جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تحصیل پرستاری در چین

تحصیل پرستاری در چین

تحصیل در کشور چین، آرزوی بسیاری از دانشجویان بین‌المللی است؛ زیرا دانشگاه‌های آن رتبه بالایی دارند و امکان تحصیل به زبان انگلیسی به ‌راحتی وجود دارد. یکی از رشته‌های پرطرفدار در سراسر جهان و از جمله در چین، رشته پرستاری است؛ زیرا فارغ‌التحصیلان این رشته در هر جای دنیا که باشند، بازار کار خوبی خواهند داشت. اگر به دنبال تحصیل در رشته پرستاری هستید و کشور چین را به این منظور انتخاب کرده‌اید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا شرایط و هزینه‌های تحصیل پرستاری در چین را به‌ طور کامل مورد بررسی قرار دهیم.

مشاوره مهاجرت تحصیلی
تحصیل پرستاری در چین

فرم مشاوره

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

شرایط تحصیل پرستاری در چین

شما به ‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی که مایل به تحصیل در چین هستید، باید با الزامات مربوطه آشنا شوید. دانشجویان 18 تا 20 سال یا کمتر از 40 سال، واجد شرایط برای درخواست هستند. برای داشتن مدرک لیسانس در رشته پرستاری باید فارغ التحصیل دبیرستان باشید. علاوه بر شرایط ذکر شده، شما باید دروس انگلیسی، ریاضی و شیمی را در دبیرستان بگذرانید.

همان‌طور که می‌دانید، پرستار بودن مستلزم داشتن سلامت جسمی و روانی است؛ به همین دلیل است که همه موسسه‌ها از شما گواهی پزشکی می‌خواهند که نشان دهد شما فردی مناسب و واجد شرایط هستید. در کشور چین، مدرک دیپلم، دیپلم پیشرفته، مدرک لیسانس، فوق لیسانس و دکترا مدارک تحصیلی در رشته پرستاری هستند که می توانید برای دریافت آن‌ها اقدام کنید.

مزایای تحصیل پرستاری در چین

تحصیل پرستاری در چین با مزایای زیادی همراه است که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

هزینه‌های تحصیل و زندگی در چین

تحصیل و زندگی در چین ارزان‌تر از تحصیل و زندگی در کشورهای اروپایی، آمریکا، ژاپن، کره جنوبی و حتی بسیاری از کشورهای آفریقایی است. غذا و محل اقامت در چین برای دانشجویان خارجی مقرون‌به‌صرفه است. شهریه اقتصادی در این کشور به اکثر جوانان از سراسر جهان امید می‌دهد تا به رویای روزمره خود برای تبدیل شدن به یک پرستار واجد شرایط دست یابند.

امکان استفاده از بورسیه‌های تحصیلی چین

هر ساله حدود 40600 دانشجوی خارجی بورسیه تحصیلی دولت چین را دریافت می‌کنند. اکثر دانشگاه‌های چین بورسیه تحصیلی برای دانشجویان خارجی ممتاز در هر سطح ایجاد کرده‌اند؛ به این معنی که شما ممکن است به عنوان دانشجو، سرمایه لازم را برای شروع بپردازید و در اواسط تحصیل، بورسیه تحصیلی دریافت کنید. گزینه دیگر این است که دوره کارشناسی را با سرمایه شخصی خود شروع کنید؛ سپس می‌توانید در دوره تحصیلات تکمیلی برای بورسیه‌های دولتی چین درخواست دهید.

فرصت‌های شغلی زیاد پس از تحصیل

کمبود شدید پرستار در چین وجود دارد و پرستاران چینی به تنهایی نمی‌توانند این شکاف را پر کنند. بنابراین، دانشجویان بین‌المللی فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های چین در بسیاری از بیمارستان‌های چین، مراکز بهداشتی اجتماعی و کلینیک‌ها مورد نیاز خواهند بود. نرخ اشتغال فارغ التحصیلان پرستاری، چه چینی و چه خارجی، در اکثر شهرهای چین به حدود 100 درصد رسیده است.

تحصیل در دانشگاه‌های شناخته شده و بین‌المللی در چین

شما با اقدام برای تحصیل در رشته پرستاری در چین می‌توانید در بهترین دانشگاه‌های این کشور که رتبه‌ای بالا در سطح جهانی دارند، ادامه تحصیل دهید. تحصیل در کنار اساتید مجرب و کارآزموده به نفع دانشجویان خواهد بود و آن‌ها را به پرستار حرفه‌ای تبدیل می‌کند.

کیفیت آموزشی بالا و استانداردهای جهانی

تا پایان سال 2015، بیش از 200 برنامه کارشناسی پرستاری و بیش از 60 برنامه کارشناسی ارشد وجود داشت. همچنین بیش از 10 برنامه درجه دکتری پرستاری وجود داشت که در سال 2015 آغاز شد. برنامه‌های مدرک لیسانس، معادل تحصیلات تکمیلی در ایالات متحده است و به 4 تا 5 سال تحصیل نیاز دارد.

آشنایی با تمدن باستانی و مدرن چین

تحصیل در رشته پرستاری در چین فرصتی عالی برای کشف ترکیب منحصر ‌به فرد چین با تمدن باستانی و مدرن و همچنین زیبایی مناظر و زندگی شبانه شلوغ آن است. فرهنگ و مردم چین بسیار متنوع هستند و از 56 قومیت مختلف تشکیل شده‌اند. هنگام سفر به نقاط مختلف چین با آداب و رسوم منحصر ‌به فردی روبه‌رو خواهید شد؛ اما زندگی روزمره به همان اندازه جدید و لذت بخش خواهد بود.

دوره‌ها و زبان‌های تحصیل پرستاری در چین

تحصیل پرستاری در چین در دوره‌های زیر امکان‌پذیر است:

دوره‌های دیپلم و دیپلم پیشرفته پرستاری در چین

دوره دیپلم معمولا سه سال طول می‌کشد و هدف آن آموزش مهارت‌های فنی اولیه در پرستاری به دانشجویان است. دیپلم پیشرفته، یک برنامه کاردانی سه ساله بوده که در طی آن، آموزش عمومی در کنار تئوری‌ها و مهارت‌های پرستاری انجام می‌گیرد.

دوره‌های لیسانس پرستاری در چین

مدرک لیسانس توسط کالج‌ها و دانشگاه‌ها در مدت چهار یا پنج سال با تمرکز بر پایه گسترده پرستاری و علوم مرتبط ارائه می‌شود.

دوره‌های ارشد و دکتری پرستاری در چین

برنامه‌های کارشناسی‌ارشد و دکتری پرستاری نیز برای دانشجویانی است که می‌خواهند تحصیلات عالی را دنبال کنند، حرفه پرستاری خود را پیش ببرند و در زمینه‌های مرتبط به ‌صورت تحقیقاتی کار کنند.

برای تحصیل رشته پرستاری در چین باید مدرک زبان چینی داشته باشیم یا انگلیسی

برخی از دانشگاه‌های برتر پرستاری در چین که برنامه‌های پرستاری را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند عبارتند از دانشگاه پزشکی دالیان، دانشگاه پزشکی جینژو (JZMU)، دانشگاه چنگدو (CDU)، دانشگاه جیلین و موارد دیگر.

دانشگاه‌های برتر تحصیل پرستاری در چین

قبل از اقدام برای تحصیل پرستاری در چین لازم است با دانشگاه‌های برتر آن آشنا شوید. در ادامه تعدادی از دانشگاه‌های برتر چین را برای تحصیل در این رشته کاربردی معرفی می‌کنیم:

دانشگاه پزشکی گوانگجی: شما می‌توانید این دانشگاه را برای دوره تحصیلات تکمیلی خود انتخاب کنید. تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه گوانگجی ممکن است.

دانشگاه جیلین: شما می‌توانید این دانشگاه را برای تحصیل در هر سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا انتخاب کنید.

دانشگاه طب چینی پکن: اگر قصد ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد پرستاری را دارید، دانشگاه طب چینی پکن می‌تواند انتخابی ایده‌آل برای شما باشد.

دانشگاه علم و صنعت هواجونگ: این دانشگاه در دوره کارشناسی پرستاری دانشجو می‌پذیرد.

کالج پرستاری دانشگاه ژنگژو: شما در هر سه دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می‌توانید این دانشگاه را برای تحصیل در رشته پرستاری انتخاب کنید.

مراحل و شرایط تحصیل پرستاری در چین

اگر تصمیم خود را گرفته‌اید و یکی از دانشگاه‌های چین را برای تحصیل در رشته‌ پرستاری انتخاب کرده‌اید، لازم است با روش‌های قبولی برای تحصیل پرستاری در چین آشنا شوید. ما در ادامه، مراحل پذیرش تحصیل پرستاری در چین را به‌ طور کامل توضیح می‌دهیم:

شرایط و پیش‌نیازهای تحصیل پرستاری در چین

پیش از این ذکر کردیم که بازه سنی مورد نیاز برای تحصیل در رشته پرستاری کم‌تر از 40 سال است. برای آنکه بتوانید در دوره لیسانس این رشته پذیرش شوید، لازم است تا دوره دبیرستان را گذرانده باشید. درس‌های پیش‌نیاز برای قبولی در دوره لیسانس پرستاری، انگلیسی، ریاضی و شیمی است. همچنین شما باید گواهی مبنی بر سلامت جسمی و روانی خود را به موسسه مربوطه ارائه دهید.

البته الزامات تحصیل پرستاری در چین که در قسمت بالا ذکر شد، فقط عمومی است؛ بنابراین باید معیارهای هر کدام از دانشکده‌های پرستاری را مورد بررسی قرار دهید. به عنوان مثال، در دانشگاه جیلین چین که دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می‌دهد به مدرک انگلیسی متوسط نیاز دارید. به ‌طور خلاصه برای واجد شرایط بودن برای این دوره‌ها، متقاضی باید یک شهروند غیر چینی با پاسپورت خارجی معتبر، سن 18 تا 30 سال، دارای مدرک دیپلم دبیرستان و بدون هیچ گونه بیماری زمینه‌ای باشد.

اگر قصد گذراندن دوره متوسط چینی را دارید، باید مهارت زبان HSK Level 4≥180 داشته باشید؛ در حالی که اگر در یک دوره متوسط ​​انگلیسی شرکت می‌کنید، باید مدرک زبان تافل بالای 70 یا آیلتس بالای 6.0 را ارائه دهید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه برای تحصیل پرستاری در کشور چین

اگرچه برخی از دانشکده‌های پرستاری در چین برنامه پرستاری را با زبان انگلیسی ارائه می‌دهند، اما دانستن زبان محلی هنگام زندگی در یک کشور خارجی برای استفاده از آن در مکالمات روزانه خود در فروشگاه‌ها یا هر مؤسسه‌ای، بسیار مفید است. اگر یک برنامه درسی متوسط انگلیسی را انتخاب کنید، در دانشگاه پزشکی Jinzhou، آن‌ها به سطح C از IGCSE و نمره باند آیلتس بالای 6.0 نیاز دارند و یک مصاحبه انگلیسی آنلاین را باید از طریق اسکایپ پشت سر بگذارید. اگر تحصیل در رشته پرستاری را به زبان چینی انتخاب می‌کنید، قبل از این‌که بتوانید واجد شرایط تحصیل شوید، باید سطح 4 یا بالاتر HSK را بگذرانید.

بیشتر دانشگاه‌ها به مدارک مشابهی برای تحصیل در رشته پرستاری نیاز دارند؛ اما برای اطلاع دقیق از جزئیات توصیه می‌کنیم حتما به وب‌سایت دانشگاه مربوطه سری بزنید. برای مثال مدارک مورد نیاز برای دانشگاه جیلین چین عبارتند از:

 • صفحه اطلاعات شخصی پاسپورت
 • نسخه اصلی دپیلم دبیرستان و رونوشت سوابق
 • گواهی HSK برای دوره‌های متوسط با زبان چینی
 • گواهی تافل یا آیلتس برای دوره‌های متویط زبان انگلیسی
 • کپی از گواهی‌های اعطا شده در دبیرستان
 • پرداخت هزینه درخواست‌شده

بعد از آماده کردن همه این اسناد می‌توانید فرآیند درخواست خود را به ‌صورت آنلاین ادامه دهید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی چین

در صورتی که فرآیند درخواست دانشگاه را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اید، شما نیمی از راه را رفته‌اید! حال می‌توانید بر روی دریافت ویزای دانشجویی خود تمرکز کنید که این نیز بخشی ضروری از تحصیل در رشته پرستاری در چین است. هر کسی که برای ویزا درخواست می‌کند، اهمیت قبولی در مصاحبه ویزا را می‌داند و دارای مدارک واجد شرایط است؛ بنابراین بهتر است آماده باشید. ابتدا به دنبال وب‌سایت سفارت چین کشور خود یا هر مرکز درخواست ویزای چین بروید. دستورالعمل‌های دقیق در وب سایت آن‌ها و سایر اسنادی که باید در مصاحبه ویزای خود بیاورید ذکر شده است. توجه کنید که باید حداقل یک ماه قبل از تاریخ ورود خود به چین برای ویزا اقدام نمایید.

نوع ویزای مورد نظر شما ویزای X1 بوده که برای تحصیل طولانی مدت بیش از 180 روز در چین است. به طور کلی، مدارک مورد نیاز عبارتند ‌از:

 • گذرنامه شما با اعتبار حداقل شش ماه
 • فرم درخواست ویزای دانشجویی پر شده
 • یک عکس از گذرنامه اخیر خود
 • یک اصل و کپی نامه پذیرش از دانشکده پرستاری
 • فرم W201 یا JW202.

زمانی که مدارک لازم را ارائه دادید، معمولاً به چهار روز کاری برای پردازش نیاز دارید. اگر زودتر آن را می‌خواهید، می‌توانید برای دو تا سه روز کاری با هزینه 20 دلار از طریق سرویس اکسپرس آن‌ها، مدارک را سریع‌تر بفرستید.

هزینه تحصیل پرستاری در چین

مورد دیگری که برای اخذ پذیرش دانشگاه‌های چین لازم است برآورده کنید، این است که توان مالی داشته باشید. هزینه‌های تحصیل در چین به موقعیت مکانی و دانشگاه انتخابی شما بستگی دارد. شهریه دانشگاه‌ها می‌تواند از 2500 تا 7000 دلار در سال متغیر باشد.

جمع‌بندی

ما در این مقاله به‌ طور کامل مسائل مربوط به شرایط و هزینه‌های تحصیل پرستاری در چین را پوشش دادیم. با این حال اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده است، می‌توانید از مشاوران فعال در حوزه پذیرش و درخواست ویزا بپرسید. اگر احساس می‌کنید که چین می‌تواند بهترین کشور برای ادامه تحصیل شما باشید و روحیه تحصیل در رشته پرستاری را دارید، بهتر است خیلی سریع تحقیقات خود را شروع کرده و برای درخواست پذیرش از بهترین دانشگاه‌های آن اقدام کنید؛ زیرا چین کشوری است که با سرعتی باورنکردنی گام‌های موفقیت را در زمینه‌های مختلف طی می‌کند. اگر تمایل دارید در کشور چین تحصیل کنید پیشنهاد می‌کنیم سری به صفحه مهاجرت تحصیلی به چین نیز بزنید تا اطلاعات کامل‌تری درباره شرایط تحصیل در این کشور به دست بیاورید.

فرم مشاوره

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد