جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
دانشگاه آلتایی روسیه

دانشگاه آلتایی روسیه

دانشگاه آلتایی ، یکی از دانشگاه‌های دولتی روسیه به‌حساب می‌آید. ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فرد این دانشگاه سبب شده که بسیاری از ایرانی‌ها اقدام به تحصیل در روسیه کنند و این دانشگاه را انتخاب کنند. در ادامه دانشگاه آلتایی روسیه  را به‌طور کامل معرفی خواهیم کرد و پیشنهاد می‌دهیم که تا انتها با ما همراه باشید.

شهر: بارنول

دولتی

وزارت علوم, وزارت بهداشت

روسی, انگلیسی

سال تاسیس: 1967

آزمون پذیرش: ندارد

برترین دانشکده: پزشکی

رتبه جهانی: 561 - 570

رتبه کشوری: جزو 25 دانشگاه برتر

مشاوره دانشگاه آلتایی روسیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

آنچه باید درمورد دانشگاه آلتایی روسیه بدانید

رشته‌های دانشگاه آلتایی روسیه

دانشگاه آلتایی روسیه شامل یازده دانشکده که در هر دانشکده‌ای هم رشته‌های مختلفی تدریس می‌شوند. در ادامه این یازده دانشکده را نام برده و به تعدادی از رشته‌های آن هم اشاره خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

 • دانشکده زیست‌شناسی

در این دانشکده، رشته‌هایی مانند؛ زیست‌شناسی، زیست پزشکی، جانورشناسی، گیاه‌شناسی، بیوشیمی، بیوتکنولوژی و… تدریس می‌شود.

 • دانشکده فیزیک و تکنولوژی

در این دانشکده این رشته‌ها تدریس می‌شوند؛ فیزیک، رادیو فیزیک، فیزیک و نجوم، امنیت اطلاعات، علوم کامپیوتر و مهندسی

 • دانشکده حقوق

رشته‌های حقوق مدنی، حقوق اساسی و بین‎الملل و همچنین حقوق جزا و جرم‌شناسی در این دانشکده تدریس می‌شود.

 • دانشکده جغرافیا

در این دانشکده رشته‌هایی مانند هتلداری، جغرافیا، خدمات، گردشگری، بوم‌شناسی، مدیریت منابع طبیعی و… تدریس می‌شوند.

 • دانشکده هنر

در این دانشکده رشته هنر تدریس می‌شود. درصورتی‌که به این رشته علاقه دارید، تحصیل در دانشگاه آلتایی روسیه یکی از انتخاب‌های خوب برای شما خواهد بود.

 • دانشکده تاریخ

رشته‌های متعددی مانند تاریخ، روابط بین‌الملل، مطالعات منطقه‌ای روس، باستان‌شناسی، تاریخ جهان، تاریخ روسیه و… تدریس می‌شود و شما متناسب با علاقه خود می‌توانید در یکی از آن‌ها تحصیل کنید.

 • دانشکده جامعه‌شناسی

در این دانشکده، رشته جامعه‌شناسی تدریس می‌شود و تنوع بالایی ندارد.

 • دانشکده روان‌شناسی

نام کامل این دانشکده، دانشکده روان‌شناسی و آموزش و پرورش است اما باید بگوییم که فقط رشته روان‌شناسی در آنجا تدریس می‌شود.

 • دانشکده ارتباطات جمعی، فلسفه، و علوم سیاسی

رشته‌های علوم ارتباطات، علوم سیاسی و همچنین فلسفه در این دانشگاه تدریس می‌شود. شما متناسب با رشته تحصیلی خود و همچنین علاقه‌ای که دارید، می‌توانید در یکی از این رشته‌ها تحصیل کنید.

رتبه بندی دانشگاه آلتایی روسیه در جهان

اولین موضوعی که باید به آن اشاره کنیم، اطلاعاتی عمومی در رابطه با این دانشگاه است. در ابتدا باید بگوییم که این دانشگاه، در بین 1000 دانشگاه برتر جهان جای دارد که رتبه خوبی به‌حساب می‌آید. لازم به ذکر است که آلتایی روسیه در بین 25 دانشگاه برتر این کشور قرار دارد، یعنی سطح آموزش در این دانشگاه بالا است.

 

مشاوره مهاجرت تحصیلی
تحصیل در دانشگاه آلتایی روسیه

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه آلتایی روسیه

یکی دیگر از مطالبی که در رابطه با دانشگاه آلتایی روسیه باید به آن توجه داشته باشید، شرایط ثبت‌نام در آن است. شاید برای شما جالب باشد که شرایط برای ثبت‌نام در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. پیشنهاد می‌دهیم که اگر قصد تحصیل در این دانشگاه را دارید، ادامه مطالب را از دست نداده و با ما همراه باشید.

 

اولین موردی که باید در نظر داشته باشید این است که تحصیل در مقطع کارشناسی فقط با زبان روسی امکان‌پذیر است، البته شما می‌توانید در دوره‌هایی که قبل از شروع ترم برگزار می‌شوند، شرکت کرده و زبان روسی را یاد بگیرید. برای تحصیل در این دانشگاه نیازی به مدرک زبان ندارید و با گذراندن دوره پادفک می‌توانید اجازه تحصیل در این دانشگاه را دریافت کنید. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در این دانشگاه یک دوره 4 ساله است.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه آلتایی روسیه

برای ثبت‌نام به این مدارک نیاز خواهید داشت؛

 • 2 قطعه عکس رنگی در اندازه 3*4
 • پاسپورتی که اعتبار داشته باشد
 • مدرک زبان روسی (شما باید در سطح B1 یا B2 باشید)
 • گواهی پذیرش از دانشگاه
 • گواهی سلامت
 • ریز نمرات دبیرستان، همراه با مدرک دیپلم که به زبان روسی ترجمه شده باشند.
 • متناسب با رشته تحصیلی خود باید در آزمون دانشگاه نمره 30 تا 45 اخذ کنید.
 

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه آلتایی روسیه برای مقطع کارشناسی ارشد

 

بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور ترجیح می‌دهند که برای مقطع کارشناسی ارشد به کشور‌های دیگری مانند روسیه مهاجرت کنند. در این قسمت شرایط ثبت‌نام در مقطع کارشناسی ارشد را شرح خواهیم داد. قبل از هر چیز لازم است که بدانید برای ثبت‌نام در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه آلتایی روسیه به مدرک زبان روسی نیاز خواهید داشت، اما اگر به زبان روسی تسلط ندارید، می‌توانید در دوره یک‌ساله‌ای که در دانشگاه برگزار می‌شود، شرکت کنید. مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آلتایی روسیه عبارت‌اند از: 

 • دو قطعه عکس 3*4
 • پاسپورت معتبر
 • ترجمه مدرک تحصیلی کارشناسی و همچنین ریز نمرات به زبان روسی
 • تکمیل فرم پذیرش دانشگاه
 • ارائه گواهی سلامت
 

توجه داشته باشید مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آلتایی روسیه یک دوره دو ساله است. در صورتی که به زبان روسی تسلط ندارید لازم است که دوره یک‌ساله آن را هم پشت سر بگذارید؛ بنابراین دوره تحصیلی شما 3 ساله خواهد شد.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش برای مقطع دکتری در دانشگاه آلتایی روسیه

 

مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه آلتایی روسیه، سه سال است. شما برای ثبت‌نام در این مقطع باید شرایط زیر را داشته باشید.

 • ارائه مدرک زبان روسی
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • دو قطعه عکس 3*4
 • گواهی سلامت
 • ترجمه ریز نمرات دوره کارشناسی ارشد و همچنین کارشناسی به همراه مدرک تحصیلی به زبان روسی 
 • تکمیل فرم درخواست پذیرش از دانشگاه
 

دقت داشته باشید که دوره دکترا فقط شامل کلاس‌های تئوری نیست. بلکه برای فارغ‌التحصیلی در این دوره شما باید کارهای عملی را نیز انجام دهید، مقاله بنویسید و تحقیق کنید. به همین دلیل تسلط به زبان روسی در مقطع دکتری اهمیت بسیار بیشتری پیدا می‌کند.

امکانات دانشگاه آلتایی روسیه

دانشگاه آلتایی روسیه امکانات فرهنگی و رفاهی بسیاری را به دانشجویان خود ارائه می‌دهد. این دانشگاه به همان اندازه که به فعالیت‌های آکادمیک دانشجویان اهمیت می‌دهد، به ابعاد فرهنگی و رفاهی آنان نیز توجه دارد. سالانه مسابقات مختلفی در زمینه‌های متنوع فرهنگی و هنری مانند نویسندگی ادبی، عکاسی و طراحی برگزار می‌شود. اگر علاقه‌مند به ورزش هستید، می توانید از 23 مرکز ورزشی که در این دانشگاه قرار دارند بهره‌مند شوید. مراکزی مانند زمین بسکتبال، باشگاه ایروبیک، مجموعه استخر، پیست اسکی، مجموعه تنیس روی میز، زمین های فوتبال و فوتسال و… .

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های دانشگاه آلتایی روسیه این است که مدارک تحصیلی آن مورد تأیید وزارت علوم ایران است. هنگامی که یک دانشجو رشته پزشکی و پیراپزشکی را در دانشگاهی خارج از ایران گذرانده باشد و قصد ادامه تحصیل یا فعالیت در ایران را داشته باشد، باید آن دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم باشد.

در غیر این صورت شخص باید بعد از اتمام تحصیل خود در دانشگاه خارجی و بازگشت به کشور، برای تأیید مدرک تحصیلی آن باید یک آزمون دیگر را پشت سر بگذراد. دانشجویان درصورتی‌ می‌تواند در ایران مشغول به کار شود که در این آزمون نمره قبولی را اخذ کرده باشند. ازآنجایی‌که آلتایی روسیه مورد تأبید وزارت علوم ایران است؛ دیگر نیازی به آزمون و کارهای دیگر نخواهد بود.

خوابگاه

ویژگی‌های مثبت دانشگاه آلتایی روسیه به همین موارد خلاصه نمی‌شود. این دانشگاه برای دانشجویانی که از کشورهای دیگر آمده‌اند، خوابگاه در نظر گرفته است. همین موضوع سبب شده که دانشجویان دیگر هیچ نگرانی بابت محل اقامت خود نداشته باشند. طبیعتاً هزینه زندگی در خوابگاه بسیار کمتر از یک آپارتمان کوچک خواهد بود.

هزینه تحصیل در دانشگاه آلتایی روسیه

مشاوره مهاجرت تحصیلی
تحصیل در دانشگاه آلتایی روسیه

نکته دیگر در رابطه با دانشگاه آلتایی روسیه مربوط به هزینه‌های تحصیلی آن است. در ابتدا باید بگوییم که این هزینه متناسب با رشته تحصیلی شما و همچنین مقطعی که در آن تحصیل می‌کنید، متفاوت خواهد بود.

در مقطع کارشناسی باید تقریباً هزینه‌ای بین 36 هزار روبل روسیه تا 144 هزار روبل را برای هر ترم بپردازید. هر ترم معمولاً شش ماه است و این هزینه متناسب با رشته تحصیلی شما مشخص خواهد شد. طبیعتاً رشته‌هایی که آزمایشگاه یا دروس عملی دارند، هزینه تحصیل در آن‌ها بیشتر خواهد بود.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلتایی روسیه باید در هر ترم مبلغی معادل 48 هزار روبل تا 100 هزار روبل را پرداخت کنید. البته این مبلغ متناسب با رشته تحصیلی شما می‌تواند متفاوت باشد.

در مقطع دکترا به ‌ازای هر ترم باید مبلغ 20 هزار روبل تا 145 هزار روبل را پرداخت کنید. رشته‌هایی که واحدهای عملی دارند، شهریه بیشتری خواهند داشت. البته باید بگوییم که این مبالغ فقط برای شهریه دانشگاه است و برای مخارج زندگی هم باید هزینه‌ها را به‌صورت جداگانه در نظر گرفت.

نتیجه‌گیری

در مطالب بالا اطلاعات کاملی را دررابطه‌با دانشگاه آلتایی روسیه بیان کردیم. در ابتدا اطلاعاتی کلی را در رابطه با این دانشگاه ارائه دادیم. گفتیم که این دانشگاه چه رتبه‌ای دارد و ویژگی‌های مثبت آن را هم شرح دادیم. اهمیت این اطلاعات به این دلیل است که به شما کمک می‌کنند تا تصمیم‌گیری درستی داشته باشید.

در ادامه اطلاعاتی در مورد دانشکده‌ها و رشته‌های این دانشگاه ارائه دادیم. ممکن است شما تصمیم داشته باشید در رشته خاصی ادامه تحصیل بدهید و این رشته در آلتایی روسیه موجود نباشد. در چنین حالتی شما باید یا دانشگاه خود یا رشته را تغییر بدهید.

مشاوره دانشگاه آلتایی روسیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد