جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تحصیل دندانپزشکی در روسبه

تحصیل دندانپزشکی در روسیه

در سال‌های اخیر، میزان علاقه‌مندی افراد به رشته‌های پزشکی و به خصوص دندانپزشکی، افزایش چشمگیری داشته است. یکی از کشورهای خارجی برای رشته دندانپزشکی و مهاجرت تحصیلی، کشور روسیه است. مهمترین دلیل افزایش روند صعودی استقبال دانشجویان از این رشته برای تحصیل در روسیه، هزینه مقرون‌به‌صرفه تحصیل دندانپزشکی در این کشور است. نکته مهم دیگر نیز به شرایطی مربوط است که دولت برای تحصیل ارزان دانشجویان در نظر می‌گیرد.

مشاوره مهاجرت تحصیلی
تحصیل دندانپزشکی در روسیه

مشاوره تحصیل دندانپزشکی در روسیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

 شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه

مهمترین مزایای تحصیل دندانپزشکی در روسیه، وجود شرایط آسان برای ادامه تحصیل در این کشور است. متقاضیان برای ورود به دانشگاه‌های کشور روسیه و تحصیل در رشته دندانپزشکی، ملزم به رعایت قوانین مربوط به محدودیت سنی نیستند. همچنین این امکان وجود دارد که دانشجویان بدون دریافت مدرک زبان آیلتس برای ورود به دانشگاه اقدام کنند؛ البته این بدان معنا نخواهد بود که آموزش زبان روسی را نادیده بگیریم.

 

دوره پادفک در کالج

 

تحصیل دندانپزشکی در روسیه نیاز به گذراندن دوره‌ای 9 ماهه دارد. دوره آموزشی پادفک یکی از مهمترین مراحل تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی محسوب می‌شود. این دوره نه ماهه در کالج‌های کشور روسیه برگزار شده و دانشجویان موظف هستند قبل از ورود به دانشگاه این دوره را کامل کرده و به اتمام برسانند.

مراحل تحصیل دندانپزشکی در روسیه

 

رشته دندانپزشکی نیز مانند دیگر رشته‌های پزشکی نیاز به گذراندن یک دوره مقدماتی یا عمومی مربوط به این رشته را دارد. تحصیل دندانپزشکی در روسیه با واحدهای درسی عمومی شروع می‌شود.

پس از اتمام این دروس و کسب نمره قبولی، دانشجویان باید واحدهای درسی عملی و تخصصی دندانپزشکی را با بهترین رتبه به پایان برسانند. با توجه به اینکه این دروس به صورت عملی تدریس می‌شوند، واحدهای درسی معمولا در مراکز درمانی آموزش داده می‌شوند.

شرکت در آزمون USE

 

در این مطلب به آزمون ورودی دانشگاه تحت عنوان EGE اشاره کردیم. در رشته دندانپزشکی نیز دانشجویان باید در آزمونی مخصوص به این رشته شرکت کنند. حضور در این آزمون برای ورود به مراکز آموزشی پزشکی ضرورت دارد. زبان روسی، زیست و شیمی از مهمترین دروس برای قبولی در این آزمون هستند.

شرایط ورود به دانشگاه‌های دندانپزشکی روسیه

 

معمولا دانشجویان از رشته تجربی وارد دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی می‌شوند. به همین منظور شرط اصلی برای ورود به دانشگاه‌های این کشور، ارائه مدرک دیپلم با حداقل معدل ۱۲ است. از دیگر شرط‌های ورود به مراکز آموزشی روسی زبان، تسلط به زبان روسی است. همان‌طور که در این مطلب اشاره کردیم، دانشگاه‌ها دوره‌های 9 ماهه‌ای را تحت عنوان پادفک برای این منظور برگزار می‌کنند.

همچنین در این دوره واحدهای درسی به عنوان پیش نیاز تحصیلی نیز برای دانشجویان ارائه می‌شود. پس از اتمام دوره، دانشجویانی که از آزمون پادفک، نمره قبولی کسب کرده‌اند، مدرک مربوط به این دوره را دریافت خواهند کرد.

 

برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه چه دروسی را باید بگذرانیم؟

 

هر رشته تحصیلی از واحدهای درسی عمومی و تخصصی مشخصی تشکیل شده است که دانشجویان برای دریافت مدرک باید این واحدها را با موفقیت پشت سر بگذارند. مهارت‌ها و دروس مهم در رشته دندانپزشکی نیز شامل موارد متعددی می‌شوند که در ادامه به بعضی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • آسیب‌شناسی فک و دهان
 • جراحی دهان و دندان
 • ساخت دندان
 • ساخت انواع پروتز ثابت و متحرک
 • ارتودنسی
 • دندانپزشکی عمومی
 • دروس تخصصی مانند مورفولوژی دندان، فارماکولوژی، اندونتیکس و…
 • دروس پایه و اصلی مانند بافت‌شناسی، میکروب‌شناسی، بیوشیمی، فیزیولوژی
 

هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه

 

یکی از مهمترین مواردی که دانشجویان هنگام مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور در نظر می‌گیرند، هزینه تحصیل است. همان‌طور که اشاره کردیم، هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر، ارزان‌تر است. در واقع دلیل اصلی متقاضیان تحصیل در این رشته، هزینه مقرون‌به‌صرفه دوره آموزشی است.

با این حال هزینه دانشگاه بر اساس نوع مرکز آموزشی، شهری که دانشجو در آن قصد تحصیل دارد و… متغیر خواهد بود. همچنین هزینه دانشگاه‌های روسی زبان با انگلیسی زبان متفاوت است. شما می‌توانید با انتخاب یک مرکز آموزشی روسی زبان، هزینه کمتری پرداخت کنید. هزینه تحصیل در دانشگاه روسی زبان بین ۳۵۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار و هزینه تحصیل به زبان انگلیسی بین ۵۰۰۰ تا ۹۵۰۰ دلار متغیر است. نکته قابل توجه در خصوص هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه، رایگان نبودن مراکز آموزشی در این رشته است.

 

 به این ترتیب اگر قصد ادامه تحصیل در این رشته را دارید، توجه داشته باشید که هزینه دانشگاه برای شما رایگان نخواهد بود.

 

 هزینه زندگی در روسیه

 

در کنار هزینه تحصیل، زندگی دانشجویی در این کشور نیز هزینه‌هایی به همراه دارد. هزینه زندگی دانشجویی با توجه به شهر، خوابگاه و محل سکونت متغیر است. میانگین هزینه خوابگاه به عنوان محل سکونت دانشجو، بین 60 تا 700 دلار در ماه است. همچنین هزینه اجاره کردن خانه در نقاط مختلف شهر نیز با تغییر قیمت همراه است. به عنوان مثال شما برای اجاره و سکونت در یک واحد تک خوابه در مرکز شهر، باید ماهانه هزینه‌ای بین 450 تا 500 دلار پرداخت کنید.

مدارک لازم جهت تحصیل دندانپزشکی در روسیه

 
 • پاسپورت با تاریخ انقضاء معتبر
 • مدارک مربوط به شناسایی هویت متقاضی
 • عکس
 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریزنمرات مقطع دبیرستان
 • ارائه فرم تکمیل شده پذیرش از دانشگاه
 • ارائه گواهی سلامت و عدم ابتلا به بیماری ایدز
 

متقاضیان به منظور تحصیل دندانپزشکی در روسیه و دریافت ویزایی تحصیلی، نیاز به دعوت‌نامه دارند. این دعوت‌نامه از طرف سازمان مهاجرت فدراسیون روسیه به دانشجویان اعطا می‌شود. پس از دریافت این دعوت‌نامه و تأیید ویزا از طرف دانشگاه مورد نظر، متقاضیان می‌توانند برای سفر به روسیه اقدامات لازم را انجام دهند.

بهترین دانشگاه‌های روسیه

 

هر کشور با توجه شرایط آموزشی و کسب رتبه در رنکینگ جهانی، دارای چند دانشگاه معتبر و عالی بوده که افراد زیادی علاقه‌مند ورود به این مراکز آموزشی هستند. برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه نیز چند دانشگاه معتبر و شناخته شده وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

دانشگاه سن پترزبورگ

 

این مرکز آموزشی یکی از بهترین دانشگاه‌های روسیه است که دانشجویان زیادی در رشته دندانپزشکی در این دانشگاه به تحصیل مشغول هستند. زبان اصلی در این مرکز آموزشی، زبان روسی است. در این دانشگاه رشته‌های مهمی همچون جراحی دندان، ارتودنسی، دندانپزشکی کودک و… ارائه می‌شوند.

دانشگاه سچینوا

 

این دانشگاه از ابتدا به عنوان یک مرکز آموزش پزشکی تأسیس شد. در حال حاضر سچینوا یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های این کشور محسوب می‌شود. همچنین متقاضیان می‌توانند پیش از جستجوی شغل در این مرکز دوره رزیدنتی خود را بگذرانند.

دانشگاه لوباچفسکی

 

اگر به دنبال دانشگاهی با زبان انگلیسی هستید، لوباچفسکی قطعا گزینه مناسبی خواهد بود. همچنین بسیاری از دانشجویان پس از اتمام دوره عمومی، برای گذراندن دوره تخصص از زیرمجموعه‌های این رشته، لوباچفسکی را انتخاب می‌کنند.

دانشگاه فدرال کازان

 

مرکز آموزشی فدرال کازان نیز از دیگر دانشگاه‌های معتبر روسیه است که قدمت زیادی در تاریخ آموزش این کشور دارد. مهمترین ویژگی کازان وجود لابراتورهای تخصصی و پیشرفته در ارتباط با رشته‌های مختلف دندانپزشکی است.

دانشگاه لومونوسوف

 

لومونوسوف یک مرکز آموزشی تحت نظارت دولت است که در گروه بهترین دانشگاه‌های روسیه قرار می‌گیرد. لومونوسف در شهر مسکو، پایتخت کشور روسیه واقع شده و در رنکینگ جهانی رتبه قابل توجهی دارد.

شرایط کار پس از تحصیل دندانپزشکی در روسیه

 

سؤال مهمی که ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد، شرایط جستجوی کار پس از اتمام دوران تحصیل دندانپزشکی در روسیه است. دانشجویان بدون گذراندن دوره کارآموزی، حق کار نخواهند داشت. همه فارغ‌التحصیلان به محض تمام شدن دوره تحصیلی خود، باید در دوره‌ای یک ساله به عنوان کارآموز در مراکز درمانی یا کلینیک‌های دندانپزشکی مشغول به کار شوند.

همچنین پس از این مرحله نیز دانشجویان موظف به شرکت در دوره‌های 2 ساله رزیدنتی هستند. به این ترتیب پس از 5 سال دوره تحصیل دندانپزشکی در روسیه، افراد به سه سال زمان نیاز دارند تا برای ورود به بازار کار آماده شوند. اگر شما قصد ادامه تحصیل به منظور گرفتن تخصص در رشته دندانپزشکی را داشته باشید، این امکان وجود دارد که طی مدت زمان 3 سال، تخصص خود در زیرمجموعه‌های دندانپزشکی را بگذرانید.

درآمد دندانپزشک در روسیه چقدر است ؟

 

زیرمجموعه‌های دندانپزشکی مانند جراحی، در گروه مشاغل پردرآمد این کشور قرار دارند. در صورتی که پس از تحصیل و گذراندن دوره‌های کارورزی و رزیدنتی، موفق به استخدام در شغلی مرتبط با این رشته شوید، در طول زمان به درآمد قابل توجهی خواهید رسید. به این ترتیب می‌توان این گونه عنوان کرد که تحصیل دندانپزشکی در روسیه با بازار کار نسبتا مناسبی همراه است.

میانگین حقوق یک دندانپزشک در کشور روسیه با توجه به موقعیت، اعتبار و تجربه افراد، از 130 هزار روبل تا 380 هزار روبل در ماه متغیر است. توجه داشته باشید که تحصیل در دوره‌های تخصصی در این کشور با حقوق و مزایای خاصی همراه نخواهد بود. دانشجویان برای گذراندن دوره تخصص در رشته دندانپزشکی حقوقی نمیگیرند.

آیا مدرک دانشگاه‌های روسیه مورد تأیید کشورهای دیگر قرار می‌گیرد؟

 

مدارکی که دانشجویان از تحصیل دندانپزشکی در روسیه دریافت می‌کنند، مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی است. به همین دلیل مدرک تمام دانشگاه‌های این کشور مورد تأیید دیگر مراکز آموزشی در کشورهای خارجی قرار می‌گیرد. همچنین دانشجویان هم‌زمان با دوران تحصیل در این کشور نیز می‌توانند در کشور محل سکونت خود مشغول به کار شوند.

آیا امکان دریافت بورسیه تحصیل دندانپزشکی در روسیه وجود دارد؟

 

تحصیل دندانپزشکی در روسیه به همراه بورسیه، مزایای خاصی را شامل نمی‌شود. این بدان معناست که اگر قصد ادامه تحصیل دندانپزشکی در این کشور را دارید، برای دریافت بورسیه یا کاهش شهریه دانشگاه، منتظر نمانید! به این دلیل که رشته دندانپزشکی مشمول عدم پرداخت شهریه نمی‌شود و دانشجویان موظف به پرداخت نیمی از شهریه یا کل آن خواهند بود. به همین جهت قبل از اقدام برای مهاجرت تحصیلی، به این موضوع توجه داشته باشید.

نحوه دریافت اقامت دائم در روسیه بعد از اتمام تحصیل

 

پس از اتمام دوره تحصیل دندانپزشکی در روسیه، فارغ‌التحصیلان می‌توانند به منظور جستجوی شغل برای دریافت ویزای کاری، اقدام کنند. یکی از شرایط تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم در این کشور، استخدام در شغلی مناسب است. همچنین افراد باید در شغل مورد نظر خود برای مدت زمانی طولانی سابقه و تجربه کسب کرده و به صورت منظم مالیات خود را پرداخت کنند. به این ترتیب با گذشت زمان و پس از پنج سال، افراد می‌توانند اقامت دائم این کشور را دریافت کنند.

مشاوره تحصیل دندانپزشکی در روسیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد