جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
هزینه تحصیل در چین

هزینه تحصیل در چین

تحصیل در چین یکی از برنامه های بسیار مطلوب و مقرون به صرفه است. هزینه تحصیل در چین به سه عامل اصلی دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد؛ به عنوان مثال هزینه تحصیل در دانشگاه های چین که از رنکینگ بهتری برخوردارند، نسبت به دیگر دانشگاه های این کشور بیشتر است. همچنین رشته های مدیریتی و MBA نیز از گران ترین رشته های تحصیلی در چین به شمار می روند. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به چین را دارید، بطور کلی باید موارد زیر را برای برآورد هزینه تحصیل در چین درنظر بگیرید:

مشاوره مهاجرت تحصیلی
هزینه تحصیل در چین

مشاوره هزینه تحصیل در چین

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

هزینه های زندگی در چین

هزینه زندگی در چین بستگی به شهری که در آن اقامت می کنید، دارد. به عنوان مثال هزینه اجاره آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر پکن 1222 دلار است و این هزینه در دیگر شهر ها تا 430 دلار در شیامن متغیر است. در جدول زیر لیست هزینه های مختلف زندگی در چین را برایتان آورده ایم.

هزینه‌های زندگیپکنهانگژوتیانجینشیامن
بیلیت یک نفره وسایل حمل و نقل عمومی۰.۷۸۰.۴۷۰.۳۱۰.۳۱
اجاره آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر۱۲۲۲.۰۶۵۸۲.۴۹۳۹۲.۶۹۴۳۱.۹۶
اجاره آپارتمان تک خوابه در بیرون شهر۷۸۴.۵۱۳۶۹.۱۳۲۶۰.۴۵۲۱۹.۹۱
خرید آپارتمان در مرکز شهر(هر متر مربع)۲۰۳۵۹.۳۲۸۷۷۸.۸۷۶۲۷۸.۸۸۱۱۲۵۷.۱۹
خرید آپارتمان در بیرون شهر(هر متر مربع)۱۰۵۴۳.۵۹۵۲۰۱۲۰۹۳.۳۱۴۵۵۵.۲۴
هزینه آب و برق و .. در یک خانه ۸۵ متری۶۰.۳۴۵۱.۰۸۵۵.۸۶۴۶.۶۱
خرید اینترنت ۶۰ مگابایت۲۳.۰۵۱۲.۵۲۱۳.۷۶۱۴.۴۰
استفاده از تاکسی در مسیر یک کیلومتری۰.۴۵۰.۳۹۰.۳۵۰.۳۲
یک ماه استفاده از باشگاه ورزشی۶۳.۶۳۲۵.۹۹۵۱.۰۵۳۹.۲۷
میانگین حقوق ماهیانه۱۳۷۵.۲۷۱۴۷۹.۱۴۸۸۱.۶۷۹۸۳.۴۶

قیمتها بر اساس دلار است.

هزینه  خوابگاه دانشجویی در چین

هزینه خوابگاه دانشجویی در چین حدود ۹۹۵ الی ۲۶۵۵ یوآن (حدود ۱۵۱.۷۵۰ الی ۴۰۴.۹۲۲ دلار آمریکا) است که مبلغ قابل قبول و حتی ارزانی محسوب می شود. هزینه اسکان در خوابگاه بطور معمول به صورت سالانه یا بصورت ترمی از دانشجویان اخذ می شود. زندگی در این خوابگاه ها این امکان را برای دانشجویان فراهم می کند که رفت و آمد راحتی به دانشگاه خود داشته باشند و از امکانات دانشگاه نیز به راحتی استفاده کنند.

همه ی دانشگاه های چین، خوابگاه هایی را برای اسکان دانشجویان بین المللی خود در نظر گرفته اند. برای مطلع شدن از شرایط کامل آن می توانید به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه کنید. برای دریافت خوابگاه دانشجویی در چین در صورت تایید پذیرش شما از جانب دانشگاه، بدون مشکل خاصی می توانید درخواست اقامت در خوابگاه را به دانشگاه ارائه داده و قرارداد خود را تکمیل کنید.

هزینه حمل و نقل در چین

هزینه حمل و نقل در چین نسبت به دیگر کشورها معمولاً ارزان تر است. اما در خود چین هم این هزینه در شهرهای مختلف متفاوت است. بطور متوسط هزینه بلیت تک سفره مترو 0.5 دلار است. نرخ تاکسی در هر کیلومتر 30 سنت است و به ازای هر 20 دقیقه سواری در سطح شهر، 5 دلار به این هزینه اضافه می شود. همچنین هزینه بلیت اتوبوس شهری هم بطور متوسط 30 سنت است. جزئیات بیشتر بالاتر در جدول مربوط به هزینه های زندگی در چین آورده شده است.

هزینه دانشگاه های چین

هزینه دانشگاه های چین بسته به این که دانشگاه دولتی باشد یا خصوصی، می تواند متفاوت باشد.

در جدول زیر هزینه تحصیل در تعدادی از دانشگاه های معروف چین را مشاهده می کنید:

دانشگاه

هزینه تحصیل در چین (به دلار – در سال)

دانشگاه چینهوا

4.500

دانشگاه پکینگ

4.000

دانشگاه فودان

3.300

دانشگاه ژجیانگ

4.700

دانشگاه نانجینگ

3.000

دانشگاه جیائو تونگ شانگهای

4.400

دانشگاه شاندونگ

2.620

دانشگاه ووهان

2.500

دانشگاه شنزن

2.600

دانشگاه چنگدو

2.200

هزینه تحصیل در چین در مقاطع مختلف

با توجه به این که ماهیت آموزش و موارد آموزشی در مقاطع مختلف تحصیلی متفتوت است، طیعی است که هزینه های متفاوتی را هم در پی داشته باشد. در جدول زیر هزینه تحصیل در چین در مقاطع مختلف را می بینید. این هزینه به طور متوسط در نظر گرفته سده است.

مقطع تحصیلی

هزینه تحصیل در چین (به دلار – در سال)

مدت زمان برنامه

مقطع کارشناسی

1.293 تا 6.186

4 تا 5 سال

مقطع کارشناسی ارشد

1.423 تا 5.880

2 تا 3 سال

مقطع دکتری

1.293 تا 4.963

2 تا 4 سال

MBA

4.116 تا 9.938

1 تا 2 سال

هزینه تحصیل در چین در رشته های مختلف

از آنجا که دانشگاه های زیاد و متنوعی در چین وجود دارد، برنامه های تحصیلی و رشته های تحصیلی متفاوت و زیادی هم در این دانشگاه ها وجود دارد. هزینه تحصیل در چین در رشته های مختلف از قرار زیر است:

 1. هزینه تحصیل مهندسی در چین: 2 هزار تا 5 هزار دلار در سال.
 2. هزینه تحصیل پزشکی در چین: 4 هزار تا 7 هزار دلار در سال.
 3. هزینه تحصیل فیزیوتراپی در چین: 4 هزار تا 8 هزار دلار در سال.
 4. هزینه تحصیل پرستاری در چین: 2.5 هزار تا 7 هزار دلار در سال.
 5. هزینه تحصیل داروسازی در چین: 2.1 هزار تا 6.9 هزار دلار در سال.
 6. هزینه تحصیل مدیریت در چین: 5.6 هزار تا 20.75 هزار دلار در سال.
 7. هزینه تحصیل حقوق در چین: 2 هزار تا 6 هزار دلار در سال.
 8. هزینه تحصیل هنرهای زیبا در چین: 2.5 هزار تا 5.5 هزار دلار در سال.

 

هزینه تحصیل پزشکی در چین

پزشکی جزو رشته هایی است که متقاضیان زیادی برای تحصیل در چین دارد. دانشگاه های پزشکی چین رنکینگ و اعتبار بسیار خوبی در بین دانشگاه های آسیا و جهان دارند. هزینه تحصیل پزشکی در چین نسبت به بقیه رشته ها بالاتر است. به طوری که سالانه بین 4000 تا 7000 دلار هزینه در پی دارد.

با توجه به اینکه تحصیل پزشکی در چین، طرفداران بسیاری دارد، هزینه تعدادی از دانشگاه ها را در جدول زیر برایتان آورده ایم:

دانشگاه

هزینه تحصیل (سالیانه – به دلار)

دانشگاه فودان

11.541

دانشگاه پزشکی پایتخت

6989

دانشگاه پزشکی نانجینگ

5.226

دانشگاه پزشکی شانتو

2779

دانشگاه چجیانگ

6.619

دانشگاه پزشکی گوانجو

4.639

دانشگاه پزشکی تونگجی

6.959

دانشگاه پزشکی جینژو

5.412

هزینه تحصیل داروسازی در چین

هزینه تحصیل داروسازی در چین به طور کلی به عواملی مثل نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی بستگی دارد. با این حال می توان هزینه تحصیل در این رشته را سالانه بین 2100 تا 6900 دلار تخمین زد. در جدول زیر نام تعدادی از دانشگاه ها به همراه هزینه آنها به دلار، آمده است:

دانشگاه

مقطع تحصیلی

هزینه تحصیل (به دلار – در سال)

دانشگاه ژجیانگ

کارشناسی

2.300 دلار

دانشگاه پایتخت

کارشناسی

2.610 دلار

دانشگاه داروسازی چین

کارشناسی

2.300 دلار

دانشگاه پزشکی ونژو

کارشناسی ارشد

6.535 دلار

دانشگاه نانجینگ

کارشناسی ارشد

2.797 دلار

دانشگاه ژنگژو

دکتری

7.675 دلار

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی چین

هزینه دانشگاه های دولتی چین بطور متوسط 2500 تا 10 هزار دلار در سال است. دانشجویان بین المللی اگر موفق به دریافت بورسیه تحصیلی در چین شوند، می توانند تحصیل خود را به صورت رایگان انجام دهند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی چین

هزینه دانشگاه های خصوصی چین بطور متوسط چیزی حدود 30 هزار دلار تا 40 هزار دلار متغیر است. البته این هزینه برای اکثر رشته ها در رنج 30 هزار دلار است و برای رشته هایی مثل MBA 40 هزار دلار است.

توجه داشته باشید که هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی سایر کشورها نسبت به چین بیشتر است. برای مثال هزینه دانشگاه نیویورک (NYU) شانگهای چیزی بیشتر از 50 هزار دلار در سال است. این دانشگاه با همکاری دانشگاه چین شرقی تاسیس شده است.

بورسیه تحصیلی چین

بورسیه های تحصیلی متفاوتی در چین برای دانشجویان بین المللی با استعداد در نظر گرفته شده که دولت چین ارائه می دهد. بورسیه های تحصیلی چین در تمامی رشته ها قابل دریافت است و شما بر اساس رزومه ی تحصیلی خود و مطابق بر نیاز مالی می توانید کاندیدای دریافت این بورسیه ها باشید. شما می توانید با دریافت این بورسیه ها هزینه هایی از قبیل هزینه تحیل، هزینه خوابگاه و بیمه درمانی را پوشش دهید. همچنین می تواند کمک هزینه ای برای زندگی باشد. هزینه هایی مثل هزینه تهیه کتاب ها و جزوات آموزشی، هزینه تهیه کامپیوتر و هزینه استفاده از آزمایشگاه هم با این بورسیه به شما پرداخت می شود.

اکثر دانشگاه های چین بورسیه های اضافی خود را برای دانشجویان بین المللی در نظر می گیرند. بسیاری از این دانشگاه ها دوره های آموزش زبان چینی برای دانشجویان خود برگزارمی کنند که این باعث سازگاری بیشتر دانشجویان با مردم و فرهنگ چین می شود.

بورسیه های دولتی چین برای همه مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد. این بورسیه ها فرصتی عالی برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند تا بتوانند با فراغت خاطر و با شرایطی ایده آل، تحصیل در چین را تجربه کنند.

مهم‌ترین بورسیه‌های چین در ادامه نام برده شده‌اند:

 • بورسیه دولتی چین (CSC): این بورسیه یکی از بهترین بورسیه‌های کشور چین به شمار می‌رود، زیرا تمام هزینه‌های اقامت و شهریه دانشگاه را پوشش می‌دهد. درضمن مبلغی را به عنوان کمک هزینه زندگی ( 392.385 الی 549.339)  به دانشجو می‌دهد.
 • بورسیه محلی دولت چین:  این بورسیه به عنوان بورسیه شهرداری نیز شناخته می‌شود. این بورسیه هزینه‌های زندگی، شهریه و بیمه را پوشش می‌دهد. دانشجویانی که این بورسیه را دریافت می‌کنند، باید محل اقامت و اسکان را با هزینه خودشان تامین کنند. دانشجویان با دریافت این بورسیه کمک هزینه‌ای حدود ۳۱۳.۹۰۸ الی ۵۴۹.۳۳۹ دلار دریافت می‌کنند.
 • بورسیه دانشگاهی چین: این بورسیه هزینه خوابگاه و اقامت را پوشش نمی‌دهد. کمک هزینه تحصیلی نیز در دانشگاه‌های مختلف و بسته به مقطع تحصیلی از۳۱۳.۹۰۸ الی ۵۴۹.۳۳۹ دلار متغیر است11.

مشاوره هزینه تحصیل در چین

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد