جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تحصیل داروسازی در چین

تحصیل داروسازی در چین

مناسب بودن هزینه‌های تحصیل در چین و معتبر بودن برخی از دانشگاه‌های آن، موجب شده است تا متقاضیان فراوانی از نقاط مختلف جهان برای تحصیل به این کشور مهاجرت کنند.دانش آموزان چینی برای ورود به رشته داروسازی باید در آزمون ورودی دانشگاه‌های این کشور شرکت نمایند؛ اما دانشجویان خارجی برای تحصیل داروسازی در چین نیاز به شرکت در آزمون ورودی ندارند. در واقع یکی از مهم ترین مزیت‌هایی که سبب ترغیب متقاضیان به تحصیل در این رشته در چین می‌شود، این است که متقاضیان الزامی به شرکت در آزمون ورودی و یا شرکت در دوره پیش پزشکی ندارند. در این مطلب بصورت کامل شرایط ، هزینه ها ، دانشگاه ها رو بررسی میکنیم.

مشاوره مهاجرت تحصیلی
تحصیل داروسازی در چین

مشاوره تحصیل داروسازی در چین

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

شرایط تحصیل داروسازی در چین چیست ؟

با این وجود، تحصیل داروسازی در هر یک از دانشگاه‌های چین ممکن است شرایط خاص خود مانند آزمون مربوط به دانشگاه برای گزینش دانشجو را داشته باشد. علاوه بر این، متقاضیان تحصیل داروسازی در چین باید الزامات دانشگاه برای پذیرش را ارائه دهندکه معمولا شامل مدرک دیپلم دبیرستان و مدارک مربوط به مهارت زبان انگلیسی آیلتس و یا تافل است. سوابق تحصیلی و نمرات خوب در درس‌هایی مانند فیزیک، شیمی و زیست شناسی می‌تواند به پذیرش دانشجویان کمک نماید.

همچنین، برای تحصیل داروسازی در چین در دوره‌های کارشناسی، متقاضیان باید کمتر از ۳۰ سال و برای دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا به ترتیب زیر ۳۵ و ۴۰ سال داشته باشند.

برنامه های تحصیلی داروسازی در چین 

دو برنامه تحصیلی مختلف برای رشته داروسازی در دانشکده‌های پزشکی کشور چین وجود دارد که به شرح زیر است:

 • برنامه تحصیلی ۶ ساله ناپیوسته برای مدرک داروسازی
 • برنامه تحصیلی 4 ساله برای مدرک فارماکولوژی

متخصص شدن در رشته داروسازی، به آموزش اطلاعات دارویی ونظریه‌ها در مورد مسائل دارویی، آشنایی با چگونگی تاثیر داروهای مختلف بر انسان، تسلط بر روش‌های تولید و توزیع دارو و روش‌های تحقیق نیاز دارد.امروزه، چین دارای امکانات فوق العاده‌ای برای آموزش داروسازی است.

 دانشگاه‌های این کشور دارای امکانات آموزشی پیشرفته و آزمایشگاه‌های مجهز و روش‌های آموزشی روز دنیا هستند. به طور کلی، برنامه‌های درسی و و کتاب‌‌‌‌‌‌های آموزشی داروسازی در دانشگاه‌های چین مشابه با دانشگاه‌‌‌‌‌‌های اروپا و آمریکا است.

در چین می‌توانید تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی داروسازی (BS)، مدرک کارشناسی ارشد داروسازی (MS) و نیز دوره دکترا به پایان برسانید. برنامه‌های کارشناسی مرتبط با رشته داروسازی در چین،تحت عناوینی مانند مهندسی داروخانه، علوم دارویی، علوم دارویی دریایی، مهندسی داروسازی و دیگر موارد تدریس می‌شود.

بخش تئوری و عملی

تحصیل داروسازی در چین در دو بخش تئوری و عملی انجام می‌گیرد. دانشجویان سال اول دانشگاه را صرف مطالعه دروس علوم پایه، زیست شناسی و شیمی می‌کنند و در سال‌های بعد دروس تخصصی داروسازی را می‌آموزند و همچنین باید زمان زیادی را در آزمایشگاه‌ها بگذرانند و شیمی داروهای مختلف را یاد بگیرند. در پایان دوره تحصیلی، دانشجویان باید یک دوره کارآموزی چند ماهه را در داروخانه بگذرانند.

 

شرایط تحصیل داروسازی در چین

هزینه تحصیل داروسازی در چین چقدر است؟

یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل داروسازی در چین، مقرون به صرفه بودن آن نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی است و هزینه‌ تحصیل در چین برای دانشجویان خارجی، معقول‌تر است. به طور کلی، شهریه‌‌‌‌‌ تحصیل داروسازی در چین، مناسب است؛ اما هر چه رتبه دانشگاه بهتر باشد، هزینه نیز بیشتر خواهد بود. لیست هزینه ها به شرح زیر است :

نوع هزینهمیزان هزینه
تحصیل به زبان انگلیسی یا چینی5000 الی 7000 دلار در سال
هزینه زندگی با خوابگاه300 الی 500 دلار در ماه

هزینه خوابگاه + خوراک

برای دانشجویان خارجی معمولا امکان زندگی در خوابگاه هم وجود دارد و بسیاری از دانشگاه‌ها در چین به دانشجویان خوابگاه ارائه می‌دهند. زندگی در پردیس دانشگاهی نسبتا راحت بوده و محیط امن و مناسبی برای دانشجویان فراهم می‌کند. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان خارجی این روش را برای اقامت خود در کشور چین انتخاب می‌کنند. بسیاری از خوابگاه‌ها امکانات لازم از جمله دسترسی به تلفن، اینترنت، تلویزیون، مبلمان و آشپزخانه مجهز را دارا هستند. هزینه‌های این خوابگاه‌ها نسبتا ارزان است؛ اما معمولا قیمت انواع مختلف خوابگاه توسط دانشگاه تعیین می‌گردد. بصورت کلی سالانه 3-2 هزار دلار هزینه خوابگاه و غذا و سایر هزینه‌ها میشه.

تحصیل داروسازی در چین به زبان انگلیسی

تحصیل داروسازی در چین به زبان انگلیسی و چینی امکان پذیر است. دلیل این موضوع را می‌توان هدف چین برای تشویق دانشجویان خارجی به تحصیل در این کشور دانست. در دانشگاه‌های چین امکان تحصیل رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دیگر رشته‌های علوم تجربی به زبان انگلیسی وجود دارد.

برای تحصیل در چین به زبان انگلیسی به مدارک معتبر مانند آیلتس و تافل نیاز دارید تا بتوانید مهارت خود در زبان را ثابت کنید؛ البته در برخی از دانشگاه‌ها ارائه مدرک زبان انگلیسی الزامی نیست. شما می‌توانید بدون مدرک زبان هم از دانشگاه‌های این کشور پذیرش بگیرید البته دروس به زبان انگلیسی ارائه می‌شود و در نتیجه باید به زبان انگلیسی مسلط باشید.

از آنجا که دانشجویان پس از پایان دوره آموزشی باید دوران کارآموزی خود را در داروخانه‌های چین بگذرانند، مهارت و تسلط به زبان چینی می‌تواند کمک زیادی به آن‌ها کند. اگر قصد تحصیل داروسازی در دانشگاه‌های چین را دارید، اخذ مدرک مهارت زبان چینی HSK می‌تواند مفید باشد.

مدارک لازم برای تحصیل داروسازی در چین

متقاضی تحصیل داروسازی در چین باید مدارک لازم را ارائه دهد. مطالعه وب سایت دانشگاه انتخابی برای فراهم کردن مدارک لازم، ارسال مدارک به دانشگاه مربوطه و ثبت درخواست پذیرش، مراحل اصلی اقدام برای دریافت پذیرش تحصیلی چین هستند. برخی از مدارک لازم برای دریافت پذیرش تحصیلی چین، شامل موارد زیر است:

 • مدرک دیپلم
 • ریزنمرات دوره دبیرستان
 • مدرک زبان انگلیسی
 • گواهی سلامت
 • انگیزه نامه تحصیلی
 • گواهی عدم سوپیشینه
 • رزومه تحصیلی
 • توصیه نامه

جهت اخذ ویزای تحصیلی چین نیز در ابتدا باید نامه پذیرش تحصیلی را از دانشگاه مورد نظر خود دریافت کنید. سپس این نامه را به همراه دیگر مدارک مورد نیاز به سفارت چین در کشور محل زندگی خود ارسال نمایید. برخی از این مدارک به شرح زیر است:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس
 • نامه پذیرش تحصیلی
 • فرم‌های مربوط به درخواست ویزای تحصیلی

آیا امکان گرفتن بورسیه تحصیلی داروسازی وجود دارد ؟

امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در چین وجود دارد و دولت چین هر ساله به تعدادی از دانشجویان خارجی، بورسیه تحصیلی اعطا می‌کند. بسیاری از دانشگاه‌‌‌‌‌‌های چین، برای دانشجویان خارجی ممتاز خود بورسیه در نظر می‌گیرند؛ در این صورت ممکن است تحصیل خود را با هزینه شخصی آغاز کنید و در ادامه دوره تحصیلی خود بورسیه شوید.

در چین، بورسیه تحصیلی در مقاطع مختلف حتی کارشناسی برای رشته‌هایی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و غیره ارائه می‌شود. البته دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی برای دریافت بورسیه باید حداقل نمرات لازم را کسب کرده باشند. همچنین، دانشجویان می‌توانند برای دریافت بورسیه تحصیلی داروسازی، توصیه نامه تهیه شده توسط اساتید و یا خلاصه‌ای از طرح پروژه خود را ارسال کنند.

معرفی بهترین دانشگاه‌ها

برخی از بهترین دانشگاه‌ها که شرایط مناسبی برای تحصیل داروسازی در چین دارند،  به شرح زیر هستند:

دانشگاه جنگجو

یک دانشگاه دولتی با کیفیت بالا که در شهر جنگجو قرار دارد دانشگاه جنگجو (Zhengzhou University) است.  دانشگاه پزشکی جنگجو مورد تایید وزارت بهداشت جهانی قرار دارد و رشته‌های مختلف را در مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می‌دهد. تحصیل داروسازی در این دانشگاه در دانشکده داروسازی انجام می‌گیرد. این دانشکده کلیه امکانات لازم مانند آزمایشگاه‌ها، تجهیزات و فناوری‌های پیشرفته تحقیقاتی را برای دانشجویان خود فراهم می‌کند و همچنین امکان اخذ بورسیه از این دانشگاه امکان پذیر است.

دانشگاه ننتونگ

دانشگاه پزشکی ننتونگ(Nantong University) یک دانشگاه دولتی پژوهشی واقع در شهر جیانگسو چین است. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های پر قدمت پزشکی چین محسوب شده و در رتبه بندی برترین دانشگاه‌های جهان در طب دارو قرار دارد.

دانشگاه تین جین

دانشگاه تین جین (Tianjin University) یک دانشگاه دولتی مستقر در شهر مستقل تینجین است. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌های چین برای تحصیل رشته داروسازی یا رشته های مربوطبه علم شیمی محسوب می‌شود.

دانشگاه ججیانگ

دانشگاه ججیانگ (Zhejiang University)در شهر هانگجو تاسیس شده است. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های مادر کشور چینبه حساب می‌آید. دانشگاه ججیانگ با رتبه‌ی جهانی ۴۵ در وبسایت معتبر QS در بسیاری از رشته‌های تحصیلی جزو دانشگاه‌های برتر جهان است.

 همچنین دانشگاه ججیانگ با داشتن چندین بیمارستان وابسته به دانشگاه برای ادامه تحصیل رشته‌های پزشکی و داروسازی، دانشگاه مناسبی است. این دانشگاه در زمینه‌های تحقیقات و نوآوری یکی از دانشگاه‌های پیشرو در چین محسوب می‌شود.

دانشگاه پزشکی نانجینگ

دانشگاه پزشکی نانجینگ یکی از مدرن ترین دانشگاه‌های پزشکی چین به شمار می‌رود و در مقاطع مختلف، برنامه‌های خود را ارائه می‌دهد. دانشکده داروسازی دانشگاه نانجینگ از سه بخش داروسازی، شیمی و داروسازی بالینی تشکیل شده است. دانشگاه پزشکی نانجینگ دارای امکانات مناسبی برای تحصیل با کیفیت داروسازی بوده و دارای چندین مرکز تحقیقاتی است.

دانشگاه پزشکی جیائو تونگ شانگهای

یکی از دانشگاه های خوب که در شهر شانگهای واقع شده است دانشگاه جیائو تونگ شانگهای (Shanghai Jiao Tong University) است. این دانشگاه دارای رتبه مناسبی در رنکینگ موسسه QSاست.

 

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل داروسازی در چین

مزایا و معایب تحصیل داروسازی در چین

در ادامه مهم‌ترین نکات مثبت و منفی در مورد تحصیل داروسازی در چین را ذکر کردیم:‌

 • مزایا : عدم الزام به مدرک زبان جهت اخذ پذیرش برخی از دانشگاه‌ها، عدم نیاز به آزمون ورودی، هزینه مقرون به صرفه تحصیل و شرایط آسان دریافت ویزای دانشجویی، برخی از مهم‌ترین مزایای تحصیل داروسازی در چین هستند.امکان تحصیل داروسازی به زبان انگلیسی و چینی در چین نیز برای دانشجویان خارجی وجود دارد که این موضوع برای دانشجویان خارجی اهمیت زیادی دارد. برنامه‌های درسی و و کتاب‌‌‌‌‌‌های آموزشی داروسازی در دانشگاه‌های چین، مشابه با دانشگاه‌‌‌‌‌‌های اروپا و آمریکا بوده و شامل مواردی چون ارائه اطلاعات دارویی، روش‌های ترکیب و توزیع دارو و همچنین خدمات بالینیاست.در چین می‌توانید تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی داروسازی، کارشناسی ارشد داروسازی و نیز دوره دکترا به پایان برسانید.
 • معایب : بعد از پایان تحصیلات، دوره کارآموزی باید در داروخانه‌های چین سپری شود که بصورت معمول اگر به زبان چینی تسلط داشته باشید بهتر است.

بازار کار بعد از اتمام تحصیل داروسازی در چین 

دانشجویانی که در رشته‌های مرتبط با داروسازی تحصیلات خود را به پایان برده‌اند، معمولا آینده شغلی خوبی در ایران و حتی در کشور چین دارند. خبر خوب برای متقاضیان ایرانی این است که بسیاری از دانشگاه‌های چین مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران هستند. در واقع موضوع بازار کار بعد از اتمام تحصیل یکی از اصلی ترین دغدغه‌های دانشجویانی است که قصد بازگشت به ایران پس از پایان یافتن دوره تحصیلی خودرا دارند.

تحصیل داروسازی در چین در دو بخش تئوری و عملی انجام می‌شود. دانشجویان سال اول دانشگاه را صرف مطالعه دروس علوم پایه، زیست شناسی و شیمی می‌کنند و در سال‌های بعد دروس تخصصی داروسازی را می‌آموزند و همچنین باید زمان زیادی را در آزمایشگاه‌ها بگذرانند و شیمی داروهای مختلف را یاد بگیرند. در پایان دوره تحصیلی دانشجویان باید یک دوره کارآموزی چند ماهه را در داروخانه بگذرانند. دانشجویانی که در رشته‌ داروسازی تحصیل کرده اند ، معمولا آینده شغلی خوبی در ایران و حتی در کشور چین دارند.

مشاوره تحصیل داروسازی در چین

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد