جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

دانشگاه کوچ ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان خارجی به‌خصوص ایرانی‌ها را پذیرش می‌کنند. دانشگاه کوچ یکی از بهترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه به‌حساب می‌آید. در ادامه قصد داریم اطلاعات مهمی دررابطه‌با این دانشگاه ارائه بدهیم. اگر شما هم قصد تحصیل در ترکیه و دانشگاه کوچ کشور ترکیه را دارید، پیشنهاد می‌دهیم که ادامه مطالب را از دست نداده و با ما همراه باشید.

آنکارا

خصوصی

وزارت علوم, وزارت بهداشت

ترکی, انگلیسی

1967

YOS

پزشکی

382 qs

382 qs

آنچه باید درمورد دانشگاه کوچ ترکیه بدانید

دانشگاه کوچ در سال 1993 تأسیس شد و فعالیت آموزشی و آکادمیک خود را از آن زمان شروع کرده است. شاید برای شما جالب باشد که بودجه لازم برای تأسیس این دانشگاه توسط خانواده کوچ که یکی از خانواده‌های سرشناس استانبول هستند، فراهم شده است.

این دانشگاه خصوصی بوده و زبان تدریس در آن انگلیسی است. یعنی اگر بخواهید در این دانشگاه درس بخوانید، نیازی نیست که به زبان ترکی مسلط باشید. البته نباید این نکته را نادیده بگیرید که برای زندگی در کشور ترکیه کم‌وبیش باید به زبان این کشور آشنایی لازم داشته باشید.

درصورتی‌که قصد دارید اقامت دائم کشور ترکیه را اخذ کنید و بعد از اتمام تحصیل در این کشور مشغول کار شوید، باز هم باید به زبان ترکی مسلط باشید. درصورتی‌که هدفتان زندگی در یک کشور اروپایی است، تحصیل در دانشگاه کوچ می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

نکته دیگری که در مورد این دانشگاه باید بدانید، منطقه جغرافیایی قرارگیری آن است. این دانشگاه بر روی تپه‌های ساریایر شهر استانبول قرار دارد. این منطقه آب‌وهوای بسیار خوبی دارد و دانشجویان می‌توانند از تحصیل در چنین منطقه‌ای لذت ببرند.

رتبه بندی دانشگاه کوچ ترکیه در جهان

شاید برای شما جالب باشد که این دانشگاه در کشور ترکیه رتبه اول را به خود اختصاص داده است. در‌رابطه‌با کسب این رتبه بالا لازم میدانیم که مطالبی را بیان کنیم. 

در دانشگاه کوچ کشور ترکیه همواره هدف این بوده که از اساتید برتر جهان برای تدریس کمک بگیرند. همین موضوع سبب شده که رتبه علمی این دانشگاه خوب بوده و جزء دانشگاه‌های برتر کشور ترکیه به‌حساب آید. 

لازم به ذکر است رتبهٔ جهانی این دانشگاه در سال 2023 در بین 500 دانشگاه برتر جهان بوده و 477 است.

مشاوره مهاجرت تحصیلی
تحصیل در دانشگاه کوچ ترکیه

مشاوره دانشگاه کوچ ترکیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه کوچ ترکیه

این سؤال برای شما هم وجود دارد که چطور می‌توان در این دانشگاه درس خواند؟! خوب در ابتدا باید بگوییم که برای تحصیل در این دانشگاه نیازی نیست که حتماً آزمون بدهید یا نمره خاصی را در آزمون ورودی اخذ کنید. در ادامه اطلاعات بیشتری را در مورد شرایط پذیرش در دانشگاه کوچ و همچنین مدارک لازم برای این کار را ارائه می‌دهیم.

شرایط ثبت‌نام

به‌صورت کلی دو روش برای پذیرش در دانشگاه کوچ ترکیه وجود دارد. روش اول به این صورت است که در آزمون ورودی شرکت کرده و حداقل نمره لازم را به دست آورید. اگر مهارت خوبی در زبان دارید، پیشنهاد می‌دهیم که شانس خود را امتحان کرده و در این آزمون شرکت کنید.

در حالت دوم شما می‌توانید درخواست خود برای تحصیل در این دانشگاه را به‌صورت اینترنتی ثبت کنید. این دانشگاه مدارک و شرایط شما را بررسی کرده و در صورت قبولی یک ایمیل برای شما ارسال خواهد کرد. بعد از دریافت ایمیل می‌توانید برای تکمیل ثبت‌نام و همچنین دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید.

حالا نکته مهم این است که هر کدام از این شرایط را امتحان کنید، تفاوتی در هزینه و شرایط تحصیل نخواهد داشت. با شرکت در آزمون ورودی می‌توانید شانس خودتان را برای قبولی در این دانشگاه افزایش بدهید. لازم به ذکر است که آموزش در این دانشگاه فقط با زبان انگلیسی انجام می‌شود.

 

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه کوچ ترکیه

از سری اطلاعات دیگری که در مورد دانشگاه کوچ باید بدانید، مدارک لازم برای ثبت‌نام است. قبل از هر چیزی به این نکته توجه کنید که شما باید مدارک خود را ترجمه کرده و همان‌طور که میدانید برای ثبت‌نام در یک دانشگاه فقط ترجمه رسمی مورد تائید خواهد بود.

 

 • اگر در آزمون ورودی شرکت کرده‌اید، مدرک قبولی در آزمون
 • مدرک دیپلم خود (اگر می‌خواهید در رشته‌ای مانند پزشکی تحصیل کنید، باید حداقل معدل 17 داشته باشید)
 • ریزنمرات
 • کپی از شناسنامه
 • کپی از پاسپورت معتبر (یعنی حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد)
 • رزومه تحصیلی شما
 • مقالات (این مورد برای دانشجویانی که قصد تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا را دارند، اهمیت دارد.)
 • مدرک زبان انگلیسی
 • مدرک زبان ترکی
 

در مورد مدرک زبان ترکی لازم می­دانیم که به موضوع مهمی اشاره کنیم. همان‌طور که در مطالب بالا هم گفتیم تدریس در دانشگاه کوچ با زبان انگلیسی انجام می‌شود، غیر از دو رشته پرستاری و حقوق. این دو رشته امکان تحصیل با زبان ترکی و انگلیسی را دارند. حالا اگر شما می‌خواهید در یکی از این دو رشته مشغول به تحصیل شوید، باید مدرک زبان ترکی هم ارائه بدهید.

رشته‌های تحصیلی و دانشکده‌های دانشگاه کوچ ترکیه

برای انتخاب یک دانشگاه نیاز به اطلاعات مهم و کاربردی خواهید داشت. یکی از این اطلاعات هم در مورد رشته‌های تحصیلی و دانشکده‌های آن دانشگاه خواهد بود. به همین دلیل در این قسمت به این موضوع پرداخته و اطلاعات مهمی را در مورد آن بیان خواهیم کرد.

رشته‌های تحصیلی

در ابتدا به این موضوع دقت داشته باشید که تعداد رشته‌های تحصیلی در دانشگاه کوچ بیش از آن چیزی است که در ادامه به آن می‌پردازیم. در اینجا به نام بردن پرطرفدارترین رشته‌ها بسنده خواهیم کرد.

 • تحصیل پزشکی در ترکیه
 • تحصیل پرستاری در ترکیه
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی مکانیک
 • فیزیک
 • مدیریت
 • روابط بین‌الملل
 • فلسفه
 • روانشناسی
 • حقوق
 • جامعه‌شناسی
 • اقتصاد
 • تاریخ
 • شیمی
 • ریاضی

دانشکده‌های دانشگاه کوچ ترکیه

به‌طورکلی باید بگوییم که دانشگاه کوچ تعداد 6 دانشکده دارد که در هر کدام از آن‌ها رشته‌های تحصیلی خاصی تدریس می‌شود.

 

 1. دانشکده علوم بهداشت
 2. دانشکده علوم انسانی
 3. دانشکده علوم و مهندسی
 4. دانشکده پرستاری
 5. دانشکده پزشکی
 6. دانشکده حقوق

شاید برای شما جالب باشد که این دانشگاه تعداد 4 کالج هم دارد که به این نام‌ها هستند؛

 1. کالج مهندسی
 2. کالج علوم
 3. کالج علوم و اقتصاد دارایی
 4. کالج علوم اجتماعی و علوم انسانی

خوابگاه‌های دانشگاه کوچ ترکیه

اطلاع از امکانات رفاهی یک دانشگاه به‌خصوص شرایط خوابگاه برای دانشجویان بین‌المللی اهمیت بسیار زیادی دارد. در این دانشگاه 239 آزمایشگاه وجود دارد که برای رشته‌های تحصیلی مختلفی دایر شده است. در این آزمایشگاه‌ها تجهیزات به‌روزی قرار دارد که دانشجویان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

وجود 13 مکان ورزشی (باشگاه و سالن ورزشی) و همچنین 23 تیم ورزشی نشان‌دهنده اهمیت مدیران دانشگاه کوچ به ورزش و سلامت دانشجویان است. این دانشگاه کتابخانه مجهزی هم دارد که دانشجویان می‌توانند از آن استفاده کنند.

مراکز بهداشتی و مراکز علمی و تحقیقاتی مختلفی هم در این دانشگاه وجود دارد. البته به این موضوع دقت داشته باشید که ساختمان دانشکده‌ها و مراکز مهم اداری و تحقیقاتی این دانشگاه در یک منطقه جغرافیایی نیست و در سطح شهر پراکنده شده است.

علاوه بر این، خوابگاه‌های بسیار مجهزی در دانشگاه کوچ ترکیه برای دانشجویان در نظر گرفته شده است. ساختمان هر خوابگاه نسبت به دانشکده دانشجویان فاصله زیادی ندارد. این کار سبب شده که دانشجویان بتوانند به‌راحتی در کلاس‌های درس حاضر شوند.

هزینه­‌های خوابگاه

در جدول زیر هزینه‌های لازم برای خوابگاه دانشجویان بین‌المللی برای دو ترم پاییز 2024 و ترم بهار 2025 را قرار دادیم، این هزینه‌­ها به‌صورت سالانه و به لیر ترکیه است:

نوع اتاق

هزینه اتاق به لیر ترکیه (TL)

RUMELİFENERİ پردیس سینگل اتاق

60.25

RUMELİFENERİ CAMPUS اتاق سه نفره

35.35

RUMELİFENERİ CAMPUS اتاق سه نفره با تخت دو طبقه

32.75

RUMELİFENERİ پردیس دو اتاق

46.15

RUMELİFENERİ CAMPUS اتاق دو نفره (دارای حمام)

64.4

RUMELİFENERİ CAMPUS اتاق دو نفره با تخت دو طبقه

35.35

RUMELİFENERİ CAMPUS اتاق چهار نفره

29.15

RUMELİFENERİ پردیس یک اتاق یک نفره (دارای حمام)

79.45

RUMELİFENERİ مرکز بهداشت پردیس اتاق سه نفره (دارای حمام)

62.8

RUMELİFENERİ CAMPUS HENRY FORD BULDING اتاق چهار نفره (با حمام)

66.75

RUMELİFENERİ CAMPUS HENRY FORD BULDING اتاق سه نفره با تخت دو طبقه (با حمام)

70

RUMELİFENERİ CAMPUS U BUILDING اتاق چهار نفره (دارای حمام)

55.75

RUMELİFENERİ پردیس چهار اتاق (با حمام) – (ساختمان)

64.35

RUMELİFENERİ پردیس چهار اتاق – (ساختمان S)

46.15

RUMELİFENERİ CAMPUS HENRY FORD BULDING اتاق یک نفره (با حمام)

94.4

RUMELİFENERİ CAMPUS اتاق سه نفره (با حمام)

62.8

RUMELİFENERİ CAMPUS HENRY FORD BULDING اتاق سه نفره (با حمام)

75.5

اتاق یک نفره پردیس غربی

60.25

اتاق سینگل پردیس غربی (با حمام)

79.45

اتاق دو نفره پردیس غربی

46.15

اتاق دو نفره پردیس غربی با تخت دو طبقه

35.35

اتاق دو نفره پردیس غربی با تخت دو طبقه (نوع A)

31.4

اتاق سه نفره پردیس غربی

35.35

اتاق چهار نفره پردیس غربی

46.15

اتاق پنج نفره پردیس غربی – نوع A

32.1

اتاق پنج نفره پردیس غربی – نوع B

44.1

هزینه تحصیل در دانشگاه کوچ ترکیه

مشاوره مهاجرت تحصیلی
تحصیل در دانشگاه کوچ ترکیه

اطلاع از قیمت و هزینه برای انجام هر کاری یکی از مهم‌ترین مطالبی است که باید در مورد آن اطلاعات کسب کنید. حالا اگر می‌خواهید در کشور دیگری درس بخوانید، اطلاع از این هزینه‌ها به شما کمک می‌کند که بهتر تصمیم بگیرید.

هزینه‌های تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی برای سال تحصیلی 2024 در زیر نشان داده شده است.

این هزینه‌ها شهریه یک سال تحصیلی (ترم‌های پاییز و بهار) را پوشش می‌دهند و همچنین امکان استفاده کامل از کتابخانه، آزمایشگاه‌های کامپیوتر، مرکز ورزشی و خدمات درمانگاه را فراهم می‌کند. توجه کنید که هزینه‌های مربوط به خوابگاه شامل هزینه‌های زیر نمی‌شود.

دانشگاه کوچ

شهریه به دلار در سال برای متقاضیان غیر ترکیه ای پذیرفته شده

دانشکده علوم

21500 دلار آمریکا

دانشکده مهندسی

21500 دلار آمریکا

دانشکده علوم اداری و اقتصاد

21500 دلار آمریکا

دانشکده علوم اجتماعی و انسانی

21500 دلار آمریکا

دانشکده پرستاری

21500 دلار آمریکا

دانشکده حقوق

21500 دلار آمریکا

مدرسه پزشکی

29500 دلار آمریکا

همان‌طور که می‌بینید هزینه تحصیل در دانشگاه کوچ ترکیه نسبتاً بالا است؛ پس هنگام انتخاب این دانشگاه به شهریه و هزینه‌های آن توجه داشته باشید.

شهریه برای متقاضیان بین‌المللی پذیرش شده در مقطع کارشناسی در سال تحصیلی 2023-2024 در تابستان 2023 اعلام خواهد شد.

اطلاعات مهم برای دانشجویانی که شهریه خود را به لیر ترکیه می‌پردازند:

 

 • شهریه دانشگاه کوچ به صورت ترم تعیین و اعلام می‌شود. شهریه ترم پاییز در تیرماه و شهریه ترم بهار در ژانویه اعلام می‌شود.
 • شهریه سالانه، شامل دروس در ترم های پاییز و بهار می‌شود و در صورتی که پرداخت در دوره ثبت‌نام دانشگاه به مدت یک سال انجام شود، هزینه هر دو ترم پاییز و بهار را پوشش می‌دهد.

هزینه‌­های زندگی در استانبول به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی

بسته به سبک زندگی، یک دانشجوی بین‌المللی باید بین 550 – 650 دلار در ماه بودجه داشته باشد تا هزینه‌­های زندگی و اقامت در استانبول را برای سال تحصیلی 2024 را پوشش دهد، لیست هزینه‌های زندگی در استانبول به شرح زیر است:

 • هزینه اقامت: 200 تا 500 دلار در ماه (در محوطه دانشگاه)
 • هزینه‌های روزانه (غذا، حمل و نقل محلی، بیرون رفتن): 150 تا 350 دلار در ماه
 • خدمات تلفن همراه/اینترنت: 7 تا 12 دلار در ماه
 • هزینه‌های بیمه و سلامت: 35 تا 120 دلار در سال
 • کتاب و لوازم التحریر: 85 تا 185 دلار در ماه

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه کوچ ترکیه

دانشگاه کوچ به طور خودکار همه کاندیداهای بین‌المللی جدید در مقطع کارشناسی و کاندیداهای انتقال کارشناسی بین‌المللی را برای بورسیه تحصیلی کامل (100٪ یا جزئی (25٪، 50٪ یا 75٪) بر اساس شایستگی علمی (به استثنای پزشکی) ارزیابی می‌کند.

دانشکده پزشکی هیچ نوع بورسیه تحصیلی مبتنی بر شایستگی یا نیاز را برای دانشجویان بین‌المللی پذیرفته شده اعطا نمی‌کند. شما باید قبل از درخواست به دقت در نظر بگیرید که آیا قادر به تأمین هزینه تحصیل پزشکی خود بدون بورسیه هستید.

چگونه برای بورسیه اقدام کنیم؟

بورسیه‌های شایستگی با در نظر گرفتن تمام اسناد و اطلاعات دانشگاهی و فوق برنامه‌ای که عملکرد و پتانسیل فوق العاده را نشان می‌دهد، اعطا می‌شود. هیچ نمره آزمون یا معدل خاصی وجود ندارد که به طور خودکار یک بورسیه شایستگی کامل یا جزئی را اعطا کند.

هیچ فرم یا دوره درخواست جداگانه‌ای برای بورسیه‌های شایستگی وجود ندارد. داوطلبان پذیرفته شده در نامه پیشنهادی خود اطلاعاتی در مورد اینکه آیا به آنها بورسیه تحصیلی ترکیه اعطا شده است یا خیر دریافت می‌کنند.

مشاوره دانشگاه کوچ ترکیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد