جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تحصیل بدون کنکور در روسیه

تحصیل بدون کنکور در روسیه

تحصیل بدون کنکور در روسیه در بیشتر رشته‌های دانشگاهی امکان‌پذیر است. شما با تحصیل در روسیه می‌توانید از تجهیزات و خدمات علمی فوق‌العاده دانشگاه‌های این کشور بهره‌مند شده و شرایط تحصیلی ویژه‌ای را تجربه کنید. برای اطلاع شرایط و مراحل تحصیل بدون کنکور در روسیه بهتر است مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

مشاوره مهاجرت تحصیلی
تحصیل بدون کنکور در روسیه

مشاوره تحصیل بدون کنکور در روسیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

شرایط تحصیل بدون کنکور در روسیه

درست است که برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های روسیه نیازی به آزمون‌های سخت و دشواری مانند کنکور ندارید، اما باید شرایط و پیش‌نیازهایی را که مورد تایید دولت روسیه است، داشته باشید.

شرایط سنی

خوشبختانه برای تحصیل بدون کنکور در روسیه شرط سنی خاصی برای داوطلبان وجود ندارد. فقط متقاضیان باید حداقل ۱۷ سال سن داشته باشند. البته بدانید که برخی دانشگاه‌ها برای ورود به مقطع کارشناسی، حداکثر ۲۵ و کارشناسی ارشد، حداکثر ۳۸ سال سن را در نظر گرفته اند.

شرایط تحصیلی

از نظر شرایط تحصیلی، داوطلبان باید مدرک دیپلم معتبری برای ورود به مقطع کارشناسی داشته باشند. نمرات دروس پایه برای هر رشته تحصیلی نیز باید از ۵۰ درصد بیشتر باشد. مثلا در رشته پزشکی، نمرات شیمی، فیزیک و زیست شناسی باید بیشتر از نصف نمره باشد. حداقل معدل دیپلم نیز باید ۱۷ باشد.

شرایط زبانی

خبر خوب درباره تحصیل بدون کنکور در روسیه این است که بیشتر دانشگاه‌های این کشور، شرط تسلط به زبان انگلیسی را ندارند. داوطلبان خارجی که در دانشگاه‌های روسیه پذیرفته می‌شوند، به مدت یکسال در دوره پادفک شرکت کرده تا به زبان روسی تسلط پیدا کنند.

شرایط مالی

متقاضیانی که قصد تحصیل در روسیه را دارند باید بتوانند از پس مخارج تحصیلی و زندگی در این کشور برآیند. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی روسیه، شهریه کمتری نسبت دانشگاه‌های خصوصی دارند. اما بدانید که با وجود بورسیه‌هایی که دولت روسیه برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته است، می‌توانید تا حد امکان از هزینه‌های تحصیلی‌تان کم کنید. زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی و اشتغال به کار حین تحصیل نیز می‌تواند کمک هزینه خوبی برای زندگی و تحصیل شما در روسیه باشد. برای آشنایی بیشتر با مخارج زندگی دانشجویی در روسیه به مقاله هزینه‌های تحصیل در روسیه مراجعه کنید.

مراحل تحصیل بدون کنکور در روسیه

مراحل تحصیل بدون کنکور در روسیه با توجه به دانشگاه و برنامه تحصیلی‌تان متفاوت است. به طور کلی می‌توان مراحل ورود به دانشگاه‌های روسیه را در موارد زیر خلاصه کرد:

آشنایی با مراحل تحصیل در روسیه بدون کنکور

انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی

در وهله اول شما باید رشته تحصیلی و دانشگاه مدنظرتان را انتخاب کنید. سپس درخواست خود را برای گذراندن دوره پادفک ثبت کرده و مدارکتان را برای دانشگاه ارسال کنید. شما باید از آزمون‌های ورودی و زمان برگزاری آن‌ها در دانشگاه انتخابی‌تان نیز اطلاع پیدا کنید.

ثبت‌نام

برای ثبت‌نام در دانشگاه‌های روسیه باید فرم و درخواستتان را برای ثبت‌نام پر کرده و ارسال کنید. ممکن است از جانب دانشگاه با انجام مصاحبه‌ای، انگیزه و هدف شما از تحصیل بدون کنکور در روسیه اطلاع پیدا کنند. حین ثبت‌نام نیز باید اولین شهریه را پرداخت کرده و فیش آن را نیز ارسال کنید. برای اخذ بورسیه نیز باید درخواست خود را کتبا به دانشگاه ارسال کنید.

دریافت ویزای تحصیلی

ویزای دانشجویی برای تحصیل بدون کنکور در روسیه برای دانشجویان کشورهای خارجی لازم است. تمامی دانشجویان خارجی برای اخذ ویزای تحصیلی نیاز به دعوتنامه دارند که بعد از پذیرفته شدن در دانشگاه باید از جانب دانشگاه برایتان ارسال شود.

 زمان لازم برای رسیدگی به پرونده ویزا در روسیه بین ۲۰ تا ۴۰ روز است، اما این زمان برای ویزای دانشجویی ممکن است بین یک هفته تا ده روز طول بکشد. ویزای اولیه دانشجویی در روسیه ۹۰ روز اعتبار دارد و می‌توان آن را برای یکسال تمدید کرد.

بعد از یکسال ویزا قابل تمدید تا پایان مدت تحصیل در روسیه است. برای دریافت ویزای تحصیلی باید گذرنامه، مدارک تحصیلی، انگیزه نامه، عکس پرسنلی و غیره را برای اداره مهاجرت در روسیه ارسال کنید.

رشته های تحصیلی بدون کنکور در روسیه

روسیه یکی از پهناورترین کشورهای جهان است که دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی زیادی دارد. حدود 530 دانشگاه‌ دولتی در این کشور ساخته شده‌ است و رشته‌های تحصیلی مختلفی در این دانشگاه‌ها ارائه می‌شود. برای فراهم کردن تحصیل بدون کنکور در روسیه، رشته‌های تحصیلی مختلفی وجود دارند که بهترین و پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی بدون کنکور در این کشور به صورت زیر هستند:

  • رشته پزشکی
  • دندانپزشکی
  • داروسازی
  • رشته‌های مهندسی

دانشگاه‌های ارائه‌دهنده تحصیل بدون کنکور در روسیه

دانشگاه‌های دولتی و غیر دولتی فراوانی در روسیه وجود دارند که رشته‌های تحصیلی بدون کنکور را ارائه می‌دهند. بعضی از این دانشگاه ها عبارتند از:

دانشگاه سچینوا

این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌هایی است که رشته پزشکی را بدون کنکور ارائه می‌دهد. جالب است بدانید که دانشگاه سچینوا، رشته پزشکی را به دو زبان روسی و انگلیسی ارائه می‌دهند و مدرک پزشکی به زبان روسی، موردتایید وزارت بهداشت ایران بوده و برای افرادی مناسب است که قصد دارند پس از تحصیل به ایران برگردند.

دانشگاه پاولف

این دانشگاه پزشکی، رشته‌های مختلفی از پیراپزشکی و دندانپزشکی و پزشکی را بدون کنکور ارائه می‌دهد. دانشگاه پاولوف در شهر سن پتربورگ قرار گرفته است و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های روسیه محسوب می‌شود.

دانشگاه ایالتی مسکو

دانشگاه ایالتی مسکو هم یکی از معتبرترین دانشگاه‌های روسیه است که رشته‌هایی مانند دندانپزشکی را حتی بدون کنکور ارائه می‌دهد. دانشگاه ایالتی مسکو از نظر تولید تحقیق نسبت به دیگر دانشگاه‌های روسیه در جایگاه بالایی قرار دارد.

رشته‌های تحصیلی بدون کنکور در روسیه

مزایا و معایب تحصیل بدون کنکور در روسیه

تحصیل بدون کنکور در روسیه یکی از بهترین راه‌های ورود به دانشگاه‌های معتبر این کشور است. برای تحصیل بدون کنکور نیازی به شرکت در آزمون نیست اما باید در جلسات مصاحبه شرکت کنید و مدارک معتبری برای اثبات سابقه درخشان تحصیلی خود داشته باشید. به عبارت دیگر، بدون نمرات بالا و روزمه خوب نمی‌توانید بدون کنکور وارد دانشگاه‌های روسیه شوید. رشته‌های بدون کنکور در روسیه معمولا به دو زبان انگلیسی و روسی تدریس می‌شوند.

جمع‌بندی

تحصیل بدون کنکور در روسیه یکی از راه‌های ورود به دانشگاه‌های معتبر این کشور است. به طور کلی، تحصیل در دانشگاه‌های روسیه آن هم بدون کنکور شرایط ویژه‌ای دارد. از جمله این شرایط می‌توان به معدل بالا و رزومه درخشان اشاره کرد. رشته‌های تحصیلی بدون کنکور در روسیه معمولا به زبان انگلیسی و روسی ارائه می‌شوند. دانشگا‌ه‌های مطرحی چون دانشگاه سچینوا، پاولف و دانشگاه ایالتی مسکو رشته‌های بدون کنکور را ارائه می‌دهند.

مشاوره تحصیل بدون کنکور در روسیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد