جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
بورسیه دولتی چین

بورسیه دولتی چین ( CSC )

چین به عنوان کشوری با فرهنگ و تمدن کهن، طبیعت زیبا، هزینه زندگی پایین، شهریه تحصیل ارزان و فرصت‌های شغلی زیاد در یک بازار کار بین المللی رقابتی، توجه دانشجویان خارجی را در سال‌های اخیر به خود جلب کرده است. در کنار تمام این مزایا، کشور چین، که تحصیلات با کیفیت و پرورش استعداد‌های توانمند از سراسر دنیا را هدف آموزشی خود قرار داده است، سه نوع متفاوت بورسیه شامل بورسیه‌های دانشگاهی، بورسیه‌های اهدا شده از طرف سازمان‌های خصوصی و بورسیه دولتی چین را نیز به دانشجویان بین المللی اختصاص می‌دهد و به این ترتیب شرایط را از همه لحاظ برای ادامه تحصیل در یک کشور خارجی محیا می‌کند. در این میان، بورسیه دولتی چین، فرصتی استثنائی برای دانشجویان مستعد و علاقه‌مند به تحصیل در چین ایجاد کرده است که با اطلاع از جزئیات این نوع فاند، به راحتی می‌توان برای دریافت بورسیه ثبت نام کرد.

 
مشاوره مهاجرت تحصیلی
بورسیه دولتی چین (CSC)

مشاوره بورسیه دولتی چین ( CSC )

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

بورسیه دولتی چین (CSC) چیست؟

کشور چین، که امروزه از جمله مراکز آموزش عالی برتر دنیا شناخته می‌شود، در زمینه آموزش و پرداخت بورسیه‌های تحصیلی ملی و بین المللی، کاملاً سخاوتمند بوده و سالانه تعداد بسیار زیای دانشجو، در سراسر جهان را، تحت این نوع پوشش حمایتی قرار داده و به عنوان دانش آموختگان متخصص و حرفه‌ای وارد بازار کار و صنعت کشور‌های مختلف می‌کند! یکی از مهم‌ترین بورسیه‌های این کشور، بورسیه دولتی چین یا CHINA SCHOLARSHIP COUNCIL (CSC) است که توسط شورای بورس تحصیلی چین (سازمانی غیر انتفاعی که پیشتیبانی تبادلات دانشگاهی بین المللی با چین را بر عهده دارد) ، هر ساله برای تحصیل در دانشگاه‌‌های این کشور، به دانشجویان بین المللی ایفا می‌شود. این نوع بورسیه انواع مختلفی دارد و تمام هزینه‌های تحصیل یا بخشی از آن را برای ادامه تحصیل در حوزهای مختلف علوم پایه، علوم تربیتی، علوم پزشکی، مهندسی، حقوق، مدیریت، ادبیات و… در بر می‌گیرد.

علاوه بر مزایای کلی ادامه تحصیل در خارج کشور، کسب بورسیه دولتی چین می‌تواند مزایای فراوان دیگری را نیز برای دانشجو به همراه بیاورد. مواردی مانند: فراگیری زبان چینی (به عنوان زبان تجارت روز دنیا) ، امکان جذب در پروژه‌های بین المللی و بازار کار رقابتی کشور چین، آشنایی و تجربه کار با تکنولوژی روز دنیا و همکاری با مراکز تحقیقاتی – صنعتی سطح بالای دنیا.

 

مدارک لازم و زمان ثبت نام

بورسیه دولتی چین، هر ساله در فاصله بین ماه‌‌های دسامبر (10 آذر تا 10 دی) تا آوریل (12 فروردین تا 10 اردیبهشت)، برای تحصیل در 274 دانشگاه این کشور، به دانشجویان بین المللی ارایه می‌شود و داوطلبان می‌توانند با ارائه مدارک درخواستی دانشگاه و CSC، برای دریافت این بورسیه ویژه، ثبت نام کنند:

 • تصویر اسکن شده صفحه مشخصات پاسپورت با اعتبار دو ساله، باید آپلود شود. توجه داشته باشید که اگر اعتبار پاسپورت رو به پایان باشد، باید برای تمدید آن اقدام کنید و چنانچه به هر دلیلی، تا مهلت تعیین شده قادر به تمدید گذرنامه خود نبودید، باید دلایل معتبر به همراه تصویر پاسپورت ارائه شود.
 • اگر دوره تحصیلی انتخابی، بیش از 6 ماه طول می‌کشد، باید معاینات پزشکی معتبر، با مهر و امضای پزشک و بیمارستان ارائه کنید. توجه داشته باشید که فرم معاینات فیزیکی سلامت، فقط به مدت 6 ماه معتبر است و در صورتی که ثبت نام برای بورسیه دولتی چین، در این زمان انجام نگیرد، باید معاینات را تکرار کنید!
 • توصیه نامه یا Recommendation، که توسط اساتید یا معلمان نوشته می‌شود.
 • ترجمه رسمی و معتبر دستاورد‌‌های تحصیلی – تحقیقاتی و ریز نمرات دوره تحصیلی پیشین. بنا به درخواست دانشگاه، ترجمه باید به زبان چینی یا انگلیسی باشد.
 • پیشنهاد تحقیقاتی یا پروپوزال از طرح پیشنهادی که باید در فرمت درخواستی دانشگاه تنظیم و ارائه گردد؛ البته ممکن است برای برخی از دوره‌های تحصیلی نیز، نیازی به ارائه پروپوزال نباشد.
 • آخرین مدرک تحصیلی که باید ترجمه و تأیید شده نیز باشد. توجه داشته باشید که اگر درخواست کننده، دانشجوی سال آخر است، می‌تواند ترجمه معتبر گواهی اشتغال به تحصیل یا نامه تأیید کننده وضعیت تحصیلی خود را آپلود کند.
 • در صورتی که پیش از اقدام برای ثبت نام دریافت بورسیه، از دانشگاهی در این کشور اپلای یا پذیرش دریافت کرده اید، نامه پذیرش خود را نیز بارگزاری کنید. نامه پذیرش دانشگاه، متقاضی را در اولویت دریافت بورسیه قرار خواهد داد!
 • در نهایت اینکه توجه داشته باشید اگر داوطلب زیر 18 سال سن داشته باشد، باید قیم محلی خود را نیز برای دریافت بورسیه دولتی چین و تحصیل در این کشور، معرفی کند.

 

انواع بورسیه دولتی در کشور چین

به طور کلی، دولت چین پنج نوع بورسیه، به دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در 274 دانشگاه تحت پوشش این نوع بورسیه تحصیلی اعطا می‌کند که معمولاً شهریه دانشگاه، هزینه‌های زندگی، خوابگاه و بیمه‌های درمانی را در بر می‌گیرد. مبلغ حدودی بورسیه دولتی چین برای دوره کارشناسی 2500 یوآن، کارشناسی ارشد 3000 یوآن و دوره دکترا 3500 یوآن است.

 1. نوع A

بورسیه نوع A که به نام برنامه دو جانبه نیز شناخته می‌شود، به دانشجویان کشورهایی تعلق می‌گیرد که با دولت چین، توافق دو جانبه آموزشی دارند و می‌تواند به دو صورت جزئی، یا کامل اعطا شود. بورسیه دولتی چین نوع A، برای کلیه فارغ التحصیلان، دانشجویان عمومی یا ارشد و دانشجویان دوره کارشناسی، کاربردی باشد.

 1. نوع B

بورسیه نوع B یا برنامه دانشگاه چین، با هدف جذب دانشجویان مستعد و توانمند بین المللی در برنامه‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌های چینی منتخب، اعطا می‌گردد. این بورسیه به صورت کامل، کل دوره تحصیلات تکمیلی را تحت پوشش قرار می‌دهد و مربوط به دفاتر آموزشی و دانشگاه‌های ویژه تعیین شده از طرف دولت چین است.

 1. نوع C

بورسیه نوع C یا برنامه تعیین شده،  فقط دانشجویان دوره‌های عمومی و کارشناسی ارشد با استعداد کشور‌‌های درحال توسعه را شامل شده و به نوعی برای حمایت یونسکو، از طریق سازمان آموزش چین، تعیین شده است. بورسیه برنامه تعیین شده نیز به صورت کامل هزینه‌های تحصیل و تحقیقات این نوع دانشجویان را متقبل می‌شود.

 1. برنامه تبادل دانشجو

دولت چین، با برخی شرکت‌های معتبر خارجی قرارداد تبادل دانشجو و همکاری مشترک دارد. طبق این توافقات، دانشجویانی که همزمان و پس از درخواست بورس از هر دو طرف برنامه (دولت چین و شریک خارجی) مورد پذیرش قرار گیرند، قادر خواهند بود برای مدت حداکثر 12 ماه، به عنوان دانشجوی عمومی یا ارشد، به صورت رایگان از برنامه‌های آموزشی – تحقیقاتی شرکت خارجی بهره مند شوند. این نوع بورسیه با نام بورسیه برنامه تبادل دانشجو نیز شناخته می‌شود.

 1. تحصیل زبان چینی

برای آموختن زبان چینی نیز بورسیه‌ای توسط شورای بورس تحصیلی چین اعطا شده و دانشگاه‌های زیادی بورسیه تحصیلی برای رشته‌های زبان چینی و MBBS (Bachelor of Medicine, Bachelor of Surgery یا کارشناسی پزشکی و کارشناسی جراحی)  به دانشجویان خارجی علاقه‌مند، پیشنهاد می‌دهند

چه کسانی واجد شرایط دریافت بورسیه هستند؟

برای دریافت بورسیه دولتی چین نیز مانند بسیاری از انواع بورسیه شرایط و ضوابطی حکم فرماست که بهتر است پیش از اقدام برای ثبت نام، از آن‌ها مطلع باشید.

شرایط عمومی درخواست کنندگان

 • مهم‌ترین شرط برای ثبت درخواست بورسیه دولتی چین، داشتن ملیت غیر چینی است. به عبارت دیگر، بورسیه دولتی چین، به شهروندان جمهوری خلق چین (PRC) تعلق نخواهد گرفت و مختص دانشجویان خارجی است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های دولت چین را دارند.
 • دانشجوی درخواست کننده این نوع بورسیه، باید سلامت کامل جسمی و روحی داشته باشد.
 • برای درخواست بورسیه دولتی چین در هر مقطع تحصیلی، محدودیت سنی وجود دارد!

چنانچه قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را دارید، باید مدرک دیپلم معتبر و حداکثر 25 سال سن داشته باشید. برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز به ترتیب حداکثر سن 35 و 40 مورد قبول بوده و ارائه مدرک تحصیلی (یا مدرک معادل) دوره تحصیلی قبلی نیز الزامی است.

شرایط اختصاصی درخواست کنندگان

 • اگر دوره مورد نظر شما، به زبانی غیر از چینی تدریس می‌شود، باید مدارک تأیید تسلط زبانی و سایر موارد اعلام شده از طرف دانشگاه مورد نظر را پیش از درخواست بورسیه، فراهم کنید.
 • اگر دوره انتخابی به زبان چینی تدریس می‌شود، متقاضی باید دوره HSK (دوره تسلط به زبان چینی- ماندارین) را متناسب با نوع درخواست خود، تا پایان دوره اپلای بگذراند. به این صورت که تحصیل در مقطع کارشناسی نیازمند حداقل سطح 3، کارشناسی ارشد، سطح 4 و تحصیلات تکمیلی (دکترا) ، نیازمند سطح 5 HSK هستند.

توجه داشته باشید که کلیه مدارک اعلام شده در سایت CSC را پیش از شروع فرایند اپلای آماده نمایید؛ زیرا فرم‌های ناقص مورد بررسی قرار نخواهند گرفت! یکی از دلایل عدم پذیرش مهاجرت تحصیلی ناقص بودن مدارک می باشد برای جلوگیری از این اتفاق، بهترین کار مشاوره با یک کارشناس در این زمینه می باشد، با تکمیل فرم زیر می توانید مشاوره ی رایگانی با یکی از کارشناسان ما داشته باشید.

چه دانشگاه‌هایی تحت پوشش بورسیه دولتی چین قرار می‌گیرند؟

دانشگاه های چین، هر ساله بورسیه دولتی چین را به دانشجویان خارجی خود، ارائه خواهند داد، و اسامی این دانشگاه‌ها در سایت بورسیه دولتی چین، به تفکیک رشته، لیست شده است. به عنوان مثال بهترین دانشگاه برای تحصیل در رشته‌های شیمی، زیست شناسی، اقتصاد، کامپیوتر، دامپزشکی و… عبارتند از:

 • Chemistry and Physics: Peking University
 • Bioligy: Peking Union Medical College, Tesinghua University
 • Economics: Renmin University of China
 • Computer science and Techniligy: Tsinghua University
 • Veternity Medicine: China Agricultural University
 • Business Administration: Renmin University of China
 • Agriculture Engineering: China Agricultural University

مشاوره بورسیه دولتی چین ( CSC )

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد