاه پزشکی کارول داویلا بخارست

دانشگاه کارول داویلا (carol Davila University of Medicine and Pharmacy) یکی از برترین دانشگاه های پزشکی بخارست محسوب می شود که در سال 1857 تاسیس شد. این دانشگاه نه تنها از برترین دانشگاه های پزشکی رومانی به حساب می آید بلکه یکی از بهترین ها در جهان محسوب می شود. دانشجویان بسیار زیادی از سراسر جهان هر ساله به منظور ادامه تحصیل در رشته پزشکی وارد این دانشگاه می شوند.

از محبوب ترین رشته های تحصیلی دانشگاه کارول داویلا کشور رومانی می توان به انواع رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی اشاره کرد. روش های آموزش در این دانشگاه بر اساس استانداردهای جهانی است. به همین دلیل، پزشکان و متخصصان بسیار خوبی از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند و مشغول بکار در سراسر جهان هستند.

علاوه بر سطح بالا آموزش، امکانات این دانشگاه در مقایسه با سایر دانشگاه های پزشکی کشورهای همسایه فوق العاده است. به این نکته توجه داشته باشید که تحصیل در دانشگاه کارول داویلا بخارست به دو زبان انگلیسی و رومانیایی انجام می شود. فارغ التحصیلان از این دانشگاه به راحتی می توانند در کشور رومانی یا هر کشور دیگری کار کنند؛ زیرا مدرک تحصیلی آن مورد قبول سراسر جهان است.

دانشگاه کارول داویلا بخارست

دانشگاه گریگور تی پوپا

یکی دیگر از برترین دانشگاه های کشور رومانی که مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران است، گریگور تی پوپا (Grigore T. Popa) نام دارد. این دانشگاه که در سال 1879 تاسیس شد، در زمینه انواع رشته های پزشکی از سراسر جهان دانشجو می پذیرد. تعداد دانشجویان دانشگاه گریگور تی پوپا به 10 هزار نفر می رسد که حدود یک سوم از آن ها را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند.

از آنجایی که دانشگاه گریگور تی پوپا مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران قرار دارد، داوطلبان ایرانی بسیار زیادی جهت ادامه تحصیل در این دانشگاه اقدام می کنند. مدرک تحصیلی ارائه شده توسط این دانشگاه در ایران و سراسر جهان مورد تایید است. به این نکته توجه داشته باشید که دانشجویان خارجی می توانند به زبان انگلیسی یا رومانیایی به تحصیل در این دانشگاه بپردازند.

دانشگاه گریگور تی پوپا

دانشگاه پزشکی تیمیشوآرا

دانشگاه پزشکی تیمیشوآرا (University Timisoara) از دیگر دانشگاه های برتر کشور رومانی و جهان به شمار می رود. مدرک تحصیلی این دانشگاه نیز مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران قرار دارد. این دانشگاه در شهر تیمیشوآرا واقع شده است که به عنوان یکی از زیباترین و بهترین شهرهای رومانی شناخته می شود. تحصیل در دانشگاه پزشکی تیمیشوآرا نیز به دو زبان انگلیسی و رومانیایی صورت می گیرد.

فارغ التحصیلان از دانشگاه پزشکی تیمیشوآرا می توانند به راحتی در سراسر جهان شروع بکار کنند. این دانشگاه ازنظر استانداردهای جهان در میان برترین دانشگاه ها قرار می گیرد. علاوه بر این، امکانات ارائه شده به دانشجویان توسط دانشگاه پزشکی تیمیشوآرا در حد و اندازه بهترین دانشگاه های جهان است.

دانشگاه پزشکی تیمیشوآرا

دانشگاه پزشکی UMF

آخرین دانشگاه مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران در کشور رومانی، UMF نام دارد. این دانشگاه با امکانات بی نظیر در شهر زیبا کلوژ-نپوکا قرار دارد که به عنوان مدرن ترین شهر رومانی شناخته می شود. در نتیجه، دانشجویان علاوه بر برخورداری از امکانات بی نظیر می توانند از زندگی در این شهر لذت ببرند. با داشتن مدرک تحصیلی از دانشگاه پزشکی UMF می توان در سراسر ایران و جهان شروع بکار کرد.

به این نکته توجه کنید که زبان تحصیل در این دانشگاه نیز انگلیسی و رومانیایی است. در نتیجه، دانشجویان علاقمند به تحصیل در دانشگاه پزشکی UMF با مشکل زبان روبرو نخواهد شد.

دانشگاه پزشکی UMF

شرایط تحصیل در برترین دانشگاه های کشور رومانی

تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران در رومانی می تواند یک فرصت ایده آل برای هر دانشجویی باشد. رومانی همواره به دلیل داشتن سیستم آموزشی بسیار کارآمد و پیشرفته در جهان شهرت داشته است. علاوه بر این، دانشگاه های این کشور ازنظر امکانات تحصیلی نیز با برترین دانشگاه های جهان رقابت می کنند.

به عنوان مثال، دانشجویان رشته های پزشکی دانشگاه های رومانی بعد از چند ترم اول می توانند تجربه آموزش در بخش کلینیکال و آزمایشگاهی را به دست آورند. از محبوب ترین رشته های تحصیلی دانشگاه های کشور رومانی برای دانشجویان ایرانی می توان به پزشکی و دندانپزشکی اشاره کرد. البته، امکان تحصیل در رشته های دیگر ازجمله: داروسازی، پرستاری، دامپزشکی و فیزیوتراپی نیز وجود دارد.

مدت زمان تحصیل در هر یک از این رشته ها در دانشگاه های برتر رومانی در جدول زیر آورده شده است:

رشته تحصیلی

مدت زمان تحصیل

پزشکی

6 سال

دندانپزشکی

5 سال

داروسازی

5 سال

دامپزشکی

6 سال

پرستاری

3 تا 4 سال

فیزیوتراپی

3 تا 4 سال

از آنجایی که امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و رومانیایی در کشور رومانی وجود دارد، داوطلب باید پیش از شروع تحصیل در اینباره تصمیم بگیرد. به این نکته توجه داشته باشید که اخذ پذیرش از دانشگاه های معرفی شده در این مقاله به آسانی امکان پذیر است. این دانشگاه ها، آزمون ورودی ندارند و داوطلبان تنها با ارائه نمره آزمون زبان خود می توانند اقدام کنند. البته، امکان دادن آزمون زبان در رومانی و ارائه نمره آن به دانشگاه مدنظر نیز وجود دارد.

هزینه تحصیل در دانشگاه های برتر کشور رومانی

هزینه تحصیل در دانشگاه های برتر کشورهای خارجی شامل هزینه زندگی و شهریه دانشگاه می شود. دانشگاه های رومانی به دلیل داشتن شهریه پایین تر نسبت به کشورهای همسایه ازجمله: مجارستان و چک مورد توجه داوطلبان قرار گرفته اند. شهریه تحصیل در دانشگاه های برتر مجارستان (مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران) به طور میانگین 8 هزار یورو در نظر گرفته می شود. البته، این شهریه بسته به رشته تحصیلی و تعداد واحدها متغیر خواهد بود.

هزینه زندگی به سبک زندگی هر دانشجو بستگی دارد. با این وجود، یک دانشجو خارجی با 300 یورو در ماه می تواند به راحتی در این کشور زندگی کند. این مبلغ در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه است. دانشجویان خارجی برای کاهش هزینه های تحصیل می توانند بورسیه تحصیلی بگیرند. از مهم ترین بورسیه های تحصیلی کشور رومانی می توان به کمک مالی NTU، بورسیه های اعطایی وزارت خارجه و  Future Future 2021 اشاره کرد.

برخی از مهم ترین هزینه های تحصیل و زندگی در رومانی در جدول زیر به طور خلاصه آورده شده اند:

شهریه دانشگاه

8 هزار یورو (به طور میانگین)

هزینه زندگی

300 یورو در ماه

هزینه اجاره آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر

350 یورو

کارت ماهانه حمل و نقل

16 یورو

وعده غذایی برای دو نفر

30 یورو

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا تحصیل کشور رومانی

دریافت ویزا تحصیلی رومانی بسیار ساده تر از سایر کشورهای اروپایی است. برای این منظور، ابتدا باید از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش بگیرید. پس از اخذ پذیرش، مدارک زیر برای دریافت ویزا تحصیلی این کشور نیاز خواهند بود:

 • نامه پذیرش دانشگاه مورد نظر
 • اثبات تمکن مالی
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • اثبات پرداخت شهریه به مدت یک سال
 • بیمه درمانی
 • پرداخت 150 یورو برای اخذ ویزا
 • تاییدیه والدین یا سرپرست قانونی

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور رومانی، مدارک زیر را تهیه کنید:

 • گواهی تحصیل مقاطع پایین تر (دیپلم، کارشناسی یا کارشناسی ارشد)
 • ترجمه ریزنمرات مقاطع پایین تر
 • کپی پاسپورت
 • ترجمه شناسنامه و کارت ملی
 • گواهی پزشکی
 • عکس

به طور کلی، دو روز تا دو ماه برای بررسی تمام مدارک زمان نیاز خواهد بود. نتیجه نهایی توسط سفارت به متقاضی اخذ ویزا رومانی ایمیل می شود. آیا تاکنون اقدام به اخذ ویزا رومانی کرده اید؟

سخن پایانی

کشور رومانی یکی از بهترین کشورهای اروپایی به منظور ادامه تحصیل به شمار می رود. دانشگاه های این کشور از جدیدترین و پیشرفته ترین امکانات برای آموزش دانشجویان خود استفاده می کنند. از مهم ترین مزایا تحصیل در دانشگاه های رومانی می توان به پذیرش آسان، امکان دریافت بورسیه تحصیلی، کیفیت علمی عالی و شهریه مناسب اشاره کرد.

علاوه بر این، امکان تحصیل به زبان انگلیسی و رومانیایی بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی وجود دارد. در سال های اخیر، چهار دانشگاه رومانی (کارول داویلا بخارست، گریگور تی پوپا، UMF و تیمیشوآرا) مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران قرار گرفته اند. در نتیجه، مدرک دانشجویان این دانشگاه ها در ایران و سراسر جهان مورد قبول است. به نظر شما، تحصیل در دانشگاه های خارجی چه مزایایی دارد؟

مشاوره تحصیل در رومانی

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد