جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

دانشگاه حاجت تپه ترکیه

برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارند، دانشگاه حاجت تپه ترکیه (Hacettepe University) یک نام آشنا است. دانشگاه حاجت تپه ترکیه یکی از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه  و بسیار شناخته شده در این کشور به شمار می‌رود. این دانشگاه به دلیل جایگاه بین‌المللی که دارد، مورد توجه دانشجویان ایرانی قرار گرفته است. دانشگاه حاجت تپه به دلایل مختلفی از جمله دوره‌های کارآموزی و بیمارستان‌های مجهز در میان دانشجویان ایرانی محبوب است. اگر می‌خواهید بیشتر در مورد این دانشگاه بدانید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

شهر: آنکارا

دانشگاه: خصوصی

تایید: وزارت بهداشت, وزارت علوم

زبان: ترکی, انگلیسی

سال تاسیس: ۱۹۶۷

آزمون پذیرش: YOS

برترین دانشکده : پزشکی

رتبه جهانی: 770

رتبه کشوری: 4

آنچه باید درمورد دانشگاه حاجت تپه ترکیه بدانید

دانشگاه‌ حاجت‌ تپه‌ از معتبرترین دانشگاه‌های ترکیه و جهان محسوب می‌شود که در سال 1967 در آنکارا ترکیه تأسیس شد. این دانشگاه، رشته‌های مختلفی را پوشش می‌دهد و شامل 2 پردیس دانشگاهی، 9 دانشکده، 24 مرکز تحقیقاتی، 14 مدرسه، یک مدرسه هنر و 12 مؤسسه علمی است. بسیاری از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در میان برترین چهره‌های ترکیه و جهان قرار گرفته‌اند.

دانشگاه حاجت تپه ترکیه، یکی از مقاصد پرطرفدار برای تحصیل پزشکی در ترکیه، تحصیل دندان پزشکی در ترکیه و تحصیل داروسازی در ترکیه است. البته، هزینه تحصیل در این رشته ها در مقایسه با سایر دانشگاه بالاتر است. با این حال مدرک تحصیلی آن در ایران و سایر کشورهای جهان اعتبار بالایی دارد. این دانشگاه بیش از 50 هزار دانشجو دارد که 2000 نفر از این تعداد را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهند. این دانشجویان در مقاطع تحصیلی مختلف (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) مشغول به تحصیل هستند.

مدرک تحصیلی دانشگاه حاجت تپه ترکیه مورد تأیید وزارت علوم و بهداشت ایران است و در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت قرار دارد. در نتیجه، دانشجویانی که قصد برگشت به ایران را دارند، می‌توانند با مدرک تحصیلی خود به‌صورت مستقیم و بدون آزمون وارد بازار کار شوند. دانشگاه حاجت تپه به‌دلیل عضویت در معاهده بولونیا و اراسموس، امکان ادامه تحصیل دانشجویان در دانشگاه‌های برتر اروپا و آمریکا را فراهم کرده است.

اطلاعات دانشگاه حاجت تپه به‌طور خلاصه در جدول زیر آورده شده است:

محل دانشگاهآنکارا
سال تأسیس1967
نوع دانشگاهخصوصی
مورد تاییدوزارت علوم و وزارت بهداشت ایران
زبان تدریسترکی، انگلیس
رتبه در ترکیه2
پذیرشTR‌‌‌ YÖS, SAT
سایت رسمی دانشگاهwww.tanitim.hacettepe.edu.tr
 
 

رتبه بندی دانشگاه حاجت تپه ترکیه در جهان

دانشگاه‌ حاجت‌ تپه‌ آنکارا از بهترین دانشگاه‌های ترکیه و جهان محسوب می‌شود. به همین دلیل است که مدرک تحصیلی این دانشگاه در جهان اعتبار دارد. این دانشگاه در فهرست دانشگاه‌های برتر جهان در جایگاه 531 قرار دارد. بر اساس رتبه‌بندی QS، دانشگاه حاجت تپه به‌ترتیب در جایگاه نهم و 801ام برتربن دانشگاه‌های ترکیه و جهان قرار گرفته است. در رتبه‌بندی سال 2023، این دانشگاه رتبه پنجم برترین دانشگاه‌های ترکیه را به خود اختصاص داد.

 

مشاوره دانشگاه حاجت تپه ترکیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

مشاوره مهاجرت تحصیلی
تحصیل در دانشگاه حاجت تپه ترکیه

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه حاجت تپه ترکیه

دانشجویانی که قصد اخذ پذیرش از دانشگاه‌ حاجت‌ تپه‌ ترکیه‌ را دارند، باید در آزمون Sat ترکیه شرکت کنند. برخلاف سایر دانشگاه‌ها، حاجت تپه ترکیه ازطریق آزمون یوس دانشجو نمی‌پذیرد. البته، امکان اخذ پذیرش از این دانشگاه ازطریق بورسیه تحصیلی وجود دارد. به‌طورکلی، دانشجویان برای اخذ پذیرش از دانشگاه حاجت تپه آنکارا باید نمره قبولی 1200 از 1600 را در آزمون Sat به دست آورند.

نمره قبولی آزمون SAT ترکیه برای رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی، 1450 به بالا است. از سوی دیگر، معدل دو سال آخر دبیرستان متقاضی باید بالاتر از 18 باشد. به این نکته توجه داشته باشید که آزمون Sat به مدت 5 سال اعتبار دارد و شش مرتبه در سال برگزار می‌شود. این آزمون از آزمون‌های معتبر اروپایی محسوب می‌شود و نمره منفی ندارد.

 

امکانات دانشگاه حاجت تپه ترکیه

علاوه بر رتبه علمی بالا، دانشگاه حاجت تپه ترکیه دارای امکانات منحصر‌به‌فردی است. از مهم‌ترین امکانات این دانشگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دانشجویان حاجت تپه ترکیه می‌توانند در یکی از 140 باشگاه مختلف این دانشگاه در زمینه‌های موسیقی، ورزشی، کوهنوردی و غیره فعالیت گسترده‌ای داشته باشند. مراکز آموزش موسیقی این دانشگاه از بهترین‌های ترکیه به شمار می‌روند.

خوابگاه های دانشگاه حاجت تپه ترکیه

برای دانشجویان خارجی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه حاجت تپه را دارند، خوابگاه و شرایط آن بسیار مهم است. دانشگاه حاجت تپه ترکیه، دو پردیس با نام‌های صحیه و بیتپه دارد. پردیس صحیه شامل سه بلوک خوابگاه با اتاق‌های یک یا دونفره است. خوابگاه‌های پردیس بیتپه به دو صورت در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرند: خانه دانشجویی و خوابگاه‌های خصوصی.

 

خانه‌های دانشجویی می‌توانند 1880 دانشجو را در خود جای دهند در حالی که ظرفیت خوابگاه‌های خصوصی تنها 1340 نفر است. البته، بسیاری از دانشجویان خارجی تمایلی به اسکان در خوابگاه‌های دانشگاهی ندارند. این دسته از دانشجویان می‌توانند در آپارتمان‌ها و خوابگاه‌های اطراف دانشگاه اقامت داشته باشند. این آپارتمان‌ها و خوابگاه‌های غیر دانشگاهی در اطراف هر دو پردیس دانشگاه حاجت تپه ترکیه وجود دارند.

 

هزینه مربوط به اسکان دانشجویان در خوابگاه‌های دانشگاهی حاجت تپه ترکیه، بین 205 تا 310 لیر در ماه است. ظرفیت این خوابگاه‌ها حدود 3500 نفر در نظر گرفته می‌شود و از امکانات رفاهی متعددی برخوردار هستند.

هزینه تحصیل در دانشگاه حاجت تپه ترکیه

شهریهٔ تحصیل در دانشگاه حاجت تپه ترکیه باتوجه‌به رشته‌های مختلف، متفاوت خواهد بود. دانشگاه حاجت تپه دارای رشته‌های مختلفی است و امکانات آموزشی بی‌نظیری را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد. اساتید این دانشگاه از بهترین‌های ترکیه به شمار می‌روند و می‌توانند دانشجویان را در مسیر علمی هدایت کنند. آنکارا، پایتخت و یکی از گران‌ترین شهرهای ترکیه به حساب می‌آید. در نتیجه، شهریه دانشگاه حاجت تپه نیز به نسبتاً بالا است.

شهریه دانشگاه حاجت تپه آنکارا در رشته‌های تحصیلی مختلف در جدول زیر آورده شده است:

نام دانشکدهشهریه
دانشکده پزشکیTL 4663200
دانشکده دندانپزشکیTL 1682100
دانشکده داروسازیTL 1682100
دانشکده مهندسیTL 917100
دانشکده هنرهای زیباTL 1154400
دانشکده علومTL768600
دانشکده حقوقTL 693000
دانشکده پرستاریTL 615900
دانشکده علوم اداری و اقتصادیTL 693000
دانشکده علوم بهداشتTL 615900
دانشکده آموزشTL 615900
دانشکده ادبیاتTL 615900
دانشکده هنری آنکاراTL2560500
دانشکده علوم ورزشیTL615900
مدارس حرفه ایTL 461700

لازم به ذکر است که شهریه دانشگاه هر سال تغییر می‌کند. در نتیجه، پیش از اخذ پذیرش حتماً اطلاعات کاملی در مورد شهریه رشته مورد نظر خود به دست آورید. برای اینکار پیشنهاد می‌کنیم که به سایت رسمی دانشگاه حاجت تپه ترکیه مراجعه کنید.

مشاوره مهاجرت تحصیلی
تحصیل در دانشگاه حاجت تپه ترکیه

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه حاجت تپه ترکیه

همان‌طورکه گفته شد، متقاضیان تحصیل در دانشگاه حاجت تپه ترکیه می‌توانند جهت دریافت بورسیه های تحصیلی ترکیه اقدام کنند. متقاضیان باید درخواست خود را از اواخر دی تا اوایل اسفند ارسال کنند. شرایط دریافت بورسیه تحصیلی این دانشگاه به شرح زیر هستند:

  • ترجمه معدل و ریزنمرات دبیرستان (حداقل نمره پیش دانشگاهی باید 18 باشد)
  • انگیزه‌نامه
  • مدرک زبان آیلتس، تافل
  • مقالات منتشر شده یا اختراع ثبت شده
  • رزومه و سابقه علمی تاثیرگذار
 

شانس دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویانی که همه شرایط مذکور را داشته باشند، بسیار بالا خواهد بود. دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه حاجت تپه ترکیه با مزایا متعددی همراه خواهد بود که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تحصیل رایگان بدون نیاز به پرداخت هزینه
  • امکان شرکت در کلاس‌های مختلف به‌صورت کاملاً رایگان
  • رایگان بودن هزینه رفت‌وآمد دانشجویان خارجی
  • پرداخت حقوق ماهانه
  • خدمات و تسهیلات رایگان شامل خدمات درمانی، بازدید از مناطق گردشگری، حمل‌ونقل شهری و غیره
 

مشاوره دانشگاه حاجت تپه ترکیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد