جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
بورسیه کنفوسیوس چین

بورسیه کنفوسیوس چین

کشور چین به عنوان یکی از ابر قدرت‌های اقتصادی و علمی در جهان همواره پذیرای دانشجویان از کشورهای سراسر دنیاست. دانشجویان ایرانی نیز در سال‌های اخیر علاقه زیادی به تحصیل در چین نشان داده‌اند. البته بحث تامین هزینه‌ها در بسیاری از موارد مانع از اقدام برای دریافت پذیرش شده است. اما جای نگرانی وجود ندارد؛ کشور چیه بورسیه‌های تحصیلی متعددی را برای دانشجویان مستعد و توانمند در نظر گرفته است که می‌تواند همه یا بخشی از هزینه‌ها را پوشش دهد. بورسیه کنفوسیس چین یکی از بورسیه‌های ارائه شده از سوی این کشور است که داوطلبان می‌توانند از آن استفاده کنند. در این مقاله به طور مفصل در مورد این بورسیه و شرایط دریافت آن صحبت خواهیم کرد.

مشاوره مهاجرت تحصیلی
بورسیه کنفوسیس چین

فرم مشاوره

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

بورسیه کنفوسیس چین چیست؟

پیش از هر چیز لازم است تا با این نوع بورسیه بیشتر آشنا شویم. مؤسسه کنفوسیوس به دانشجویانی که علاقه مند به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا برنامه‌های بدون­ مدرک در زمینه زبان و فرهنگ چینی در این مؤسسه هستند، بورسیه می‌دهد؛ متقاضیان باید دانشجویان غیر چینی از سراسر جهان باشند. در حقیقت این بورسیه برای پرورش معلمان زبان چینی خارجی در نظر گرفته شده است.

به طور کلی مؤسسه‌های وابسته به کنفوسیس، کلاس‌های کنفوسیس مستقل، مراکز آزمون HSK خاص، بخش‌های آموزش زبان چینی دانشگاه‌های خارجی، انجمن‌های حرفه‌ای برای آموزش زبان چینی سایر کشورها، سفارتخانه‌های چین (کنسولگری‌ها) در خارج از کشور ممکن است برای تربیت معلمان،  دانشجویان ممتاز در این زبان را بورسیه کنند.

 

شرایط عمومی دریافت بورسیه کنفوسیس چین

برای دریافت این بورسیه، شخص باید واجد شرایط خاصی باشد تا بتواند برای دریافت آن اقدام کند. شرایط کلی پذیرش به شرح زیر است:

 • متقاضی باید بین 16 تا 35 سال سن داشته باشد. در مقطع ارشد سن فرد باید حداکثر 25 سال باشد.
 • فرد باید در سلامت جسمی و روحی کامل به سر ببرد.
 • متعهد به آموزش و ترویج بین­المللی زبان چینی باشد.
 • متقاضی باید دارای دیپلم دبیرستان یا بالاتر باشد و آزمون HSK (سطح متوسط) را بگذراند.
 • متقاضیان بورسیه کامل باید حداقل نمره 210 در آزمون HSK (سطح 4) داشته باشند.
 • متقاضیان بورسیه تحصیلی جزئی باید حداقل نمره 180 در آزمون HSK (سطح 4) داشته باشند.
 • به طور معمول متقاضیانی که در مؤسسه کنفوسیس ثبت نام کرده باشند ترجیح داده می‌شوند.

 

انواع بورسیه تحصیلی کنفوسیس چین

این نوع بورسیه در انواع مختلفی بسته به شرایط افراد ارائه می‌شود. شرایط دریافت این بورس برای مقاطع دکتری، کارشناسی ارشد و کارشناسی به شرح زیر است.

 • بورسیه تحصیلی مقطع دکتری برای افراد خارجی زبان:

این برنامه برای حداکثر چهار سال تحصیلی بورس ارائه می‌دهد. متقاضیان باید دارای مدرک کارشناسی ارشد در آموزش زبان چینی به عنوان یک زبان خارجی، زبان شناسی، آموزش زبان چینی به افراد با زبان‌های دیگر یا رشته‌های مرتبط با آموزش باشند. متقاضیان باید حداقل نمره 200 در آزمون HSK (سطح 6) ، 60 در آزمون HSKK (سطح پیشرفته) کسب کنند و بیش از 2 سال سابقه کار در آموزش زبان چینی و زمینه‌های مرتبط داشته باشند.

 • بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد برای افراد خارجی زبان:

این برنامه برای حداکثر دو سال تحصیلی بورس تحصیلی ارائه می‌دهد. متقاضیان باید دارای مدرک لیسانس باشند و حداقل نمره 210 در آزمون HSK (سطح 5) و همچنین 60 در آزمون HSKK (سطح متوسط) را داشته باشند. اولویت با متقاضیانی است که ممکن است قرارداد کاری برای تدریس ارائه دهند.

 • بورسیه کنفوسیس چین مقطع کارشناسی برای افراد خارجی زبان:

این برنامه نیز برای حداکثر چهار سال تحصیلی بورس تحصیلی ارائه می‌دهد. متقاضیان باید دارای مدرک دیپلم دبیرستان و حداقل نمره 210 در آزمون HSK (سطح 4) و همچنین 60 در آزمون HSKK (سطح متوسط) باشند.

 • کارآموزان یکساله:

دوره کارآموزی و دریافت بورسیه 11 ماه است. متقاضیانی که از بورسیه‌های مشابه برخوردار شده اند، پذیرفته نخواهند شد.

 

محتویات بورسیه کنفوسیس چین

محتویات بورسیه موسسه کنفوسیوس شامل: شهریه، اقامت، هزینه‌های زندگی (به جز کارآموزان چهار هفته) و بیمه درمانی جامع است. افرادی که موفق به دریافت این بورسیه می‌شوند، می‌توانند از این امکانات استفاده کنند.

 • شهریه رایگان، شهریه شامل هزینه کتاب درسی و بلیط جاذبه‌های گردشگری نمی‌شود.
 • هزینه خوابگاه توسط مؤسسه میزبان به طور کلی پرداخت می‌شود و خوابگاه برای دانشجویان معمولاً اتاق‌های دو نفره فراهم می‌کند؛ برای کسانی که پس از درخواست بورسیه تحصیلی و تأیید مؤسسه میزبان، محل اقامت خارج از دانشگاه را انتخاب می‌کنند، موسسه بخشی از هزینه اقامت را پرداخت می‌کند. این هزینه به صورت ماهانه یا سه ماهه استاندارد برای دانشجویان دکترا 1000 یوان در ماه و 700 یوان در ماه برای سایر دانشجویان بورسیه است
 • هزینه‌های زندگی به صورت ماهانه پرداخت می‌شود. استاندارد برای دانشجویان تحقیقاتی یک ساله و یک ترم 2500 یوان در ماه است؛ مدرک کارشناسی ارشد در آموزش زبان چینی به سخنرانان دیگر زبان‌ها 3000 یوان در ماه است.
 • حق بیمه، بیمه جامع پزشکی باید توسط موسسه مطابق با مقررات مربوطه وزارت آموزش و پرورش چین برای دانشجویان دارای بورسیه کنفوسیس چین، ارائه شود.

توجه داشته باشید که دانشجویان واجد شرایط دریافت بورسیه کنفوسیس چین باید در زمان مشخص شده در آگهی پذیرش موسسه پذیرنده ثبت نام کنند در غیر این صورت از بورس محروم خواهند شد. کلیه دانشجویان مقاطع تحصیلی موظف به شرکت در بررسی سالانه هستند.کسانی که عملکرد تحصیلی عالی دارند و نمره لازم در آزمون مهارت زبان چینی را کسب کرده باشند، می‌توانند در سال تحصیلی دوم از بورسیه تحصیلی کامل بهره مند شوند.کسانی که نتایج خوبی کسب کرده‌اند بورسیه تحصیلی جزئی دریافت خواهند کرد و بقیه از دریافت بورس منع می‌شوند.

 

مدارک لازم برای درخواست بورسیه کنفوسیس چین

متقاضیان برای دریافت پذیرش باید مدارک زیر را ارائه کنند:

 • کپی اسکن شده از صفحه عکس پاسپورت.
 • کپی اسکن شده گزارش امتیاز HSK و HSKK (معتبر برای دو سال) .
 • معرفی‌نامه از رئیس موسسه توصیه کننده.
 • متقاضیان زیر 18 سال باید گواهی اعتماد را با امضای قیم خود در چین ارائه دهند.
 • متقاضیانی که در حال حاضر به عنوان معلم زبان چینی کار می‌کنند، باید مدرک اشتغال و همچنین یک نامه مرجع توسط موسسه کارفرما ارائه کنند.

چه درخواست‌هایی پذیرفته نمی‌شوند؟

در هنگام درخواست پذیرش برای دریافت بورسیه کنفوسیس چین حتما باید نکات زیر را در نظر داشته باشید؛ چرا که موسسه هیچگونه مسئولیتی در مقابل پذیرش این افراد قبول نمی‌کند.

 • درخواست‌هایی که ناقص باشند یا شرایط پذیرش را نداشته باشند پذیرفته نمی‌شوند.
 • اگر مطالب درخواست جعلی باشد یا توسط شخصی غیر از فرد ارسال شود، پس از تأیید، صلاحیت درخواست لغو می‌شود.
 • برندگانی که به هر دلیلی قادر به ثبت نام نیستند باید 15 روز قبل از تاریخ ثبت نام کتبا به موسسه میزبان اطلاع داده و دلیل را ذکر کنند. کسانی که بدون دلیل موفق به ثبت نام نشوند از بورسیه محروم خواهند شد.
 • در صورت عدم موفقیت در آزمون ورودی، یا انصراف یا تعلیق تحصیل، صلاحیت بورسیه لغو خواهد شد.

 

روند درخواست اخذ بورسیه کنفوسیس چین

از اول مارس هر سال، متقاضیان می‌توانند برای درخواست بورسیه موسسه کنفوسیس به وب سایت بورسیه موسسه (cis.chinese.cn) وارد شوند. برای بررسی موسسات پیشنهادی و موسسات دریافت کننده، به این وب سایت وارد شوید، مطالب درخواست را به صورت آنلاین ارسال کنید، به روند درخواست توجه کنید، نظرات و نتایج ارزیابی بورس تحصیلی را بررسی کنید؛ دریافت کنندگان بورس تحصیلی و موسسات دریافت کننده تشریفات تحصیل در چین روند درخواست شما را تایید می‌کنند. پس از آن می‌توانید منتظر نتایج بررسی درخواست بمانید.

 

چه دانشگاه ­هایی بورسیه کنفوسیس را ارائه می­‌کنند؟

دانشجویانی که می‌خواهند در چین تحصیل کنند و بورسیه موسسه کنفوسیوس را دریافت کنند، می‌توانند دانشگاه ایده آل خود را در لیست دانشگاه‌های چین که دانشجویان بورسیه موسسه کنفوسیوس را می‌پذیرند، انتخاب کنند. به طور کلی بیش از 100 دانشگاه این کشور این بورسیه را ارائه می‌کنند. در لیست زیر می‌توانید 10 دانشگاه برتر را مشاهده کنید.

 1. دانشگاه آنهویی
 2. دانشگاه بیهوا
 3. دانشگاه پکن
 4. دانشگاه مطالعات بین المللی پکن
 5. دانشگاه صنعتی پکن
 6. دانشگاه بی هانگ
 7. دانشگاه جیائوتنگ پکن
 8. موسسه آموزش پکن
 9. دانشگاه زبان پکن
 10. دانشگاه مطالعات خارجی پکن

 

سایر بورسیه‌های ارائه شده توسط چین

کشور چین، به غیر از بورسیه کنفوسیس، بورسیه‌های متنوع دیگری را نیز برای دانشجویان بین الملل در نظر گرفته است. افرادی که شرایط دریافت بورسیه کنفوسیس را ندارند، می‌توانند از سایر بورسیه‌ها کمک بگیرند.

 • بورسیه‌های دولتی محلی:

این بورسیه توسط دولت‌های محلی استانی و شهری در چین راه اندازی می‌شود که برای تشویق دانشجویان یا دانش پژوهان برجسته بین المللی به تحصیل در دانشگاه‌های استان یا شهرداری خود طراحی شده است.

 • بورسیه‌های دانشگاهی:

بسیاری از دانشگاه‌ها و کالج‌های پیشرو در چین طرح‌های بورسیه تحصیلی خود را برای جذب دانشجویان و دانش پژوهان بین المللی عالی برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خود راه اندازی کرده اند. این نوع بورسیه در دانشگاه‌های مختلف به نام‌های متفاوت شناخته می‌شوند.

 • بورسیه‌های سازمانی:

برخی از شرکت‌ها بورسیه‌هایی را برای حمایت از دانشجویان بین المللی در موسسات خاص به منظور تقویت مبادلات بین المللی و نوآوری‌های فنی ایجاد کرده‌اند.

 

نتیجه گیری و جمع بندی

بورسیه کنفوسیس چین یکی از برنامه‌های دولت این کشور برای فرهنگ‌سازی در یادگیری زبان و ادبیات کشور چین است. افرادی که واجد شرایط دریافت این بورسیه باشند، می‌توانند از خدمات آن استفاده کنند. در صورتی که شرایط لازم برای دریافت این نوع بورسیه را نداشته باشید، می‌توانید از سایر برنامه‌های ارائه شده توسط دولت این کشور استفاده کنید.

فرم مشاوره

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد