جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تحصیل پزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا

کانادا یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای متقاضیان در سراسر دنیا می باشد. خصوصا تحصیل پزشکی در کانادا مورد علاقه خیلی از دانشجویان است. چرا که مدرکی که از دانشگاه های خوب کانادا دریافت می کنند، دارای اعتبار بسیار بالا در سراسر دنیا است. اما برای تحصیل پزشکی در کانادا شرایط خاصی وجود دارد که در این مقاله قصد داریم در مورد این شرایط و همینطور هزینه های تحصیل در کانادا صحبت کنیم. پس تاآخر این مقاله با ما همراه باشید.

مشاوره مهاجرت تحصیلی
تحصیل پزشکی در کانادا

مشاوره تحصیل پزشکی در کانادا

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کانادا

کشور کانادا، دومین کشور پهناور و یکی از بهترین کشورهای دنیا برای هر نوع مهاجرت خصوصا مهاجرت تحصیلی است. با توجه به این که دانشگاه های کانادا همگی دارای رتبه علمی بالایی هستند و البته علم پزشکی در این کشور از اهمیت بالایی برخوردار است، شرایط خاصی برای پذیرش در رشته پزشکی در کانادا وجود دارد که متقاضیان باید قبل از اقدام برای پذیرش از این شرایط آگاهی داشته باشند. 

این شرایط شامل مدرک زبان، هزینه تحصیل، سن متقاضی، معدل متقاضی و گواهینامه‌های خاص و داشتن هدف‌نامه و انگیزه نامه است. در ادامه این به طور مفصل در مورد هر کدام از این شرایط صحبت خواهیم کرد.

هزینه تحصیل پزشکی در کانادا

یکی از مهم ترین موضوعاتی که قبل از مهاجرت تحصیلی مورد بحث قرار میگیرد ، هزینه تحصیل و شهریه دانشگاه‌ها است. هزینه تحصیل پزشکی در کانادا در شهرها و دانشگاه‌های مختلف متفاوت است.

علاوه بر این باید هزینه زندگی در کانادا را نیز قبل از هر اقدام بررسی کنید. هزینه های تحصیل در شهر های مختلف این کشور به طور حدودی بین 11.000 تا 17.000 دلار کانادا در سال است.

 

شرایط سنی تحصیل پزشکی در کانادا

موضوع شرط سنی برای پذیرش در کانادا یکی از مهم ترین شرایط است. اما شرط سنی کاملا بستگی به نوع درخواست برای تحصیل در کانادا دارد. به طور مثال اگر شما در ایران با مدرک دیپلم بخواهید برای پزشکی از برخی از دانشگاه های کانادا پذیرش بگیرید سن شما باید 18 تا نهایت 20 باشد.

 و اگر سن داوطلب از این بالاتر باشد، ریسک بسیار بالایی در پذیرش پزشکی کانادا وجود دارد. در واقع می توان گفت که کانادا اولویت را برای دانشجویان زیر 25 سال قرار می دهد.

 پس اگر بالای این سن هستید پیشنهاد می کنیم در رشته پزشکی کشور های دیگر مثل چین ، روسیه ، آلمان و … اقدام کنید.

شرایط تحصیل پزشکی در کانادا

 

تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک لیسانس

یکی از تفاوت های تحصیل پزشکی در کانادا و ایران این است که برای تحصیل در این رشته داوطلب باید دارای مدرک لیسانس علوم پایه مانند زیست شناسی ، فیزیک ، شیمی و سایر رشته های مرتبط باشد.

البته با مدرک دیپلم نیز می توان برای پذیرش اقدام کرد که آن هم شرایطی دارد که در ادامه بررسی می‌کنیم.

تحصیل پزشکی در کانادا با دیپلم

اگر داوطلب بخواهد قبل از گرفتن مدرک لیسانس خود برای رشته پزشکی کانادا اقدام کند هیچ مانعی وجود ندارد. همانطور که گفتیم با مدرک دیپلم هم می‌توان برای پذیرش اقدام کرد. البته به شرطی که سن داوطلب پایین باشد و بالای 20 سال نباشد و همچنین دارای آیلتس 6 و بالای 6 باشد.

 

دانشگاه پزشکی کانادا

همانطور که پیشتر گفتیم دانشگاه‌های پزشکی کانادا از رتبه بسیار بالایی در جهان برخوردارند. از این رو متقاضیانی که علاوه بر شرایط سنی‌، بتوانند شرایط معدل و نمره زبان را برآورده کنند، همچنین تحقیقات علمی خوبی در رزومه تحصیلی و تحقیقاتی شان داشته باشند‌، می‌توانند شانس خود را در پذیرش این دانشگاه ها بالا ببرند.

مدت زمان تحصیل پزشکی در کانادا

برای تحصیل در رشته پزشکی کانادا داوطلب به طور پیش فرض بدون در نظر گرفتن اینکه با مدرک دیپلم بخواهد اقدام کند، باید دارای مدرک لیسانس باشد که دوره ای 4 ساله است. پس دانشجو با طی دوره ای 3 تا 4 ساله و گاها تا 5 سال، می‌تواند مدرک پزشکی خودش را دریافت کند. طول مدت تحصیلی پزشکی در کانادا در صورتی که فرد با مدرک دیپلم وارد شود ، به صورت کلی بین 7 تا 9 سال است.

شرایط دانشگاه‌های پزشکی کاناد

یکی از مهم ترین شرایط تحصیل در رشته های پزشکی در دانشگاه‌های معتبر کانادا، قبولی در آزمون MCAT است. تفاوتی ندارد که شما می‌خواهید از لیسانس شروع کنید و برای پزشکی ادامه دهید یا اینکه بعد از مدرک لیسانس می‌خواهید دوره پزشکی را بگذرانید، به هر حال شما باید در این آزمون شرکت کنید و مدرک قبولی خود را ضمیمه مدارک خود کنید. این آزمون، آزمون سراسری پزشکی کانادا است و در واقع آزمون پذیرش کالج پزشکی است.

مدارک لازم

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی در کانادا با توجه به دانشگاهی که شخص می‌خواهد از آن پذیرش داشته باشد متفاوت است. اما به صورت کلی داوطلب باید مدارکی که در زیر لیست شده را بعنوان مدارک عمومی خود آماده کند.

 

 • توصیه‌نامه
 • انگیزه‌نامه
 • تمکن مالی
 • ریزنمرات قبلی
 • ارائه مدارک هویتی
 • گواهی مدرک تحصیلی پیشین
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 • مدرک آزمون آیلتس یا تافل
 • مدرک آزمون MCAT یا CASper
 

زبان دانشگاه‌های پزشکی کانادا

یکی از ویژگی‌های خوب دانشگاه‌های کانادا، زبان تدریس در آن هاست. در برخی از دانشگاه‌های کانادا به زبان فرانسوی و برخی دیگر به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. شما می‌توانید قبل از درخواست پذیرش دانشگاهی را انتخاب کنید که رشته پزشکی مورد نظر شما به زبان انگلیسی و یا فرانسوی تدریس می‌شود.

بهترین دانشگاه‌های پزشکی در کانادا

بهترین دانشگاه های پزشکی کانادا

در زیر لیست بهترین دانشگاه رشته های پزشکی کانادا آمده است.

 • دانشگاه تورنتو: رتبه جهانی 5 پزشکی
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا: رتبه جهانی 33 پزشکی
 • دانشگاه مک‌گیل: رتبه جهانی 40 پزشکی
 • دانشگاه مونترال: رتبه جهانی 77 پزشکی
 • دانشگاه آلبرتا: رتبه جهانی 81 پزشکی
 • دانشگاه کلگری: رتبه جهانی 85 پزشکی
 • دانشگاه اتاوا: رتبه جهانی 98 پزشکی
 • دانشگاه مک مستر: رتبه جهانی 133 پزشکی
 • دانشگاه وسترن: رتبه جهانی 152 پزشکی
 • دانشگاه لاوال: رتبه جهانی 182 پزشکی
 

مراحل تحصیل پزشکی در کانادا

به صورت کلی و برای جمع بندی، مجدد مراحل تحصیل پزشکی در کانادا را با هم بررسی می‌کنیم. داوطلب باید قبل از ورود به دوره پزشکی، دوره لیسانس رشته‌های علوم پایه را داشته باشد. مدت زمان این دوره 3 تا 4 سال است. قبل از ورود به دوره پزشکی داوطلب باید در آزمون MCAT شرکت کرده و نمره قبولی کسب کند. پس از گذراندن دوره 3 تا 4 ساله پزشکی ، دانشجو می تواند برای کار در کانادا اقدام کند و اقامت خود را از اقامت دانشجویی به اقامت دائم تبدیل کند.

موقعیت شغلی و کار پس از تحصیل

این شرایط برای همه افراد می تواند یک زندگی رویایی را در کشور زیبای کانادا رقم بزند. حقوق پزشکی در کشور کانادا بسیار بالا است. به همین دلیل افراد زیادی هستند که متقاضی رشته‌های پزشکی این کشور هستند. علاوه بر این بالا بودن کیفیت زندگی در کانادا یکی از مهم ترین عواملی است که هر کسی ممکن است دوست داشته باشد در این کشور زندگی کند.

مشاوره تحصیل پزشکی در کانادا

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد