جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
بورسیه tubitak ترکیه

بورسیه tubitak ترکیه

امکان تحصیل رایگان با شرایط بورسیه، رویایی است که بسیاری از دانش‌آموزان و حتی دانشجویان برای مقطع تکمیلی ارشد و دکتری به دنبال آن هستند. یکی از طرح‌های جذب دانشجوی خارجی که این روزها طرفداران زیادی دارد و متقاضیان بسیاری هم در کشور ما مترصد اطلاع از شرایط و کسب امکان آن هستند، بورسیه tubitak ترکیه است. اگر تا امروز ترکیه را فقط با مسجد معروف ایاصوفیا و استانبول و شهر گردشگری وان می‌شناختید، اینک وقت آن رسیده است که چنانچه قصد مهاجرت تحصیلی دارید، از زاویه‌ای دیگر به این کشور و موقعیت ایجاد شده و شاید تحصیل در ترکیه نگاهی بیندازید.

مشاوره مهاجرت تحصیلی
بورسیه tubitak ترکیه

مشاوره بورسیه tubitak ترکیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

آیا مهاجرت تحصیلی به ترکیه منطقی است؟

امروزه هر کشوری که قصد داشته باشد مسیر توسعه را به سرعت بپیماید تا از ابرقدرت‌های اقتصادی عقب نماند، پیشرفت همه‌جانبه به ویژه در عرصه علمی را در دستور کار خود قرار داده است. اعطای بورسیه tubitak ترکیه تنها یکی از گام‌های این کشور در راستای حمایت از نخبه‌پروری است و به سبب شرایط ویژه‌ای که برای پذیرفته‌شدگان مهاجر از جمله تحصیل کاملا رایگان در نظر گرفته است، ‌ طرفداران بسیار زیادی در سطح جهانی دارد.

شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه با هدف ایده‌سازی و کاهش وابستگی به نتایج پژوهش‌های دیگر کشورها،‌ تصمیم گرفته است تا با اعطای امتیاز تحصیل رایگان و ایجاد شرایط رفاهی مناسب برای پژوهشگران سراسر دنیا، سطح تولید علم باکیفیت در کشور خود را ارتقا دهد. بنابراین هر کس که سودای دریافت یک مدرک بین‌المللی با شرایط عالی و بدون دغدغه مالی را در سر می‌پروراند می‌تواند به طور جدی برای دریافت بورسیه tubitak ترکیه برنامه‌ریزی کند.

مجموعه ما متشکل از کارشناسان خبره و کارآزموده‌ای است که می‌توانند رویای تحصیل شما در ترکیه را محقق کنند، پس برای اینکه راهی استانبول شوید، می‌توانید روی ما حساب کنید و کافیست که الان فرم زیر را کامل کنید

 tubitak به چه معناست و ماهیت آن چیست؟

در بخش پیشین تلویحا اشاره کردیم که این بورسیه از سوی شورای تحقیقات علمی و فناوری کشور ترکیه مصوب شده است و کلمه TUBITAK، برگرفته از حروف ابتدایی عبارت Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu است. این نهاد متشکل از اندیشمندانی است که وظیفه سیاستگذاری و تایید نهایی پژوهشگران بورسیه tubitak ترکیه را بر عهده دارند و غالب اعضای آن متشکل از اساتید دانشگاه و پژوهشگرانی است که صاحب کتب متعدد و ایده‌های کاربردی هستند و بیش از 2500 دانشمند جوان و سالخورده را در خود جای داده است. این نهاد که در حوزه تحقیقات، تکنولوژی و فناوری نقش مشورتی و حائز اهمیتی به سران دولت ترکیه دارد، ‌ منبع و مرجع اکثر پژوهش‌های بنیادین، کاربردی و تحقیقات میدانی در این کشور است.

پیش شرط‌های دریافت بورسیه tubitak ترکیه

همان‌گونه که در توصیف ماهیت بورسیه tubitak ترکیه مطرح کردیم، چنانچه قصد دارید از این امتیاز استفاده کنید، باید ببینید آیا توان کار کردن روی پروژه‌های تحقیقاتی ارائه شده از سوی این نهاد را دارید یا خیر.

شما چه دانشجو باشید چه استاد یا پژوهشگر، باید بتوانید روی پروژه‌هایی که به صورت مداوم در سایت رسمی نهاد توبیتاک قرار می‌گیرد، کار کنید، شرایط را بسنجید و با اعلام آمادگی روی موضوع مورد نظر تحقیقات خود را آغاز کنید. این موضوع می‌تواند یک سوژه فنی باشد یا مساله‌ای در حوزه علوم انسانی، محدودیتی برای رشته‌های متعدد وجود ندارد و صرفا توان پژوهشی متقاضی است که او را موفق به‌ دریافت بورسیه tubitak ترکیه می‌کند.

در نظر داشته باشید که شما با توجه به سطح علم و مهارت خود، از میان تعداد بسیار متنوع موضوعات و در نظر گرفتن شرایط خاصی که از پروژه‌ای به پروژه دیگر متفاوت است، پژوهش مورد نظر خود را آغاز می‌کنید و در این مسیر با هیچ استادی هم ارتباط نخواهید داشت.

بنابراین اگرچه برای دریافت بورسیه از بسیاری از دانشگاه‌های معتبر جهانی، شاخصه‌های خاصی حائز اهمیت است، اما اگر متقاضی استفاده از بورسیه tubitak ترکیه هستید، با توجه به اینکه در چه سطحی قرار دارید؛ یعنی محقق هستید، استاد دانشگاهید یا دانشجو، باید روی پروژه‌هایی که از سوی شورای تحقیقات علمی و فناوری کشور ترکیه در نظر گرفته شده است‌ و روی وب‌سایت این نهاد به‌روزرسانی می‌شود، کار کنید تا مورد تایید قرار بگیرید.

اهمیت بورسیه tubitak ترکیه

در توصیف اهمیت بورسیه توبیتاک باید از مزایای آن گفت. چنانچه فردی موفق به دریافت این امتیاز شود تا مبلغ 2000 لیر از پرداخت شهریه معاف خواهد بود. البته مواردی که فرد به طور کامل از پرداخت شهریه معاف شود نیز اندک نیست.

از دیگر مزایای دریافت بورسیه tubitak ترکیه حقوق ماهانه‌ای است که پژوهشگر دریافت می‌کند، ‌ با توجه به اینکه سطح تحصیلات شما چقدر است، به صورت ماهانه می‌توانید حداقل 1000 لیر و حداکثر 4500 لیر دستمزد داشته باشید. یعنی چیزی معادل 1 میلیون و 500 هزار تومان تا 7 میلیون تومان حقوق ماهانه. همچنین کمک هزینه‌هایی مانند اسکان و سفر و امکاناتی نظیر بیمه سلامت نیز به فرد تعلق می‌گیرد.

شرایط استفاده از بورسیه tubitak ترکیه

اگر عزمتان را جزم کرده‌اید که یکی از پذیرفته‌شوندگان بورسیه tubitak ترکیه شوید، لازم است شرایط کلی پذیرش را بدانید:

شرایط سنی شما با شرایط اعلام شده از سوی توبیتاک، همخوانی داشته باشد

در نظر داشته باشید که نهاد توبیتاک به هیچ عنوان از مساله محدوده سنی کوتاه نخواهد آمد، بنابراین بی‌گدار به آب نزنید و با علم به اینکه هر مقطع سنی تا چه محدوده سنی پذیرش دارد، برای دریافت بورسیه توبیتاک اقدام کنید. شما فقط تا 30 سالگی وقت دارید برای ادامه تحصیل در مقاطع لیسانس یا فوق لیسانس تقاضای خود را ثبت کنید و اگر برای مقطع دکتری قصد دریافت بورسیه tubitak ترکیه را دارید، باید نهایتا 35 ساله باشید.

خارجی باشید!

اگر تابعیت ترکیه را دارید، عطای رویای خود را به لقایش ببخشید، زیرا این بورسیه صرفا برای خارجی‌ها در نظر گرفته شده است و از شرایط مهم آن این است که خارجی باشید!

مدرک تحصیلی معتبر ارائه کنید

نمی‌توان بدون تحویل مدرک معتبر کارشناسی از توبیتاک درخواست دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد را داشت. یادتان باشد در هر مقطعی که پذیرفته شوید، باید مدرک معتبر قبلی یا همان آخرین مدرک تحصیلی خود را ارائه کنید.

در زمان مناسب برای دریافت بورسیه توبیتاک اقدام کنید

اینکه شما مشغول به تحصیل هستید یا فارغ التحصیل، اینکه در ایران درس می‌خوانید یا کشورهای دیگر و اینکه در چند ترم درستان را تمام کرده‌اید و در کدام مقطع قصد ادامه تحصیل دارید، همه و همه برای ارسال تقاضا برای دریافت بورسیه tubitak ترکیه مهم است. همچنین باید در نظر داشته باشید که ثبت درخواست برای دریافت این بورسیه در طی هر سال تنها دوبار ممکن است و زمان دقیق و بازه زمانی ثبت درخواست هم در وب‌سایت توبیتاک اعلام می‌شود. در این مورد بهتر است با یک مجموعه معتبر و صاحب نام مشورت کنید. این مجموعه‌ها در سال، ده‌ها دانشجو را به اقصی نقاط دنیا می‌فرستند و رویای مهاجرت تحصیلی را برای نخبگان کشور فراهم می‌کنند، بنابراین شما هم می‌توانید یکی از پذیرفته شدگان در دانشگاه‌های خارجی باشید؛ اگر درست، صحیح و به موقع تصمیم بگیرید. برای دریافت بورسیه توبیتاک می‌توانید از مشاوره با کارشناسان مجموعه ما استفاده کنید. همین الان فرم زیر را کامل کنید تا با شما تماس بگیریم.

مدارک لازم جهت ثبت نام و دریافت بورسیه tubitak ترکیه

چنانچه قصد دارید بورسیه tubitak ترکیه را دریافت کنید لازم است برای ارسال درخواست، مدارک زیر را تهیه و آماده کنید:

  • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
  • توصیه‌نامه از نهاد مربوطه مانند دانشگاه، شرکت، کارخانه و… در واقع شما تا زمانی که پذیرش یکی از مراکز آموزشی ترکیه را نداشته باشید، نمی‌توانید برای توبیتاک اقدام کنید.
  • آماده کردن مدارک مورد نیاز دانشگاهی که در آن پذیرفته شده‌اید مانند مدرک زبان،‌ pdf مقالات منتشر شده در مجلات علمی بزرگ دنیا و مواردی از این دست.
  • مدارک شناسایی اثبات کننده محدوده سنی شما
  • اثبات اینکه قبلا از این بورسیه استفاده نکرده‌اید.

مراحل ثبت نام و دریافت بورسیه tubitak ترکیه

برای دریافت بورسیه tubitak ترکیه پیشنهاد ما این است که نخستین مرحله را به مشاوره با یک مجموعه باسابقه اختصاص دهید، تا همه مراحل بعدی به درستی انجام شود. در این زمینه ما در کنار شما خواهیم بود تا زمانی که تجربه دلچسب نشستن در کرسی دانشگاهی در ترکیه را تجربه کنید. با این وجود و با هدف آگاهی بخشی به شما مخاطبان عزیز، باید بدانید که در اولین گام برای دریافت بورسیه توبیتاک، باید وارد وب‌سایت این نهاد شوید.

پس از ثبت نام اولیه، اکنون با توجه به درجه علمی و مقطع تحصیلی از میان انبوه موضوعات ارائه شده، پروژه مورد نظرتان را انتخاب و سپس درخواست خود برای دریافت توبیتاک را در قالب یک ایمیل همراه رزومه و مدارکی که در بخش «مدارک لازم برای دریافت بورسیه tubitak ترکیه» مطرح شد به آدرس پست اینترنتی شورای علمی و تحقیقاتی ترکیه ارسال می‌کنید.

از این لحظه به بعد دیگر باید منتظر بمانید تا این نهاد مدارک و اطلاعات شما را بررسی کند و چنانچه مورد تایید و واجد شرایط دریافت بورسیه توبیتاک باشید، از طریق ایمیل به شما اطلاع‌رسانی خواهد شد.

جمع بندی و نتیجه گیری

بورسیه tubitak ترکیه به سبب مزایای متعددی که برای دانشجو به همراه دارد، بسیار حائز اهمیت است و به همین سبب متقاضیان بسیار زیادی هستند که تمایل دارند با این شرایط ایده‌ال در ترکیه تحصیل کنند. قطعا مشاوره تخصصی و برنامه‌ریزی هدفمند می‌تواند مسیر شما برای دستیابی به این بورسیه ارزشمند را هموارتر کند و برگ برنده شما برای دستیابی به این مهم باشد. در کنار شما هستیم تا لذت خواندن ایمیل دریافتی از شورای علمی و تحقیقاتی ترکیه مبنی بر تایید درخواست شما برای دریافت بورسیه tubitak ترکیه را تجربه کنید.

مشاوره بورسیه tubitak ترکیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد