جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
دانشگاه اسلام آباد پاکستان

دانشگاه اسلام آباد پاکستان

امکان تحصیل در خارج از کشور موقعیتی است که کمتر جوان ایرانی پیدا می‌شود که از آن استقبال نکند! هر جای دنیا که باشد،  از استرالیا، فرانسه، انگلیس یا کانادا گرفته تا قبرس و ترکیه و حتی پاکستان. مهاجرت تحصیلی یک فرصت طلایی برای دیدن بیشتر جهان را برای شما باز می‌کند. علاوه بر شرایط تحصیلی بهتر این می‌توانید که با افراد مختلف از فرهنگ‌های متفاوت نیز آشنا شوید. بنابراین اگر شما هم به تحصیل خارج از کشور فکر می‌کنید، انتخاب‌های بیشماری دارید که تحصیل در پاکستان و در دانشگاه اسلام آباد پاکستان یکی از آن‌هاست. در این مطلب قصد داریم که به‌صورت کامل در مورد تحصیل در دانشگاه اسلام آباد پاکستان صحبت کنیم، بنابراین تا انتهای این مقاله همراه ما بمانید.

   آنچه باید درمورد دانشگاه اسلام آباد پاکستان بدانید

  دانشگاه اسلام آباد پاکستان که تحت عنوان دانشگاه ملی علوم و فناوری (NUST) شناخته می‌شود، یکی از بهترین دانشگاه‌های دولتی پاکستان از نظر تحقیقاتی به‌شمار می‌رود. این دانشگاه به ارائه روش‌های جدید برای مدیریت مسائل قرن حاضر و همچنین پاسخگویی به تقاضا در رشته‌های نوظهور می‌پردازد. به گفته کارشناسان بین المللی این مرکز آموزش عالی مرزهای جدیدی را در تدریس و تحقیق تعریف کرده است و تحقیقاتی که توسط دانشجویان نخبه و اساتید این دانشگاه انجام می‌شود از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار هستند. دانشگاه اسلام آباد پاکستان همواره از تحقیقات کاربردی و قابل اجرا حمایت کرده و خلاقیت و نوآوری را به‌عنوان بنیان تمام فعالیت‌های تحصیلی و تحقیقاتی خود معرفی کرده است.

  این دانشگاه به‌منظور ارتقای سطح عملی خود و همگام شدن با جریان‌های عملی روز، به‌صورت مداوم با سایر دانشگاه‌های معتبر بین‌اللمللی در تعامل است.

  آیا پاکستان کشور خوبی برای ادامه تحصیل است؟

  حق دارید وقتی بشنوید یک نفر در پاکستان تحصیل می‌کند با خودتان بگویید آخر مگر پاکستان دانشگاه به درد بخوری هم دارد؟! تمام تصاویر ذهنی ما از پاکستان بر می‌گردد به توریست‌های این کشور که اتفاقی آن‌ها را در مشهد یا قم دیده‌ایم یا اخباری که از عملیات انتحاری و جنگ در این کشور حکایت دارد؛ اما واقعیت پاکستان این نیست!

  کشور پاکستان نزدیک به ۲۰۰ دانشگاه دولتی دارد که از میان آن‌‌ها در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۵ شش دانشگاه در لیست QS به‌عنوان دانشگاه‌های برتر جهان از نظر بار عملی قرار گرفتند. مدارک صادر شده توسط دانشگاه اسلام آباد پاکستان و دیگر دانشگاه‌های این کشور مورد تأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت جمهوری اسلامی است و فارغ التحصیلان پس از اتمام دروس به‌راحتی می‌توانند در کشور مشغول به کار شوند. البته فقط ایران نیست که مدارک صادر شده از دانشگاه‌های پاکستان را تایید می‌کند، بلکه در تمام دنیا مدرک این دانشگاه به رسمیت شناخته می‌شود.

  مشاوره مهاجرت تحصیلی
  تحصیل در دانشگاه اسلام آباد پاکستان

  در چه مقاطع و رشته‌هایی می‌توان در دانشگاه اسلام آباد پاکستان تحصیل کرد؟

  امکان تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه اسلام آباد پاکستان وجود دارد. شما امکان ادامه تحصیل در 9 رشته تحصیلی اعم از رشته‌های مهندسی، فناوری اطلاعات و علوم کامپیوتر، مطالعات بازرگانی، علوم اجتماعی و معماری، علوم طبیعی و بیوتکنولوژی را خواهید داشت.

  در بخش تحصیلات تکمیلی و مقطع فوق لیسانس امکان اخذ مدرک در بیش از 60 رشته تحصیلی برای شما مهیا است که از تنوع بسیار خوبی در هفت رشته مهندسی، فناوری اطلاعات و علوم کامپیوتر، مطالعات بازرگانی، علوم اجتماعی و معماری، و علوم طبیعی و بیوتکنولوژی برخوردار هستند. برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری نیز امکان ادامه تحصیل در شاخه‌هایی که ذکر کردیم، وجود دارد.

  نحوه پذیرش در دانشگاه اسلام آباد پاکستان

  برای اخذ پذیرش در دانشگاه اسلام آباد پاکستان در مقطع لیسانس شما به ریز نمرات دوره متوسطه و مدرک رسمی دیپلم خود احتیاج خواهید داشت. اگر قصد ادامه تحصیل در مقاطع تکمیلی را دارید نیز ارائه مدارک تحصیلی قبلی به همراه ترجمه الزامی است.

  امکان تحصیل در این دانشگاه به زبان‌های اردو و انگلیسی فراهم است و اگر قرار باشد از بورسیه اتباع خارجی و دانشجویان بین المللی استفاده کنید، باید در آزمون‌های ورودی، حد نصاب نمرات لازم را کسب کنید. به طور کلی برای دریافت مجوز تحصیل در دانشگاه پاکستان لازم است مدارک عمومی زیر را تهیه کنید:

  • ترجمه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریزنمرات مورد تأیید سفارت پاکستان
  • ویزای تحصیلی پاکستان
  • ارائه درخواست پذیرش در دانشگاه اسلام آباد پاکستان
  • رزومه تحصیلی و کاری
  • مدرک زبان معتبر
  • توصیه نامه
  • انگیزه نامه

  چنانچه برای پذیرش در برخی رشته‌ها نیاز به مدارک تکمیلی باشد، دانشگاه از طریق ایمیل معتبر یا وب سایت رسمی خود شما را در جریان خواهد گذاشت.

  شهریه دانشگاه اسلام آباد پاکستان چقدر است

  اگر قصد دریافت بورسیه دانشگاه اسلام آباد پاکستان را دارید باید بدانید که شانس زیادی برای کسب‌ آن ندارید و این امتیازات معمولاً به دانشجویان بین‌المللی نخبه اعطا می‌شود. در صورتی که دارای پروژه‌های تحقیقاتی متعدد و رزومه تحصیلی پرباری هستید، می‌توانید شانستان را در این زمینه امتحان کنید.

  به‌صورت کلی شهریه دانشگاه اسلام آباد پاکستان با توجه به رشته و مقطعی که در آن تحصیل می‌کنید  تعیین می‌شود.

  ساختار هزینه شهریه برای دانشجویان به شرح زیر است؛ این مبالغ از سایت رسمی دانشگاه استعلام شده است، اما توجه داشته باشید که دانشگاه این حق را برای خود قائل است که در صورت لزوم در مبالغ و شهریه‌ها بازنگری انجام دهد. بنابراین برای دریافت آخرین اطلاعات یا باید به وب سایت رسمی دانشگاه مراجعه کنید و یا با مشاور مهاجرت تحصیلی خود ارتباط برقرار کنید

  مهندسی، فناوری اطلاعات، بیوتکنولوژی، علوم طبیعی، معماری، بازرگانی، مطالعات و علوم اجتماعی
  هزینه پردازش پذیرش (غیر قابل استرداد)600 دلار آمریکا
  شهریه (سالانه)5400 دلار آمریکا
  سپرده امنیتی (قابل استرداد)250 دلار آمریکا
  امکانات بهداشتی (سالانه)120 دلار آمریکا

  تحصیل در مقاطع مختلف در این دانشگاه چقدر طول می‌کشد؟

  چنانچه موفق به دریافت مجوز لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه اسلام آباد پاکستان شوید، این دوره حدود سه تا چهار سال بسته به تعداد واحدهای تئوری و عملی و شرایط تحصیلی شما، طول خواهد کشید. در مقطع ارشد شما حدود یک و نیم تا دو سال باید در پاکستان باشید که البته به علت پشت سر گذاشتن واحد پایان نامه ممکن است این مدت، بیشتر هم طول بکشد. مقطع دکترا نیز در پاکستان بین سه تا ۵ سال طول خواهد کشید.

  نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که چنانچه در مقطع کارشناسی ارشد بتوانید  یک ایده پژوهشی جدید را دنبال کنید، دانشگاه حمایت‌های خاص و بسیار زیادی از شما خواهد کرد و به‌عنوان یک نخبه طرح تحقیقاتی شما را مطرح خواهد ساخت. اگرچه درخواست دانشجویان ایرانی برای پذیرش دکترا در پاکستان کم‌تر از دو مقطع دیگر است، اما پشت سر گذاشتن این دوره تحصیلی در پاکستان هم می‌تواند پلی به سمت تحصیل و کار در بسیاری از کشورهای پیشرفته باشد، بنابراین اگر چنین فرصتی برای شما به وجود آمد به‌راحتی از کنار آن نگذرید.

  آیا پاکستان، کشور امنی است؟!

  اصولاً هنگامی که حرف از اخذ پذیرش در کشورهای حوزه خاورمیانه مطرح می‌شود، امنیت یکی از اساسی‌ترین چیزهایی است که دانشجویان و خانواده‌هایشان به آن فکر می‌کنند. درباره پاکستان نیز به‌صورت مکرر شنیده می‌شود که این کشور مورد حملات تروریستی قرار گرفته است. البته ما این موضوع را رد نمی‌کنیم، اما تأکید داریم که وضعیت امنیتی پاکستان آن چنان که در رسانه‌‌ها نشان‌ داده می‌شود بد نیست.

  این کشور دانشجویان بین المللی زیادی از سراسر جهان دارد و سالانه برگزارکننده مجامع علمی بزرگی است. بنابراین این فکر را از سرتان بیرون کنید که آرامش کافی برای درس خواندن نخواهید داشت یا اصلاً نمی‌توانید برای کار و گردش از خوابگاه خود خارج شوید. اگر موفق به دریافت فرصت تحصیلی در دانشگاه اسلام آباد پاکستان شوید، شانس ادامه تحصیل در کشوری را به دست آورده‌اید که از نظر فرهنگی، اشتراکات بسیار زیادی با فرهنگ ایرانی دارند.

  آیا دانشگاه اسلام آباد به دانشجویان خارجی خوابگاه می‌دهد؟

  اگر شما به‌عنوان یک دانشجوی خارجی به کمک بورسیه تحصیلی به دانشگاه اسلام آباد پاکستان راه پیدا کنید، این دانشگاه مانند بسیاری از دانشگاه‌های بزرگ دنیا به دانشجویان بین المللی خود امکانات رفاهی و اقامتی واگذار خواهد کرد. اما اگر شما در طرح‌های همراه با پرداخت شهریه دانشگاه شرکت کرده باشید احتمالاً باید از خوابگاه خصوصی و پانسیون‌ها استفاده کنید. در هر حال در خوابگاه‌های رایگان باید منتظر اتاق‌های چند نفره باشید و محل خوابگاه در اطراف محوطه دانشگاه یا نزدیک به آن است. اما اگر در آپارتمان‌های دانشجویی ساکن شوید باید مسافتی را به صورت روزانه برای رسیدن تا دانشگاه اسلام آباد طی کنید.

  به هر حال پیش از اینکه شما راهی پاکستان شوید، وب سایت رسمی دانشگاه همه امکانات و مزایایی که شما در پاکستان از آن برخوردار خواهید شد را به شما اطلاع خواهد داد. برای تحصیل در پاکستان با بهترین شرایط بهتر است از یک مجموعه معتبر در زمینه مهاجرت تحصیلی مشورت بگیرید.

  هزینه زندگی در پاکستان چگونه است؟

  کشور پاکستان جزء کشورهای جنگ زده به شمار می‌رود؛ بنابراین شرایط اقتصادی خوب و باثباتی ندارد. هزینه زندگی در این کشور از شهری با شهر دیگر متفاوت است، اما مردم ترجیح می‌دهند در نقاط امن و پرجمعیت زندگی کنند. به طور کلی اگر قصد دارید پذیرش دانشگاه اسلام آباد پاکستان را کسب کنید، باید بدانید هزینه زندگی در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای دیگر نسبتاً ارزان است. شما به جزء هزینه تحصیلی شامل شهریه، کتاب، تهیه ملزومات تحصیلی با توجه به رشته‌ای که تحصیل می‌کنید، هزینه خوابگاه و… هزینه‌های دیگری هم مانند هزینه‌های درمانی، خورد و خوراک، حمل و نقل و… خواهید داشت. در صورتی که منبع مالی برای تأمین هزینه‌های زندگی و تحصیلی در دانشگاه اسلام آباد پاکستان ندارید،  می‌توانید از انواع مشاغل پاره وقت و آنلاین به عنوان شغل دانشجویی برای تأمین معاش استفاده کنید.

  مردم پاکستان بسیار خونگرم و مهربان هستند و با دانشجویان بین‌المللی نیز رابطه خوبی دارند. معمولاً برای کارفرماها، مدارک محل سکونت شما و کارت دانشجویی‌تان مدرک معتبری به شمار می‌رود تا به شما کار بدهند؛ بنابراین برای تأمین هزینه نگران پیدا کردن شغل نباشید.

  ویزای دانشجویی پاکستان را چگونه باید دریافت کرد؟

  مشاوره مهاجرت تحصیلی
  تحصیل در دانشگاه اسلام آباد پاکستان

  چنانچه مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه اسلام آباد پاکستان را با موفقیت پشت سر بگذارید، باید برای دریافت ویزای تحصیلی یا دانشجویی این کشور اقدام کنید. در واقع اولین و مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید، اخذ ویز است و این پروسه معمولاً ۹۰ روز طول می‌کشد. شما برای دریافت ویزا باید دارای گذرنامه‌ای باشید که حداقل تا شش ماه آینده اعتبار داشته باشد. به علاوه به دو قطعه عکس سه در چهار پشت سفید و تأییدیه بانکی سه ماه گذشته نیاز دارید. با در دست داشتن این مدارک به همراه ریز نمرات، آخرین مدرک رسمی تحصیلی و کپی آن‌ها باید به دفتر سفارت بروید و نامه پذیرش دانشگاه را نیز به مأمور سفارت تحویل دهید. توجه کنید که مدارک تحصیلی شما باید ترجمه شده باشند.

   

   نتیجه گیری و جمع بندی

  اگر قصد دارید برای ادامه تحصیل به یک کشور خارجی بروید، و از طرفی هزینه زندگی در کشور مقصد پایین باشد، پاکستان یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی شما است. دانشگاه اسلام آباد پاکستان به ویژه در حوزه IT یکی از بهترین دانشگاه های پاکستان و از بهترین دانشگاه‌ها در بین کشورهای همسایه است که می‌تواند فرصت خوبی برای تحصیل و مهاجرت شما به سایر کشورهای اروپایی فراهم کند. اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارجی نیازمند مهارت و دانش خاصی است که بدون همکاری با موسسأت معتبر و مجاز احتمال پذیرش شما بسیار کم می‌شود. بنابراین بهره‌گیری از مشورت و تجربه کارشناسان مهاجرت تحصیلی  ما می‌تواند رویای تحصیل در خارج از کشور شما را بسیار زودتر از آنچه که فکرش را می‌کردید، محقق کند.