جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
دانشگاه کراچی پاکستان

دانشگاه کراچی پاکستان

پاکستان، دارای دانشگاه‌های فراوانی است که بسیاری از آن‌ها در رنکینگ‌های جهانی از امتیازهای بالایی برخوردار هستند. هر کدام از این دانشگاه‌ها دارای دانشکده‌های متعددی بوده و امکان تحصیل در انواع رشته‌ها را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده‌اند. از لحاظ همسایگی و قرار داشتن در جنوب شرقی ایران، پاکستان می‌تواند کشوری مناسب برای مهاجرت تحصیلی باشد. البته ناآرامی‌ها در برخی از شهرهای آن، به‌خصوص شهرهای هم مرز با ایران، موجب شده است تا این کشور از لیست مهاجرت برای تحصیل از طرف دانشجویان ایرانی حذف شود، اما لازم است بدانید بسیاری از شهرهای کشور پاکستان دارای فضایی امن بوده و زندگی و تحصیل در آن‌ها می‌تواند بدون هیچ خطری انجام گیرد. دانشگاه کراچی یکی از مهم‌ترین و پر امتیاز‌ترین دانشگاه‌ها جهت تحصیل در پاکستان است. این دانشگاه که اکثر رشته‌های تحصیلی خود را عموماً به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد،  می‌تواند مقصد مناسبی برای مهاجرت تحصیلی دانشجویان ایرانی باشد. تنوع رشته‌ها، تدریس به زبان انگلیسی، امتیاز بالا، حضور اساتید برجسته و غیره باعث شده که این دانشگاه به یکی از بهترین دانشگاه های پاکستان تبدیل شود. در همین راستا ما در این مقاله به معرفی کامل دانشگاه کراچی، رشته‌های آن و شرایط تحصیل در آن می‌پردازیم؛ پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

 

فرم مشاوره

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

دانشگاه کراچی کجاست ؟

دانشگاه کراچی در شهر کراچی کشور پاکستان در جنوب شرقی ایران و هم مرز با استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته است. این شهر از نظر توریستی یکی از محبوب‌ترین شهرهای کشور پاکستان است. زبان در کشور پاکستان اردو بوده که شاید یادگیری و فهم آن برای دانشجویان ایرانی خیلی کار مشکلی نباشد. اما زبان انگلیسی نیز به‌عنوان زبان دوم در این کشور نیز بسیار استفاده می‌شود و از لحاظ زبان و برقراری ارتباط دانشجویان مشکلی نخواهند داشت.

این کشور آب و هوای متعدل و گرمسیری دارد و می‌تواند محل مناسبی برای تحصیل باشد. دانشگاه کراچی نیز با محیط بزرگ و زیبایی که دارد، می‌تواند رویاهای شما برای تحصیل در کشوری خارج از ایران را محقق سازد. شهر کراچی نیز به دلیل موقعیت جغرافیایی (یکی از مهم‌ترین بنادر پاکستان)، می‌تواند فضایی دلنشین و امن را برای ساکنان و دانشجویان بین‌المللی فراهم سازد.

دانشکده‌های دانشگاه کراچی

همان طور که پیش از این نیز ذکر کردیم، دانشگاه غیرانتفاعی کراچی وسعت بسیار زیادی داشته و دارای دانشکده‌های متعددی در رشته‌های مختلف است. به طورکلی می‌توان گفت بیشتر رشته‌ها در این دانشگاه و در دانشکده‌های مختلف آن ارائه می‌شوند که در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • دانشکده حقوق
 • دانشکده مدیریت
 • دانشکده آموزش
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده علوم انسانی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده علوم
 • دانشکده هنر و علوم اجتماعی

لازم به ذکر است که تحصیل در دانشگاه کراچی و تمامی دانشکده‌های ذکر شده در آن به زبان انگلیسی است و شما در کنار سایر مدارکی که برای پذیرش به دانشگاه می‌فرستید، باید مدرک زبان خود را نیز ارايه دهید. در ادامه مدارکی که برای اخذ پذیرش در دانشگاه کراچی پاکستان لازم است را بررسی می‌کنیم.

مشاوره مهاجرت تحصیلی
تحصیل در دانشگاه کراچی پاکستان

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه کراچی پاکستان

برای اخذ پذیرش در دانشگاه کراچی پاکستان، ابتدا لازم است که فرم پذیرش آنلاین را که فقط مخصوص دانشجویان بین‌المللی است را پر کنید، بعد از تأیید شدن فرم پذیریش شما توسط دانشگاه باید مدارک لازم جهت نهایی کردن درخواست خود را به آن‌ها ارسال کنید. این مدارک برای تحصیل در مقاطع مختلف عبارتند از:

 • مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات برای تحصیل در مقطع لیسانس و مدارک مربوط به لیسانس و یا فوق لیسانس برای تحصیل در مقاطع بالاتر
 • ویزای تحصیلی برای کشور پاکستان
 • فرم پذیرش
 • رزومه کاری و تحصیلی؛ به‌خصوص برای مدارک فوق لیسانس و دکتری
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه(برای مقاطع فوق لیسانس و دکتری)
 • پاسپورت معتبر
 • عکس پرسنلی
 • مدرک زبان در صورت نیاز (برای دانشگاه کراچی بسته به دانشکده و رشته‌ای که در آن قصد تحصیل دارید، ممکن است این مدرک متفاوت باشد)

در آماده سازی این مدارک و مدارک دیگری که ممکن است از طرف دانشگاه مورد نیاز باشد، پیشنهاد می‌کنیم که با یک مشاور خبره و کارشناس امور مهاجرتی مشورت کنید تا در تمام مسیر شما را راهنمایی کرده و از به‌وجود آمدن خطاهای احتمالی جلوگیری کند. در همین راستا مؤسسه ما با کارشناسانی با تجربه در این زمینه، می‌تواند بهترین راهنما برای شما بوده و در تمام مسیر تا زمان اخذ ویزای تحصیلی از کشور پاکستان، در کنار شما باشند.

رشته‌های تحصیلی در دانشگاه کراچی

پیش‌تر به دانشکده‌هایی که در دانشگاه کراچی وجود دارند اشاره کردیم. هر کدام از آن دانشکده‌ها رشته‌های متعددی را ارائه می‌دهند. رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی، داروسازی، رشته‌های علوم پایه، رشته‌های مربوط به علوم انسانی و آموزش، دوره‌های تربیت معلم، انواع رشته‌های مهندسی، رشته‌های مربوط به علوم اسلامی و انواع دیگری از رشته‌های مختلف در این دانشگاه تدریس می‌شوند.

شما کافیست به وبسایت دانشگاه مراجعه کرده و دانشکده مورد نظر خود را انتخاب کنید. بعد از آن می‌توانید لیست رشته‌هایی که در آن دانشکده ارائه می‌شوند را بررسی کنید. رشته مورد نظر خود را انتخاب کرده و مدارک و شرایطی که برای اخذ پذیرش در آن رشته لازم است را می‌توانید ببینید. لازم به ذکر است که مدارک و مشخصات لازم در دانشگاه کراچی، برای هر دانشکده و هر برنامه‌ای که توسط آن دانشکده ارائه می‌شود، ممکن است متفاوت باشد. پس شدیداً به شما توصیه می‌کنیم که شرایط مربوط به رشته‌ای که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید، به طور دقیق مطالعه کنید.

خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه کراچی

کشور پاکستان نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر، انواع خوابگاه و اسکان‌های دانشجویی را برای دانشجویان بین‌المللی و همچنین دانشجویان پاکستانی ارائه می‌دهد. در بسیاری از دانشگاه‌های کشور پاکستان، خوابگاه‌ها در نزدیک دانشگاه واقع شده‌اند و در برخی دیگر از دانشگاه‌ها نیز مانند دانشگاه کراچی، پردیس دانشجویی و خوابگاه آن در محوطه دانشگاه بوده و در همان محل به دانشجویان خدمات اقامتی ارائه می‌شود. برای ثبت نام در خوابگاه دانشجویی و اطلاع از هزینه‌های مربوط به آن، لازم است که ابتدا فرم مربوط به اپلیکیشن را پر کرده و بر اساس رشته‌ای که انتخاب می‌کنید، هزینه‌ها برای شما مشخص خواهند شد. لازم به ذکر است که هزینه‌ها در کشور پاکستان، بر خلاف کشورهای اروپایی، بسیار پایین‌تر است.

شهریه دانشگاه کراچی چقدر است؟

یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که از همان ابتدا تصمیم گیری برای مهاجرت تحصیلی به ذهن افراد خطور می‌کند، اطلاع از هزینه‌ها و شهریه لازم برای ثبت نام در دانشگاه‌ کشورهای مختلف است. البته باید توجه داشت که هزینه تحصیلی تنها هزینه شما نخواهد بود و هزینه‌های مربوط به زندگی فرد در آن کشور نیز باید لحاظ شود. دانشگاه کراچی به طور کلی هزینه لازم برای هر سال تحصیل در دانشگاه را عددی در حدود 1000 تا 2500 دلار اعلام کرده است. اما به شما توصیه می‌کنیم حتماً رشته مورد نظر خود در دانشکده انتخابی بررسی نمایید؛ چون ممکن است این عدد اعلامی از طرف دانشگاه کراچی، بسته به رشته‌ای که انتخاب می‌کنید و مهم‌تر از آن مقطعی که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید، کمی متفاوت باشد.

هزینه زندگی در شهر کراچی چقدر است ؟

به طور کلی کشورهای آسیایی به خصوص کشورهایی که در همسایگی ایران قرار دارند می‌توانند برای مهاجرت انتخاب‌های مناسبی باشند؛ چرا که هزینه‌های مربوط به زندگی در آن‌ها به نسبت کشورهای اروپایی و آمریکایی بسیار کمتر خواهد بود. کشور پاکستان نیز از این قضیه خارج نبوده و هزینه زندگی در آن در برخی موارد نسبت به ایران کمتر است. البته شهر کراچی در دسته شهرهای گران و پرهزینه کشور پاکستان قرار می‌گیرد؛ زیرا همان طور که پیش از این نیز اشاره کردیم این شهر یکی از مهم‌ترین و توریستی‌ترین شهرهای این کشور است، پس قطعاً هزینه‌های زندگی در آن نیز بیشتر خواهد بود.

در ادامه هزینه‌های زندگی در این کشور را از چندین جنبه بررسی خواهیم کرد. البته یادآور می‌شویم که هزینه‌های زندگی دانشجویی می‌تواند نسبت به یک زندگی عادی کمتر باشد، ضمن این که امکان کار دانشجویی و همچنین امکان تحصیل رایگان نیز در کشور پاکستان وجود دارد که بعداً به آن‌ها خواهیم پرداخت.

نام کالاقیمت واحد به دلار
شیر(یک لیتر)0.64 دلار
نان(یک قرص)0.44 دلار
تخم مرغ(یک شانه)1 دلار
گوشت گاو(یک کیلوگرم)3.65 دلار
آب (5/1 لیتری)0.32 دلار
پیاز (یک کیلوگرم)0.31 دلار

یکی از هزینه‌هایی که به شدت در کشور پاکستان مقدار آن کم است و از این لحاظ می‌تواند برای دانشجویان نکته‌ای مثبت به حساب آید، هزینه‌های مربوط به حمل و نقل شهری است. البته که کیفیت این حمل و نقل در مقایسه با ایران خیلی کمتر بوده و دلیل آن هم جمعیت زیاد این کشور است، اما به هر حال هزینه‌های مربوط به جا به جایی در کشور پاکستان و همچنین شهر کراچی، به شدت کم خواهد بود.

تحصیل رایگان در کشور پاکستان

برای برخی از دانشجویان بین‌المللی این امکان وجود دارد که به کمک بورسیه‌ها تحصیلی به‌صورت رایگان در کشور پاکستان و دانشگاه کراچی تحصیل کنند. همچنین انواع بورسیه‌های تحصیلی که با شرایطی خاص به دانشجوها تعلق می‌گیرد، هزینه‌های زندگی را به شدت کاهش می‌دهد. دانشگاه کراچی نیز دارای بورسیه‌هایی است که در صورت ممتاز بودن دانشجو و با کیفیت بودن رزومه تحصیلی به او تعلق می‌گیرد. این بورسیه‌ها در زمان‌هایی خاص و برای تعدادی از رشته‌ها وجود خواهند داشت. برخی از این بورسیه‌ها تمام شهریه را شامل شده و تعدادی از آن‌ها نیمی از شهریه را پرداخت می‌کنند. بنابراین لازم است که برای آگاهی بیشتر از شرایط تحصیل رایگان در پاکستان و دریافت بورسیه، ابتدا رشته خود را انتخاب کرده و شرایط مربوط به آن را کاملاً مطالعه کنید.

نکات مهم برای تحصیل در پاکستان

در این مقاله به‌صورت کامل در مورد دانشگاه کراچی و شرایط تحصیل در کشور پاکستان را برای شما شرح دادیم. دراین قسمت یک سری نکات کلی را به شما یادآوری می‌کنیم. در ابتدا باید گفت بحث امنیت برای دانشجویان یکی از مباحثی است که قبل از هر گونه تصمیم گیری حتماً باید تمامی جوانب آن را در نظر بگیرند. کشور پاکستان و به خصوص شهر کراچی بر خلاف باور عموم، شهری امن بوده و از همه لحاظ می‌توان امنیت دانشجویان در آن را تأمین شده دانست. موضوع دیگر بحث هزینه‌ها است. یک نکته مثبت در رابطه با دانشگاه کراچی و به طور کلی تحصیل در پاکستان، اجازه کاری است که به دانشجویان در حین تحصیل داده می‌شود که این خود می‌تواند تا حد خیلی زیادی هزینه‌های زندگی را تأمین کند؛ بنابراین از همان روزهای ابتدایی تحصیل در پاکستان می‌توانید به فکر کار دانشجویی باشد.

مورد بعدی، زبان این کشور بوده که زبان اردو و خیلی نزدیک به زبان فارسی است. زبان تحصیل در دانشگاه کراچی، انگلیسی بوده و از این لحاظ برای دانشجویان بین‌المللی مشکلی پیش نخواهد آمد، اما برای زندگی در جامعه پاکستان و پیدا کردن کار، بهتر است که دانشجویان به فکر یادگرفتن زبان رسمی کشور پاکستان نیز باشند.

 

مشاوره مهاجرت تحصیلی
تحصیل در دانشگاه کراچی پاکستان

فرم مشاوره

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد