جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

دانشگاه های چین

طبق آخرین آمار سال 2022، کشور چین بیش از 2700 دانشگاه دولتی و 750 دانشگاه غیردولتی یا خصوصی دارد. تعداد بالای دانشگاه‌ها در کنار فرصت‌های بی‌شماری که در چین وجود دارد، باعث شده که دانشجویان زیادی به فکر تحصیل در دانشگاه‌های چین باشند. دولت مرکزی چین برای اینکه دانشجویان بین‌المللی را به مهاجرت تحصیلی به چین ترغیب کند، بورسیه‌های مختلفی را برای آن‌ها ارائه کرده است. این در حالی است که دانشگاه‌های چین دارای امکانات رفاهی و کیفیت آموزشی بالایی هستند.

به همین خاطر، در این مقاله در مورد دانشگاه‌های چین صحبت می‌کنیم و قرار است اطلاعات کامل و جامعی در مورد مراحل، شرایط تحصیل و نحوه اپلای در دانشگاه‌های چین کسب کنید. همچنین دانشگاه‌های مختلف چین و جایگاه آن‌ها در رتبه‌بندی‌های جهانی را برای شما آورده‌ایم. پس اگر قصد مهاجرت تحصیلی به چین را دارید و به دنبال اطلاعات دقیق در مورد دانشگاه‌های چین هستید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

مزایای تحصیل در دانشگاه‌های چین

کشور چین دارای دانشگاه‌ها و کالج‌های عمومی و خصوصی زیادی است که به‌خاطر داشتن اساتید نخبه، امکانات آموزشی زیاد و زیرساخت‌های قوی شهرت جهانی دارند. برای مثال، دانشگاه تحقیقاتی چینهوا در شهر پکن، رتبه17 را در رنکینگ‌های جهانی کسب کرده و یکی از اهداف اصلی دانشجوهای مهاجر به چین است. این دانشگاه مورد تأیید وزارت بهداشت هم است و شما بدون نیاز به معادل‌سازی می‌توانید در هر زمانی که بخواهید، برای ادامه تحصیل به ایران بازگردید. در ادامه برخی از مزایای تحصیل در دانشگاه های چین را شرح می‌دهیم.
 1.  مهم‌ترین مزایای تحصیل در دانشگاه های چین:
 2.  هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه
 3.  یادگیری زبان تازه و جدید چینی
 4.  کسب مدارک معتبر و شناخته‌شده به‌صورت جهانی
 5.  افزایش فرصت‌های شغلی و داشتن آینده‌ای درخشان
 6.  بورسیه‌های متعدد برای انواع رشته‌ها و امکان تحصیل رایگان
 7.  تحصیل در دانشگاه‌های پیشرفته زیر نظر اساتید نخبه

2. انتخاب دانشگاه برای تحصیل

 برای انتخاب دانشگاه موردنظر، می‌توانید به سایت‌های دانشگاه های چین مراجعه کنید و برنامه‌ها و رشته‌های در دسترس را برای هر یک از دانشگاه‌ها بررسی کنید. تمام شرایط دانشگاه، از جمله شرایط و پیش‌نیازهای پذیرش، مدارک موردنیاز، ددلاین و زمان ارسال درخواست و همچنین بورسیه‌های آن را می‌توانید در سایت رسمی هر دانشگاه مشاهده کنید. شاید بتوانید بورسیه‌ای مطابق با شرایط و موقعیت خود بیابید و امکان تحصیل رایگان در دانشگاه‌ چین برای شما مهیا شود. ما در ادامه سعی کردیم برترین دانشگاه های چین برای هر رشته را هم معرفی کنیم.

3. آماده‌سازی مدارک

برای ارسال درخواست خود به دانشگاه‌ها، باید مدارک و گواهی‌هايی را نیز ارائه کنید. این مدارک به‌صورت کلی شامل موارد زیر هستند؛ اما ممکن است در برخی دانشگاه‌ها، علاوه بر این موارد مدارک بیشتری هم موردنیاز باشد. پس بهتر است به سایت رسمی دانشگاه موردنظر خود مراجعه کنید.

 1. عکس اندازه پاسپورت با پس‌‌زمینه سفید
  2. فتوکپی پاسپورت معتبر (حداقل یک سال اعتبار داشته باشد)
  3. فتوکپی ویزای معتبر
  4. کارت شناسایی شخصی
  5. گواهی سلامت
  6. گواهی عدم سوءپیشینه کیفری
  7. گواهی مهارت زبان چینی/انگلیسی

8. ضمانت‌نامه: (در صورتی که سن شما کمتر از 18 سال باشد و به‌تنهایی {بدون والدین} به چین مهاجرت تحصیلی کنید، باید یک قیم قانونی در چین پیدا کنید. همچنین لازم است بیانیه‌ای ارائه کنید که قیم قانونی دانش‌آموز {یا والدین در صورت حضور} آن را امضا کرده و نشان می‌دهد که مسئولیت دانش‌آموز در مورد رعایت قوانین و مقررات چین و دانشگاه بر عهده قیم یا والدین است)

9. تمکن مالی: مدرکی که نشان می‌دهد دانشجو می‌تواند از پس هزینه‌های زندگی در چین بربیاید. در صورت اخذ بورسیه، نیازی به ارائه گواهی تمکن مالی نیست.

10. مدرک دیپلم برای دوره کارشناسی و یا مدرک مقطع تحصیلی پیشین برای دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری. علاوه بر مدرک، باید کارنامه یا ریزنمرات این مدارک هم به‌‌صورت رسمی ترجمه و ارائه شوند. اگر می‌خواهید با مدرک دیپلم در چین تحصیل کنید، پیشنهاد می‌کنیم سری به مقاله شرایط تحصیل در چین با مدرک زبان مراجعه کنید.

برای مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد علاوه‌ بر موارد بالا، مدارک زیر نیز الزامی است:

11. بیانیه شخصی و رزومه
12. دو توصیه‌نامه از طرف اساتید
13.  ارائه سی‌دی از کارهای عملی، برای دانشجویان هنر و عکاسی

4. ارسال مدارک و مشخص‌شدن نتیجه

 بعد از اینکه مدارک خود را بر اساس مدارک موردنیاز دانشگاه آماده کردید، نوبت به ارسال آن‌ها می‌رسد. شما باید حین ارسال مدارک، فرم درخواست پذیرش دانشگاه را هم پر کنید که از سایت دانشگاه قابل‌دسترسی است. بعد از ارسال مدارک، دانشگاه مدارک شما را بررسی می‌کند و باید منتظر نتیجه بمانید. معمولاً پردازش درخواست شما، بین 4 تا 8 هفته طول می‌کشد. در صورتی که درخواست شما پذیرفته شود، نامه تأییدیه برای شما ارسال می‌شود و شما با دردست‌داشتن آن، می‌توانید برای دریافت ویزای تحصیلی چین اقدام کنید.
 1. دریافت ویزای تحصیلی و ورود به خاک چین

بعد از اینکه پذیرش و تأییدیه دانشگاه را دریافت کردید، می‌توانید با مراجعه به سفارت چین، درخواست خود برای اخذ ویزای تحصیلی چین ثبت کنید. برای این کار، باید ابتدا از سفارت نوبت بگیرید و مدارکی مانند مدارک هویتی، تأییدیه دانشگاه، گواهی تمکن مالی (در صورت بورسیه نشدن) و غیره را به سفارت ارائه کنید.

بعد از دریافت ویزا، شما می‌توانید وارد خاک چین شوید و مشغول به تحصیل شوید. در مقاله اخذ ویزای جهت تحصیل در چین، بیشتر در مورد این موضوع صحبت کرده‌ایم و پیشنهاد می‌کنیم که آن را مطالعه کنید.

شرایط پذیرش در دانشگاه های چین

شرایط تحصیل در دانشگاه های چین ممکن است بین دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف متفاوت باشد. اما در کل، برای ورود به یک دانشگاه چینی، علاوه بر مدارک هویتی و تمکن مالی، شما به پیش‌نیازها و شرایط زیر دارید:

 • مدرک تحصیلی: برای تمام مقاطعی که بخواهید درخواست پذیرش خود را ارسال کنید، لازم است نمرات و معدل مقاطع پیشین را ارائه دهید. مدرک تحصیلی دبیرستان یا کارشناسی و نمرات علوم پایه به‌صورت رسمی باید ترجمه و معادل‌سازی شود.
 • دانش زبانی: در برخی از دانشگاه‌ها برای ارزیابی دانش زبان چینی شما، نمره قبولی در آزمون زبان HSK الزامی است. در غیر این صورت می‌توانید برای برنامه‌های زبان انگلیسی این دانشگاه درخواست بدهید که در آن داشتن گواهی آزمون زبان انگلیسی آیلتس یا تافل لازم است.
 • سن متقاضی: برخی از دانشگاه‌ها، ممکن است شرایطی را برای سن متقاضیان در نظر گرفته باشند. برای مثال در بیشتر دانشگاه‌ها افراد 18 الی 25 ساله برای دوره‌های کارشناسی شانس بیشتری دارند. ازآنجایی ‌که عدد مشخصی برای کلیه دانشگاه های چین وجود ندارد بهتر است برای اطلاع از آن به سایت رسمی دانشگاه موردنظر خود مراجعه کنید.
 • آزمون ورودی: بسیاری از دانشگاه های چین به‌خصوص در سطح کارشناسی ارشد و دکترا، دارای آزمون ورود به دانشگاه هستند. آزمون گائو کائو (Gao Kao) رایج‌ترین آزمون ورودی به دانشگاه های چین است. شما باید در این آزمون عملکرد خوبی داشته باشید تا بتوانید در کنار سایر دانشجویان چینی در دانشگاه‌های معتبر و برتر چینی درس بخوانید.

شرایط بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های چین

کشور چین بورسیه‌های تحصیلی متعددی را برای دانشجویان ارائه کرده است. دانشجویان خارجی و بین‌المللی هم از این قاعده مستثنی نیستند و شهروندان کشورهای دیگر هم می‌توانند برای دریافت بورسیه تحصیلی چین اقدام کنند. برخی از این بورسیه‌ها، هزینه‌های تحصیل شما (مانند شهریه دانشگاه و خوابگاه) را پوشش می‌دهند و برخی دیگر، تمام هزینه‌های تحصیل، اقامت، و حتی تفریح شما را پوشش می‌دهند.

در واقع، چین یکی از سخاوتمندانه‌ترین کشورهایی است که به دانشجویان خارجی بورسیه می‌دهد و در حال حاضر بیش از 50000 دانشجوی بین‌المللی در چین دارای بورسیه تحصیلی هستند. انواع بورسیه‌های تحصیلی در کشور چین وجود دارند. برخی از آن‌ها شامل بورسیه‌های دولتی (CSC Scholarships)، بورسیه‌های دانشگاهی، بورسیه موسسه‌های کنفوسیوس و بورسیه‌های سفارتخانه‌ها است.

بعضی از بورسیه‌ها نیز توسط دانشگاه‌های معتبر جهانی برای رشته‌هایی خاص، مانند هواشناسی، تحقیقات هوافضا و یا برای پژوهشگران ارائه داده می‌شوند. کسانی که قصد دارند برای بورسیه‌های تحصیلی چین اقدام کنند، در اکثر موارد باید بین 18 تا 28 سال سن داشته باشند، مهارت زبان انگلیسی قوی داشته باشند و دارای معدل و ریزنمرات بالا در مقطع قبلی باشند.

در بیشتر بورسیه‌ها میزان عملکرد و دانش فرد هم برای پذیرش از اهمیت زیادی برخوردار است. یکی از فاکتورهای مهم دیگر برای برخی از دانشگاه‌ها، تسلط بر زبان چینی است. برای اطلاعات بیشتر در مورد شرایط دریافت بورسیه و میزان پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی در هر نوع بورسیه، پیشنهاد می‌کنیم مقاله بورسیه‌های تحصیلی در چین را بررسی کنید.

تعداد دانشگاه‌ها در چین

چین بیش از 2700 دانشگاه عمومی و 700 دانشگاه خصوصی دارد و حدود 40 میلیون دانشجو در این دانشگا‌ه‌ها ثبت‌نام کرده‌اند. چین با 188 کشور و 46 سازمان بزرگ بین‌المللی همکاری کرده و این کشورها و سازمان‌ها توافق کرده‌اند که مدارک تحصیلی چین را به رسمیت بشناسند. اکنون مدارک تحصیلی چین را کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، استرالیا، آلمان و غیره به رسمیت می‌شناسند. در واقع کیفیت آموزشی و سطح علمی این دانشگاه‌ها در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است. در ادامه بیشتر در مورد دانشگاه‌های دولتی و خصوصی چین صحبت می‌کنیم.

دانشگاه‌های دولتی چین

بیش از 80 درصد دانشگاه های چین یعنی حدود 2700 دانشگاه در چین زیر نظر دولت هستند و دانشگاه عمومی به حساب می‌آیند. تحصیل در این دانشگاه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی می‌تواند بسیار مفید و مقرون‌به‌صرفه باشد و مزایای زیادی دارد. شما با تحصیل در دانشگاه های چین، علاوه‌ بر این‌که دو مدرک دریافت می‌کنید، از فرهنگ غنی و زیبایی‌های این کشور نیز بهره می‌برید. بهترین بخش این است که شما می‌توانید تمام این مزایا را با شهریه مقرون‌به‌صرفه به دست آورید. در زیر چند نمونه از دانشگاه های دولتی بین‌المللی به همراه میزان شهریه تحصیلی هر کدام آورده شده است:

 • دانشگاه پکینگ یا پکن
 • دانشگاه چینهوا
 • دانشگاه فودان
 • دانشگاه ناتینگهام نینگبو چین
 • دانشگاه تونگجی
 • و…

در مقاله دانشگاه‌های دولتی چین، در مورد شرایط اخذ پذیرش در این دانشگاه‌ها و سایر دانشگاه‌های عمومی چین صحبت کردیم. همچنین به موارد دیگری مانند زمان ارسال درخواست و بورسیه‌های تحصیلی آن‌ها اشاره شده است. پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر به آن مقاله مراجعه کنید.

دانشگاه‌های خصوصی چین

طبق آمارهای منتشر شده در سال 2022، بیشتر از 20 درصد کل مؤسسات آموزش عالی چین خصوصی هستند و بیش از 750 دانشگاه خصوصی در چین وجود دارد. نکته جالب در مورد دانشگاه‌های خصوصی چین این است که با اینکه شهریه بسیار بالاتری نسبت به دانشگاه‌های عمومی دارند، رنکینگ آن‌ها پایین‌تر است. البته دانشگاه‌های خصوصی هم مزایای مخصوص به خود را دارند؛ اما دانشگاه‌های عمومی چین دارای اعتبار بیشتری در بین جامعه آکادمیک دنیا هستند. برخی از دانشگاه های خصوصی و معتبر در کشور چین شامل موارد زیر هستند:

 • دانشگاه شیان جیائوتنگ-لیورپول
 • دانشگاه چینی هنگ‌کنگ، شنزن
 • دانشگاه دوک کونشان
 • دانشگاه سوچو
 • دانشگاه وست‌لِیک
 • و…

اگر به دنبال اطلاعات بیشتری در این مورد هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله دانشگاه‌های خصوصی چین را بخوانید که در آن در اطلاعات بیشتر و جامع‌تری در مورد این نوع دانشگاه‌ها ارائه کردیم.

ارزان ترین دانشگاه های چین

 

تعداد و تنوع دانشگاه های چین به‌قدری بالاست که تمام اقشار جامعه، می‌توانند به دانشگاه بروند. یعنی دست افراد در انتخاب دانشگاه بسیار باز است و می‌توانند دانشگاهی را انتخاب کنند که توان پرداخت شهریه آن را داشته باشند. دانشگاه‌ ووهان، شنژن، دانشگاه شاندونگ و جیانگنان برخی از دانشگاه‌های کشور چین، با شهریه‌هایی درخور و مناسب‌اند.

شهریه ورود به این دانشگاه‌ها به‌صورت تقریبی از 3000 دلار شروع می‌شود که عدد بسیار خوبی است. اگر می‌خواهید در مورد دانشگاه‌های ارزان بیشتر بدانید و لیست ‌آن‌ها را پیدا کنید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله ارزان‌ترین دانشگاه های چین را بخوانید که اطلاعات کامل در مورد دانشگاه های چین با شهریه کم را به شما گفته‌ایم.

گران ترین دانشگاه های چین

کشور چین هم‌زمان با اینکه آموزش‌های مقرون‌به‌صرفه‌ای دارد؛ اما دانشگا‌ه‌های گرانی هم دارد. برای مثال آکادمی مرکزی درام (The Central Academy of Drama) با شهریه 21 هزار دلار آمریکا (برای مدت چهار سال) در صدر دانشگاه‌های گران‌قیمت با شهریه‌های بالای چین قرار گرفته است. علاوه بر این، آکادمی مرکز هنرهای زیبا و همچنین آکادمی مرکزی موسیقی هم از گران‌ترین دانشگاه های چین هستند.

شاید بنا به شرایطی که دارید، لازم باشد در یکی از این دانشگاه‌ها و آکادمی‌ها به تحصیل بپردازید. در این حالت لازم است که اطلاعات دقیقی از این دانشگاه‌ها داشته باشید. اگر به دنبال این اطلاعات هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله گران‌ترین دانشگاه های چین را بخوانید تا اطلاعات لازم را کسب کنید. 

دانشگاه های چین مورد تأیید وزارت بهداشت ایران

 یکی از موارد مهمی که متقاضیان هنگام اقدام برای درخواست پذیرش باید به آن توجه کنند، مورد تأیید  بودن دانشگاه‌ موردنظر توسط وزارت بهداشت و یا سازمان‌های دیگر است. این مورد از این ‌جهت اهمیت دارد که شاید فرد قصد داشته باشد پس از تمام‌کردن دوره تحصیلی، به کشور خود بازگردد یا تحصیلات تخصصی را در کشوری دیگر ادامه دهد. ازاین‌رو، باید دانشگاه از قبل مورد تایید وزارت آن کشور باشد و در غیر این صورت، فرد باید آزمون‌هایی را دوباره در کشور مقصد پشت سر بگذارد و در برخی موارد نیز باید دوره تحصیلی را دوباره طی کند.