جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
بورسیه دندان پزشکی روسیه

بورسیه دندانپزشکی در روسیه

تحصیل در کشورهای مختلف با هزینه‌هایی همراه است که گاهی برای دانشجویان بسیار سنگین می‌شود. دریافت بورسیه یکی از دغدغه‌های مهم برای دانشجویان سخت کوش است که‌ می‌خواهند تمرکز اصلی خود را بر یادگیری بگذارند و از استرس مخارج زندگی به دور باشند. اگر شما نیز قصد دریافت بورسیه دندانپزشکی روسیه را دارید، با ما همراه شوید تا دلایل انتخاب این کشور و روش‌های دریافت بورسیه را بازگو کنیم.

مشاوره مهاجرت تحصیلی
بورسیه دندانپزشکی روسیه

مشاوره بورسیه دندانپزشکی در روسیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

انتخاب کشور روسیه به عنوان مقصد تحصیلی

کشور روسیه دارای یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی در جهان است و برای تمامی شهروندان خود، از مدت‌ها پیش، آموزش با کیفیت بالا را ارائه می‌دهد. سیستم آموزشی این کشور 98 درصد نرخ باسوادی تولید می‌کند که از بسیاری از کشورهای اروپای غربی بیشتر است.

برترین دانشگاه‌های این کشور در شهرهای مسکو و سن پترزبورگ واقع شده اند که دانشگاه دولتی مسکو و دانشگاه سن پترزبورگ از معروف‌ترین آن‌ها هستند. هر ساله با برگزاری آزمون‌های ویژه­، شرایط ورود برای دانشجویان جدید به این دانشگاه‌ها فراهم می‌گردد. افرادی که قصد دارند بورسیه دندانپزشکی روسیه را دریافت کنند باید بتوانند به چنین دانشگاه‌های برتری که توسط نظام پزشکی ایران تایید شده اند، گواهی و مدارک معتبری ارائه دهند.

با توجه به هزینه‌های تحصیل در روسیه، درخواست نسبت به کشورهای اروپایی کمتر است و در عین حال، مدارک و گواهی آموزشی ارائه شده، اعتبار بالایی در سطح جهان دارد.

تحصیل دندانپزشکی در روسیه

دندانپزشکی از رشته‌های جذاب و پرطرفدار است که سالانه افراد زیادی را به سوی خود جلب می‌کند. از آنجا که مدرک پزشکی روسیه از سوی سازمان بهداشت جهانی (WHO) و سازمان یونسکو (UNESCO) مورد تایید است، باعث شده تا دانشجویان زیادی تحصیل دندانپزشکی در روسیه را انتخاب کنند. 

هزینه تحصیل در هر دانشگاه این کشور می‌تواند متفاوت باشد، امّا در یک برآورد کلی میزان شهریه رشته دندانپزشکی در شهر مسکو در حدود 6 الی 10 هزار دلار در سال، رشته پزشکی در سن پترزبورگ در بازه 4 الی 5 هزار دلار در سال و در دیگر شهرها بین 4 تا 7 هزار دلار خواهد بود.

تحصیل با بودجه فدراسیون روسیه

در اینجا سه گزینه را معرفی خواهیم نمود که بتوانید با بودجه دولتی در روسیه به تحصیل بپردازید:

 • برنده یکی از مسابقات دانشگاهی شوید که در روسیه یا خارج از کشور برگزار می‌شود.
 • قبولی در آزمون یکپارچه دولتی یا امتحانات ورودی
 • قبولی در انتخاب رقابتی برای بورسیه تحصیلی دولتی

دولت در حال حاضر درخواست دریافت بورسیه‌های تحصیلی روسیه با بودجه کامل برای سال تحصیلی جدید باز کرده است؛ پس، بهتر است با مطالعه شرایط هر دانشگاه درخواست خود را هر چه زودتر ارسال نمایید. بورسیه‌های دولت روسیه طیف گسترده‌ای از هزینه‌ها علاوه بر شهریه را پوشش می‌دهد. بورسیه‌های دولت بیش از 500 دانشگاه مختلف را شامل می‌شود که دانشجویان می‌توانند برای دریافت بورسیه دندانپزشکی روسیه به هر کدام درخواست دهند.

در برنامه بورسیه دولت روسیه موارد کمک‌های مالی به شرح زیر آمده است:

 • ورود مستقیم به دانشگاه‌های روسیه بدون دادن هیچ آزمون ورودی
 • معافیت کامل از شهریه، هزینه شرکت در کنفرانس، بلیط هواپیما
 • کمک هزینه نگهداری/ کمک هزینه برای کل مدت تا پایان دریافت مدرک
 • هزینه‌های خوابگاه
 • پشتیبانی آموزشی اضافی
 • توجه: برای دانشجویان بین المللی پس از پایان دوره‌های کارآموزی، دریافت کمک هزینه متوقف می‌شود، امّا خوابگاه برای آن‌ها فراهم خواهد بود. علاوه بر آن، بورسیه دولت این کشور هزینه‌های سفر و بیمه درمانی دانشجویان را پوشش نمی‌دهد.

مدارک لازم برای دریافت بورسیه دندانپزشکی روسیه

دریافت بورسیه نسبت به دانشگاه، مقطع تحصیلی و قوانین دولت متفاوت است. دانشجو باید وب سایت دانشکده‌های مختلفی که رشته‌های دندانپزشکی را شامل‌ می‌شوند بررسی کرده و درخواست خود را ارسال نماید. برای انجام این عمل، فرد متقاضی باید نمره زبان در سطح عالی دریافت کرده باشد و رزومه تحصیلی موفقی همراه با مقالات چاپ شده از خود ارائه دهد. قوانین بورسیه هر ساله ممکن است دستخوش تغییرات شود؛ به این سبب بررسی مبنا و قوانین آن در هر زمان، الزامی خواهد بود.

برای ارسال درخواست حتما موارد زیر را در دسترس داشته باشید:

 • گواهینامه‌های تحصیلی
 • داشتن معدل بالای 14 و تسلط به زبان انگلیسی یا روسی
 • ریز نمرات در هر مقطع
 • یک کپی از گذرنامه که یک سال و نیم از اعتبار آن باقی مانده باشد
 • کپی از شناسنامه
 • عکس رنگی که در همان سال گرفته شده باشد
 • گزارش عمومی پزشکی همراه با تست کرونا
 • ترجمه گواهی نامه‌های تحصیلی و پزشکی

با آنکه قوانین می‌توانند دستخوش تغییرات شوند منتها، روند دریافت درخواست و بررسی آن یکسان است. در ابتدا وارد وب سایت دانشگاه مورد نظر شده و اطلاعات لازم را ثبت‌ می‌نمایید. سپس، در صورتی که واجد شرایط باشید مصاحبه‌ای با شما صورت خواهد گرفت. در صورت قبلی در این دو مرحله، دانشگاه مد نظر، بورسیه دندانپزشکی روسیه را به شما اختصاص خواهد داد.

مدارک لازم برای بورسیه دندانپزشکی روسیه

مدارک لازم برای ترجمه

مدرک دیپلم، پیش دانشگاهی و ریز نمرات را همراه با تاییدیه تحصیلی نزد دارالترجمه برده و همراه آن صفحه اول گذرنامه و صفحه اول شناسنامه را برای ترجمه رسمی با مهر ارائه دهید. پس از دریافت، تمامی مدارک باید توسط وزارت علوم و وزارت دادگستری کشور تایید شوند. پس از تایید، مدارک را به دست سفارت روسیه برسانید. اخذ پذیرش توسط دانشگاه‌های کشور روسیه به طور معمول در حدود یک ماه تا 70 روز کاری خواهد بود.

دریافت بورسیه دندانپزشکی روسیه در مقاطع مختلف

مقطع کارشناسی

دانش آموزانی که قصد دارند پس از پایان دوره دیپلم خود، رشته دندانپزشکی را در روسیه بگذرانند، باید تمامی مدارک دوره‌های ماقبل خود را برای ارائه داشته باشند. همچنین، مدرک دیپلم آن‌ها باید ترجمه رسمی داشته باشد. دوره کارشناسی 5 ساله خواهد بود و لازم است قبل از سفر حتما گذرنامه دانشجویی دریافت نمایید.

مقطع کارشناسی ارشد

این دوره شامل یک سال کارورزی و 2 الی 5 سال رزیدنتی می‌شود که طبق نظر دانشگاه میزان آن مشخص‌ می‌گردد. برای شرکت در این مقطع باید حتما مدارک کارشناسی را اخذ کرده باشید. همچنین تسلط کامل بر زبان روسی یا انگلیسی ضروری خواهد بود. هر چند که برخی دانشکده‌ها دوره‌هایی برای آموزش زبان نیز ارائه می‌دهند، امّا برای دریافت بورسیه، تسلط بر این دو زبان ضرورت دارد. هر سال تحصیلی در دانشگاه‌های روسیه 10 ماه خواهد بود که شامل دو ترم‌ می‌شود.

توصیه‌های لازم برای دریافت بورسیه دندانپزشکی روسیه

 • همیشه درخواست (Apply) خود را ارسال نمایید؛ هیچگاه تصور نکنید که یک کمک هزینه یا بورس تحصیلی به صورت 100% به افرادی خاص تعلق‌ می‌گیرد.
 • به کمک‌های مالی دولتی نگاه کنید؛ اگر دولت به دانشگاه‌ها خاصی کمک هزینه‌های لازم را پرداخت کرده باشد، می‌تواند گزینه مناسبی برای تماس باشد.
 • شبکه‌های اجتماعی را دست کم نگیرید؛ اطلاعات و رزومه خود را برای اساتید دانشکده‌های مختلف ارسال کرده و در صورت دریافت معرفی نامه، برای اخذ بورسیه اقدام نمایید.
 • به خوبی وب سایت دانشگاه را بررسی کرده و از شرایط و ضوابط آن آگاه باشید؛ برخی از دانشکده‌ها محدودیت‌های سنی اعمال کرده اند.

دانشگاه های برتر دندانپزشکی روسیه

دانشگاه‌های برتر برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه

دانشگاه مد نظر شما باید توسط وزارت بهداشت تایید شده باشد. در ادامه به معرفی برخی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه خواهیم پرداخت.

 1. دانشگاه فدرال کازان روسیه (Kazan Federal University)

یکی از دانشگاه‌های قدیمی روسیه که محدودیت سنی برای دانشجویان خود مشخص نکرده است.

 1. دانشگاه یوداکیموف (سماشکو سابق)

واقع در مسکو که از معروف‌ترین دانشگاه‌های علوم پزشکی روسیه است؛ تحصیل تنها به زبان روسی صورت‌ می‌گیرد و مورد تایید وزارت بهداشت است.

 1. دانشگاه سچینوا

به دلیل ارتباطات بین المللی خود، سالانه پذیرای دانشجویان زیادی از کشورهای مختلف است و شرایط را برای دریافت بورس هموار کرده است. ارائه رزومه عالی، نمره بالا در پادفک و نمره زبان انگلیسی بالا، دریافت بورسیه از این دانشگاه را آسان‌تر خواهد کرد.

 1. دانشگاه لومونوسف

این دانشگاه که در جنوب غربی مسکو واقع شده، فضای تحصیل برای دانشجویان بین المللی را فراهم کرده است. دوره‌های این دانشگاه به زبان روسی خواهند بود.

 1. دانشگاه نووسیبریک

رشته‌های علوم پزشکی به طور تخصصی در دانشگاه NSU برگزار‌ می‌شوند. همچنین قرار گرفتن این دانشگاه در شهر نووسیبیرک باعث شده تا هزینه‌های تحصیل و زندگی نسبت به مسکو و سن پترزبورگ ارزان‌تر باشد.

 1. دانشگاه پاولوف

واقع شده در شهر سن پترزبورگ که شامل چندین زیربخش تحقیقاتی در زمینه‌های پزشکی است. این دانشگاه قدیمی با تجهیزات نوین خود، مناسب دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا خواهد بود که قصد دارند تحقیقات علمی خود را در محیطی ویژه با امکانات فراوان تجربه کنند. آموزش در این دانشگاه به زبان انگلیسی و روسی است.

پادفک چیست؟

دو ترم که در آن دروس فیزیک، روسی، ریاضی، زیست و انگلیسی آموزش داده می‌شوند. در ترم دوم آن تدریس به زبان روسی صورت خواهد گرفت و به نوعی دروس پیش نیاز برای شرکت در مقاطع اصلی خواهد بود. در انتها آزمونی برگزار می‌شود تا سطح فرد متقاضی، سنجیده شود و به آن آزمون پادفک می‌گویند. 

مشاوره بورسیه دندانپزشکی در روسیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد