جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

دانشگاه فنی استانبول ترکیه

کشور ترکیه به یکی از بهترین مقاصد برای مهاجرت ایرانی‌ها تبدیل شده است. برای مهاجرت راه‌ها و روش‌های مختلفی وجود دارد که مهاجرت تحصیلی یکی از بهترین روش‌ها به‌حساب می‌آید. اگر شما هم قصد دارید در یکی از رشته‌های فنی ‌و مهندسی به تحصیل در ترکیه بپردازید ، بهتر است اطلاعاتی در مورد یکی از بهترین دانشگاه‌های این حوزه یعنی دانشگاه فنی استانبول داشته باشید. در ادامه این دانشگاه را به‌طور کامل معرفی خواهیم کرد و پیشنهاد می‌دهیم که با ما همراه باشید.

شهر: استانبول

دانشگاه: دولتی

تایید: وزارت علوم

زبان: ترکی, انگلیسی

سال تاسیس: 1773

آزمون پذیرش: TR‌‌‌ YÖS, SAT

برترین دانشکده : مهندسی

رتبه کشوری: 5

مشاوره مهاجرت تحصیلی
تحصیل در دانشگاه فنی استانبول ترکیه

مشاوره دانشگاه فنی استانبول ترکیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

آنچه باید درمورد دانشگاه فنی استانبول ترکیه بدانید

در ابتدا اطلاعاتی کلی و عمومی در مورد دانشگاه فنی استانبول در اختیار شما قرار می‌دهیم. این دانشگاه به‌‎عنوان یکی از بهترین و البته قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کشور ترکیه به‌حساب می‌آید و دانشگاهای دولتی ترکیه است که از سال 1773 کار خودش را شروع کرده.

در ابتدا این دانشگاه فقط برای آموزش فنون دریایی تأسیس شد. به‌مرورزمان رشته‌های فنی ‌و مهندسی نیز به آن اضافه شده است. در حال حاضر این دانشگاه رتبه 6 را در بین دانشگاه‌های کشور ترکیه به خود اختصاص داده است. باتوجه‌به همین رتبه بالا باید بگوییم که تعداد متقاضیان تحصیل در این دانشگاه کم نیست.

نکته دیگری که در مورد این دانشگاه باید بدانید، زبان تدریس در آن است. با توجه به اینکه دانشگاه فنی استانبول، یک دانشگاه دولتی است، احتمالاً تصور می‌کنید که زبان تدریس در آن فقط ترکی باشد، درصورتی‌که این‌طور نیست.

دانشگاه فنی استانبول ترکیه امکان تحصیل با دو زبان ترکی و انگلیسی را برای دانشجویان خود فراهم کرده است. شما متناسب با شرایط خود می‌توانید یکی از این دو زبان را انتخاب کنید. شاید برای شما جالب باشد که در بعضی از بخش‌های این دانشگاه، تدریس فقط به زبان انگلیسی انجام می‌شود. در بعضی از دیگر هم به نسبت 30 به 70 تدریس صورت می‌گیرد. یعنی 30 درصد به زبان انگلیسی و 70 درصد به زبان ترکی خواهد بود. 

باید بگوییم که دانشگاه فنی استانبول دارای 5 پردیس است. ساختمان‌ها و دانشکده‌های این دانشگاه در این پردیس‌ها قرار گرفته‌اند. با‌توجه‌به تعداد بالای پردیس‌ها و همچنین دانشکده‌ها امکان جمع‌آوری تمام آن‌ها در یک قسمت وجود ندارد.

در این میان پردیس ماسلاک یکی از بهترین پردیس‌های دانشگاه فنی استانبول است. منطقه جغرافیایی آن در حومه شهر است اما برای رفت‌وآمد بهتر است که از سرویس کنید.

اکثر دانشکده‌ها، خوابگاه‌های دانشجویی، ساختمان ریاست دانشگاه، کتابخانه مرکزی و… در این پردیس قرار دارد. باتوجه‌به همین موضوع به‌سادگی می‌توان به اهمیت این پردیس پی‌برد. ساختمان اصلی این دانشگاه هم در پردیس ماسلاک قرار گرفته است.

پردیس توزلا (tuzla) زمین دانشگاهی دیگری می‌باشد که در منطقه‌ای در حومه شهر به نام توزلا واقع است و به دانشجویان علوم دریایی و استادان آن‌ها اختصاص دارد و مملو از کارگاه‌های کشتی است. پردیس تاشکیشلا (taskisla) که در زمان عثمانی یکی از پادگان‌های ارتش بوده در منطقه تاشکیشلای استانبول بنا شده؛ ساختمان این دانشگاه یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی استانبول محسوب می‌شود. دانشکده مهندسی مکانیک در پردیس گوموش سویو (gumus suyu) و دانشکده مدیریت، واقع در پردیس ماچکا (macka) بسیار به میدان تقسیم (taksim) استانبول نزدیک بوده و آن‌ها نیز از جمله بناهای تاریخی مهم استانبول محسوب می‌شوند.

همان‌طور که در مطالب بالا هم گفتیم، متقاضیان بسیاری قصد ثبت‌نام و تحصیل در این دانشگاه را دارند. اگر شما هم رویای تحصیل در یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور ترکیه را در سر دارید، پیشنهاد می‌دهیم که با مشاوران با‌تجربه گروه مهاجرتی امیدار تماس بگیرد تا شانس پذیرش شما در دانشگاه فنی استانبول ترکیه بیشتر شود.

تحصیل در دانشگاه فنی استانبول در ترکیه

رشته‌های تحصیلی و دانشکده‌های دانشگاه فنی استانبول ترکیه

از دیگر اطلاعاتی که در مورد دانشگاه فنی استانبول باید بدانید، رشته‌های تحصیلی و دانشکده‌های آن است. در ابتدا باید بگوییم که این دانشگاه فقط رشته‌های فنی ‎و مهندسی را تدریس می‌کند. مثلاً اگر شما می‌خواهید در رشته پزشکی و پرستاری تحصیل کنید، این دانشگاه انتخاب شما نخواهد بود.

 

نکته دیگر این است که رشته‌های تحصیلی در این دانشگاه زیاد هستند و ما در اینجا برخی از پرطرفدارترین رشته های این دانشگاه را نام می بریم. در ادامه هم دانشکده‌های این دانشگاه را معرفی خواهیم کرد.

 

 • مهندسی عمران
 • مهندسی هوانوردی
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی برق
 • مهندسی الکترونیک و ارتباطات
 • مهندسی زمین‌شناسی
 • مهندسی نقشه‌برداری
 • مهندسی هواشناسی
 • مهندسی معدن
 • مهندسی نفت ‌و گاز
 • مهندسی فیزیک
 • مهندسی ریاضیات
 • مهندسی هوا و فضا
 • مهندسی معماری
 • طراحی مد
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی مدیریت
 • و…

دانشکده‌های دانشگاه فنی استانبول

به‌طورکلی باید بگوییم که در دانشگاه فنی استانبول 13 دانشکده وجود دارد که همگی در همان 5 پردیسی که گفتیم، قرار گرفته‌اند. این دانشکده‌ها در لیست زیر قرار دارند.

 

 1. دانشکده کامپیوتر و انفورماتیک
 2. دانشکده دریانوردی
 3. دانشکده علوم و ادبیات
 4. دانشکده برق و الکترونیک
 5. دانشکده معماری و مهندسی دریا
 6. دانشکده شیمی و مواد و متالوژیک
 7. دانشکده عمران
 8. دانشکده مدیریت
 9. دانشکده هوانوردی و فضانوردی
 10. دانشکده نساجی و طراحی مد
 11. دانشکده معماری
 12. دانشکده مکانیک
 13. دانشکده معدن

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه فنی استانبول ترکیه

احتمالاً برای شما هم این سؤال پیش آمده که ثبت‌نام در دانشگاه فنی استانبول چه شرایط و مدارکی می‌خواهد. در این قسمت به این موضوع مهم اشاره کرده و پیشنهاد می‌دهیم که با ما همراه باشید. به این موضوع توجه کنید که برای تحصیل در این دانشگاه باید ابتدا یک آزمون ورودی را پشت سر بگذارید. شرط تحصیل در دانشگاه فنی استانبول، کسب حداقل نمره در این آزمون است که در ادامه بیشتر در مورد این موضوع توضیح خواهیم داد.

شرایط پذیرش

اگر از ایران می‌خواهید برای تحصیل در این دانشگاه اقدام کنید به مدرک زبان نیاز دارید. شما باید مدرک زبان انگلیسی داشته باشید و حداقل نمره 213 تافل برای پذیرش ضروری است. البته مدرک آزمون سی‌بی‌تی، آیلتس و… هم قابل‌قبول است که هر کدام از آن‌ها هم حداقل نمره خاص خود را دارند.

برای پذیرش در این دانشگاه باید در  آزمون‌ SAT یا  آزمون ACT نمره قبولی را به دست آورید. بعدازاین موضوع می‌توانید نامه پذیرش دانشگاه را دریافت کرده و برای اخذ ویزای تحصیلی خود اقدام کنید. لازم به ذکر است که برای تحصیل در این دانشگاه شرط معدلی وجود ندارد.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه فنی استانبول ترکیه

در ابتدا باید بگوییم که دانشگاه فنی استانبول در مقاطع مختلف دانشجو می‌پذیرد. حالا مدارکی که برای تحصیل در مقطع کارشناسی وجود دارد، با مدارکی که برای تحصیل در مقطع دکترا نیاز دارید، کمی متفاوت خواهد بود. ما در ادامه مدرک کلی موردنیاز برای ثبت‌نام را نام می‌بریم. برای اطلاعات بیشتر در مورد مدارک موردنیاز مقطع تحصیلی خودتان می‌توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

 • آخرین مدرک تحصیلی خود را ارائه بدهید.
 • ریزنمرات
 • گواهی تسلط به زبان انگلیسی
 • گواهی اخذ نمره قابل قبول در یکی از آزمون‌های ورودی دانشگاه ترکیه 
 • انگیزه‌نامه
 • توصیه‌نامه
 • رزومه علمی خود، شامل مقالاتی که نوشته‌اید یا دستاوردهای دیگر خودتان
 • و…

امکانات دانشگاه فنی استانبول ترکیه

در این دانشگاه امکانات رفاهی مانند خوابگاه، کتابخانه، استخر، سالن ورزشی، باشگاه، کافه، رستوران و… وجود دارد.

تمام این امکانات برای رفاه حال دانشجویان تدارک دیده شده است تا با آرامش بیشتری به تحصیل بپردازند. باتوجه‌به این امکانات شما می‌توانید از تحصیل در این دانشگاه نهایت لذت را برده و درنهایت هم یک مدرک معتبر داشته باشید.

 

در کنار تمامی امکانات ذکر شده، دانشگاه فنی استانبول بستری را برای علاقه‌مندان به فعالیت‌های غیر درسی به موازات تحصیل فراهم کرده است. این برنامه‌ها از قرار زیر هستند:

 • باشگاه‌های ورزشی و سینما
 • باشگاه صخره‌‌نوردی
 • باشگاه مهندسی بین‌المللی
 • کلاب مهندسی (EPGIK)
 • مدل سازمان ملل متحد (نمونه ای شبیه سازی شده و کوچک از سازمان ملل متحد است که در آن دانشجویان به برگزاری کنفرانس‌های مختلف می‌پردازند تا در مورد فرهنگ و سیاست‌های کشور خود صحبت کنند.)

خوابگاه‌های دانشگاه فنی استانبول ترکیه

امکانات رفاهی به‌خصوص خوابگاه در یک دانشگاه اهمیت بسیار زیادی دارد. به‌خصوص برای دانشجویانی که می‌خواهند از کشوری مانند ایران به ترکیه سفر کنند. هزینه خرید یا اجاره یک آپارتمان (حتی اگر کوچک باشد) در ترکیه هزینه و سرمایه زیادی می‌خواهد.

در دانشگاه فنی استانبول خوابگاه برای دانشجویان در نظر گرفته شده است. پیشنهاد می‌دهیم که در همان زمان ثبت‌نام، تقاضای خود برای خوابگاه هم ثبت کنید تا در اسرع وقت خوابگاه به شما تعلق بگیرد.

هزینه تحصیل در دانشگاه فنی استانبول ترکیه

سؤال در مورد هزینه‌ تحصیل برای بسیاری از دانشجویان اهمیت زیادی دارد. با توجه به دولتی بودن دانشگاه فنی استانبول باید بگوییم که هزینه تحصیل در آن نسبت به دانشگاه‌های خصوصی بسیار کمتر است . اگرچه هزینه تحصیل برای هر رشته‌ای با دیگری متفاوت است اما ما در ادامه جدول شهریه­ های این دانشگاه را به لیر ترکیه بیان خواهیم کرد که در آن هزینهٔ سالانه و هر ترم آن بیان شده است.

 

(برای دانشجویان بین‌المللی / دانشجویانی که در سال تحصیلی 2024 در دانشگاه ثبت نام کردند.)

 

دانشکده / هنرستانTL سالانهترم پاییز TLترم بهار TL
مهندسی عمران3130515652,515652,5
معماری3130515652,515652,5
مهندسی مکانیک3130515652,515652,5
برق-الکترونیک3130515652,515652,5
معدن3130515652,515652,5
شیمی- متالورژی3130515652,515652,5
کامپیوتر و انفورماتیک3130515652,515652,5
مدیریت3130515652,515652,5
معماری دریایی و علوم دریایی3130515652,515652,5
دریایی3130515652,515652,5
فن‌آوری و طراحی نساجی3130515652,515652,5
علم و نامه3130515652,515652,5
هنرستان هنری694403427034270
مقدماتی در مقطع کارشناسی               به اندازه شهریه دوره کارشناسی دریافت می‌شود
برنامه‌های تحصیلات تکمیلی650032503250

دقت داشته باشید که این هزینه برای تحصیل یک سال و با نرخ لیر بیان شده است. حالا نرخ لیر نسبت به ریال متفاوت خواهد بود. اگر به دنبال راهی هستید که از هزینه تحصیل رشته موردنظر خودتان به‌طور دقیق مطلع شوید، پیشنهاد می‌دهیم که شماره خود را در فرم زیر ثبت کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود و سؤالات خود را در مشاوره تلفنی رایگان ما مطرح کرده و به جواب قطعی و صحیح دست پیدا کنید.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه فنی استانبول ترکیه

بورسیه دانشگاه فنی استانبول شامل پرداخت هزینه خورد و خوراک و نیز هزینه‌های اقامت دانشجویان می‌شود. می‌توانید برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی ترکیه درخواست خود را ثبت کنند.

بورسیه تحصیلی TUBITAK STAR

این بورسیه تحصیلی به پروژه‌های تحقیقاتی در کشور ترکیه تعلق می‌گیرد. دانشگاه فنی استانبول تا به حال موفق به اخذ 57 بورسیه پروژه محور شده است. این بورسیه به دانشجویان مقطع کارشناسی که در پروژه های تحقیقاتی شرکت می‌کنند، تعلق می‌گیرد و شامل پرداخت هزینه تحصیل و هزینه‌های زندگی می‌شود.

مشاوره مهاجرت تحصیلی
تحصیل در دانشگاه فنی استانبول ترکیه

مشاوره دانشگاه فنی استانبول ترکیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد