جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه

ترکیه در سال‌ های اخیر به یکی از مقاصد مهاجرت تحصیلی اصلی برای دانشجویان ایرانی تبدیل شده است. نزدیکی به ایران، کیفیت زندگی و سطح علمی بالای دانشگاه‌ های ترکیه، آموزش‌ های باکیفیت مطابق با بازار کار آینده ترکیه، دانشجویان را از سرتاسر جهان به تحصیل در این کشور جذب کرده است.

مشاوره مهاجرت تحصیلی
هزینه تحصیل در ترکیه

مشاوره هزینه تحصیل در ترکیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

هزینه‌ های تحصیل در دانشگاه‌ های ترکیه: دولتی، خصوصی، رایگان و بورسیه‌ دار

 

هزینه تحصیل در ترکیه از شهری به شهر دیگر، از دانشگاهی به دانشگاه دیگر و از رشته های به رشته دیگر تفاوت دارد. با این حال؛ جنبه دیگری که با هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه مرتبط است، تفاوت مبلغ شهریه بین دوره‌ های زبان انگلیسی و زبان ترکی‌ است.

هزینه‌ های تحصیل در دانشگاه‌ های دولتی ترکیه: شهریه، آزمون یوس، ویزا و بیمه

 

شرایط پذیرش دانشگاه‌ های دولتی ترکیه معمولاً دشوارتر از دانشگاه‌ های خصوصی ترکیه است. از جمله این شرایط، سن متقاضیان است که برای مقطع کارشناسی نباید بیشتر از ۲۱ سال و برای مقطع کارشناسی ارشد بیشتر از ۳۰ سال باشد. علاوه‌براین می‌توان به شرط قبولی متقاضیان در آزمون YOS اشاره کرد که نوعی کنکور برای دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در ترکیه محسوب می‌شود.

هرینه تحصیل در ترکیه و در دانشگاه‌ های دولتی کمتر از دانشگاه‌ های خصوصی است. دانشجویان در مقاطع مختلف دانشگاه‌ های دولتی می‌بایست سالیانه بین ۳۰۰ تا ۸۰۰ دلار در سال برای تحصیل به زبان ترکی و۵۰۰ تا ۱۸۰۰ دلار برای تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی شهریه پرداخت کنند. هزینه تحصیل در ترکیه بین ۱۵ تا ۴۰ میلیون تومان برای زبان ترکی و ۲۵ تا ۸۰ میلیون تومان برای زبان انگلیسی است.

هزینه‌ های تحصیل در دانشگاه‌ های خصوصی ترکیه: شهریه، آزمون SAT، ویزا و بیمه

 

دانشجویان برای تحصیل در برخی دانشگاه‌ های خصوصی ترکیه مانند باشکنت آنکارا، مدیپول استانبول و دانشگاه کوچ نیاز به گذراندن آزمون‌ SAT دارند. ویزای تحصیلی ترکیه اعتبار یکساله دارد. هزینه ویزا شامل ۳۰۰۰۰ لیر ترکیه برای بیمه مسافرتی، برای پردازش ویزا و وقت سفارت و هزینه‌ های ارزیابی در دانشگاه‌ های ترکیه مبلغ ۷۶۰ لیر و تمکن مالی بین ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار است. هزینه تحصیل در ترکیه پزشکی برای دانشگاه‌ های تایید شده توسط وزارت بهداشت ایران سالی ۲۰۰۰۰ تا ۳۸۰۰۰ دلار و برای دانشگاه‌ های مورد تایید اروپا سالی ۱۰۰۰۰ تا ۱۷۰۰۰ دلار است.

 

هزینه تحصیل دندان پزشکی ترکیه نیز مانند رشته پزشکی، در دانشگاه‌ های مورد تایید ایران ۲۰۰۰۰ تا ۳۸۰۰۰ دلار و دانشگاه‌ های مورد تایید اروپا ۱۰۰۰۰ تا ۱۷۰۰۰ دلار است.

هزینه تحصیل در داروسازی ترکیه برای دانشگاه‌ های مورد تایید ایران ۱۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار و برای دانشگاه‌ های مورد تایید اروپا ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار است.

شهریه این دانشگاه‌ها برای مقطع کارشناسی ۲۰۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار و برای مقطع کارشناسی ارشد ترکیه و دکترا بین ۱۵۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار است.

هزینه‌ های تحصیل در دانشگاه‌ های رایگان ترکیه: شرایط، مراحل و مدارک مورد نیاز

 

تنها راه برای تحصیل در دانشگاه‌ های رایگان ترکیه، گرفتن بورسیه تحصیلی ترکیه است که به نمرات بسیار بالا و تسلط به زبان ترکی نیاز دارد. دانشگاه‌ های بورسیه‌دار ترکیه در تمام مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری پذیرش دارند و این بورسیه شامل شهریه،‌ هزینه محل اقامت، بیمه درمانی، یک بلیط رفت و برگشت هواپیما، کمک هزینه ماهانه و یکسال شهریه دوره زبان ترکی می‌شود.

هزینه‌ های تحصیل در دانشگاه‌ های بورسیه ‌دار ترکیه: انواع، شرایط و نحوه دریافت

 

با توجه به اینکه ترکیه به ارائه بورسیه‌ های تحصیلی فول فاند مشهور است، بسیاری از دانشجویان در تلاش هستند تا این نوع بورسیه تحصیلی را با بودجه دولتی یا سازمان‌ های خصوصی این کشور دریافت کنند. شایان ذکر است که اکثر بورسیه‌ها علاوه بر کمک هزینه ایاب و ذهاب ماهانه و هزینه‌ های پوشاک، غذا و مسکن رایگان را نیز برای دانشجویان فراهم می‌کنند. دانشگاه‌ های بورسیه‌دار ترکیه شرایطی را برای متقاضیان در نظر گرفته‌اند‌ : شرط سنی برای مقطع کارشناسی حداکثر ۲۱ سال، مقطع کارشناسی ارشد ۳۱ سال و دکترا ۳۵ سال است. شرط معدل برای کارشناسی ۱۴ یا بیشتر، مقطع کارشناسی ارشد ۱۵ یا بیشتر و دکترا ۱۸ به بالا است.

 

شهریه دانشگاه­ های ترکیه در مقاطع مختلف

 

یکی دیگر از نکاتی که بر قیمت شهریه دانشجویان تأثیر می‌گذارد، سطح مدرک تحصیلی آن‌ها است. به طور مثال هزینه تحصیل در ترکیه دبیرستان خصوصی در شهر استانبول بین ۱۲۱۰۰۰ تا ۱۲۲۰۰۰ لیر است. در ترکیه مانند ایالات متحده، دوره‌ های کارشناسی معمولاً ۴ سال طول می‌کشد. مدرک کارشناسی ارشد معمولاً ۲ سال و برنامه‌ های دکتری متفاوت است.

 

شهریه تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی

شهریه تحصیل کارشناسی ترکیه در دانشگاه‌ های دولتی سالیانه ۳۰۰ تا ۸۰۰ دلار به زبان ترکی و ۵۰۰ تا ۱۸۰۰ دلار به زبان انگلیسی است.

شهریه تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

هزینه تحصیل در ترکیه به خود زبان ترکی برای مقطع کارشناسی ارشد سالیانه ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار و ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار به زبان انگلیسی است.

شهریه تحصیل در ترکیه در مقطع دکتری

هزینه تحصیل دکتری در ترکیه ۵۰۰ تا ۸۰۰ دلار است.

اگر مایلید با هزینه‌ها و شرایط تحصیل در مدارس ابتدایی ترکیه آشنا شوید به مقاله مربوط به این موضوع در امیدارویزا مراجعه کنید. 

معرفی ارزان­ترین دانشگاه‌­ های ترکیه

 

با توجه به اینکه شهریه دانشگاه‌ های دولتی این کشور تقریباً همیشه کمتر از ۱۵۰۰ دلار در سال است، این لیست بر برخی از مقرون به صرفه‌ترین دانشگاه‌ های خصوصی در ترکیه تمرکز دارد.

 • دانشگاه اوسکودار

شهریه سالانه: ۴۰۱۷ دلار

 • دانشگاه آیدین استانبول

شهریه سالیانه: ۶۲۰۰ دلار

شهریه سالانه: ۶۷۰۰ دلار

 • دانشگاه اوکان

شهریه سالانه: ۹۰۶۰ دلار

 • دانشگاه TED

شهریه سالیانه: ۹۲۷۰ دلار

 • دانشگاه یاشار

شهریه سالانه: ۱۰۸۱۵ دلار

 • دانشگاه سابانچی

شهریه سالیانه: ۱۸۵۴۰ دلار

هزینه ویزای تحصیلی ترکیه

 

ویزای تحصیلی ترکیه یک مجوز رسمی برای ورود و ادامه تحصیل در دانشگاه‌ های این کشور است. شما نمی‌توانید از ویزای دانشجویی برای کار و یا گردشگری استفاده کنید.

شرط اولیه برای درخواست ویزای تحصیلی ترکیه، ثبت‌نام و پذیرش رسمی در یکی از دانشگاه‌ های ترکیه است. اخذ ویزای تحصیلی ترکیه حدود دو ماه زمان می‌برد و شما باید به محض دریافت نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود برای ویزای دانشجویی ترکیه اقدام کنید. هزینه ویزای دانشجویی ترکیه ۲۵۰ دلار برای یک بار ورود و ۴۰۰ دلار برای چندین بار ورود است.

هزینه‌ های زندگی دانشجویی در ترکیه: اجاره، غذا، حمل و نقل و سرگرمی

 

هزینه‌ های زندگی دانشجویی در ترکیه و ایران، تقریبا به هم نزدیک هستند. ترکیه در نقطه ملاقات آسیا، اروپا و خاورمیانه قرار دارد و برخی از بزرگ‌ترین شهرها، زیباترین شگفتی‌ های طبیعی و مهمان نوازترین مردم روی کره زمین در آن جای دارند.

هزینه‌ های اجاره خانه در ترکیه: مقایسه شهر های مهم و نکات مهم

 

شرایط بسیاری بر روی هزینه اجاره خانه در ترکیه تاثیر می‌گذارد مانند مبله بودن، شهر و محله مدنظر، متراژ و سال ساخت ساختمان و امکانات گوناگونی نظیر سیستم‌ های گرمایشی که می‌تواند گازسوز، مرکزی و حتی ذغال سوز باشد.

هزینه اجاره خانه در قسمت اروپایی استانبول مانند محله باهچه شهیر که در نزدیکی یکی از بزرگترین فرودگاه‌ های جهان واقع شده، ماهانه ۱۰۰ لیر به ازای هر متر مربع و منطقه اسن یورت که میان دو دریاچه بویوک و کوچوک چکمجه واقع شده ماهیانه از ۵۲ تا ۸۵ لیر و در محله بشیکتاش ماهانه ۲۸۶ لیر است.

هزینه اجاره خانه در مناطق آسیایی استانبول به دلیل دسترسی ضعیف به فرودگاه‌ های بزرگ و امکانات توریستی ارزان‌تر است. به طور مثال در محله عمرانیه استانبول هزینه اجاره ماهانه ۸۷ لیر است.

آنکارا پایتخت کشور ترکیه و مرکز سیاسی آن است. برای اجاره یک خانه با مساحت ۲۰ تا ۷۵ مترمربع در چانکایا آنکارا باید ۱۲۶۰ تا ۴۷۲۵ لیر هزینه کنید. اجاره خانه در مناطق حاشی های آنکارا مانند پورساکلار از ۶۴۰ تا ۲۴۰۰ لیر به ازای ۲۰ تا ۷۵ متر مربع متغیر است. ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه، از سه طرف با دریا ارتباط دارد. هزینه اجاره یک خانه ۲۰ تا ۷۵ متری در منطقه کناک ماهانه از ۱۶۶۰ تا ۶۲۲۵ لیر متغیر است.

 

هزینه‌ های غذا در ترکیه: معرفی غذا های محلی، رستوران‌ها و فست فود‌ها

 

در ترکیه از رستوران‌ های ترکی، ایرانی، لبنانی، چینی گرفته تا ارزان‌، اقتصادی و لوکس وجود دارد. قیمت در رستوران‌ های ارزان بین ۵۰ تا ۲۰۰ لیر، در رستوران‌ های میان‌رده ۱۵۰ تا ۶۰۰ لیر و در رستوران‌ های لوکس هر وعده که شامل پیش‌غذا، غذای اصلی و دسر می‌شود، حدود ۸۰۰ لیر است. غذا‌های خیابانی و محلی در ترکیه، ارزان و پرطرفدارند. قیمت غذا هایی مانند کومپیر، دونر کباب و کباب لقمه در حدود ۲۵ تا ۴۰ لیر است و در کنار آن یک چای یا قهوه رایگان در اختیار شما قرار می‌دهند. رستوران‌ های فست‌فود زنجیر های مانند مک‌دونالد، برگرکینگ و کی‌اف‌سی نیز در ترکیه وجود دارند. به طور مثال قیمت مک‌دونالد بین ۹۰ تا ۱۵۰ لیر است.

 

هزینه‌ های حمل و نقل در ترکیه: معرفی وسایل نقلیه عمومی، تاکسی و اجاره ماشین

 

مترو در استانبول دارای ۹ ایستگاه است و از ساعت ۶:۱۵ الی ۲۴ فعالیت می­کنند. هزینه مترو به ازای هر مقصد ۳.۵ لیر با استفاده از کارت و ۱۱ لیر برای بلیط تک سفره، ۱۸ لیر بلیط دو سفره، پنج سفره ۳۵ لیر و ده سفره ۶۳ لیر است. متروبوس‌‌ها، اتوبوس‌ های دارای خط ویژ های هستند که در حومه شهر وجود دارند. هزینه ‌آن‌ها را می­توان با استانبول کارت پرداخت کرد که در تمام ایستگاه‌ها قابل خریداری و شارژ است. مینی‌بوس‌ها ایستگاه ندارند و هزینه‌شان را باید نقدی حساب کرد.

 

سفر با تاکسی در استانبول سریع و ارزان است. جابه ­جایی با تاکسی به طور معمول ۵ تا ۱۰ لیرهزینه دارد که ورودی آن ۳.۴۵ لیر و به ازای هر کیلومتر ۲.۱ لیر است. شما همچنین می‌توانید از تاکسی‌ های اینترنتی مانند iTaksi، BiTaksi و Uber استفاده کنید. هزینه اجاره ماشین در استانبول ۵۰۰ تا ۶۵۰۰ لیر است.

 

هزینه‌ های سرگرمی در ترکیه: معرفی جاذبه‌ های گردشگری، فرهنگی و تفریحی

 

علاوه بر ساحل‌ها و مراکز خرید، شما می‌توانید از موزه‌ها و آثار تاریخی در استانبول دیدن کنید. به طور مثال قیمت بلیط موزه پرا ۲۵ لیر، موزه ساکیپ سابانجی ۶۰ لیر، کاخ موزه دولما باغچه ۳۰۰ لیر و موزه هنر‌ های ترکی اسلامی ۱۰۰ لیر است. بازدید از مساجد دیدنی این شهر شامل هیچ‌‌گونه هزین های نیست و کاملا رایگان است.

اگر به تفریحات آبی علاقه دارید، هزینه پارک‌ های آبی مانند آکوا مارین استانبول برای آقایان ۷۰ لیر، برای خانم‌ها ۶۰ لیر و کودکان ۳۵ لیر است. شما همچنین می‌توانید از ۱۵ تا ۶۰۰ لیر برای استفاده از کشتی‌ های تفریحی پرداخت کنید.

مزایای تحصیل در ترکیه: کیفیت آموزشی، محیط چند فرهنگی و امکانات و تسهیلات

 

در این بخش به بررسی کیفیت آموزشی، محیط چند فرهنگی و امکانات ئ تسهیلات خواهیم پرداخت:

 •  وجود فرصت‌ های آموزشی عالی در محیطی باکیفیت و به‌روز
 • تنوع دانشگاه‌ها و برنامه‌ های آموزشی و فرهنگی مرتبط
 • پردیس‌ های فناوری مدرن
 • شرایط زندگی آسان و هزینه‌ های پایین زندگی به نسبت کشور‌ های دیگر
 • مقرون به صرفه بودن هزینه تحصیل در ترکیه
 • رفتار دوستانه و مهمان­نواز بودن مردم
 • امکان زندگی در محیط چند فرهنگی ترکیه
 • فرصت یادگیری زبان ترکی و حتی زبان‌ های دیگر
 

امکانات و تسهیلات در ترکیه: کارت دانشجویی، کار دانشجویی و اقامت بلند مدت

 

برای دانشجویان نسخه ویژ های از استانبول کارت وجود دارد که امکان تردد ارزان با وسایل حمل و نقل عمومی شهری را به آن‌ها می‌دهد و شامل تخفیف‌ های ویژه اماکن توریستی و حتی دریافت وام می‌شود. برای اینکه به دانشجویان خارجی مقطع کاردانی یا کارشناسی اجازه کار داده شود باید حداقل یک‌سال از تحصیل ‌آن‌ها گذشته باشد و تنها می‌توانند ۳۰ ساعت در هفته کار کنند. کار با ویزای دانشجویی برای کسانی که دولت ترکیه برایشان مجوز صادر نکرده غیرقانونی است. کار دانشجویی در ترکیه به‌طور متوسط ۲۲ لیر درآمد به دنبال دارد.

 

برای گرفتن اقامت بلند مدت نیز داشتن ۵ سال اقامت بدون وقفه یا  ۸ سال به شکل غیر ممتد، رد شدن بیمه برای فرد توسط محل کار او و عدم سوءپیشینه در ۳ سال گذشته اقامت مورد نیاز است.

سخن آخر

 

زندگی و تحصیل در ترکیه ترکیبی از مقرون به صرفه و با کیفیت بودن است. هزینه‌ تحصیل در ترکیه در مقایسه با بسیاری از کشور های غربی پایین­تر و شامل طیف متنوعی از برنامه‌ های تدریس­ شده به زبان انگلیسی است. انتخاب خوابگاه‌ های دانشگاه یا مسکن مشترک می‌تواند هزینه‌ های اقامت را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و کاوش در بازار های محلی می‌تواند به مدیریت هزینه‌ های غذا کمک کند.

مشاوره هزینه تحصیل در ترکیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد