جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
کار ضمن تحصیل در روسیه

کار ضمن تحصیل در روسیه

بسیاری از دانشجویان در حال تحصیل در روسیه می‌توانند با دریافت مجوز کار، در شغلی که دوست دارند، فعالیت کنند. با این کار، درآمدی کسب کرده و می‌توانند از پس هزینه‌های زندگی و تحصیل خود برآیند. کار ضمن تحصیل در روسیه شرایط ویژه‌ای دارد که در ادامه گفته می‌شود.

 

مشاوره مهاجرت تحصیلی
کار ضمن تحصیل در روسیه  شرایط کار ضمن تحصیل در روسیه

  هر دانشجوی بین‌المللی با داشتن شرایط زیر می‌تواند در روسیه کار کند:

  • اخذ مجوز کار از اداره مهاجرت
  • تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و معتبر روسیه
  • داشتن اقامت و ویزای روسیه
  • پیدا کردن کار مرتبط با شغلی که در مجوز ذکر شده است.

   

  شرایط فردی

  شرایط کار ضمن تحصیل در روسیه برای دانشجویان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد حدود ۲۰ ساعت مفید در هفته و در مقطع دکترا ۳۰ ساعات است‌. البته اکثر برنامه‌های تحصیلی در مقطع دکترا حقوق دارند.

  حقوقی که دولت برای کار ضمن تحصیل در روسیه در نظر گرفته است، بین ۸ تا ۱۰ دلار در ساعت است که تقریبا با هزینه‌های زندگی دانشجویان در روسیه تناسب دارد. برای پیدا کردن کار، بهتر است به زبان روسی مسلط باشید تا بتوانید با کارفرمایان ارتباط کلامی خوبی برقرار کنید. برخی شرکت‌های زاپن و انگلیسی زبان در روسیه هستند که برای جذب کارآموزی در شرکت‌های کاریابی درخواست داده‌اند. پس اگر تمایل داشته باشید می‌توانید با مراجعه به دفاتر کاریابی، شغل مورد نظرتان را پیدا کنید.

  شرایط سن

  برای کار ضمن تحصیل در روسیه شرایط سنی خاصی مد نظر دولت روسیه نیست. تنها دانشجو باید بیشتر از ۱۸ سال سن داشته باشد.

  مزایای کار ضمن تحصیل در روسیه

  با توجه به هزینه‌های زندگی در روسیه، اکثر دانشجویان ترجیح می‌دهند، حین تحصیل کار کنند. به طور کلی مزیت‌های کار ضمن تحصیل در روسیه عبارتند از:

  کار ضمن تحصیل در روسیه چه مزایایی دارد

   

  البته دانشجویان باید بدانند که کار دانشجویی گرچه مزایای زیادی دارد، اما باید به گونه‌ای انتخاب شود که به تحصیل و زندگی فردی دانشجو اخلال وارد نکند. به هر حال اولویت هر دانشجو ادامه تحصیل است.

  • درامد حاصل از کار یک کمک هزینه‌ برای مخارج تحصیلی است.
  • با انجام کار مرتبط با رشته تحصیلی‌، تجربه و مهارت بالاتری کسب می‌شود.
  • رزومه کاری دانشجو پربارتر می‌شود‌.
  • کار دانشجویی می‌تواند منجر به استقلال مالی دانشجو و رشد شخصیتی او شود.

   

  اخذ مجوز کار ضمن تحصیل در روسیه

  مجوز کار دانشجویی به دانشجویانی داده می‌شود که به صورت تمام وقت تحصیل می‌کنند. برای اخذ مجوز کار و کار دانشجویی، متقاضی باید شرایط زیر را داشته باشد:

  • دانشجو فقط باید در زمینه شغلی که مجوز دارد، کار پیدا کند.
  • دانشجوی مجاز به کار در شهر محل تحصیل است.
  • این مجوز اعتبار یک ساله دارد و در طی این یک سال ویزای شما باید انقضا داشته باشد.
  • چنانچه دانشجو با مجوزی که دارد، شغل خود را عوض کند باید به اداره مهاجرت اطلاع دهد.

  برای اخذ این مجوز باید به اداره مهاجرت در منطقه‌ای که تحصیل می‌کنید مراجعه کنید.

   دانشجویان بین‌المللی بعد از ارائه مدرک می‌توانند درخواست خود را برای دریافت مجوز ثبت کنند. این مجوز حداکثر در ۱۰ روز صادر می‌شود. در صورتی که دانشجو بدون داشتن مجوز کار کند، مرتکب جرم شده و باید بین ۲ تا ۵ هزار روبل روسیه جریمه دهد. در چنین شرایطی معمولا ویزای دانشجو هم باطل می‌شود.

   

  شرایط لغو مجوز کار ضمن تحصیل در روسیه

  مجوز کار ضمن تحصیل در روسیه برای دانشجویان بین المللی با ویزای تحصیلی معتبر است. این مجوز درصورتی لغو می‌شود که اعتبار ویزای دانشجو به اتمام برسد. همچنین اگر دانشجو مرتکب جرم حین کار شود، اداره مهاجرت منطقه‌ای مجوز کار او را لغو می‌کند. اگر حین کار دانشجویی از دانشگاه اخراج شوید یا انصراف دهید، یا دوره تحصیلی‌تان تمام شود، مجوز شما نیز لغو شده و اعتبارش را از دست می‌دهد.

  جهت آشنایی بیشتر با شرایط تحصیل در دانشگاه‌های این کشور می‌توانید به صفحه دانشگاه‌‌های روسیه در امیدارویزا مراجعه کنید

   

  قوانین ساعت کار دانشجویی در روسیه

  بر اساس قوانین کار دانشجویی، دانشجویان بین‌المللی باید مجوز کار دریافت کنند که حدود 1 سال اعتبار دارد. پس از گذشت یک سال، دانشجو باید مجوز کار خود را برای یک سال دیگر تمدید کند. مطابق با قوانین و مقررات کار دانشجویی در روسیه، دانشجویان خارجی تا 20 ساعت در هفته یا 4 ساعت در روز می‌توانند کار کنند.

  قوانین ساعت کار دانشجویی در روسیه

   

  چگونگی پیدا کردن کار دانشجویی در روسیه

  یکی از بهترین و متدوال‌ترین راه‌های پیدا کردن کار در روسیه مراجعه به سایت‌های کاریابی است. برای کار ضمن تحصیل در روسیه می‌توانید به سایت‌های کاریابی مراجعه کنید. روش‌های دیگر پیدا کردن شغل مناسب در روسیه برای دانشجویان معرفی از طریق استاد است. گاهی اوقات اساتید، دانشجویان را در پروژه‌ها یا شرکت‌های خودشان استخدام می‌کنند. حتی گاهی اوقات خود دانشگاه، موسسات و مراکز معتبر را که به دنبال استخدام دانشجو هستند، از طریق اطلاعیه‌هایی معرفی می‌کند.

   

  مهم‌ترین سایت‌های کاریابی در روسیه

  پیدا کردن شغل مناسب برای دانشجویان خارجی در روسیه ممکن است کمی دشوار باشد. سایت‌های کاریابی همواره یکی از بهترین گزینه‌ها برای پیدا کردن شغل مناسب و امن در کشور روسیه هستند. برای شروع باید به هر کدام از سایت‌های زیر مراجعه کنید و مشخصات خودتان را وارد کنید. یکی از مزایای پیدا کردن کار از طریق سایت‌های کاریابی، به حداقل رساندن کلاهبرداری‌ها است. در ادامهف مهم‌ترین و معتبرترین سایت‌های کاریابی روسیه آورده شده‌اند:

   

  مشاغل قابل انجام دانشجویان محصل در روسیه

  ممکن است بپرسید که دانشجویان محصل در روسیه برای پیدا کردن شغل باید به سراغ چه مشاغلی بروند؟ از جمله کارهای مناسب برای دانشجویان می‌توان به کارهای دانشجویی در داخل دانشگاه اشاره کرد که از شغل حسابداری و مسئول آزمایشگاه گرفته تا کار در رستوران‌های دانشگاه می‌توان متفاوت باشد. از دیگر مشاغل مناسب برای کار ضمن تحصیل در روسیه می‌توان به کار در رستوران‌های اطراف دانشگاه و خوابگاه دانشجویی، نویسندگی، تدریس خصوصی، کار در پروژه‌های دانشجویی و … اشاره کرد.

  درآمد کار دانشجویی در روسیه

  درآمد کار دانشجویی در روسیه یکی دیگر از چالش‌های دانشجویان خارجی است که در روسیه تحصیل می‌کنند.

  چرا که دانشجویان باید برای هزینه‌های خود برنامه‌ریزی کنند تا بتوانند از پس هزینه‌های خود برآیند. درآمد کار دانشجویی به عوامل زیادی بستگی دارد. به طور کلی درآمد کار دانشجویی در شهری مانند مسکو بالاتر از سایر شهرها است و به 45 هزار روبل در ماه می‌رسد.

  بعد از مسکو، بالاترین میزان حقوق ماهیانه در روسیه مربوط به شهر سن پترزبورگ است. درآمد ماهیانه اغلب کارهای دانشجویی در این شهر هم به 35 هزار روبل روسیه می‌رسد.

   

  محدودیت های کار ضمن تحصیل در روسیه

  دانشجویان خارجی که قصد دارند در روسیه مشغول به کاری شوند، با محدودیت‌هایی مواجه می‌شوند که البته رعایت این محدودیت‌ها به دلیل لطمه نخوردن روند تحصیل آن‌ها است. در ادامه به محدودیت‌های مهم کار ضمن تحصیل در روسیه می‌پردازیم:

  • دانشجویی که قصد دارد در کنار تحصیل خود کار کند باید مجوز کار دریافت کند.
  • برای دریافت مجوز کار شرایطی وجود دارد که حتما باید رعایت شوند. به عنوان مثال، دانشگاه محل تحصیل دانشجو حتما باید معتبر باشد و تحصیل دانشجو باید به صورت حضوری باشد. برای تحصیل مجازی یا نیمه حضوری مجوز کار صادر نمی‌شود.
  • دانشجویان فقط مجاز هستند در شهر محل تحصیل خود مشغول به کار شوند.
  • دانشجویانی که دوره پادفک را سپری می‌کنند، اجازه ندارند کار کنند.

   

  جمع‌بندی

  در این مقاله گروه مهاجرتی امیدار  فهمیدیم که کار ضمن تحصیل در روسیه در چهارچوب خاصی امکان‌پذیر است. دانشجویان خارجی معمولا دوست دارند کار کنند تا هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور جدید را تامین کنند. برای کار دانشجویی در روسیه باید مجوز کار بگیرید که شرایط خاص خودش را دارد. همچنین برای کار دانشجویی در روسیه باید در یک دانشگاه معتبر به صورت کاملا حضوری تحصیل کنید تا مجوز کار برایتان صادر شود.