جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

دانشگاه بیکنت ترکیه

دانشگاه بیکنت، از جمله دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است که دانشجویان بین‌المللی را پذیرش می‌کند. ترکیه از جمله کشورهایی است که به شدت مورد توجه مهاجران ایرانی قرار گرفته است. علت این موضوع می‌تواند شرایط ایده‌آلی باشد که به افراد امکان بهره‌مندی از رفاه بیشتری را می‌دهد. با این حساب حتما شرایط و نحوه پذیرش در دانشگاه بیکنت ترکیه برای شما سؤال خواهد بود! از این رو در ادامه به ارائه توضیحات بیشتری در رابطه با این دانشگاه، تحصیل در ترکیه و  شرایط پذیرش خواهیم پرداخت.

شهر: استانبول

دانشگاه: خصوصی

تایید: وزارت علوم

زبان: ترکی, انگلیسی

سال تاسیس: 1997

آزمون پذیرش: دیپلم, SAT, YÖS

برترین دانشکده : مهندسی، علوم انسانی،علوم پایه

رتبه جهانی: 2527

رتبه کشوری: 66

آنچه باید درمورد دانشگاه بیکنت ترکیه بدانید

دانشگاه بیکنت ترکیه با قدمت بیش از 20 سال، دارای رتبه 59 در میان دانشگاه‌های ترکیه و نیز دارای رتبه جهانی 3406 است. این دانشگاه اهداف آموزشی با متدهای پیشرفته دارد. به طوری که در میان دانشگاه‌های پرتقاضای استانبول قرار می‌گیرد.

دانشگاه بیکنت با وجود اساتید برجسته‌ و سطح آموزشی بالا می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌های شما برای تحصیل در ترکیه باشد. این دانشگاه با بیش از 30 هزار دانشجو، پذیرای شما خواهد بود. بنابراین لازم است قبل از اقدام به مهاجرت، رشته تحصیلی مد نظر خود را انتخاب کنید. این دانشگاه رشته‌های تحصیلی متنوعی را پوشش می‌دهد و از این نظر می‌توانید انتخاب‌های گسترده‌ای در اختیار داشته باشید.

دانشگاه بیکنت از سال 1997 تاکنون، دانشجویان متعددی را پذیرش کرده و بزرگ‌ترین مزایایی که در رابطه با این دانشگاه مطرح می‌شود، تنوع و تعداد رشته‌های تحصیلی در آن است. در واقع این مورد ریشه در تعداد دانشکده‌های موجود در این دانشگاه دارد.

از دیگر مواردی که می‌توان در رابطه با معرفی این دانشگاه مطرح نمود، محیط عالی و منطقه جغرافیایی دانشگاه بیکنت است. در حقیقت فضای زیبایی که برای جلوه و نمای این دانشگاه در نظر گرفته شده، سبب می‌شود تا تحصیل در آن جذابیت‌های ویژه‌ای داشته باشد.

آیا شما هم قصد تحصیل در دانشگاه بیکنت ترکیه را دارید؟ مؤسسه امیدار ویزا می‌تواند راهنمای خوبی برای شما و پاسخگویی به سؤالاتتان باشد. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دانشکده‌های دانشگاه بیکنت ترکیه

همان‌طور که دررابطه‌با دانشگاه بیکنت ترکیه گفته شد، این دانشگاه به واسطه تعداد دانشکده‌هایی که دارد، رشته‌های متنوعی را تحت آموزش قرار می‌دهد. در این حالت شما هم می‌توانید انتخاب‌های به مراتب بیشتری داشته باشید. از جهتی هم باید گفت که تنوع دانشکده‌ها که سبب تنوع رشته‌های تحصیلی شده است که عاملی برای تعاملات گسترده دانشجویان این دانشگاه به حساب می‌آید.

دانشکده پزشکی، دانشکده دندانپزشکی، دانشکده حقوق، دانشکده مهندسی و عمران، دانشکده علم و هنر، دانشکده هنرهای زیبا، دانشکده اقتصاد و علوم مدیریتی و دانشکده‌ علوم بهداشتی، 8 دانشکده‌ موجود در دانشگاه بیکنت هستند. همچنین این دانشگاه شامل ۴ پردیس خودگردان در شامل پردیس تکسیم، پردیس آیزاگا مسلک، پردیس هادیمکوی و پردیس بیلیکدوزو است.

وجود این پردیس‌ها، به‌صورت مستقیم بر تعداد و نوع رشته‌های موجود در دانشگاه نیز تأثیرگذار است. با توجه به همین موضوع،  شرح رشته‌های دانشگاه بیکنت به صورت زیر است:

 • دانشکده علوم پایه و ادبیات: ریاضیات، رایانه، زبان و ادبیات انگلیسی
 • دانشکده علوم اداری: مدیریت، روابط بین‌الملل، تجارت بین‌الملل
 • دانشکده معماری: معماری، معماری داخلی
 • دانشکده هنرهای زیبا: سینما – رادیو – تلویزیون، طراحی نساجی، گرافیک، ارتباطات و طراحی، بازیگری
 • انستیتو علوم اجتماعی: اداره مدیریت استراتژیک، مدیریت و سیاست اقتصادی بین‌الملل، مدیریت بهره برداری
 

وجود دانشجويان از رشته‌های مختلف و کشورها متفاوت فضای مناسبی را برای رشد افراد و تعامل بیشتر آن‌ها با یکدیگر را به وجود می‌آورد.

همچنین باید گفت که در این دانشگاه ورزش‌های بسکتبال، والیبال و فوتبال هم وجود دارد که دانشجویان می‌توانند از امکانات ورزشی آن‌ها بهره‌ ببرند.

رتبه بندی دانشگاه بیکنت ترکیه در جهان

طبق آخرین آمار و اطلاعات بدست آمده، دانشگاه بیکنت توانسته است رتبهٔ ۶۶ را در میان برترین دانشگاه‌های ترکیه و رتبه ۲۵۲۷ را در میان برترین دانشگاه‌های جهان بدست آورد.

مشاوره مهاجرت تحصیلی
تحصیل در دانشگاه بیکنت ترکیه

مشاوره دانشگاه بیکنت ترکیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه بیکنت ترکیه

در مورد دانشگاه بیکنت ترکیه هم مانند هر دانشگاه بین‌المللی دیگری، برخی شرایط و الزامات مطرح می‌شود که امکان ورود دانشجویان به دانشگاه را فراهم می‌کنند. از جهتی هم باید در نظر داشت که عوامل مختلفی هم وجود دارند که هر کدام به نحو متفاوتی روی شرایط پذیرش در دانشگاه بیکنت ترکیه مؤثر واقع می‌شوند. 

از جمله این عوامل، می‌توان به تنوع رشته‌ها جهت پذیرش در رشته‌های تحصیلی مختلف اشاره کرد. این موضوع به دلیل برتری و اولویت رشته‌های تحصیلی مطرح می‌شود. از دیگر عوامل مؤثر در شرایط پذیرش به دانشگاه مذکور، وضعیت خود افراد است. منظور از وضعیت، شهروند بودن یا نبودن افراد است. چرا که در مورد هر یک از این موارد، شرایط متفاوتی مطرح می‌شود.

به‌طوری‌که اگر شهروند ترکیه باشید، پذیرش در آزمون YSK که با مشارکت خود دانشگاه و OSYM برگزار می‌شود، به شما امکان ورود به دانشگاه بیکنت را می‌دهد. بنابراین لازم است برحسب رشته هدف خود نمره لازم را کسب کنید.

از جهتی هم باید گفت که زبان تحصیلی در دانشگاه بیکنت ترکیه، شامل زبان‌های ترکی و انگلیسی است که در این بین تسلط به زبان انگلیسی الزامی است. حتی می‌توانید در صورت عدم تسلط به زبان‌های گفته شده، در دوره‌هایی که در این دانشگاه برگزار می‌شوند، شرکت کنید. در نتیجه از دیگر مؤلفه‌هایی که روی شرایط پذیرش در دانشگاه بیکنت ترکیه مؤثر واقع می‌شوند، همین زبان است که برای رشته‌های مختلف فرق می‌کند.

به این صورت برای رشته‌های متفاوت، نیاز به مدرک زبان متفاوت آزمون‌های تعیین شده مطرح می‌شود. در چنین حالتی، مدارکی که برای رشته‌های تدریسی به زبان انگلیسی تعریف می‌شود، برای هر رشته شامل، کسب حداقل نمره 75 در آزمون YDS یا E-YDS، کسب حداقل نمره 75 در آزمون YOK DIL، کسب حداقل نمره 75 در آزمون PTE، کسب حداقل نمره 90 در آزمون تافل، کسب حداقل نمره A در آزمون CAE و کسب حداقل نمره C در آزمون CPE است.

از جهتی هم برای رشته‌های تدریسی به زبان ترکی، ارائه مدرک کاملاً متفاوت خواهد بود. به‌طوری‌که دانشجویان رشته پزشکی و دندانپزشکی، نیاز به ارائه مدرک سطح C1 از تومر یا YOK دارند و دانشجویان سایر رشته‌های تحصیلی به زبان ترکی، باید مدرک سطح B2 از تومر یا YOK را ارائه بدهند. با این حساب کدام یک از شرایط یاد شده برای شما مناسب‌تر خواهد بود؟

مؤسسه امیدوار ویزا می‌تواند راهنمای شما در این مسیر باشد. جهت دریافت اطلاعات کامل دررابطه‌با شرایط پذیرش دانشگاه بیکنت با ما در تماس باشید. 

جدا از موارد ذکر شده، لازم است مدارکی از قبیل رونوشت صفحات مهم پاسپورتی که از نظر زمانی اعتبار داشته باشد، گواهی پایان دوره دبیرستان یا دیپلم همراه با ریزنمرات و کارنامه مربوط به دوره تحصیلی دبیرستان نیز جهت اخذ پذیرش به دانشگاه ارائه داده شود. ارائه این دسته از مدارک، به‌طور‌کلی برای تمامی مراکز آموزشی و دانشگاهی ترکیه وجود دارد.

امکانات دانشگاه بیکنت ترکیه

علاوه‌بر رتبه علمی بالا، دانشگاه بیکنت ترکیه دارای امکانات منحصربه‌فردی است. از مهم‌ترین امکانات این دانشگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مورد دیگری که دررابطه‌با دانشگاه بیکنت ترکیه مطرح می‌شود، امکانات متنوع تحصیلی،  تفریحی و آموزشی است که دانشجویان می‌توانند از آن‌ها بهره ببرند. وجود امکانات رفاهی می‌تواند تأثیرات گسترده‌ای روی کیفیت آموزشی دانشجویان داشته باشد. در واقع این موضوع به دلیل ایجاد فضای آموزشی متفاوت، سبب ارتقاء سطح یادگیری می‌شود.

 

زمین‌های ورزشی، از جمله امکاناتی هستند که به مراتب بیشتر از هر مورد دیگری خود را نمایان می‌کنند‌. این زمین‌ها شامل زمین‌های فوتبال، والیبال، بسکتبال و مواردی از این قبیل هستند. به علاوه از دیگر امکانات ورزشی این دانشگاه،  می‌توان به 11 ورزشگاه و باشگاه موجود در آن اشاره کرد.

 

سالن‌های کنفرانس، کتابخانه‌های عظیم، ورکشاپ‌ها، لابراتوارهای علمی و آموزشی، آمفی‌تئاترها و مواردی از این قبیل، همگی در میان خدمات و امکانات دانشگاه بیکنت ترکیه قرار می‌گیرند. بنابراین افراد می‌توانند از این موارد حداکثر استفاده را داشته باشند. آیا این امکانات برای تجربه یک آموزش کامل کافی نیستند؟ قطعاً دررابطه‌با بحث آموزش، تعریف چنین امکاناتی، می‌تواند شرایط تحصیلی را ساده‌تر کند و از سختی‌های تعریف شده بکاهد. به همین دلیل دانشگاه بیکنت به‌عنوان یک دانشگاه بزرگ با مساحتی در حدود ۲۸ هزار متر مربع، امکانات متنوعی را در خود جای داده است.

خوابگاه‌های دانشگاه بیکنت ترکیه

خوابگاه دانشگاه بیکنت شامل 121 اتاق است و امکانات زیر را ارائه می‌دهد:

 • صبحانه برای همه دانشجویان.
 • نظافت روزانه اتاق دانشجویان.
 • سیستم گرمایش مرکزی که به‌صورت دائمی آب گرم مورد نیاز را تأمین می‌کند.
 • هر اتاق شامل: یک تخت، یک یخچال کوچک، یک دستگاه تهویه مطبوع ، یک تلویزیون، یک گیرنده ماهواره، یک کمد، یک میز، یک صندلی کار، یک واحد روشنایی و اتصال خصوصی به اینترنت است.
 • دانشجویان حق انتخاب هم اتاقی خود در هنگام ارائه درخواست خوابگاه از دانشگاه را دارند.

هزینه تحصیل در دانشگاه بیکنت ترکیه

مسئله مهمی که در‌رابطه‌با تمامی دانشگاه‌های ترکیه مطرح می‌شود، مربوط به شرایط و میزان شهریه تعریف شده است. هزینه تحصیل در دانشگاه بیکنت نیز بر اساس عوامل مختلفی مثل رشته انتخابی، زبان آموزشی، مقطع آموزشی و غیره تعیین می‌شود.

در حالت کلی قیمت و هزینه شهریه به گونه‌ای تعریف می‌شود که برای رشته‌های پر متقاضی و برتر، هزینه و شهریه آن‌ها به مراتب بالاتر از رشته‌های دیگر خواهد بود. از این رو رشته‌های پزشکی نسبت به سایر رشته‌های دیگر هزینه بیشتری برای تحصیل خواهند داشت. در هر صورت مسئله‌ای که غالباً فکر شما را  در گیر خود می‌کند، دررابطه‌با همین مسئله شهریه و هزینه‌های زندگی دانشجویی است.

در ادامه اطلاعات مربوط به شهریه‌های دانشگاه بیکنت را در سال 2023 قرار داده ایم:

برنامه‌هازبان تحصیلهزینه تحصیل  (دلار)هزینه‌های تحصیل با تخفیف
برنامه‌های تحصیلات تکمیلی   
کارشناسی ارشد (بدون پایان نامه – آموزش از راه دور)ترکی3.5002.000
کارشناسی ارشد (بدون پایان نامه – آموزش از راه دور)انگلیسی3.8002.150
کارشناسی ارشد (با پایان نامه)ترکی4.5002.500
کارشناسی ارشد (بدون پایان نامه)انگلیسی5.0003.000
کارشناسی ارشد (با پایان نامه)ترکی5.0003.000
کارشناسی ارشد (بدون پایان نامه)انگلیسی6.0003.600
برنامه‌های دکتریترکی7.0004.000
برنامه‌های لیسانس   
برنامه‌های لیسانسترکی4.9002.900
برنامه‌های لیسانسانگلیسی5.9003.250
برنامه‌های حقوقیترکی6.6004.025
پزشکیترکی28.98016.100
دندانپزشکیترکی26.91014.950
برنامه‌های مدارس حرفه ای   
برنامه‌های مقطع کاردانیترکی3.0001.700
مشاوره مهاجرت تحصیلی
تحصیل در دانشگاه بیکنت ترکیه

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه بیکنت ترکیه

دانشگاه بیکنت برنامه‌های متنوعی برای بورسیه دانشجویان خود دارد که در ادامه این برنامه‌ها را برایتان شرح می‌دهیم:

 1. بورسیه موفقیت تحصیلی: طبق دستورالعمل بورسیه، تخفیف و سیاست‌های حمایتی دانشگاه، به دانشجویانی که در دروس خود نمرات بالایی را کسب کنند، برای سال تحصیلی بعدی 50 درصد تخفیف به آن‌ها داده می‌شود.
 2. بورسیه تخفیف خواهر و برادری: هر یک از خواهر و برادرهایی که در یک سال تحصیلی مشخص (به صورت همزمان) در دانشگاه تحصیل می‌کنند 10 درصد تخفیف داده می‌شود.
 3. بورسیه مدرک دیپلم بین‌الملل: دانشجویان دارنده مدرک IB (دیپلم بین‌المللی) که تحصیلات متوسطه خود را در ترکیه به پایان رسانده و در یکی از برنامه‌های کارشناسی با پرداخت شهریه این دانشگاه ثبت نام کرده‌اند، بسته به معدل خود واجد شرایط تخفیف در هزینه خواهند بود:
  • 50 درصد تخفیف در شهریه برای معدل 40 و بالاتر
  • 35 درصد تخفیف در شهریه با معدل 39 – 35
  • 35 درصد تخفیف در شهریه برای معدل 34 – 30
 4. دانشجویان دارنده یکی از دیپلم‌های بین‌المللی: دانشجویانی که تحصیلات متوسطه خود را در ترکیه به پایان رسانده و در یکی از برنامه‌های کارشناسی با پرداخت شهریه در دانشگاه ثبت نام کرده‌اند، در صورتی که معیارهای معدل زیر را داشته باشند، واجد شرایط تخفیف ۲۵ درصدی شهریه خواهند بود:
  • معدل 2.5 یا بالاتر برای ABITUR
  • معدل 2.0 یا بالاتر برای MATURA
  • معدل 80 یا بالاتر برای MATURITA
 5. تخفیف معلولان: دانشجویانی که دارای گواهی معلولیت 40% یا بالاتر باشند، مشمول تخفیف 25 درصدی شهریه خواهند شد. این تخفیف ممکن است علاوه‌بر مدت زمان عادی تحصیل، برای یک سال دیگر نیز تمدید شود.

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله بورسیه های تحصیلی ترکیه را بخوانید. 

مشاوره دانشگاه بیکنت ترکیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد