جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
دانشگاه کازان روسیه

دانشگاه کازان روسیه

شاید تا الان زیاد اسم دانشگاه فدرال کازان را شنیده باشید اما آیا می‌دانید که دانشگاه کازان روسیه کجاست ؟ در سال 1804 در جمهوری تاتارستان روسیه، دانشگاهی با نام دانشگاه دولتی کازان تأسیس شد که بعدها به دانشگاه فدرال ‌کازان یا کازان، تغییر نام یافت. این دانشگاه که هم اکنون در رتبه بندی THE، در جایگاه 350-301 قرار گرفته است، در حدود 300 رشته در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهد. دانشگاه کازان روسیه، به‌عنوان یک مرکز پیشرو ملی و با داشتن امکانات و فناوری‌های روز دنیا، هر ساله توجه بسیاری از دانشجویان بین‌المللی را که قصد تحصیل در روسیه را دارند، به خود جلب می‌کند. در ادامه این مطلب با رشته‌های تحصیلی، شرایط ورود به دانشگاه کازان و امکانات تحصیلی این دانشگاه بین المللی، بیشتر آشنا می‌شوید.

شهر: کازان

دانشگاه: دولتی

تایید: وزارت بهداشت, وزارت علوم

زبان: روسی, انگلیسی

سال تاسیس: 1804

آزمون پذیرش: آزمون ورودی دانشگاه

برترین دانشکده : پزشکی، مهندسی، علوم انسانی

رتبه جهانی: 301 تا 350

رتبه کشوری: 12

مشاوره دانشگاه کازان روسیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

آنچه باید درمورد دانشگاه کازان روسیه بدانید

دانشگاه فدرال کازان که به‌عنوان دومین دانشگاه بزرگ کشور روسیه شناخته می‌شود، به دلیل زیر ساخت‌های آموزشی با کیفیت، روش‌های نوین آموزشی و همچنین برنامه‌های تحقیقاتی – علمی تبادلی با بیش از 300 مجموعه شناخته شده در سراسر جهان و کشور‌هایی مانند ایالت متحده آمریکا، چین، آلمان، فرانسه، استرالیا، فنلاند و… معروف شده است.

Kazan Federal University هدف خود را ایجاد یک مرکز دانشگاهی – تحقیقاتی قوی، توسعه دهنده نوآوری‌های منطقه و ارائه برنامه‌های آموزشی در سطح جهانی، می‌داند و در سال‌های اخیر نیز 17 مرکز آموزش عالی، 80 آزمایشگاه تراز اول تحقیقاتی و 3 شعبه در مناطق نزدیک کازان، راه اندازی کرده است.

رشته‌های تحصیلی دانشگاه کازان روسیه

شیمی، ریاضی، زبان شناسی، پزشکی، زمین شناسی و ژئوبوتانیک، از سال 1810 در دانشگاه کازان روسیه تدریس می‌شدند و به مرور زمان، صدها رشته دیگر نیز به این مجموعه افزوده شده است. دانشگاه کازان روسیه به واسطه کیفیت بالای آموزش و گسترش سطح علمی دانشجویان خود، موفق شد نخبگان بسیاری را در علوم مختلف به جهان معرفی کند.

 افرادی مانند ایوان سیمونوف (پیشگام در کشف و مطالعات قطب جنوب) ، کارل ارنست کلاوس (کاشف عنصر روتنیوم) و لئو تولستوی (نویسنده بزرگ روس) .

امروزه رشته‌های تحصیلی دانشگاه کازان روسیه در 14 گروه اصلی زیر طبقه بندی می‌شوند:

 1. علوم طبیعی
 2. علوم ریاضی و فیزیک
 3. علوم انسانی
 4. علوم اجتماعی
 5. پزشکی
 6. علوم کامپیوتر
 7. محیط زیست
 8. اقتصاد و مدیریت
 9. هنر و فرهنگ
 10. نقشه برداری و مدیریت زمین
 11. اتوماسیون و کنترل
 12. خدمات
 13. زمین شناسی و اکتشاف
 14. و علوم تربیتی

از این میان امکان جذب و آموزش دانشجویان بین المللی برای تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی، زیست شناسی، اقتصاد، علوم طبیعی و علوم انسانی دانشگاه کازان روسیه، از سال 2010 فراهم شده است.

همکاری دانشگاه فدرال کازان با شرکت‌های بین المللی داروسازی و انکولوژی، شرایط خوبی را برای شرکت دانشجویان در سمینار‌های جهانی، انجام پروژه‌های پژوهشی مشترک و شرکت در دوره‌های آموزشی یا کارآموزی، ایجاد کرده است؛ به علاوه حضور دانشجویان دکتری در کلینیک‌های سطح اول جهان مثل “Fox Chase Cancer Center, USA” را نیز امکان پذیر نموده است.

تفریحات

علاوه بر تورهای بازدیدی که برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته شده، شهر ‌کازان به عنوان مرکز ورزشی کشور روسیه، فرصت‌های ویژه‌ای مثل المپیک ورزشی دانشجویان جهان (2013) ، جام جهانی ورزش‌های آبی (2015) و مسابقات جهانی FIFA World Cup (2018) را نیز برای دانشجویان این دانشگاه، به همراه داشته است.

پروسه‌ای به نام خوگیری

دانشگاه کازان که یکی از دانشگاه‌های روسیه به شمار می آید، شرایطی را برای بازدید از شهر ‌کازان و تاتارستان، گردش درون دانشگاه فدرال ‌کازان، بازدید از موزه‌ها و مناطق تاریخی و همچنین ارائه اطلاعات در مورد فرهنگ و آداب رسوم مردم روسیه، به دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است؛ تا به آن‌ها برای برقراری ارتباط بهتر با محیط جدید زندگی و تحصیل، کمک کند.

تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه کازان روسیه

 

دانشگاه‌های کشور‌های غیر انگلیسی زبان، معمولاً علاوه بر زبان رسمی‌کشور مورد نظر، رشته‌هایی را نیز به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند، تا شرایط بهتری را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده باشند و توجه طیف گسترده‌تری از افراد را جلب کنند. 

طبق اعلام سایت رسمی دانشگاه فدرال ‌کازان، امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دور رشته دندانپزشکی و مهندسی نرم افزار (روش‌ها و ابزارهای هوش مصنوعی در توسعه نرم افزار) در این دانشگاه فراهم است؛ که به ترتیب رشته دندانپزشکی در سطح دیپلم تخصصی و مهندسی نرم افزار در سطح کارشناسی ارشد برگزار می‌گردند.

تحصیل در مقطع کارشناسی

 

دوره کارشناسی، یک دوره تحصیلی 4 ساله و مستلزم گذراندن حدود 240 واحد درسی است که پس از تکمیل مقاله یا پروژه نهایی و قبولی در امتحانات نهایی دولتی، به اتمام می‌رسد. پذیرش برای دوره کارشناسی، هر ساله از اوایل اسفند ماه آغاز شده و تا ابتدای شهریور ماه ادامه خواهد داشت. 

شروع دوره نیز در ماه سپتامبر است. برای اپلای علاوه بر پر کردن فرم درخواست آنلاین، ارائه اسکن اصل و ترجمه رسمی پاسپورت، اصل و ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی و همچنین عکس، الزامی است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

 

دوره کارشناسی ارشد که پس از گذراندن موفقیت آمیز دوره کارشناسی، قابل انتخاب خواهد بود، دوره‌ای 2 ساله است و برای پذیرش در این مقطع، قبولی در آزمون ورودی لازم است. چنانچه قصد اپلای برای دوره کارشناسی ارشد را دارید، در نظر داشته باشید که علاوه بر مدارک ذکر شده در بالا، ارائه اصل و ترجمه رسمی ریزنمرات دوره پیشین (مقطع کارشناسی) نیز نیاز خواهد بود.

تحصیل در مقطع دکترای تخصصی

 

دانشگاه کازان روسیه برای تحصیل در مقطع دکترا، 5 رشته تحصیلی مهندسی فناوری، علوم اجتماعی و مدیریت، علوم زیستی و پزشکی، هنر و علوم انسانی، همچنین ریاضی و علوم طبیعی را تعیین کرده است. طول مدت تحصیل در این مقطع متفاوت و در حدود 5-3 سال است. شرایط ورود به دانشگاه کازان مانند تحصیل در مقطع دکترای سایر دانشگاه‌های بین‌المللی پروسه‌های خاص به خود مانند مکاتبه با اساتید، ارائه انگیزه نامه، توصیه نامه و گاهاً پروپوزال را دارد. 

البته بورسیه‌هایی نیز برای دانشجویان خارجی وجود دارد که برای اطلاع از جزئیات آن‌ها، بهتر است به سایت رسمی این دانشگاه مراجعه کنید.

نکته قابل‌توجه درمورد شرایط ورود به Kazan Federal University، در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها این است که دانشگاه فدرال کازان، هزینه مجزایی برای بررسی مدارک اپلای دریافت نمی‌کند؛ به عبارت دیگر، Application Fee ندارد.

چرا دانشگاه کازان روسیه، انتخاب مناسبی برای ادامه تحصیل است؟

 
 • برای اپلای و ادامه تحصیل در این دانشگاه به ارائه مدرک مهارت در زبان انگلیسی (IELTS، TOEFL) نیاز ندارد.
 • هزینه تحصیل در دانشگاه کازان پایین بوده و همچنین امکان استفاده از کمک هزینه و بورس‌های تحصیلی نیز برای دانشجویان بین المللی این دانشگاه فراهم است.
 • دانشگاه کازان روسیه، دانشگاهی با سابقه زیاد و اساتید متخصص و حرفه‌ای است.
 • شرایط گزینش و پذیرش دانشجو در این دانشگاه به نسبت سایر دانشگاه‌های تراز اول، آسان‌تر است.
 • مدرک پزشکی ارائه شده توسط این دانشگاه توسط کشور‌های جهان و همچنین سازمان بهداشت جهانی (WHO) مورد قبول هستند.
 • هیچگونه محدودیتی از لحاظ ملیت، جنسیت و مذهب برای اپلای در مقاطع تحصیلی مختلف این دانشگاه وجود ندارد.

رتبه بندی دانشگاه کازان روسیه در جهان

دانشگاه کازان جزو 10 دانشگاه جامع روسیه است. دانشگاه های جامع که دارای قدمت زیادی است، در سالیان متمادی توانسته‌اند متخصصین و دانشمندان بزرگی را پرورش دهند. طبق آخرین رتبه بندی جهانی درسال 2023 دانشگاه کازان رنکینگ 322 را از آن خود کرده است. همچنین دانشگاه کازان در بین دانشگاه‌های روسیه دارای رتبهٔ 12 است.

 

مشاوره مهاجرت تحصیلی
تحصیل در دانشگاه کازان روسیه

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه کازان روسیه

دانشگاه کازان یک آزمون ورودی دارد که برای اخذ پذیرش از این دانشگاه لازم است آن را با موفیت پشت سر بگذارید. این آزمون به زبان‌های انگلیسی و روسی برگزار می‌شود و مواد آن درس‌های شیمی و زیست شناسی است. این آزمون ترکیبی از آزمون تستی و تشریحی است. اگر مدرک پادفک را دریافت کرده باشید، دیگر نیازی به شرکت در این آزمون نیست و فقط یک تست ساده زبان از شما گرفته می شود. نکته‌ی قابل‌توجه این است که برای تحصیل در رشته پزشکی به زبان روسی، باید حتما در پادفک پزشکی تحصیل کنید.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه کازان روسیه

برای ثبت‌نام در دانشگاه کازان روسیه مدارک زیر مورد نیاز است:

 

 1. جمع‌آوری مدارک ثبت‌نام و ارائه فرم‌های عمومی و اختصاصی به دانشگاه.
 2. کپی صفحه اول پاسپورت
 3. ارسال مدارک تحصیلی
 4. ارائه گواهی پزشکی (حداقل اعتبار ۳ ماه)
 5. مدارکی که رزومه شما را تشکیل می‌دهند؛ مانند توصیه‌نامه، مقالات علمی معتبر، عناوین در مسابقات بین‌المللی، مدرک بین المللی زبان و… .

توجه داشته باشید که تمامی مدارک ذکر شده از جمله مدارک مورد نیاز برای ویزا باید ترجمه و تأیید شوند.

امکانات دانشگاه کازان روسیه

یکی از مهم‌ترین مواردی که دانشجویان خارجی برای انتخاب یک دانشگاه بین المللی در نظر می‌گیرند، امکانات رفاهی و نیازهای روزمره است. زیرا، یک دانشگاه سطح بالا، علاوه بر اساتید توانمند، آزمایشگاه‌ها و نیازهای آموزشی روز دنیا، باید امکانات کافی برای یک زندگی خوب را نیز در دسترس دانشجویان خارجی قرار دهد؛ و به عبارت دیگر، ارزش مهاجرت و ادامه تحصیل دور از خانواده و وطن را داشته باشد!

بخشی از امکاناتی که Kazan Federal University برای دانشجویان خارجی فراهم کرده است، شامل موارد زیر هستند:

رفت و آمد

دانشگاه کازان روسیه شرایط مساعدی را برای رفت‌وآمد راحت‌تر و استفاده دانشجویان بین‌المللی از وسایل حمل‌ونقل عمومی و خدمات لازم در فرودگاه و ایستگاه‌های قطار فراهم کرده است.

محل اقامت

از آنجا که دانشگاه کازان روسیه، ساختمان‌های مسکونی ساخته شده برای مسابقات جهانی دانشجویی سال 2013 را در اختیار گرفته است، شرایط اسکان دادن کلیه دانشجویان این دانشگاه فراهم است. امکانات رفاهی کاملی مثل ورزشگاه، استودیو‌های هنری، اینترنت، اتاق ناهار خوری، اتاق مطالعه، آزمایشگاه کامپیوتر و… نیز برای راحتی هرچه بیشتر دانشجویان، در محل خوابگاه‌ها تعبیه شده است.

بیمه

بیمه پزشکی برای کلیه دانشجویان خارجی فراهم است و شرایط در دسترسی نیز برای ثبت نام و دریافت این نوع بیمه، در اختیار دانشجو‌ها قرار خواهد داشت.

آموزش زبان

این دانشگاه، همزمان با پذیرش دانشجویان بین‌المللی، شرایطی را نیز برای آموزش زبان روسی به آن‌ها فراهم کرده است.

انجمن‌ها

دانشگاه کازان روسیه، در راستای گسترش فعالیت‌های دانشجویی و برای ایجاد فضای آموزشی قابل پذیرش و جذاب، از انجمن‌ها، اتحادیه‌های دانشجویان خارجی، ارگان‌های دولتی دانشجویی و نمایندگان انجمن جوانان ملل تاتارستان حمایت می‌کند و شرایط فعالیت آن‌ها را فراهم کرده است.

خوابگاه

دانشگاه علوم پزشکی کازان خوابگاه‌های مجللی را برای دانشجویان بین‌المللی خود در نظر گرفته است. خوابگاه دانشگاه کازان امکانات بی‌نظیری مانند ورزشگاه، سالن مطالعه، کتابخانه،استودیوهای هنر، سایت و آزمایشگاه کامپیوتر با دسترسی به اینترنت با سرعت بالا، سالن غذاخوری را به دانشجویان خود ارائه می‌دهد.

 

اتاق ها معمولاً 3 یا 4 نفره هستند. البته اتاق‌های تک نفره نیز موجود است که به دانشجویان دکتری تعلق می گیرد. دانشجویان می‌توانند اتاق مورد علاقه خود را انتخاب کنند. قابل ذکر است که با ثبت نام به موقع و زود هنگام می‌توانید در اولویت قرار بگیرید و مدت زمان اخذ خوابگاه برایتان به حداقل برسد.

 

نکته قابل‌توجه دیگر این است که دولت روسیه در سال ۲۰۱۳ یک شهرک مدرن با تمامی امکانات را برای بازی های المپیک زمستانی روسی ساخت و پس از پایان این دوره از مسابقات، این شهرک در اختیار دانشگاه فدرال کازان قرار گرفت. این شهرک دارای مراکز خرید، رستوران‌ها و سالن‌های ورزشی است. دانشجویانی از ۸۰ کشور جهان مشغول تحصیل در دانشگاه فدرال کازان هستند.

هزینه تحصیل در دانشگاه کازان روسیه

طول دوره کارشناسی دانشگاه فدرال 4 سال است. تنوع رشته در مقطع کارشناسی بسیار زیاد است. از مزایایی تحصیل در مقطع لیسانس دانشگاه کازان می‌توان به این اشاره کرد که علاوه بر این که دانشگاه بسیار معتبری است اما هزینه تحصیل مناسبی دارد. متوسط شهریه در این دانشگاه حدود 2500 دلار در سال است.

مشاوره مهاجرت تحصیلی
تحصیل در دانشگاه کازان روسیه

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه کازان روسیه

دانشگاه کازان روسیه برای تأمین رفاه دانشجویان بین‌المللی خود، آنها را از بورسیه‌های دولتی بهره‌مند می‌کند. برخی از برنامه‌های بورسیه روسیه به این شکل هستند که کمک هزینه تحصیلی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. این کمک هزینه‌ها به شرط تحصیل به زبان انگلیسی در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت. دولت روسیه سالانه ۱۸۰۰۰ بورسیه برای دانشجویان بین‌المللی در نظر می‌گیرد.

 

 

 

گرفتن فول فاند از دانشگاه کازان روسیه

 

دریافت بورسیه تحصیلی کامل از دانشگاه فدرال کازان در روسیه می‌تواند شامل پوشش هزینه‌های شهریه برای کل دوره تحصیل، آموزش زبان روسی (در صورت نیاز)، اقامت در خوابگاه‌های دانشگاه، پرداخت ماهانه بر اساس عملکرد دانشجو در طول دوره تحصیلی و بلیط رفت به کازان باشد.

مشاوره دانشگاه کازان روسیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد