جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

دانشگاه استانبول ترکیه

دانشگاه استانبول ترکیه از بهترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کشور ترکیه به شمار می‌رود. این دانشگاه دولتی، در میدان بیازیت استانبول واقع شده است و دانشکده‌های مختلفی را شامل می‌شود. به دلیل جایگاه بالا دانشگاه استانبول در فهرست برترین دانشگاه‌های ترکیه و جهان، روز به روز بر تعداد دانشجویان خارجی این دانشگاه اضافه می‌شود. اگر می‌خواهید، اطلاعات کاملی در مورد شرایط اخذ پذیرش، مدارک مورد نیاز یا هزینه‌های دانشگاه استانبول به دست آورید، با ما همراه باشید.

استانبول

دولتی

وزارت علوم, وزارت بهداشت

ترکی, انگلیسی

1967

YOS

پزشکی

382 qs

382 qs

آنچه باید درمورد دانشگاه استانبول ترکیه بدانید

دانشگاه استانبول ترکیه در فاتح 34452، بیازیت استانبول قرار گرفته است. این دانشگاه در سال 1453 میلادی در دوره عثمانی به‌عنوان مدرسه، ساخته شد. در سال 1933، دانشگاه استانبول به شکل فعلی در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا شروع به کار کرد. از آن زمان تا کنون، دانشگاه استانبول توانسته است به رتبه‌های علمی بالایی در سطح کشور و جهان دست یابد.

 

دانشگاه استانبول شامل 10 پردیس است که پردیس اصلی آن در مرکز شهر قرار دارد. این دانشگاه علاوه بر جایگاه علمی بالا، ارزش تاریخی بسیار زیادی دارد چرا که از دوره عثمانی به یادگار مانده است. احترام به محیط زیست و انسانیت، ارزش‌های اخلاقی، مشارکت و همکاری از شعارهای اصلی دانشگاه استانبول ترکیه هستند. این دانشگاه، نقش بسیار مهمی در تعلیم و تربیت بسیاری از شخصیت‌های برجسته ترکیه داشته است.

 

تاریخ تأسیس دانشگاه: 1933 میلادی / محل دانشگاه: شهر استانبول / نوع دانشگاه: دولتی (تحقیقاتی) مقاطع تحصیلی: کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا / نرخ پذیرش: 35 درصد / سایت رسمی دانشگاه: www.istanbul.edu.tr

رتبه بندی دانشگاه استانبول ترکیه در جهان

دانشگاه استانبول ترکیه از بهترین دانشگاه‌های ترکیه به شمار می‌رود. در واقع، این دانشگاه در میان 10 دانشگاه برتر ترکیه و 1000 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. 

 

باتوجه‌به قرار گرفتن این دانشگاه در فهرست برترین دانشگاه‌های جهان، هر ساله دانشجویان بسیار زیادی برای ادامه تحصیل در این دانشگاه درخواست می‌دهند. داشتن رزومه تحصیلی خوب می‌تواند، شانس شما برای اخذ پذیرش در این دانشگاه را افزایش دهد.

مشاوره مهاجرت تحصیلی
تحصیل در دانشگاه استانبول ترکیه

مشاوره دانشگاه استانبول ترکیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه استانبول ترکیه

آزمون یوس ترکیه مهم‌ترین شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه استانبول به شمار می‌رود. دانشجویان علاقه‌مند به ادامه تحصیل در رشته‌های مختلف این دانشگاه باید حداقل نمره 40 از 100 را دریافت کنند. آزمون یوس ترکیه شامل سؤالاتی در زمینه ریاضی، شیمی، فیزیک، هوش، زیست شناسی و هندسه است. این آزمون به عنوان آزمون ورودی بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه به حساب می‌آید و سالی یکبار در ایران نیز برگذار می‌شود.

اخذ پذیرش از دانشگاه استانبول ترکیه با ارائه مدارک زیر امکان پذیر خواهد بود:

  • مدرک تحصیلی دوره‌های قبلی (دیپلم، کارشناسی و کارشناسی ارشد)
  • ریز نمرات مقاطع تحصیلی دوره‌های قبل
  • مدرک زبان انگلیسی یا ترکی (بسته به رشته تحصیلی)
  • انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه تحصیلی
  • نتیجه آزمون یوس ترکیه
  • رسید پرداخت شهریه دانشگاه
در صورت داشتن بورسیه تحصیلی ترکیه از دانشگاه استانبول حتماً باید مدارک مربوط به آن را نیز ضمیمه کنید. لازم به ذکر است که کامل بودن مدارک مذکور موجب تسریع در روند اخذ پذیرش از دانشگاه استانبول ترکیه خواهند شد. در نتیجه، از کامل بودن مدارک خود پیش از تحویل به دانشگاه اطمینان حاصل کنید.

امکانات دانشگاه استانبول ترکیه

برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور را دارند، خوابگاه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. دانشگاه استانبول ترکیه، دو خوابگاه به نام‌های هالیسدمیر و صفیه علی دارد که محل اقامت امن و آسوده‌ای را برای دانشجویان فراهم می‌کنند. خوابگاه هالیسدمیر، یک ساختمان 5 طبقه با اتاق‌های دو تا چهار نفره است که در منطقه باغچه‌لی اولر قرار دارد. هر طبقه از این خوابگاه دارای سرویس بهداشتی و اتاق مطالعه مجزا است.

 

علاوه بر این، دانشجویان می‌توانند، به صورت 24 ساعته به اینترنت، کافی‌شاپ و اتاق لباسشویی دسترسی داشته باشند. این خوابگاه، تنها 800 متر با ایستگاه مترو فاصله دارد. خوابگاه صفیه علی واقع در منطقه فاتح، دو ساختمان با اتاق‌های 2 تا 3 نفره است. از مهم‌ترین امکانات خوابگاه دانشگاه استانبول ترکیه می‌توان به سرویس بهداشتی، آشپزخانه، آب گرم 24 ساعته، سرویس اینترنت، اتاق مطالعه و اتاق لباسشویی اشاره کرد.

 

یکی از نقاط قوت دانشگاه استانبول، کتابخانه‌های متنوع آن است. کتابخانه‌های دانشگاه استانبول عبارتند از کتابخانه مرکزی، کتابخانه دانشکده‌ها، کتابخانه مؤسسات دانشگاه، کتابخانه مجازی و کتابخانه مخصوص کتاب‌های کمیاب. علاوه بر کتابخانه، امکانات ورزشی این دانشگاه نیز بی‌رقیب هستند. انجمن ورزشی این دانشگاه شامل 35 رشته ورزشی است و تیم‌های حرفه‌ای بسیار زیادی در رشته‌های مختلف دارد.

 

سالن‌های غذاخوری دانشگاه استانبول ترکیه از کیفیت بسیار خوبی برخوردار هستند. دانشجویان می‌توانند از کیفیت مواد اولیه و رعایت نکات بهداشتی سالن‌های غذاخوری دانشگاه استانبول، مطمئن باشند. دانشگاه استانبول از بهترین دانشگاه‌ها در ارائه امکانات بهداشتی از قبیل: مراقبت‌های بهداشتی، سلامت دندان و خدمات درمانی برای دانشجویان و کارکنان به شمار می‌رود.

هزینه تحصیل در دانشگاه استانبول ترکیه

برآورد هزینه زندگی و تحصیل در دانشگاه استانبول ترکیه بر اساس فاکتورهای مختلفی انجام می‌شود. هزینه زندگی در کشور ترکیه، نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی کمتر است. به طور کلی، هر فرد می‌تواند با هزینه‌ای بین 400 تا 700 یورو در ماه در کشور ترکیه زندگی کند. البته، این هزینه‌ها بسته به سبک زندگی فرد متغیر خواهد بود. یکی از اصلی‌ترین هزینه‌ها برای دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در ترکیه، محل اقامت است.

دانشجویان معمولاً در خوابگاه‌های دانشجویی وابسته به دانشگاه اقامت می‌کنند. این خوابگاه‌ها با توجه به امکاناتی که در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند، هزینه‌های مختلفی دارند. به طور کلی، خوابگاه‌های دولتی (خوابگاه‌های دانشگاه) بین 24 تا 38 یورو در ماه برای دانشجویان هزینه دارند. این هزینه‌ها برای خوابگاه‌های خصوصی با امکانات بهتر، بیش تر خواهد بود.

برای افرادی که قصد اجاره آپارتمان در استانبول را دارند، هزینه 68 تا 283 یورو در ماه منطقی خواهد بود. البته، این اجاره باتوجه‌به نوع آپارتمان می‌تواند متغییر باشد. لازم به ذکر است که هزینه آب و برق نیز به طور جداگانه از اجاره محاسبه می‌شود (50 تا 75 یورو). قبض تلفن نیز به صورت ماهانه بین 6 تا 11 یورو برای هر دانشجو هزینه خواهد داشت.

هزینه‌های جانبی برای دانشجویان خارجی

علاوه بر هزینه مسکن، حمل‌ونقل و تهیه غذا نیز از دیگر هزینه‌های دانشجویی در ترکیه محسوب می‌شوند. دانشجویان می‌توانند، کارت 27 یورویی حمل‌و‌نقل ماهانه اتوبوس و مترو را تهیه کنند. البته، هزینه حمل‌و‌نقل با تاکسی بسیار بیشتر خواهد بود. دانشجویانی که از کافه دانشگاه برای وعده های غذایی روزانه خود استفاده می‌کنند، هزینه کم‌تری می‌پردازند.

هزینه هر وعده غذایی در کافه دانشگاه حدود 3/0 تا 15/1 یورو تخمین زده می‌شود. بدیهی است، هزینه غذا در رستوران‌ها و کافی شاپ‌های خارج از دانشگاه بیشتر از این مبالغ خواهد بود.

مشاوره مهاجرت تحصیلی
تحصیل در دانشگاه استانبول ترکیه

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه استانبول ترکیه

اطلاع از بورسیه‌های تحصیلی و کمک‌های مالی دانشگاه‌های خارجی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این بورسیه‌های تحصیلی می‌توانند، هزینه های تحصیل و زندگی در کشورهای خارجی را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهند. دانشگاه استانبول ترکیه، بورسیه‌های تحصیلی مختلفی را برای دانشجویان بین‌المللی خود در نظر گرفته است. سه بورسیه اصلی این دانشگاه عبارتند از:

بورسیه دولت ترکیه (ویژه مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد در ترکیه و تحصیل دکتری در ترکیه )
بورسیه‌های مقطع کارشناسی ترکیه (شامل کمک هزینه کامل)
کمک هزینه تحصیلی Turkiye Burslari برای برخی از رشته‌های دانشگاه

شرایط هر یک از بورسیه‌ها و مبلغ آن‌ها با یکدیگر تفاوت دارند. در نتیجه، برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت رسمی دانشگاه مراجعه کنید.

مشاوره دانشگاه استانبول ترکیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد