جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

قطعا رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی جایگاه ویژه‌ای در سطح جهان دارند. با توجه به دشواری‌هایی که برای تحصیل این رشته‌ها در ایران وجود دارد و همچنین وجود دانشگاه‌های برتر پزشکی در ترکیه، بسیاری از دانشجویان تصمیم به ادامه تحصیل در این کشور می‌گیرند. آموزش در دانشگاه‌های ترکیه با تایید وزارت بهداشت ایران برای دانشجویانی که قصد بازگشت به کشور را دارند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

دانشگاه‌های برتر مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه، رتبه‌بندی بسیار خوبی در معیارهای بین‌المللی دانشگاهی کسب کرده‌اند. فارغ‌التحصیلان این دانشگاه‌ها، با مدارک حاصله در رشته‌های مختلف پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری و سایر حوزه‌های پیراپزشکی، می‌توانند به‌راحتی در داخل کشور مشغول به فعالیت شوند. در ادامه، ما به بررسی دانشگاه‌های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت می‌پردازیم.

مشاوره مهاجرت تحصیلی
تحصیل در دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

مشاوره دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

لیست دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه

اگر شما تصمیم به تحصیل در رشته‌هایی خارج از حوزه پزشکی مانند رشته‌های فنی مهندسی، هنر و غیره دارید و برای شما اهمیت دارد که دانشگاهی انتخاب کنید که توسط وزارت علوم تأیید شده باشد. ما دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران را برای شما در زیر آورده‌ایم:

نگاهی به رتبه جهانی دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

دانشگاه‌های پزشکی در کشور ترکیه اغلب بر اساس طبقه‌بندی QS مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. QS  مخفف Quacquarelli Symonds است که یک موسسه جهانی است. این موسسه بالاترین آمار مراجعه‌کننده و بیشترین اعتبار را در سطح جهانی دارد. این موسسه برای رتبه‌بندی از عوامل متعددی استفاده می‌کند، از جمله تعداد دانشجویان، تعداد اعضای هیئت علمی، سطح علمی دانشگاه، تعداد مقالات چاپ شده و …. . در زمینه رتبه‌بندی دانشگاه‌های پزشکی ترکیه در جهان، QS یکی از معتبرترین مراکز رتبه‌بندی است که در این زمینه فعالیت دارد.

 شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

شرایط پذیرش برای هر دانشگاه و رشته تحصیلی ممکن است متفاوت باشد، بنابراین توصیه می‌شود به وب‌سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید و شرایط دقیق پذیرش را بررسی کنید. (در تیتر بعدی مدارکی که برای پذیرش دانشگاه ترکیه نیاز است را به طور کلی برای شما می‌گوییم.) در ضمن خوب است این نکته را بدانید که شرایط برای تحصیل در مقطع کارشناسی با تحصیلات تکمیلی کمی متفاوت است.

مدارک لازم برای تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

به طور معمول برای تکمیل فرم درخواست پذیرش در مقطع کارشناسی، شما نیاز به این موارد دارید: مدرک دبیرستان یا معادل آن، ریز نمرات، انگیزه‌نامه، پرداخت هزینه‌های مربوط، مدرک زبان مورد نیاز و شرکت در آزمون‌های ورودی مورد نیاز.

مانند تحصیل در مقطع کارشناسی برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری یا کارشناسی ارشد در ترکیه، پیشنهاد می‌شود الزامات برنامه تحصیلی مورد نظر را در وب‌سایت دانشگاه مورد نظر بررسی کنید. شرایط و الزامات برای دریافت پذیرش ممکن است برای هر دانشگاه و دانشکده متفاوت باشد. اما برخی از الزامات کلی برای اپلای به برنامه‌های تحصیلات تکمیلی در ترکیه عبارتند از تکمیل فرم درخواست پذیرش، ارائه مدرک لیسانس یا فوق لیسانس تایید شده توسط وزارت آموزش عالی ترکیه، ریز نمرات، توصیه نامه، ارائه یکی از مدارک آزمون‌های ورودی بین‌المللی مانند GRE یا GMAT، ارائه مدرک زبان مانند انگلیسی یا ترکی با نمره‌ی مورد تأیید دانشگاه، اپلای برای صندوق حمایت از خود (سلف فاند)، انگیزه نامه.

مراحل اخذ پذیرش در دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت بهداشت

در مرحله اول، پس از انتخاب دانشگاه موردنظر در ترکیه، فرم درخواست پذیرش دانشگاه را تکمیل و ارسال ‌کنید. در مرحله دوم، پس از تکمیل فرم پذیرش دانشگاه، درخواست خود را به دانشگاه ارسال کرده و مدارک تحصیلی موردنیاز برای دریافت پذیرش تحصیلی را ارائه ‌دهید. در صورت نیاز به چندین مورد از امکانات مانند خوابگاه و دوره‌های زبان، این موارد را در فرم پذیرش ذکر ‌کنید.

به یاد داشته باشید که شما می‌توانید در پروسه پذیرش از چند دانشگاه هم‌زمان برای درخواست پذیرش خود استفاده کنید. قبل از انقضای مهلت، مدارک تحصیلی خود را به دانشگاه ارائه و ترجمه آنها را تحویل می‌دهید. در صورت پذیرش توسط دانشگاه، نامه‌ی پذیرش به شما صادر می‌شود.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

دانشگاه‌های دولتی ترکیه هزینه‌های تحصیلی خود را به لیر یعنی واحد پول ملی تعیین می‌کنند. در عوض، دانشگاه‌های خصوصی از دانشجویان شهریه را به دلار، واحد پول خارجی، دریافت می‌کنند. برای تبدیل هزینه‌های تحصیلی به تومان می‌توانید به سایت هر دانشگاه به طور مستقل سر بزنید. همچنین، برای محاسبه هزینه‌های تحصیلی در رشته پزشکی در ترکیه به تومان، می‌توانید از سایت‌های مربوطه استفاده نمایید. به یاد داشته باشید که علاوه بر هزینه شهریه دانشگاه شما باید ماهانه، نیز مبلغی را به عنوان خرج خوراک، محل اقامت و سایر هزینه‌های جانبی کنار بگذارید.

آیا امکان استفاده از بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت بهداشت وجود دارد؟

ترکیه به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در ارائه فرصت‌های آموزشی بین‌المللی شناخته می‌شود. این کشور، برای دانش‌آموزان بین‌المللی از تمام نقاط جهان، بورسیه‌های تحصیلی در معتبرترین دانشگاه‌های خود را ارائه می‌دهد. بورسیه تحصیلی در ترکیه، یک برنامه دولتی با بودجه همان دولت است که به دانشجویان برجسته فرصت پیگیری برنامه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های برتر را می‌دهد. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این بورسیه‌ها این است که به‌طور همزمان با حمایت مالی، دانشجو را در برابر تمامی مراحل تحصیلی همراهی می‌کند.

به یاد داشته باشید که برای ارزیابی بورسیه تحصیلی ترکیه، موفقیت‌های تحصیلی، فعالیت‌های فوق‌برنامه، و مدارک تحصیلی حرفه‌ای فرد در نظر گرفته می‌شود. در این فرآیند، نامزدها بر اساس شرایط خاص و دستاوردهای اجتماعی خود ارزیابی می‌شوند.

مشاوره دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد