جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تحصیل مامایی در ترکیه

تحصیل مامایی در ترکیه

مامایی جزو رشته های پرطرفدار محسوب می شود و آینده شغلی خوبی نیز دارد. تحصیل مامایی در ترکیه می تواند به شما در کسب موقعیت های شغلی بهتر در آینده کمک زیادی کند. دانشگاه های برتر دنیا در کشور ترکیه واقع شده اند. بنابراین، این کشور هر سال میزبان دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا است. علاقه مندان به تحصیل در رشته مامایی ترکیه می توانند در دانشگاه های برتر این کشور ثبت نام کنند. البته، هر یک از این دانشگاه ها دارای شرایط پذیرش و شهریه های متفاوتی نیز هستند. در این مطلب به بررسی اطلاعات لازم درباره تحصیل مامایی در کشور ترکیه می پردازیم.

مشاوره مهاجرت تحصیلی
تحصیل مامایی در ترکیه

مشاوره تحصیل مامایی در ترکیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

دانشگاه‌های ترکیه؛ آنچه باید درباره تحصیل مامایی در ترکیه بدانید

به منظور تحصیل در رشته مامایی نیاز به گذراندن واحدهای درسی مختلفی دارید. امکان تحصیل علاقه مندان به مامایی در دانشگاه های ترکیه تا مقطع دکتری نیز فراهم شده است. شما می توانید با توجه به توانایی خود تا مقطع مورد نظر ادامه تحصیل دهید. هر چقدر مدرک شما بالاتر باشد، موقعیت شغلی بهتر و درآمد بیشتری را نیز به دست خواهید آورد. پس از فارغ التحصیلی از رشته مامایی می توانید در بیمارستان ها، مراکز ناباروری، کلینیک و… مشغول به کار شوید.

تحصیل مامایی در ترکیه در مقاطع مختلف

چند دانشگاه ترکیه، امکان تحصیل دانشجویان رشته مامایی در مقطع کارشناسی و ارشد را فراهم کرده اند. تحصیل در مقطع کارشناسی مامایی در کشور ترکیه به زبان ترکی صورت می گیرد. به علاوه، پذیرش این دانشگاه نیز با آزمون ورودی انجام می شود. دانشجویان مامایی باید در طول دوره، چندین دوره شامل بر زایمان ها، وضعیت و معاینه نوزادان، روند بارداری افراد و …. نظارت داشته باشند.

 پس از گذراندن دوره کارشناسی در صورت قبولی در آزمون و داشتن شرایط لازم، دانشجویان می توانند در مقطع کارشناسی ارشد مامایی مشغول به تحصیل شوند. تحصیل در مقطع ارشد مامایی به طور معمول دو سال زمان می برد. دانشگاه های جمهوریت و اژه، امکان تحصیل در مقطع ارشد را برای علاقه مندان به رشته مامایی فراهم کرده اند.

مدارک لازم برای پذیرش، ثبت نام و تحصیل مامایی در ترکیه

به منظور اخذ پذیرش و ثبت نام در رشته مامایی در هر یک از دانشگاه های ترکیه به مدارکی نیاز خواهید داشت. از مدارک و شرایط لازم برای ثبت نام و پذیرش در دانشگاه های ترکیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پاسپورت معتبر

مدرک زبان انگلیسی یا ترکی

رسید پرداخت شهریه

ترجمه و اصل مدارک تحصیلی قبلی

رزومه تحصیلی

گواهی تمکن مالی

تکمیل فرم ثبت نام

توصیه نامه

انگیزه نامه

قبولی در آزمون و

اخذ حداقل نمره 1000 و 60 در آزمون های ‏SAT‏ و ‏YOS

شرایط تحصیل مامایی در ترکیه

دانشگاه های مامایی در ترکیه

در ترکیه دانشگاه های زیادی تاسیس شده اند که رشته مامایی را ارائه می دهند. هر یک از دانشگاه های ارائه دهنده رشته مامایی دارای امکانات منحصر به فردی هستند. اما در کل، دانشگاه های ترکیه در مقایسه با سایر مراکز آموزشی شناخته شده تر هستند. به همین دلیل، بسیاری از علاقه مندان به تحصیل در رشته مامایی، کشور ترکیه را انتخاب می کنند. دروس رشته مامایی در دانشگاه های ترکیه مطابق با استانداردها به دانشجویان تدریس می شود. در این بخش، شما را با دانشگاه های برتر برای تحصیل مامایی در ترکیه آشنا می کنیم.

دانشگاه کوچ‎ ‎

دانشگاه جمهوریت‎ ‎

دانشگاه استانبول

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه آتاتورک

دانشگاه آنکارا

 

مزایا تحصیل مامایی در ترکیه

تحصیل در رشته مامایی کشور ترکیه با مزایای متعددی همراه است. به همین خاطر، بسیاری از افراد تحصیل در دانشگاه های این کشور را انتخاب می کنند. مزایای تحصیل مامایی در کشور ترکیه عبارتند از:

 • کیفیت آموزشی بالا
 • اعتبار مدارک دانشگاهی اخذ شده
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی
 • دریافت کمک هزینه و وام
 • تطابق سیستم آموزشی ترکیه و آمریکا
 • امنیت اجتماعی بالا
 • هزینه های مقرون به صرفه تحصیل

تحصیل در رشته‌ مامایی‌

تحصیل مامایی‌ در ترکیه‌ بدون آزمون

آیا قصد تحصیل بدون آزمون در رشته مامایی را دارید؟ به شما ثبت نام در دانشگاه های خصوصی ترکیه برای پذیرش بدون آزمون را پیشنهاد می‌کنیم. دانشگاه های خصوصی ترکیه به منظور ثبت نام و پذیرش دانشجویان مامایی، آزمون ورودی نمی گیرند. در صورت تمایل به تحصیل در دانشگاه های ترکیه بدون آزمون می توانید در دانشگاه های خصوصی ثبت نام کنید و در صورت داشتن شرایط لازم بورسیه نیز دریافت کنید.  

هزینه تحصیل مامایی در ترکیه

هزینه تحصیل رشته مامایی در ترکیه با توجه به فاکتورهای مختلف تعیین می شود. به عنوان مثال، نوع دانشگاه، امکانات، مقطع مورد نظر، خوابگاه و… در تعیین هزینه تحصیل مامایی در کشور ترکیه موثر هستند. به علاوه، تحصیل به زبان ترکی و انگلیسی نیز باعث افزایش یا کاهش هزینه شهریه رشته مامایی می شود. معمولاً تحصیل در رشته مامایی به زبان انگلیسی بیشتر از ترکی است. 

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مامایی به زبان ترکی به طور معمول بین 300 الی 600 دلار به صورت سالیانه است. هزینه تحصیل به زبان انگلیسی نیز معمولاً بین 600 الی 900 دلار خواهد بود. البته، همانطور که گفتیم این میزان شهریه ها تقریبی است و هر دانشگاهی با توجه به فاکتورهای ذکر شده نرخ مشخصی را در نظر می گیرد. شما می توانید جهت اطلاع دقیق از هزینه ها به سایت اصلی دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید.

هزینه تحصیل مامایی در ترکیه

فرصت‌های شغلی رشته‌ مامایی‌

در ترکیه در مقایسه با کشورهای دیگر برای هر یک از فارغ التحصیلان موقعیت های شغلی در نظر گرفته شده است. در واقع، بازار کار مامایی در ترکیه بسیار پررونق است. دانشجویان بومی و بین المللی پس از فارغ التحصیلی می توانند در مراکز مختلف مشغول به کار شوند. مهارت زبان انگلیسی و ترکی و داشتن رزومه عالی می تواند به شما در پیدا کردن موقعیت شغلی دلخواه تان در ترکیه کمک زیادی کند. 

با تحصیل مامایی در ترکیه می توانید موقعیت های شغلی زیادی در آینده به دست آورید. هر یک از فارغ التحصیلان مقاطع ارشد و کارشناسی مامایی با توجه به مهارت خود می تواند در مکان های مختلف مشغول به کار شوند. در کل، فارغ التحصیلان رشته مامایی می توانند در مکان های زیر مشغول به کار شوند:

 • بیمارستان
 • مرکز بهداشت
 • اتاق زایمان
 • بخش های مربوط به ناباروری

فرصت های شغلی با تحصیل مامایی‌ در ترکیه‌

ثبت نام در دانشگاه های ترکیه

رشته مامایی به بارداری، زایمان و مراقبت های پس از زایمان توجه می کند. در واقع، دانشجویان در دوران تحصیل خود در هر یک از این زمینه ها آموزش های لازم را می بینند. دانشجویان مامایی در مقطع کارشناسی تقریباً چهار سال تحصیل می کنند. در حالی که دوره های تحصیلات تکمیلی یا کارشناسی ارشد، حداقل دو سال طول می کشد. حدود 820 مؤسسه آموزش عالی و 76 دانشگاه در ترکیه وجود دارد. کیفیت آموزش در دانشگاه های ترکیه بسیار متفاوت است.

 • برخی از دانشگاه ها و موسسات آموزشی، امکانات آموزشی و تحصیلی منحصر به فردی را برای علاقه مندان به تحصیل مامایی در ترکیه فراهم می کنند. شما می توانید با در نظر گرفتن شرایط پذیرش و هزینه ها و سایر امکانات هر یک از دانشگاه های ترکیه، برای ثبت نام در دانشگاه مورد نظر خود اقدام کنید. دانشگاه های زیر، جزو دانشگاه های شناخته شده ارائه دهنده رشته مامایی در کشور ترکیه محسوب می شوند:
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه جمهوریت 
 • دانشگاه آتاتورک
 • دانشگاه حاجت تپه

 

مشاوره تحصیل مامایی در ترکیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد