جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تحصیل داروسازی در روسیه

تحصیل داروسازی در روسیه

سه رشته پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی، بدون شک از برترین و پول‌سازترین رشته‌های دانشگاهی برای محصلین تجربی هستند و کسانی که برای کنکور تجربی درس می‌خوانند، بدون شک برترین و والاترین هدفشان، همین سه رشته است. بسیاری از افراد، شانس قبولی در رشته داروسازی در ایران را ندارند؛ به همین دلیل است که ما قصد داریم تا راه حلی جایگزین ارائه داده و تحصیل داروسازی در روسیه را برای شما امکان پذیر کنیم. حتما با ما تا آخر این مقاله همراه باشید تا همه چیز را درباره تحصیل در روسیه در این رشته بدانید.

مشاوره مهاجرت تحصیلی
تحصیل داروسازی در روسیه

مشاوره تحصیل داروسازی در روسیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

مزایای تحصیل رشته داروسازی در کشور روسیه

 

تحصیل در این رشته، به خصوص در خارج از کشور، بدون شک قوانین و قواعد و اصول خاصی دارد و بدیهی است که باید از تمامی شرایط تحصیل در این رشته، به خوبی آگاه باشیم. ما از صفر تا صد تحصیل داروسازی در روسیه را امروز در این مقاله، بررسی خواهیم کرد.

قبل از آنکه به سراغ اصل مطلب این مقاله برویم، ابتدا باید بدانیم که اصلا تحصیل داروسازی در روسیه، چه مزایایی دارد؛ چه ویژگی‌هایی باعث شده‌اند تا این رشته و تحصیل آن در روسیه، اینقدر محبوبیت پیدا کند و تا به این اندازه، مورد توجه قرار بگیرد.

نه فقط در ایران، بلکه در کل دنیا، رشته داروسازی دومین رشته پرطرفدار در حوزه تجربی به حساب می‌آید. بسیاری از دانشجویان برای اینکه بتوانند در یکی از سه رشته پزشکی، داروسازی و یا دندان‌پزشکی تحصیل کنند، حاضرند تا هر سختی را به جان بخرند! روسیه در این میان، نه تنها شرایط تحصیل در این رشته‌ها را تا حدودی برای متقاضیان آسان کرده است، بلکه برخی از دانشگاه‌های تاپ و درجه یک دنیا برای تحصیل در این رشته نیز، در همین کشور فعالیت می‌کنند.

از جمله دیگر مزایای تحصیل داروسازی در روسیه، می‌توان به این موارد هم اشاره نمود:

 • شانس قبولی بیشتر و آسان‌تر در این رشته، در مقایسه با ایران
 • وجود برترین دانشگاه‌های دولتی آسیا برای تحصیل در رشته داروسازی
 • گستردگی برنامه‌های آموزشی و تنوع آموزش، آن هم با کیفیت بسیار بالا
 • شهریه بسیار مناسب در مقیاسه با کشورهای اروپایی و دانشگاه‌های هم‌سطح
 • امکان برخورداری از انواع بورسیه‌ها تحصیلی، فاند و کمک هزینه
 • امکان تحصیل به هر دو زبان انگلیسی و روسی 

شرایط لازم برای تحصیل داروسازی در روسیه

 

قبل از اینکه بخواهید به سراغ تحصیل در رشته داروسازی در روسیه بروید، ابتدا باید از شرایط لازم و ضروری آن آگاهی داشته باشید و سپس با آمادگی کافی، نسبت به درخواست ویزا و اپلای، اقدام فرمایید.

یکی از مهم‌ترین شرایط لازم پیش از تحصیل داروسازی در روسیه، شرکت در آزمون ورودی دولتی است. البته بسته به هر دانشگاه، ممکن است که شرکت در این آزمون، ضروری باشد یا نباشد.

اما در اکثر مواقع، متقاضیان لازم است که قبل از شروع به تحصیل، در این آزمون به که به آزمون «EGE» معروف است، شرکت نمایند.

اگر قصد تحصیل داروسازی در روسیه را دارید، دو راه پیش روی خود خواهید داشت: اول آنکه خودتان هزینه تحصیل را بر عهده بگیرید و تمامش را با تمکن مالی متقبل شوید، و راه دوم آنکه از بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های دولت روسیه بهره‌مند شوید. اگر انتخاب شما راه دوم است، پس شرکت در آزمون EGE نیز برایتان ضروری خواهد بود. این آزمون، به نوعی شبیه به کنکور خودمان است و کسانی که دوره دبیرستان را تمام می‌کنند، برای ورود به دانشگاه باید در این آزمون، شرکت نمایند.

البته اگر قصد تحصیل به زبان روسی را دارید، باید یک شرط دیگر را نیز دارا باشید آن هم زبان روسی است.

دوره‌های یادگیری زبان روسی ( پادفک )

 

دانشجویانی که قصدا دارند به زبان روسی به تحصیل داروسازی در روسیه بپردازند، باید در دوره‌های آموزش زبان روسی این کشور شرکت کنند. این دوره‌ها، با نام «پادفک» شناخته می‌شود و گاها از جمله شرایط لازم و ضروری برای ورود به دانشگاه‌های این کشور هستند. (ضرورت حضور در این دوره، به قوانین هر دانشگاه بستگی دارد)

بسیاری از کشورها، چنین دوره‌هایی را برای آمادگی بیشتر دانشجویان برگزار می‌کنند و به نوعی آن را پیش نیاز تحصیل در دانشگاه‌ها، قرار می‌دهند. به همین منوال، کسانی که قصد تحصیل داروسازی در روسیه به زبان روسی را دارند و می‌خواهند از بورسیه‌های دولتی و یا شهریۀ اقتصادی‌تر برخوردار شوند، لازم است که در این دوره‌ها شرکت نمایند.

این دوره‌ها فقط برای آموزش زبان روسی نیست، بلکه موارد زیر را نیز شامل می‌شود:

 • بهبود سطح علمی دانشجو و افزایش دانش او در علوم پایه
 • ارتقای مهارت‌های ارتباطی دانشجویان در زبان روسی (صحبت کردن، درک مفاهیم و…)
 • آشنایی متقاضیان با آداب و رسوم فرهنگ روسیه برای ادغام هر چه بیشتر آنان
 

هزینه تحصیل داروسازی در روسیه

 

تحصیل در رشته داروسازی در کشور روسیه، به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی، نه تنها ساده‌تر و کم‌دردسرتر، بلکه بسیار ارزان‌تر و اقتصادی‌تر نیز هست. 

هزینه تحصیل داروسازی در روسیه به شکل زیر است :

هزینه تحصیل داروسازی در روسیه

برنامه تحصیلیهزینه تحصیل
تحصیل به زبان روسی4000 الی 8000 دلار در سال
دوره پادفک3000 الی 6000 هزار دلار

با توجه به جدول بالا، بدیهی است که برای تحصیل داروسازی در روسیه به زبان روسی، هرچند که شهریه کمتری را باید متقبل شوید، اما قبل از آن، لازم است که در دوره‌های پادفک و آموزش زبان روسی شرکت کنید. پس هزینۀ آن را نیز باید به مجموعه هزینه‌ها افزود.

علاوه بر هزینه‌های تحصیل، در این میان هزینه‌های جاری زندگی نیز مطرح خواهند بود. خوشبختانه، روسیه از جمله کشورهای ارزان قیمت است و حتی ممکن است هزینه زندگی در برخی از مناطق آن، حتی از ایران نیز کمتر باشد. به طور کلی، هزینه زندگی برای تحصیل داروسازی در روسیه، بیشتر از هر چیز به محل زندگی دانشجو و البته سبک زندگی او بستگی دارد. 

از جمله هزینه‌های جاری زندگی در روسیه، به شرح زیر هستند:

نوع هزینهمیزان هزینه
بیمه سالانه150 دلار
چکاپ سالانه50 دلار
ثبت ویزا و تمدید آن100 دلار
مخارج زندگی (غذا، قبوض، تفریح و…)حدود 400 الی 600 دلار
خوابگاه یا اجاره خانهمیانگین 2000 دلار در سال

 

تحصیل داروسازی در روسیه بدون آزمون

 

برخی از دانشگاه های روسیه برای پذیرش دانشجویان خود آزمون ورودی برگزار می کنند و افراد موفق در این آزمون ها را پذیرش می کنند. اما جالب است بدانید که امکان تحصیل داروسازی در روسیه بدون آزمون نیز وجود دارد.

شرایط تحصیل داروسازی در روسیه بدون آزمون ورودی شامل موارد زیر است:

 • اتمام دوره 12 ساله مدرسه و دریافت مدرک دیپلم
 • تمکن مالی جهت اطمینان از پرداخت هزینه های تحصیل در روسیه
 • داشتن دانش کافی در زبان روسی یا انگلیسی
 • شرایط سنی و معدل بالا برای پذیرش دانشگاه های روسیه ضروری نیست. هرچند بازه سنی 18 تا 22 سال امتیاز محسوب می شود.

 

مقاطع تحصیلی داروسازی در کشور روسیه

 
 • کارشناسی (لیسانس)

در این مقطع، دانشجویان و متقاضیان، علوم پایه را درباره داروسازی آموخته و در نهایت، قادر خواهند بود تا با استفاده از دانش خود دربارۀ استفاده از انواع داروها و تاثیرات آن‌ها، در داروخانه‌های سرتاسر کشور و یا بیمارستان‌ها، مشغول به کار شوند. طول این دوره نیز معمولا 5 سال است.

 • کارشناسی ارشد (فوق لیسانس)

به صورت طبیعی، آموزه‌های این مقطع، تخصصی‌تر و پیچیده‌تر از لیسانس هستند. دانشجویان در این مقطع، دانش خود را در رابطه به این رشته عمق بخشیده و این بار در این مقطع، به توسعه و تحقیق دربارۀ انواع داروها می‌پردازند.

 • دکتری

بالاترین مقطع تحصیلی در رشته داروسازی به شمار رفته و دانشجویان را برای فعالیت علمی و کار در صنعت داروسازی، آماده می‌کند. در این مقطع، افراد برای تحقیقات بزرگ آماده می‌شوند و حتی بعدا از فراغ‌التحصیلی، می‌توانند به عنوان دانشمند داروساز نیز فعالیت کنند. تحصیل داروسازی در روسیه و در مقطع دکتری، دارای سه گرایش «داروسازی بالینی»، «داروسازی فارماکولوژی» و «کشف دارو» است.

 

بهترین دانشگاه‌های روسیه برای تحصیل داروسازی

 

چنان که در بخش‌های قبلی نیز به آن اشاره کردیم، تعدادی از بهترین دانشگاه‌ها دنیا و برخی از بزرگترین و تاپ‌ترین مراکز علمی جهان برای رشته داروسازی و سایر رشته رشته‌های پزشکی، در کشور روسیه قرار گرفته‌اند. بدون شک با این اوصاف، تحصیل داروسازی در روسیه می‌تواند فرصت بسیار خوبی برای متقاضیان باشد.

برخی از بهترین دانشگاه‌های روسیه برای تحصیل در رشته داروسازی، به شرح زیر هستند:

نام دانشگاهرتبه در روسیهرتبه در جهان
Moscow State University1123
Saint Petersburg State University3304
Kazan Federal University5423
Ural Federal University6486
دانشگاه دولتی TSU7547
Sibirskiy Federal’nyy University10736
دانشگاه رودن روسیه14941
دانشگاه پزشکی سیچنوا روسیه35704

 

بورسیه تحصیلی رشته داروسازی در روسیه

 

یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید قبل از اقدام برای تحصیل داروسازی در روسیه به آن توجه داشته باشید، امکان برخورداری از بورسیۀ تحصیلی و یا کمک‌هزینه است. متاسفانه، متقاضیان خارجی، امکان اشتغال دانشجویی و پاره وقت را در روسیه نخواهند داشت و لازم است که تمکن مالی لازم برای تحصیل در این کشور را داشته باشند.

اخذ بورسیه برای تحصیل داروسازی در روسیه در مقطع کارشناسی (لیسانس) ممکن نیست؛ به عبارت دیگر، هیچ دانشجویی، چه خارجی و چه روسی، امکان برخورداری از بورسیه تحصیلی را برای این رشته، نخواهد داشت.

اما در مقاطع ارشد و یا دکتری، شانس افراد برای دریافت بورسیه تحصیلی، بیشتر و بیشتر خواهد شد. اما باز هم با این حال، دریافت بورسیه، فاند و یا کمک هزینه تحصیلی، هنوز هم برای دانشجویان خارجی، دشوار خواهد بود. برای برخورداری از بورسیه در این مقاطع، باید شرایط خاصی داشته باشید، از جمله:

 • اخذ نمرات عالی در آزمون‌ها (به خصوص در آزمون EGE)
 • داشتن روزمه بسیار قوی، مقالات و انتشارات بین‌المللی
 • نمره زبان بسیار خوب (آیلتس و تافل برای انگلیسی و پادفک برای روسی)
 • و…

 

مدارک لازم برای اخذ ویزای دانشجویی روسیه

 

برای تحصیل داروسازی در روسیه، لازم است که در ابتدای امر، ویزای دانشجویی روسیه را دریافت نمایید. معمولا بازه زمانی اخذ این ویزا، در حدود 6 الی 8 ماه به طول می‌انجامد و البته به دو بخش متفاوت، تقسیم‌بندی می‌شود:

مرحله نخست: درخواست اولیه

 

در این مرحله، ابتدا لازم است که با مراجعه به مراجع رسمی، حوزه تحصیلی و رشته مورد علاقه خود را اعلام کرده و برای تحصیل در آن رشته، درخواست خود را ثبت نمایید. 

در این مرحله معمولا سطح علمی متقاضیان نیز بررسی می‌شود. مدارک لازم برای این مرحله، عبارت هستند از:

 • مدارک تحصیلی متقاضی + دانشنامه و رونوشت از آن (ترجمه شده)
 • ارائه فهرستی از دروس و حوزه‌های مورد مطالعه و یا جوایز علمی کسب شده در آن
 • تکمیل فرم Rossotrudnichestvo که توسط دانشگاه مورد نظر یا دولت روسیه منتشر شده است.
 • کارت شناسایی و یک کپی از آن
 • عکس پرسنلی
 

مرحله دوم: تحویل مدارک به دانشگاه و ثبت نام

 

در این مرحله، به صورت رسمی می‌توانید در دانشگاه مورد نظر خود ثبت نام کنید و بعد از آن در صورت قبولی، دوره تحصیلی خود را آغاز نمایید. 

از جمله مدارک لازم برای این مرحله نیز، باید موارد زیر را نام برد:

 • گواهی سلامت پزشکی (+ تست HIV)
 • درخواست اپلای که شامل رشته و حوزه منتخب متقاضی باشد
 • توصیه‌نامه و انگیزه‌نامه
 • مدارک هویتی (پاسپورت و شناسنامه ترجمه شده)
 • عکس به تعداد لازم

 

شرایط کار بعد از تحصیل به چه صورت است ؟ 

 

بازار کار برای رشته داروسازی، در هر کشور از دنیا، بسیار خوب است و می‌توان به اشتغال سریع بعد از تحصیل، امیدوار بود.

 نکته مهمی که متقاضیان تحصیل داروسازی در روسیه باید به آن توجه کنند، این است که موضوع اشتغال بلافاصله بعد از اتمام تحصیل، برای آنان اهمیتی دوچندان دارد؛ چراکه برخلاف بسیاری از کشورها، داشجویان ویزای کاریابی یا «stay back visa» نخواهند داشت.

اگر دانشجویان نتوانند قبل از اتمام تحصیل در روسیه کار پیدا کنند، مجبورند که به کشور خود بازگردند.

حقوق داروسازی در روسیه

دانشجویان تحصیل داروسازی در روسیه، باید بدانند که کار در این کشور، به چند عامل مهم بستگی دارد؛ این عوامل عبارتند از سن و سابقه کاری، مقطع تحصیلی دانشجو و البته شهر محل کار. بدون شک لازم است که این موارد نیز در نظر گرفته شوند. فارغ‌التحصیلان رشته داروسازی می‌توانند در ردیف‌های شغلی زیر مشغول به کار شوند:

 • کار در بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها
 • کار در شرکت‌های دارویی و داروسازی
 • اشتغال به عنوان دستیار داروساز
 • مدیر مطالعات یا داده‌های بالینی
 • دستیار مدیر داروخانه
 • داروسازی بالینی
 • تکنسین داروسازی
 • داروساز هسته‌ای
 

اگر سوالی در زمینه تحصیل داروسازی در روسیه برای شما وجود دارد خوشحال میشیم که در این زمینه پاسخگو باشیم ، میتونین از طریق فرم زیر یا شماره های درج شده در سایت با ما ارتباط برقرار کنید.

مشاوره تحصیل داروسازی در روسیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد