جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
بورسیه پزشکی در پاکستان

بورسیه پزشکی در پاکستان

پاکستان یک کشور در حال توسعه است؛ با این وجود دانشگاه‌های این کشور دارای رتبه خوبی در سطح جهانی هستند. دانشگاه‌های کشور پاکستان از نظر معیارهای متفاوتی چون سطح امکانات در نظر گرفته شده برای دانشجویان و سطح علمی دانشگاه در نظام رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در سطح جهان، همواره جایگاه قابل قبولی را کسب می‌کنند.

افرادی که قصد تحصیل در پاکستان را دارند علاوه بر کیفیت آموزش دانشگاه‌های این کشور، باید تمامی شرایط و ضوابط زندگی در پاکستان را نیز در نظر بگیرند. اما چگونه می‌توان بورسیه تحصیلی و به طور خاص بورسیه پزشکی پاکستان را دریافت کرد؟ مطلبی است که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

مشاوره مهاجرت تحصیلی
بورسیه پزشکی پاکستان

مشاوره بورسیه پزشکی در پاکستان

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

بورسیه پزشکی پاکستان چیست ؟ 

شرایط خاصی جهت اخذ بورسیه‌های پزشکی در کشور پاکستان، وجود دارد و هر دانشگاهی برای دادن این شرایط به دانشجویان خود، سیاست و برنامه خاصی را در پیش گرفته است.

البته دانشجویان خارجی علاقه‌مند به تحصیل پزشکی در پاکستان جهت گرفتن بورسیه پزشکی نسبت به دانشجویان بومی، شانس بیشتری دارند؛ زیرا دولت پاکستان جهت بهبود روابط علمی خود با سایر کشورها و جذب دانشجویان بین المللی در تلاش است و قصد دارد از طریق روش‌هایی مثل جذب دانشجو، روابط خود با دیگر کشورها را تقویت کند.

در پاکستان، تعدادی بورسیه تحصیلی توسط دولت (از طریق کمیسیون آموزش عالی پاکستان و دولت‌های استانی)، شرکت‌های خصوصی و سازمان‌های غیر انتفاعی به دانشجویان پزشکی ارائه می‌شود. 

اکثر بورسیه‌های ارائه شده به دانشجویان پزشکی مبتنی بر شایستگی است؛ به این معنی که شما می‌توانید با رعایت یا فراتر رفتن از معیارهای خاصی که توسط مرجع اعطا شده است، از این بورسیه‌ها استفاده کنید. بیشتر این بورسیه‌ها برای دانشجویانی با دستاوردهای علمی برجسته ارائه می‌شود و برخی از این بورسیه‌ها مبتنی بر نیاز هستند؛ یعنی خانواده‌هایی با در آمد مشخص، واجد شرایط خواهند بود.

اعطای بورسیه پزشکی پاکستان، با بررسی شرایط دانشجویان و رزومه تحصیلی آن‌ها صورت می‌گیرد. این بورسیه‌های تحصیلی به دانشجویان تمام مقاطع و دانشجویانی که در رشته‌های مختلف تحصیل می‌کنند، اعطا می‌شود. از آن جایی که این کشور در تلاش است دانشجویان بین‌المللی را جذب کند و روابط علمی خود را به کشورهای دیگر گسترش دهد، بورسیه پزشکی پاکستان به راحتی در اختیار دانشجویان بین المللی قرار خواهد گرفت.

شرایط اخذ بورسیه پزشکی در کشور پاکستان

 

جهت دریافت بورسیه پزشکی پاکستان، شرایط خاصی وجود دارد. این شرایط جزء الزامات است و شما دانشجویان باید این شرایط را فراهم کنید تا بتوانید در دانشگاه‌های پزشکی پاکستان مشغول به تحصیل شوید. برخی از این شرایط عبارتند از:

اخذ مدرک زبان انگلیسی

 

سیاست کشور پاکستان این است که سرعت رشد سیستم آموزشی آن به گونه‌ای باشد که به یک جایگاه خوب دست یابد. دانشگاه‌های پاکستان از دو دسته دولتی و خصوصی تشکیل شده‌اند و اکثر این دانشگاه‌ها به متقاضیان، تحصیلات پزشکی را ارائه می‌دهند. تحصیل در کشور پاکستان به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است و ارائه مدرک و تسلط نسبی به این زبان، یکی از شرایط دریافت بورسیه پزشکی پاکستان است.

زبان اردو، زبان رسمی کشور پاکستان بوده و ارائه دروس در موسسات آموزش عالی و در دانشگاه‌های این کشور به همین زبان است. البته شما می‌توانید در دانشگاه‌های پاکستان به زبان انگلیسی تحصیل کنید. تسلط به زبان انگلیسی و ارائه مدرک آیلتس با حداقل نمره ۶، از شرط‌های لازم تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های کشور پاکستان است.

شرکت در آزمون MCAT و کسب حداقل نمره مورد نیاز

دانشگاه‌های پاکستان برای متقاضیان تحصیل پزشکی در این دانشگاه‌ها آزمون ورودی برگزار می‌کنند. اگر قصد دارید برای تحصیل در این دانشگاه‌ها پذیرفته شوید، باید در آزمون ورودی MCAT شرکت کنید.

دروس اولیه پیش نیاز رشته پزشکی در این آزمون آورده شده است که شما باید بتوانید حداقل نمره قبولی را کسب کنید. بخش مهمی از این آزمون را زبان انگلیسی تشکیل می‌دهد. از این رو، شما دانشجویان باید بتوانید علاوه بر ارائه مدرک آیلتس با حداقل نمره ۶ به سوالات این بخش در آزمون ورودی MCAT پاسخ دهید.

اگر به دنبال دریافت بورسیه پزشکی پاکستان هستید، باید بدانید یکی از شرایط دریافت اخذ این بورسیه و تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی این کشور، شرکت در آزمون ‌ MCAT است. در مهاجرت تحصیلی به این کشور با فرآیندی رو به رو هستید که مراحل مختلفی دارد و مستلزم ارائه مدارک متفاوتی است.

در این میان قسمتی از مراحل و مدارک خواسته شده برای همه رشته‌ها در دانشگاه‌های تمام کشورها، مشترک است؛ مانند مدارک هویتی، مدرک زبان و ریز نمرات.

ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به دانشگاه مورد نظر

ارائه مدرک پیش دانشگاهی و دیپلم، یکی دیگر از شرایط اخذ بورسیه پزشکی پاکستان به شمار می‌رود. بدین صورت که شما ملزم به ارائه‌ این دو مدرک به همراه ریز نمرات، به دانشگاه مورد نظر هستید.

طول دوره تحصیل در کشور پاکستان در رشته پزشکی 5 سال است. دانشجویان بعد از گذراندن دوره کار آموزی خود در بیمارستان، در سال آخر تحصیلی و همچنین قبولی در امتحان نهایی می‌توانند مدرک خود را به عنوان یک پزشک دریافت نمایند.

بهترین دانشگاه‌ها برای گرفتن بورسیه پزشکی پاکستان

دانشگاه‌های پزشکی پاکستان، از کیفیت آموزشی خوبی برخوردار هستند. دانشجویان بااستعداد به آسانی می‌توانند با تحصیل در پاکستان، به پزشک خبره‌ای تبدیل شوند.

دانشگاه‌های پزشکی پاکستان، مورد تأیید وزارت بهداشت ایران هستند و دانشجویان می‌توانند بعد از تحصیل در این دانشگاه‌ها وارد ایران شده و سپس مشغول کار خود شوند. البته مدارک این دانشگاه‌ها علاوه بر ایران در سطح بین الملل هم معتبر هستند.

به این نکته توجه کنید: برای این که بتوانید بعد از اتمام تحصیل در پاکستان، وارد بازار کار ایران شوید، لازم است که در دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم تحصیل نمایید. 

وزارت علوم ایران حساسیت ویژه‌ای بر کیفیت آموزشی دانشگاه‌های خارج از کشور دارد. برخی از بهترین دانشگاه‌های پزشکی پاکستان که ممکن است شما بتوانید از آن‌ها بورسیه تحصیلی دریافت نمایید عبارتند از:

دانشگاه کراچی

دانشگاه کراچی در لیست بهترین دانشگاه‌های پاکستان قرار دارد. بهتر است بدانید این دانشگاه نسبت به سایر دانشگاه‌های پزشکی این کشور، دارای سطح علمی و آموزشی بالاتری است.

به همین دلیل شانس دریافت پذیرش دانشگاه کراچی کمی دشوارتر است. اگر شما بتوانید در این دانشگاه تحصیل کنید و در آن فارغ التحصیل شوید، می‌توانید در بهترین مراکز درمانی پاکستان و سایر کشورها مشغول به کار شوید.

دانشگاه لاهور

 

دانشگاه لاهور یکی از بهترین، بزرگترین و مجهزترین دانشگاه‌های کشور پاکستان است. این دانشگاه در شهرهای مختلف مانند لاهور، اسلام آباد و چند شهر دیگر شعبه‌هایی دارد. 

یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌هایی که تحصیل در این دانشگاه برای دانشجویان دارد، دسترسی داشتن بزرگ‌ترین کتابخانه پاکستان است. این دانشگاه، در رده‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفته است و پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه لاهور، شانس پیدا کردن کار، در تمام مراکز درمانی برتر دنیا را خواهید داشت.

دانشگاه آقاخان

 

دانشگاه آقاخان در شهر کراچی قرار دارد. در این دانشگاه، دانشجویان علاوه بر دانش تئوری، تجربه‌های عملی نیز کسب می‌کنند. آن‌ها می‌توانند بعد از ورود به بازار کار به عنوان یک نیروی حرفه‌ای عمل کنند.

جالب است بدانید که این دانشگاه نه تنها در پاکستان، بلکه در برخی از کشورهای شرق آفریقا، افغانستان و بریتانیا نیز دوره‌های آموزشی خود را ارائه می‌دهد؛ این موضوع موجب جلب توجه دانشجویان سراسر جهان شده است. 

دانشگاه آقاخان دانشجویان خود را بر مبنای رزومه تحصیلی، نمرات و معدل دوره‌های تحصیلی پیشین پذیرش می‌نماید و برای پذیرش در رشته‌هایی مثل پزشکی، آزمون ورودی برگزار می‌کند.

دانشگاه پنجاب

 

این دانشگاه در سال ۱۸۸۲ تاسیس شد. دانشگاه پنجاب در شهر لاهور قرار دارد. این دانشگاه یک موسسه آموزشی غیر انتفاعی است. در دانشگاه پنجاب رشته‌های گوناگونی در تمام مقاطع تحصیلی ارائه می‌شوند.

شرایط پذیرش در این دانشگاه، بر اساس معدل دوره‌های قبل و رزومه تحصیلی است. البته در برخی از رشته‌های پرطرفدار مثل پزشکی، متقاضیان تحصیل در این دانشگاه باید در آزمون‌های ورودی شرکت نمایند. 

دانشگاه پنجاب به دلیل پیشرفت‌هایی که در زمینه‌های مختلف علمی و هنری، اساتید خبره و پژوهش‌های ارائه شده داشته است، مشهور شد.

دانشگاه قائد اعظم

 

دانشگاه قائد‌اعظم یکی از بهترین دانشگاه‌های خصوصی پاکستان است. این دانشگاه دارای منظره بی‌نظیری است و در مناطق کوهستانی قرار دارد. شما می‌توانید با تحصیل در این دانشگاه، از امکانات بالای آموزشی و رفاهی آن برخوردار شوید.

دانشگاه علوم و تکنولوژی اسلام آباد

 

اگر یک رزومه قوی دارید، می‌توانید شانس تحصیل در این دانشگاه عالی را داشته باشید. این دانشگاه نیز دارای کیفیت آموزشی و رفاهی بالایی است. دانشگاه علوم و تکنولوژی اسلام آباد جزو دانشگاه‌های خصوصی این کشور است.

هزینه تحصیل و زندگی در پاکستان

 

باید در نظر بگیرید که بورسیه پزشکی پاکستان تنها نیمی از هزینه تحصیل شما را می‌پردازد. نیمی از هزینه تحصیل و هزینه‌های زندگی، خوراک، پوشاک و سایر هزینه‌های دیگر بر عهده شما خواهد بود.

هزینه تحصیل و زندگی در پاکستان در مقابل بسیاری از کشورها ارزان‌تر و به صرفه‌تر است. رشته‌های علوم پزشکی، پزشکی و دندان پزشکی با شهریه‌ای حدود ۱۱ هزار دلار در سال، گران‌ترین رشته‌ها محسوب می‌شوند. دانشگاه‌های دولتی پاکستان برای پاکستانی‌ها رایگان هستند اما برای دانشجویان خارجی هزینه دارند؛ ولی این هزینه کم‌تر از دانشگاه‌های خصوصی است.

دانشگاه‌های خصوصی پاکستان دارای شهریه سالیانه هستند، البته میزان این مبلغ، برای دانشجویان پاکستانی ارزان‌تر از دانشجویان خارجی بر آورد می‌شود.

 هزینه زندگی برای یک دانشجوی خارجی، شامل مکانی برای زندگی، خوراک و غیره حدود ۲۵۰ دلار در ماه است. تمامی دانشگاه‌های پاکستان برای دانشجویان خارجی دختر، خوابگاهی درون محوطه دانشگاه دارند؛

اما برای دانشجویان پسر، خوابگاهی در خارج از دانشگاه دارند. در صورت‌عدم تمایل دانشجو به استفاده از خوابگاه، خانه‌های مبله در اطراف دانشگاه‌ها وجود دارند؛ شما می‌توانید با هزینه ۵۰ تا ۱۰۰ دلار در ماه، آن‌ها را کرایه کنید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی پاکستان

 

شما جهت تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی پاکستان باید مدارک زیر را فراهم کنید:

  • گواهی سلامت
  • مدارک شناسایی
  • پاسپورت با حداقل اعتبار ۶ ماه
  • نامه پذیرش از دانشگاه
  • گواهی‌عدم سوء پیشینه
  • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
  • نامه تمکن مالی
 

مزایای تحصیل پزشکی در پاکستان

 

یکی از مزایای اصلی تحصیل در این کشور برای دانشجویان بین المللی، امکان افتتاح حساب برای این دانشجویان است. با ارائه دادن ویزای تحصیل و آدرس محل سکونت، خیلی راحت می‌توانید در تمام بانک‌های این کشور یک حساب بانکی افتتاح کنید.

یکی دیگر از این مزایایی که تحصیل پزشکی در پاکستان برای دانشجویان دارد، در اختیار داشتن خدمات بیمه و تسهیلات درمانی است. شما با در اختیار داشتن بیمه، امکان برخورداری از امکاناتی مانند عدم پرداخت هزینه‌های درمانی، دارو و ویزیت پزشک‌های اورژانسی را خواهید داشت.

یکی دیگر از مزیت‌هایی که در هنگام تحصیل پزشکی در پاکستان خواهید داشت، این است که شما هنگام تحصیل می‌توانید کار کنید. خیلی راحت با ارائه کارت دانشجویی و ویزای تحصیلی، امکان پیدا کردن کارهای دانشجویی مطابق با رشته تحصیلی خود را خواهید داشت.

مشاوره بورسیه پزشکی در پاکستان

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد