جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تحصیل فیزیوتراپی در پاکستان

کار ضمن تحصیل در چین

شرایط کار ضمن تحصیل در چین، یکی از دغدغههای اصلی برخی از دانشجویانی است که چین را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. در سالهای اخیر، چین به اندازهای در زمینه‌های اقتصادی و سیاسی پیشرفت کرده است که بسیاری از دانشجویان به جای انتخاب اروپا برای تحصیل، راهی چین می‌‍شوند.

برخی از دانشجویان بین‌المللی که در دانشگاه‌های چین، تحصیل می‌کنند برای تامین بخشی از هزینه‌های خود، به دنبال شغل‌های دانشجویی هستند. کار ضمن تحصیل در چین ساده نیست و شامل یک سری قوانین و شرایط میشود. بسیاری از دانشجویان گمان می‌کنند پیدا کردن کار ضمن تحصیل در چین که چند میلیارد نفر جمعیت دارد کار دشواری به نظر میرسد. بله درست است اما غیرممکن نیست؛ زیرا چین به سبب جمعیت بالا، اولویت کار را به شهروندان چینی میدهد.

اگر میخواهید به عنوان دانشجو در چین تحصیل کنید و به دنبال کار هستید تا انتها با ما همراه باشید. در این مقاله قصد داریم به کار ضمن تحصیل، شرایط، مزایا، قوانین و سایر اطلاعات مربوط به آن بپردایم.

مشاوره مهاجرت تحصیلی
کار ضمن تحصیل در چین

مشاوره کار ضمن تحصیل در چین

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

شرایط کار ضمن تحصیل در چین

دولت چین برای جذب دانشجویان بین‌المللی یک سری قوانین در رابطه با کار ضمن تحصیل در چین وضع کرد. مهمترین این شرایط عبارتند از:

برخورداری از سلامت

یکی از شرایط کار ضمن تحصیل در چین، برخورداری از سلامت کامل است؛ زیرا دانشجو زمانی میتواند کار کند که در صحت و سلامت کافی به سر برد.

برخورداری از بیمه دانشجویی

یکی از شرایط اصلی و ضروری تحصیلی وکار ضمن تحصیل در چین، داشتن بیمه دانشجویی است. این بیمه، تمامی بخشهای کار و تحصیل دانشجویان را در بر میگیرد.

شرایط سنی

طبق قوانین دولت چین، دانشجو برای کار حین تحصیل باید حداقل 18 سال داشته باشد.

گذراندن حداقل یک سال تحصیلی در چین

چنانچه دانشجوی بینالمللی بخواهید برای کار ضمن تحصیل در چین درخواست دهد باید یک دوره تحصیلی را در این کشور گذرانده باشد.

اعتبار اقامت در چین

از دیگر شرایط کار ضمن تحصیل در چین، مجوز اقامت در این کشور یا باقی ماندن بیشتر از 6 ماه اعتبار اقامت است.

ارائه مجوز معتبر از سوی دانشگاه

برای اینکه که بتوانید به عنوان دانشجو، کار ضمن تحصیل چین را نیز به دست آورید باید مجوز رسمی و معتبری از سوی دانشگاه به محل کار ارائه دهید.

داشتن گواهی عدم سوءپیشینه

عدم سوءپیشینه، یکی از مواردی است که شانس پیدا کردن کار در حین تحصیل را برای دانشجویان بین‌المللی افزایش میدهد.

رعایت تمامی قوانین دانشگاه

رعایت قوانین دانشگاه به اندازه‌ایی مهم است که در صورت بروز هر گونه تخلف، دانشجویان از کار ضمن تحصیل محروم خواهند شد. این تخلف‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • عدم رعایت قوانین ملی و مقررات مرتبط با موسسه آموزشی یا محیط کار توسط دانشجو
 • اتمام، تعلیق یا ترک تحصیل
 • پایان یافتن انقضای مجوز کار ضمن تحصیل در چین
 • رعایت نکردن آداب و رفتار اخلاقی
 • شرایط فردی کار ضمن تحصیل در چین

جالب است بدانید تا پیش از سال 2022 میلادی، چین اجازه کار به دانشجویان بین‌المللی نمیداد. به همین سبب، تمایل دانشجویان بین‌المللی به ادامه تحصیل در چین کمتر شد تا جایی که دولت چین تصمیم گرفت استراتژی‌های خود را در رابطه با دانشجویان بین‌المللی و کار ضمن تحصیل در چین تغییر دهد.

پس از تغییر این شرایط و برخوداری دانشجویان خارجی از حق کار کردن، مهاجرت تحصیلی به چین افزایش یافت.

مزایای کار ضمن تحصیل در چین

همانگونه که یاد شد، تا چند سال گذشته، به دانشجویان اعم از بومی و بین‌المللی اجازه کار ضمن تحصیل در چین داده نمیشد. بنابراین تمایل دانشجویان خارجی به تحصیل در چین کاهش یافت. بنابراین چین با تغییر قوانین خود در زمینه کار دانشجویی، پذیرش دانشجوهای بین‌المللی را آغاز کرد.

یکی از مزایای آزاد شدن کار ضمن تحصیل در چین آن است که افراد با درآمدی که از این کار به دست می‌آوردند توانستند بخش قابل توجهی از هزینه‌های زندگی خود در چین را بپردازند. این کار نه تنها برای دانشجویان، برای دولت چین هم مزایای خاص خود را داشت. بسیاری از افراد متخصص در زمینه‌های مختلفی چون برنامهنویسی، فناوری، مترجمی و آموزش در این کشور به فعالیت پرداختند و در بسیاری از مواقع سبب رشد و پیشرفت چین در زمینه‍های مختلف شدند.

اخذ مجوز کار ضمن تحصیل در چین

دانشجویان متقاضی کار ضمن تحصیل در چین برای آن که بتوانند مجوزهای لازم کار دریافت کنند، باید از دانشگاه، پلیس و مقامات اجرایی چین مجوز داشته باشند. بدین صورت که دانشجو برای ارائه سند و مدارک کاری به دانشگاه، باید یک نامه کتبی از دانشگاه دریافت کند سپس آن را برای قرارداد کاری ارائه دهد. پس از امضای قرارداد، یک نسخه از آن را به دانشگاه محل تحصیل خود تحویل دهد.

دانشجویان پس از دریافت این مدرک، 10 روز مهلت دارند تا با این مدارک اداره امنیت چین مراجعه کنند. پس از ارائه مدارکی چون اجازه‍‌نامه دانشگاه، مجوز کار، قرارداد کاری و مدارک شناسایی، مابقی مراحل دریافت مجوز کار ضمن تحصیل در چین در اداره ورود و خروج این کشور بررسی میشود.

شرایط لغو مجوز کار ضمن تحصیل در چین

 • ارائه اطلاعات نادرست
 • رعایت نکردن قوانین محل کار
 • کسب نمرههای پایین در درسها
 • شرکت نکردن در کلاس درس
 • رعایت نکردن قوانین کار دانشجویی
 • قوانین ساعت کار دانشجویی در چین

کلیه دانشجویان متقاضی کار ضمن تحصیل در چین باید تمامی قوانین و مقررات را بپذیرند و تخطی از این شرایط، سبب محرومیت آنها از کار و تحصیل میشود.

یکی از شرایطی که دولت چین برای کار دانشجویان متقاضی در نظر میگیرد، ساعت کاری مشخص است. بدین صورت که تمامی دانشجویان متقاضی کار ضمن تحصیل در چین باید طبق ساعت مشخصی که دولت برای آنها تعیین میکند، کار کنند.

طبق اعلام دولت چین، دانشجویان بین‌المللی مجازند 8 الی 20 ساعت در هفته کار کنند. در شرایطی می‌توانند کار خود را به 20 ساعت در هفته و 80 ساعت در ماه افزایش دهند که در تعطیلات تابستانه و زمستانه به سر برند در غیر این صورت، تجاوز از این ساعت، تخلف محسوب میشود.

چگونگی پیدا کردن کار دانشجویی در چین

پیدا کردن کار ضمن تحصیل در چین ممکن است کمی دشوار به نظر برسد. اما دانشجویان می‌توانند با رعایت قوانین و مقررات چین و دریافت مجوز، در طول مدت زمان تحصیل خود، کار کنند. اما چگونه می‌توانید کار دانشجویی پیدا کنید؟

 • مراجعه حضوری به موسسههای کاریابی
 • آگهی استخدام روزنامهها
 • کمک گرفتن از همخوابگاهی‌ها و دوستان

مهم ترین سایتهای کاریابی در چین

برای آن که دانشجویان بتوانند سریعتر به کار دانشجویی دست یایند می‌توانند در مهمترین سایتهای کاریابی چین به جستوجو بپردازند. برخی از مهمترین سایت‌های کاریابی چین عبارتند از:

سایت کاریابی 51Job.com

سایت کاریابی Zhaopin.com

سایت کاریابی Liepin.com

سایت کاریابی ChinaHR.com

مشاغل قابل انجام دانشجویان محصل در چین

مهمترین و رایجترین کارهایی که می‌توانید به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در چین انجام دهید عبارتند از:

آموزش زبان انگلیسی

یکی از شغل‌هایی که در چین به ویژه در مهد کودک‌های آن محبوبیت دارد، آموزش زبان انگلیسی است.دانشجویان بین‌المللی می‌توانند این شغال را به عنوان کار ضمن تحصیل در چین انتخاب کنند.

مترجمی زبان چینی

مترجمی نیز از آن دسته شغل‌هایی است که موقعیت مناسبی برای دانشجویان خارجی دارد. دانشجویانی که به زبان چینی مسلط هستند می‌توانند با ترجمه به یک یا چند زبان دیگر یا بر عکس، به کار مترجمی مشغول شوند.

برنامه‌نویسی

برنامه‌نویسی، یکی از پرطرفدارترین و پردرآمدترین کارهای دانشجویی در چین است. همانگونه که می‌دانید، چین پیشرفت بسیاری در زمینه فناوری اطلاعات دارد به همین سبب به برنامه‌نویس‌ها و متخصصان مختلفی در این زمینه نیاز پیدا میکند.

فعالیت در زمینه مدلینگ

فعالیت در زمینه مدلینگ، نیازمند شرایط ویژه‌ای است، اگر به عنوان دانشجوی خارجی این شرایط را دارا باشید می‌توانید در این زمینه فعالیت کند. فعالیت در زمینه مدلینگ یکی از محبوبترین کارهای پاره‌وقت در چین به شمار میرود.

دستیار حقوقی

این کار، شامل تدوین قراردادهای حقوقی، تایپ، خواندن و اثبات اسناد حقوقی، رسیدگی به شکایت‌ها و انجام کارهای دفتری میشود و بر اساس تجربه دانشجو، درآمد متغیری دارد.

فروشنده بوتیک و مغازه‌ها

کار در مغازه‌ها و فروشگاه‌های چین نیز از دیگر شغل‌های دانشجویی است که به شرایط ویژهای نیاز دارد. از آنجایی که فروشنده باید آداب معاشرت قوی داشته باشد و بتواند به خوبی با مشتری ارتباط برقرار کند، باید ضمن تسلط به زبان چینی و انگلیسی با فرهنگ چینی نیز آشنایی داشته باشد.

درآمد کار دانشجویی در چین

در آمد کار ضمن تحصیل در چین برای هر فرد متفاوت از دیگری است؛ زیرا درآمدها بر اساس نوع شغل و میزان ساعت‌های کاری مشخص می‌شوند. اما به طور کلی، درآمد تمامی دانشجویان به صورت پاره‌وقت محاسبه می‌شود.

اگر بخواهیم میزان درآمد دانشجویان خارجی را به طورکلی تخمین بزنیم، میتوان گفت هر دانشجوی خارجی با انجام کار پاره‌‍وقت خود می‌تواند حدود هزار تا پنج هزار یوآن درآمد داشته باشد.

محدودیت های کار ضمن تحصیل در چین

دانشجویانی که به کار ضمن تحصیل در چین مشغولند فقط می‌توانند مطابق همان ساعتی که برای آنها در نظر گرفته شده است یعنی 8 تا 20 در هفته و 80 ساعت در ماه کار کنند. کار کردن بیش از حد مجاز تعریف شده، نوعی تخطی محسوب میشود که ممکن است به منجر به محرومیت فرد از کار شود.

مشاوره کار ضمن تحصیل در چین

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد