جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
هزینه تحصیل در روسیه

هزینه تحصیل در روسیه

امروزه روسیه به عنوان یکی از بهترین کشورها برای تحصیل در مقاطع مختلف شناخته می‌شود. وجود دانشگاه‌ها، مراکز علمی و موسسات مختلف در این کشور، باعث استقبال بسیار بالای دانشجویان بین‌المللی شده است. یکی از موضوعاتی که برای تحصیل در روسیه  باید درباره آن اطلاعات کافی داشته باشید، هزینه‌های تحصیل در روسیه است.

یکی از موثرترین عواملی که در تخمین هزینه‌های تحصیل در روسیه وجود دارد، مقطع تحصیلی است. هزینه‌های پرداختی و مورد نیاز در دوره‌ها و مقاطع مختلف تحصیلی با یکدیگر تفاوت دارند که شما باید درباره آن‌ها اطلاعات کافی داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید تا توضیحات مفصل و گسترده‌تری را در این راستا در اختیار شما قرار دهیم.

مشاوره مهاجرت تحصیلی
هزینه تحصیل در روسیه

مشاوره هزینه تحصیل در روسیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در روسیه

دوره لیسانس در روسیه 4 ساله بوده که شما با پشت سر گذاشتن آن می‌توانید وارد مقاطع تحصیلی بعدی شوید و سطح خود را در این زمینه ارتقا دهید. بعد از گذراندن این دوره است که امکان شرکت در آزمون کارشناسی ارشد را خواهید داشت. هزینه تحصیل کارشناسی در روسیه به‌ صورت تمام‌وقت حدود 3400 تا 3700 دلار برای هر سال است.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه

در صورتی که تمایل به ارتقای مدرک تحصیلی خود به کارشناسی ارشد را دارید، باید در آزمون مخصوص آن شرکت کرده و سه سال آموزش مخصوص این مقطع را پشت سر بگذارید. در این مقطع دانشجویان می‌توانند به دانش عمیق‌تری در این زمینه دسترسی داشته باشند. هزینه‌های متوسط تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه در سال بین 4000 تا 4200 دلار تخمین زده شده است. دانشجویان بعد از گذراندن این دوره و دفاع از پایان‌نامه خود، می‌توانند کاندید دکتری شوند.

هزینه تحصیل در مقطع دکتری در روسیه

یکی دیگر از مقاطعی که معمولا دانشجویان زیادی در کشور روسیه دارد، مقطع دکتری است. دانشجویان بعد از اینکه کارشناسی ارشد را پشت سر گذاشته و مدرک مورد نظر خود را در این مقطع دریافت کردند، می‌توانند اقدامات لازم را برای ورود به این مقطع درسی انجام دهند. هنگام تحصیل دکتری در روسیه، بیشتر تمرکز دانشجویان به اقدامات پژوهشی و تحقیقاتی است. در اغلب مواقع همین موضوع باعث می‌شود تا هزینه متغیری برای دانشجویان در رشته‌های مختلف به وجود آید.

 

هزینه تحصیل در کشور روسیه

هزینه تحصیل در روسیه در رشته‌های مختلف

علاوه بر مقاطع تحصیلی که در بخش‌های قبلی به بررسی آن‌ها پرداختیم، رشته‌های تحصیلی مختلف هم می‌توانند بر روی هزینه نهایی تحصیل در روسیه اثرگذار باشند. در واقع بدیهی است که هزینه تحصیل در رشته‌های سطح بالا و پر متقاضی، بیشتر از رشته‌های معمولی‌تر باشد. یکی از بهترین رشته‌هایی که شما می‌توانید در کشور روسیه به تحصیل در آن بپردازید، پزشکی است. در سال تحصیلی 2023-2024، هزینه‌های مورد نیاز برای این رشته بین 350 تا 400 هزار روبل تخمین زده ‌شده است. این هزینه‌ها بسته به دانشگاه و شهر محل تحصیل می‌توانند متفاوت باشند.

رشته دندان‌پزشکی هم یکی دیگر از گزینه‌های پرطرفدار در این زمینه محسوب می‌شود. در صورتی که در دانشگاه‌ها مورد تائید ایران در روسیه تحصیل کنید، سالانه باید بین 350 تا 600 هزار روبل برای هزینه‌های مربوط به دندان‌پزشکی پرداخت نمایید. دیگر گزینه پرطرفدار در این زمینه که متقاضیان فوق‌العاده زیادی هم دارد، داروسازی است. در سال جاری باید بین 250 تا 500 هزار روبل برای تحصیل در این رشته پرداخت کنید.

هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه‌های روسیه

همان‌طور که می‌دانیم امروزه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی متعددی در روسیه وجود دارند که شما می‌توانید در آن‌ها ادامه تحصیل دهید. برخی از این دانشگاه از اعتبار بین‌المللی بالاتری نسبت به سایر گزینه‌ها برخوردار هستند و شما می‌توانید نتایج بهتری از تحصیل در آن‌ها به دست آورید. مدارک دریافتی از این دانشگاه‌ها هم اعتبار بالاتری داشته و شما می‌توانید آینده کاری بهتری با آن‌ها داشته باشید. در برخی از مواقع هزینه تحصیل در این دانشگاه‌ها با سایر دانشگاه‌های فعال در این زمینه، متفاوت است. برخی از بهترین دانشگاه‌های موجود در روسیه که شما می‌توانید در آن‌ها اقدام به تحصیل کنید، به شرح زیر هستند:

به ‌صورت کلی متوسط هزینه‌ها برای تحصیل در این دانشگاه‌ها بین 2 تا 8 هزار دلار متغیر بوده که شما باید هزینه‌های مربوط به اخذ ویزای تحصیلی روسیه، رشته و شهر مورد نظر خود برای ادامه تحصیل را هم به آن اضافه کنید.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی روسیه

اگر بخواهیم دانشگاه‌های کشور روسیه را تقسیم‌بندی کنیم، می‌توانیم آن‌ها را در دو دسته خصوصی و دولتی قرار دهیم که هرکدام ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. یکی از مزایایی که تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی  روسیه به دنبال دارد و بسیاری از افراد از آن استقبال می‌کنند، عدم نیاز به مدرک تافل و آیلتس در آن‌ها است. از این رو تنها با گذراندن دوره پادفک روسیه، می‌توانید در این دانشگاه‌ها ادامه تحصیل دهید.

اگر بخواهیم هزینه تحصیل در این دانشگاه‌ها را مورد بررسی قرار دهیم، می‌توانیم نتیجه بگیریم که نسبت به سایر دانشگاه‌های دولتی موجود در کشور، هزینه بالاتری دارند؛ اما باز هم در مقایسه با برخی از دانشگاه‌های معتبر در سایر کشورها، از قیمت مطلوب‌تری برخوردار هستند. همچنین امکان دریافت بورسیه در این دانشگاه‌ها نیز وجود دارد که شما می‌توانید اقدامات لازم را برای آن انجام دهید.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی روسیه

همان‌طور که اشاره کردیم یکی دیگر از دسته‌های دانشگاه‌های روسیه که شما می‌توانید در آن‌ها ادامه تحصیل دهید، دانشگاه‌های دولتی هستند. در صورتی که هزینه‌های مورد نیاز این دانشگاه‌ها را با سایر دانشگاه‌های موجود در کشورهایی مانند انگلستان، کانادا، آمریکا و … مقایسه کنید، می‌توانید به این نتیجه برسید که به مراتب کم‌هزینه‌تر هستند. شما می‌توانید در ازای پرداخت هزینه مناسب، از امکانات و کیفیت خدمات بسیار بالایی در دانشگاه های دولتی روسیه برخوردار شوید.

 

هزینه تحصیل در دانشگاه های روسیه

سایر هزینه‌های زندگی دانشجویی در روسیه

یکی از نکاتی که در این زمینه باید درباره آن اطلاعات کافی داشته باشید، هزینه‌های جانبی و زندگی در کنار هزینه‌های تحصیل است. بدیهی است که این هزینه‌ها هم بخش اعظمی را به خود اختصاص می‌دهند. بر این اساس اگر قصد دارید که هزینه تحصیل در کشور روسیه را به‌ طور کامل مورد بررسی قرار دهید، باید این دسته هزینه‌ها را هم در نظر داشته باشید تا بتوانید محاسبات خود را به‌ صورت دقیق انجام دهید. از مهم‌ترین هزینه‌های پرداختی در این زمینه می‌توانیم به هزینه‌های زندگی مانند خورد و خوراک، پوشاک، مسکن و … اشاره کنیم. از دیگر هزینه‌های مؤثر در این زمینه باید موارد زیر را مورد بررسی قرار دهیم:

هزینه اخذ پذیرش

یکی از هزینه‌های اصلی که برای ادامه تحصیل در کشور روسیه باید پرداخت کنید، مربوط به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر در این کشور است. شما باید تمام سوابق تحصیلی و مدارک لازم در این زمینه را جمع‌آوری کرده و ضمن پرداخت هزینه‌های مورد نیاز برای ترجمه مدارک و … اقدامات لازم برای اخذ پذیرش را انجام دهید. این هزینه‌ها در زمینه‌های مختلف می‌توانند متفاوت باشند؛ از این رو نمی‌توانیم نرخ مصوبی را برای آن‌ها تعریف کنیم.

هزینه ویزای تحصیلی

بدیهی است که برای اقامت و تحصیل در کشور روسیه، شما نیاز به ویزای این کشور دارید. از این رو باید هزینه‌ای برای دریافت ویزای تحصیلی روسیه  نیز پرداخت کنید. دریافت ویزای تحصیلی روسیه هم فرایند مخصوص به خود را داشته که باید به‌ درستی طی شود.

هزینه سفر به روسیه

یکی از موثرترین گزینه‌هایی که در این زمینه باید در نظر داشته باشید، هزینه سفر است. شهرهای مهم و اصلی روسیه، از نظر حمل‌ونقل در وضعیت مطلوب و مناسبی قرار دارند که تا حد زیادی پیشرفته و توسعه‌یافته هستند. این گستردگی به حدی بالاست که می‌توانیم یکی از جاذبه‌های شهر مسکو را خط متروی آن بدانیم. شما در مسکو می‌توانید یک بلیط یک سفره و یا کارت متروی دوماهه خریداری کرده و برای سفر در سطح شهر، مورد استفاده قرار دهید.

هزینه سفر در سایر شهرهای روسیه به‌مراتب کمتر از شهر مسکو است. لازم به ذکر است که دانشجویان می‌توانند از تخفیف‌های ویژه‌ای که برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود نیز استفاده کنند. با اعمال این تخفیفات، هزینه حمل و نقل در سطح شهر بسیار کمتر می‌شود. یکی دیگر از جنبه‌های هزینه سفر مربوط به بلیط های هواپیما برای رفت و آمد به کشور است. بلیط هواپیما معمولا در تاریخ‌های مختلف قیمت‌های متفاوتی دارد، اما شما باید هزینه آن را هم در فهرست هزینه‌های خود اعمال کنید.

سخن پایانی

تحصیل در کشور روسیه این روزها به دلیل داشتن دانشگاه‌های معتبر و همچنین هزینه به‌صرفه در این زمینه، متقاضیان بسیار زیادی دارد. دانشگاه‌های این کشور اغلب مدارک معتبری در اختیار فارغ‌التحصیلان قرار می‌دهند تا افراد بتوانند به ‌راحتی وارد بازار کار شوند. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در راستای تحصیل در کشور روسیه باید در نظر داشته باشید، هزینه‌های پرداختی است. در بخش‌های قبلی به ‌صورت کلی به بررسی هزینه تحصیل در کشور روسیه در دانشگاه‌های مختلف، رشته‌های متنوع و همچنین سایر موضوعات مرتبط با این مبحث پرداختیم. با داشتن آگاهی درباره هزینه‌های مورد نیاز برای تحصیل در روسیه، می‌توانید کنترل بهتر و مطلوب‌تری در این زمینه داشته باشید.

مشاوره هزینه تحصیل در روسیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد