جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در چین

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در چین

چین از مقاصد پرطرفدار برای دانشجویان بین‌المللی، به خصوص ایرانیان علاقه‌مند به تحصیل در علوم پزشکی است. این علاقه به تحصیل در چین در سال‌های اخیر به شدت افزایش یافته است. توجه به این نکته الزامی محسوب می‌شود که برای کار در ایران باید مدارک تحصیلی توسط وزارت بهداشت ایران به طور رسمی تایید شوند. بنابراین، انتخاب دانشگاه‌هایی که توسط این وزارتخانه تایید شده‌اند، امری حیاتی برای ادامه تحصیل در زمینه پزشکی محسوب می‌شود. بنابراین در این مقاله، ما به بررسی دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت ایران می‌پردازیم.

مشاوره مهاجرت تحصیلی
تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در چین

مشاوره دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در چین

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

لیست دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در چین‌

هم اکنون دانشگاه‌های چین با تایید وزارت بهداشت مشخص شده‌اند. آشنایی با دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت ایران در چین به شما کمک می‌کند تا انتخاب‌ بهتری داشته باشید. به یاد داشته باشید همان طور که در مقدمه هم اشاره کردیم، اگر شما بخواهید بعد از تحصیل در چین به ایران بیایید، باید حتما لیست دانشگاه‌های منتخب از سمت وزارت بهداشت را بدانید. بنابراین ما در ادامه این لیست را برای شما فراهم کردیم تا به راحتی در چین به تحصیل علوم مختلف به خصوص پزشکی بپردازید.

 1. دانشگاه نانکای
 2. دانشگاه بیجینگ یونیون
 3. دانشگاه فودان
 4. دانشگاه جیائوتونگ شانگهای
 5. دانشگاه جیانگسو ترادیشنال چینی طب چینی
 6. دانشگاه چین جنوبی علوم و تکنولوژی
 7. دانشگاه جیانگسو ترادیشنال چینی طب چینی

 نگاهی به رتبه جهانی دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در چین

چین از کشورهایی است که به نسبت ارزش پول پایینی دارد. این ارزش پول کم موجب می‌شود که هزینه‌های زندگی در این کشور پایین باشد. اما هزینه‌های زندگی پایین در این کشور به این معنا نیست که سطح زندگی و یا سطح علم هم در این کشور پایین باشد.  بلکه تنها به این معناست که هزینه زندگی نسبت به بسیاری از نقاط دنیا مطلوب‌تر است. پس شما می‌توانید در دانشگاه‌های سطح بالای جهان با هزینه‌ کم رشته‌های درجه یکی مثل پزشکی را در بهترین دانشگاه‌های جهان بخوانید و بعد برگردید و در ایران طبابت کنید. شاید برایتان جالب باشد بدانید که رنکینگ دانشگاه‌های چین در جهان واقعا بالاست، برای مثال چندتا از دانشگاه‌های برتر چین در سطح جهانی می‌درخشند به شرح زیر است:

 1. دانشگاه سینگوا در رتبه 16
 2. دانشگاه پکن در رتبه 23
 3. دانشگاه فودان در رتبه 34
 4. دانشگاه جیائو تونگ شانگها در رتبه 47
 5. دانشگاه ژجیانگ در رتبه 53
 6. دانشگاه علم و فناوری چین در رتبه 93
 7. دانشگاه نانجینگدر رتبه 124
 8. دانشگاه ووهان در رتبه 246
 9. دانشگاه تونگجی در رتبه 256
 10. مؤسسه فناوری هاربین در رتبه 260

این رتبه‌بندی نشان از برتری این دانشگاه‌ها در معیارهای مختلف از جمله برنامه‌های آموزشی، تحقیق و پژوهش، تعداد دانشجویان و کیفیت است.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در چین

دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت ایران در چین، معمولاً الزامات خاصی برای ورود دانشجویان خارجی در نظر گرفته‌اند. یکی از مهم‌ترین این الزامات، نمره خوب در آزمون‌های زبان مانند TOEFL یا IELTS است. میزان قبولی در این آزمون‌ها بسته به دانشگاه مورد نظر متغیر است، اما به طور عمومی نمره 55 یا بالاتر در TOEFL و 6 تا 6.5 در IELTS  از متقاضی انتظار می‌رود. همچنین در بعضی از مواقع داشتن مدرک کارشناسی از یک دانشگاه معتبر ایرانی در رشته مرتبط با تخصص مورد نظر، یکی از شرایط اساسی محسوب می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم

دانشجویان بین‌المللی که تمایل به تحصیل در دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت علوم در چین را دارند، باید بتوانند ویزای تحصیلی چین را بگیرند. همچنین، داشتن وضعیت سلامت روحی و جسمی مطلوب و عدم وجود سوابق کیفری از شرایط لازم برای ورود و تحصیل در این دانشگاه‌ها به حساب می‌آید. مدارک مورد نیاز و شرایط ورود به چین برای اکثر دانشگاه‌های این کشور شبیه به یکدیگر هستند. برای مقاطع تحصیلی پیشرفته مانند کارشناسی ارشد و دکترا، احتمالاً نیاز به ارائه مدارک اضافی خواهید بود. مدارک مورد نیاز برای ورود به دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت علوم در چین به شرح زیر است:

 1. عکس مناسب
 2. فتوکپی از پاسپورت
 3. دیپلم فارغ التحصیلی
 4. ریزنمرات
 5. انگیزه‌ نامه
 6. مدرک زبان آیلتس یا تافل (فقط برای تحصیل به زبان انگلیسی)
 7. مدرک زبان HSK برای تحصیل به زبان چینی

 

مراحل اخذ پذیرش در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم

تحصیل در چین به دلیل زندگی دانشجویی پر از چالش و هیجان، برای بسیاری از افراد واقعا جذاب است. به علاوه، به دلیل روابط مثبت بین ایران و چین، اخذ پذیرش تحصیلی و اپلای برای دانشجویان ایرانی به مراتب ساده‌تر از دیگر کشورهاست. (شرایط اخذ پذیرش از کشورهای اروپایی و همچنین کشور آمریکا برای دانشجویان ایرانی در این سال‌ها واقعا سخت شده است.) به همین دلیل اگر شما خواهان این هستید که در خارج از ایران درس بخوانید، می‌توانید با انجام مراحل زیر پذیرش دانشگاه‌های چین را بگیرید.

 1. در ابتدا رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر خود برای تحصیل در چین را انتخاب کنید.
 2. فرم درخواست را کامل کنید و مدارک خود را در پروفایل شخصی در وبسایت دانشگاه آپلود نمایید.
 3. هزینه مربوط به درخواست یا فی‌های مرتبط را پرداخت کنید.
 4. منتظر بررسی جزئیات درخواستتان باشید.
 5. نتیجه پذیرش به شما معمولا از طریق ایمیل اطلاع رسانده خواهد شد.

6.        اگر پذیرش شدید، به دنبال ویزای تحصیلی چین بروید.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در چین

به‌طورکلی باید گفت که هزینه تحصیل در چین به عواملی نظیر دانشگاه محل تحصیل، رشته انتخابی و و مقطع تحصیلی دارد. اما حدودا یک تحصیل با کیفیت زندگی دانشجویی متوسط روبه بالا در چین در حدود چهار هزار دلار تا ده هزار دلار آمریکا تمام می‌شود. این عدد واقعا نسبت به کشورهای اروپایی کم است. (مثلا آلمان در حدود 11 الی 12 هزار یورو شما در سال نیاز دارید.)

آیا امکان استفاده از بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت وجود دارد؟

استفاده از بورسیه تحصیلی در چین امری متداول و کاملا امکان پذیر است. پس خوشبختانه برای تحصیل در رشته پزشکی و زیرشاخه‌های آن در دانشگاه‌های چین، می‌توانید از بورسیه‌های دولتی یا دانشگاهی این کشور بهرههمند شوید. این بورسیه‌ها در اکثر موارد شامل هزینه‌های زیر می‌شوند:

 1. هزینه تحصیل در چین (شهریه دانشگاه)
 2. پرداخت ماهانه مبلغی به دانشجو برای هزینه‌های زندگی
 3. پرداخت هزینه اسکان (اقامت) دانشجویی

مشاوره دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در چین

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد