جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اقامت پس از تحصیل در روسیه

اقامت پس از تحصیل در روسیه

امروزه به دلیل وجود دانشگاه‌های معتبر در کشور روسیه، افراد زیادی تمایل به اخذ ویزای تحصیلی و ادامه تحصیل در این کشور دارند. سؤالی که در این زمینه برای بسیاری از افراد به وجود می‌آید این است که آیا امکان اقامت پس از تحصیل در این کشور وجود دارد؟ بدیهی است که برای این کار شما باید ویزای تحصیلی خود را به ویزای دیگری تبدیل کنید تا بتوانید در این کشور اقامت داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید تا به‌ صورت کامل با شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در روسیه آشنا شوید.

مشاوره مهاجرت تحصیلی
اقامت پس از تحصیل در روسیه

مشاوره اقامت پس از تحصیل در روسیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

مجوز اقامت پس از تحصیل در روسیه

با توجه به قوانین حاکم در کشور روسیه، تمام افراد خارجی بعد از اتمام دوره تحصیل خود، توان باقی ماندن در این کشور را ندارند. دانشجویان خارجی بعد از اتمام مدت‌زمان ویزای تحصیلی خود، باید این کشور را ترک کرده و یا به دنبال کسب ویزای دیگری باشند. شما بعد از اتمام دوره تحصیل، می‌توانید اقدام به دریافت مجوز یا ویزای کار کنید. از این رو اگر تمایل به اقامت در این کشور دارید، باید اقدامات لازم را برای دریافت ویزاهای مرتبط انجام دهید تا بتوانید به‌ صورت قانونی در این کشور بمانید و فعالیت کنید.

شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در روسیه

برای اینکه بتوانید فرایند اخذ اقامت را به‌ صورت اصولی پشت سر بگذارید، لازم است تا با شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در روسیه آشنا شوید. به طور کلی فارغ‌التحصیلان خارجی به دو صورت زیر می‌توانند این فرایند را طی کرده و مدت اقامت خود را طولانی‌تر کنند:

 • ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و تمدید ویزای تحصیلی
 • پیشنهاد کار و یا جست‌وجو به دنبال شغل

در حالت اول شما به ‌سادگی می‌توانید مراحل تمدید را پشت سر گذاشته و به ادامه تحصیل در کشور روسیه بپردازید؛ اما در حالت دوم شرایط پیچیده شده و به سادگی نمی‌توانید این اقدامات را انجام دهید. بدیهی است که شما با در اختیار داشتن ویزای تحصیلی، نمی‌توانید در جست‌وجوی کار باشید. در این حالت نیاز به پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای معتبر دارید تا بتوانید اقامت در این کشور را دریافت کنید.

تسلط کامل به زبان روسی در این مواقع تأثیر چشمگیری در موفقیت اخذ اقامت دارد. در این حالت شما فرصت‌های شغلی بیشتری خواهید داشت و می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. برای اخذ اقامت در این حالت باید از دانشگاه‌هایی که توسط وزارت علوم روسیه تائید شده‌اند، فارغ‌التحصیل شده باشید تا مدرک شما در موقعیت‌های مختلف، پذیرفته‌شده باشد.

مزایای اقامت پس از تحصیل در روسیه

روسیه یکی از پیشرفته‌ترین کشورها محسوب می‌شود که افراد زیادی تمایل به اخذ اقامت آن را دارند. همین امر باعث شده تا دانشجویان بین‌المللی در این کشور، به دنبال روش‌هایی باشند تا بتوانند اقامت بعد از تحصیل کشور روسیه را دریافت کنند. در این قسمت قصد داریم چند نمونه از اصلی‌ترین مزایای اقامت بعد از تحصیل در این کشور را معرفی کنیم تا شما با اطلاعات و آگاهی بیشتری بتوانید برای دریافت مجوز اقدام کنید. از اصلی‌ترین مزایای موجود در این زمینه می‌توانیم به موارد زیر اشاره‌کنیم:

 • امکان ادامه تحصیل در معتبرترین دانشگاه‌ها در کشور روسیه برای دانشجویان وجود دارد. بر این اساس شما مدرکی را در فارغ‌التحصیلی خود دریافت می‌کنید که اعتبار بین‌المللی دارد.
 • هزینه‌های مناسب تحصیلی دیگر مزیتی است که در این زمینه وجود دارد. تمام مخارج و هزینه‌های مورد نیاز در این دانشگاه‌ها نسبت به دانشگاه‌های هم‌تراز، در وضعیت مطلوب‌تر و مناسب‌تری قرار دارند.
 • اغلب دانشجویانی که در دانشگاه‌های معتبر روسیه درس خود را به اتمام رسانیده‌اند، شانس بیشتری برای ورود به بازارهای کاری در کشور روسیه و سایر کشورهای سطح بالا دارند.

فرایند دریافت اقامت پس از تحصیل در روسیه

برای اینکه بتوانید اقامت قانونی بعد از تحصیل در روسیه داشته باشید، باید یک فرایند مهم را پشت سر بگذارید. در این قسمت قصد داریم مراحلی که در این زمینه باید طی کنید تا در نهایت بتوانید به این هدف برسید را به ‌صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم.

اخذ دعوت‌نامه کاری

همان‌طور که در بخش‌های قبلی اشاره کردیم، یکی از راهکارهایی که به شما کمک می‌کند تا بعد از اتمام دوره تحصیل خود هم بتوانید در این کشور اقامت داشته باشید، دریافت پیشنهاد کاری از کارفرمای معتبر است. از این رو شما به یک دعوت‌نامه کاری معتبر در این زمینه نیاز دارید. برای اینکه بتوانید چنین دعوت‌نامه‌ای را دریافت کنید، باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 • ثبت درخواست برای موقعیت شغلی در مرکز استخدام و یا کسب سهمیه‌ای در اداره کار
 • کسب مجوز استخدام نیروی کار خارجی
 • درخواست برای مجوز کار
 • ارسال مدارک جهت دعوت به کار

بعد از اینکه فرایند مورد نظر را برای دریافت دعوت‌نامه به ‌صورت کامل طی کردید، امکان دریافت ویزای کاری بر اساس شرایط موجود در این زمینه برای شما وجود دارد.

مدارک مورد نیاز اقامت پس از تحصیل در روسیه

تمام افرادی که قصد ادامه تحصیل در کشور روسیه را دارند، باید تسلط کافی به زبان روسی داشته باشند. از این رو می‌توانیم مدرک معتبر زبان دانشجویی روسی را یکی از مهم‌ترین مدارک در این زمینه بدانیم. همچنین برای کسانی که قصد دریافت ویزای کار و اقامت بعد از تحصیل در کشور روسیه را دارند، تسلط به زبان روسی یک مزیت محسوب شده و پیشنهادات کاری بهتری را برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد. میدانیم که بعد از اتمام اعتبار ویزا، حتما باید برای تمدید ویزای خود اقدام کنید. در صورتی که این کار را در موعد مقرر انجام ندهید، احتمال دارد مشمول 5000 تا 7000 روبل جریمه نقدی شوید.

برای اینکه بتوانید اقامت پس از تحصیل در روسیه دریافت کنید، باید مدارکی را در اختیار داشته باشید و با ارائه آن‌ها، به تمدید کردن ویزای خود بپردازید. از جمله مدارکی که شما در این زمینه نیاز دارید، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • گذرنامه
 • فرم درخواست تکمیل‌شده
 • یک قطعه عکس
 • یک کپی از موافقت ثبت‌نام از آموزش‌وپرورش و فدراسیون روسیه
 • نامه‌ای مبنی بر علت تمدید ویزا
 • اصل کارت مهاجرت و کپی آن
 • بخش جداشدنی فرم اطلاعیه ورود
 • هزینه درخواست

در صورتی که شرایط دریافت ویزای کار در روسیه را داشته باشید، با ارائه مدارک زیر در این زمینه می‌توانید اقدامات مورد نظر را انجام دهید:

 • عکس رنگی در سایز گذرنامه
 • گذرنامه یا کارت شناسایی معتبر
 • کپی مدارک لازم صلاحیت کار در روسیه
 • گواهی پزشکی برای عدم تائید بیماری
 • فیش پرداخت هزینه

روش‌های اقامت پس از تحصیل در روسیه

حال که به‌ صورت کامل با شرایط، فرایند و همچنین مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت پس از تحصیل در کشور روسیه آشنا شدیم، لازم است تا اطلاعات بیشتر و کامل‌تری را درباره روش‌های دریافت اقامت در این کشور هم به دست آوریم. بر این اساس شما می‌توانید با آگاهی بیشتری از روش‌های موجود و مؤثر در این زمینه، برای اخذ مجوز اقدام کنید.

روش کاریابی

همان‌طور که در بخش‌های قبلی هم اشاره کردیم، یکی از روش‌های مؤثر و کمک‌کننده در این زمینه که شما می‌توانید انتخاب کرده و مورد استفاده قرار دهید، روش کاریابی است. در این روش به یک دعوت‌نامه به کار از کارفرمای معتبر نیاز دارید که بتواند درخواست شما را تائید کند. داشتن مهارت در زمینه‌های مختلف، تخصص و همچنین تسلط کامل به زبان روسی در این زمینه کمک‌کننده بوده و می‌تواند باعث ارتقای میزان شانس شما در این راستا شود.

روش ثبت شرکت

یکی دیگر از روش‌های موجود در این راستا که عده‌ای از طریق آن اقدامات لازم را انجام می‌دهند، روش ثبت شرکت است. در این روش شما باید بیزینس و کسب‌وکار خود را در کشور روسیه راه‌اندازی کنید و بنابراین نیاز به سرمایه‌گذاری خواهید داشت. این روش هم قواعد و اصول مخصوص به خود را داشته که به شما برای اقامت پس از تحصیل در روسیه کمک می‌کند.

روش ازدواج

یکی دیگر از راهکارهای موجود در این زمینه که می‌توانید از آن استفاده کنید، روش ازدواج است. برخی از دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی برای اخذ اقامت در کشور روسیه و باقی ماندن در این کشور، اقدام به ازدواج با شهروندان روسی می‌کنند. این روش هم در این زمینه نتیجه‌بخش بوده و می‌تواند شما را به هدفتان که دریافت مجوز اقامت پس از تحصیل است برساند.

روش تحصیلات تکمیلی

روش تحصیلات تکمیلی را هم در بخش‌های قبلی به شما معرفی کردیم. بر این اساس شما این امکان را دارید که با تحصیل در مقاطع بالاتر، اقامت پس از تحصیل در روسیه دریافت کنید. در این حالت ویزای تحصیلی شما در روسیه تمدید شده و می‌توانید برای مدت‌زمان بیشتری در این کشور اقامت داشته باشید.

هزینه اقامت در روسیه

اگر قصد اقامت بعد از تحصیل در روسیه را دارید، باید درباره هزینه اقامت در این کشور هم اطلاعات کاملی به دست آورید. با توجه به بررسی‌های انجام‌شده در این زمینه، می‌توانیم ادعا کنیم که هزینه زندگی و تحصیل در کشور روسیه، نسبت به سایر کشورهای اروپایی به‌مراتب کمتر است. شما در این کشور می‌توانید با هزینه نسبتا کمتری در رشته مورد نظر خود مشغول به تحصیل شوید.

از این رو اگر توانایی دریافت اقامت پس از تحصیل در این کشور را داشته باشید و بتوانید در یک شغل مناسب مشغول به کار شوید، به‌ راحتی می‌توانید هزینه‌های زندگی خود را تأمین کنید. لازم به ذکر است که هزینه تحصیل و اقامت در شهرهای بزرگ مانند مسکو، نسبت به سایر شهرها گران‌تر است.

کار بعد از تحصیل در روسیه

عده زیادی از دانشجویان، از طریق کاریابی اقدام به اخذ اقامت پس از تحصیل در این کشور می‌کنند؛ از این رو می‌توانیم نتیجه بگیریم که کاریابی در این کشور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و شما باید درباره آن اطلاعات کافی داشته باشید. برای اینکه بتوانیم وضعیت کار بعد از تحصیل در روسیه را مورد بررسی قرار دهیم، باید به سراغ وضعیت پویایی اقتصاد در این کشور برویم. هرچه نرخ بیکاری در یک کشور پایین‌تر باشد، نشان‌دهنده این است که اقتصاد آن نتوانسته موقعیت‌های مناسبی را برای افراد به دنبال کار فراهم کند.

بر اساس تحقیقات انجام‌شده در این زمینه، نرخ بیکاری در روسیه، کمتر از 5 درصد بوده که آمار فوق‌العاده مطلوبی در این زمینه محسوب می‌شود. از این رو دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی، می‌توانند شانس بهتر و بالاتری برای ورود به بازار کار داشته باشند. ساعت کاری معمول و حداقلی در روسیه 40 ساعت در هفته است و کارمندان می‌توانند در صورت اضافه‌کاری، نهایتا 50 ساعت کار در هفته داشته باشند. کارگرانی که به‌ صورت تمام‌وقت مشغول هستند، می‌توانند در سال، 28 روز مرخصی داشته باشند. همچنین در صورتی که به دنبال اشتغال در دوران تحصیل خود هستید، می‌توانید به سراغ کارهای پاره‌وقت رفته و در هفته بین 0 تا 20 ساعت را مشغول به کار شوید.

دستمزد در کشور روسیه

از دیگر اطلاعات مهمی که در این زمینه باید در اختیار داشته باشید، وضعیت دستمزد در کشور روسیه است. بر اساس قوانین حاکم در این کشور، کمترین دستمزد در روسیه، در شهرهای مختلف با یکدیگر متفاوت است. همان‌طور که اشاره کردیم هزینه زندگی در شهرهای مختلف با یکدیگر تفاوت دارد. ازآنجایی‌که هزینه زندگی در شهرهای بزرگ، بالاتر از سایر شهرها است، حداقل حقوق نیز در این شهرها باید بیشتر باشد.

قوانین محکم و نظارت‌های کاملی بر روی حقوق دریافتی افراد و کارگران در زمینه‌های مختلف وجود دارد. از این رو می‌توانیم نتیجه بگیریم نسبت هزینه‌ها با حقوق دریافتی به‌ خوبی در تعادل است. در صورتی که شما کسب و کار خود را راه‌اندازی کرده و یا از طریق ثبت شرکت اقدام به اخذ اقامت پس از تحصیل در روسیه کنید، می‌توانید درآمد خود را افزایش دهید.

سخن پایانی

روسیه یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا با مراکز آموزشی و مؤسسات متعدد در این زمینه است. از این رو دانشجویان بین‌المللی متعددی از سرتاسر دنیا تمایل به ادامه تحصیل در این کشور را دارند. دانشجویان معمولا بعد از اتمام دوران تحصیل خود در این کشور، به دنبال روش‌ها و راهکارهایی هستند که بتوانند اقامت پس از تحصیل در روسیه را دریافت کنند. در بخش‌های قبلی به ‌صورت کامل به معرفی و بررسی شرایط و روش‌هایی که در این زمینه وجود داشته و شما امکان بهره بردن از آن‌ها را دارید، پرداختیم. همچنین مدارک و شرایط مورد نیاز در این زمینه و وضعیت کار و دستمزد در روسیه را هم مورد بررسی قرار دادیم تا بتوانید با آگاهی بیشتری اقدامات لازم را انجام دهید.

مشاوره اقامت پس از تحصیل در روسیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد