جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان، این کشور فوق پیشرفته و صنعتی همیشه رویای خیلی از افرادی بوده که به دنبال اخذ اقامت در کشورهای اروپایی بوده‌اند. به صورت کلی کشور‌های اروپایی به دلیل تکنولوژی و صنعتی که دارند، همیشه و در همه اعصار مورد توجه افرادی زیادی برای مهاجرت از روش های مختلف بوده است. 

تحصیل پزشکی در آلمان و هزینه تحصیل پزشکی در آلمان و سایر شرایط آن از جمله مواردی هستند که در این مقاله به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. پس اگر شما هم به دنبال یافتن پاسخ سوالات خود هستید و تمایل به اخذ اقامت این کشور اروپایی دارید این مقاله مفید را حتما تا آخر مطالعه بفرمایید.

مشاوره مهاجرت تحصیلی
تحصیل پزشکی در آلمان

مشاوره تحصیل پزشکی در آلمان

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

شرایط تحصیل پزشکی در آلمان

کشور آلمان یکی از صنعتی ترین و قوی ترین کشور های اروپایی از هر لحاظ محسوب می‌شود و این یکی از دلایلی است که افراد زیادی تمایل به تحصیل در این کشور دارد. یکی از مزیت های خوب دیگر تحصیل در این کشور، این است که افراد می توانند از خدمات تحصیلی رایگان آلمان نیز استفاده کنند و این دلیلی شده است که افراد بیشتر و بیشتری از سراسر دنیا خواهان اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی آلمان باشند. 

البته دانشگاه های خصوصی هم وجود دارند که افراد با پرداخت هزینه می توانند در این دانشگاه ها به تحصیل مشغول شوند. که در مورد هر کدام مفصل توضیح می دهیم. اما دانشگاه های دولتی آلمان برای پذیرش در رشته پزشکی شرایطی دارند که باید مورد توجه متقاضیان قرار بگیرد. اولین شرط مهم برای ورود به دانشگاه‌های دولتی و رایگان آلمان این است که باید مدرک دیپلم 12 ساله با معدل بالا داشته باشید. از شرایط دیگر ورودی این است که باید حداقل مدرک زبان b1 آلمانی داشته باشید. با داشتن این مدرک شما می‌توانید در کورس های زبان آلمانی شرکت کنید و خود را به مدرک زبان c1 آلمانی برسانید.

این دوره مهم 1 ساله است. پس از این دوره شما قادر خواهید بود تا در دوره فاندیشن پزشکی آلمان شرکت کنید. در این دوره شما را برای ورود به دانشگاه آماده می کنند. در پایان این دوره شما باید در آزمون قبول شوید و در صورتی قبولی در آزمون می توانید برای ورود به دانشگاه دولتی اقدام کنید.

اما این راه حل برای افرادی بود که امکان ورود مستقیم به دانشگاه‌های دولتی آلمان را نداشتند. اما کسانی که امکان ورود مستقیم دارند و مدرک زبان آن ها c1 است، می‌توانند بدون شرکت در دوره های فاندیشن پزشکی، مستقیم در آزمون شرکت کنند و در صورت قبولی پذیرش شوند. اما به یاد داشته باشید که دوره فاندیشن کمک زیادی به قبولی در آزمون ورودی دانشگاه خواهد کرد.

آزمون ورودی دانشگاه های آلمان

از آنجایی که تعداد متقاضیان برای ورودی به دانشگاه های آلمان بسیار زیاد است، آزمونی جهت پذیرش متقاصیان در نظر گرفته شده است که افراد بهتری انتخاب شوند. برای پذیرش باید این آزمون ورودی را قبول شوید. و تنها در صورت قبولی می‌توانید از دانشگاه مورد نظر پذیرش شوید.

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های دولتی آلمان تقریبا رایگان است. اما ورود به این دانشگاه‌ها نیز تنها با قبولی در آزمون مربوطه امکان پذیر است. این دسته از دانشجویان تنها باید مقدار اندکی هزینه برای بیمه پزشکی پرداخت کنند. این هزینه چیزی در حدود 250 یورو در ترم است.

اما راه دیگری هم برای تحصیل در این رشته وجود دارد. دانشگاه های خصوصی! هزینه تحصیل پزشکی در آلمان در دانشگاه‌های خصوصی ، ممکن است کمی بیشتر از سایر کشور ها باشد. آن هم به دلیل کیفیت و سطح آموزشی که دارد. افرادی که قصد تحصیل در این دانشگاه ها را دارند باید در طول سال هزینه ای معادل تقریبا 20.000 یورو پرداخت کنند.

پزشکی در آلمان

 

تحصیل پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی

اگر به دنبال تحصیل پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی هستید ، بهتر است از همین الان این گزینه را از لیست کشور های مورد علاقه تان حذف کنید! چرا که یکی از ویژگی‌های مهم دانشگاه‌های آلمان این است که در این دانشگاه ها دروس به زبان انگلیسی تدریس نمی‌شوند و شما باید حتما مدرک زبان آلمان داشته باشید و البته این نکته را نیز در نظر بگیرید که با توجه به این که کار پزشکی ارتباط به عامه مردم است، پس شما مجبور هستید که در دوره پزشکی‌تان با این زبان با مردم ارتباط برقرار کنید! پس باید این زبان را بلد باشید.

 البته ناگفته نماند که برخی از دانشگاه های خصوصی آلمان در صورتی که تمامی شروط لازم برای تحصیل در آن دانشگاه را داشته باشید ، با مدرک زبان انگلیسی نیز شما را پذیرش خواهند کرد.

تحصیل پزشکی در آلمان بدون مدرک زبان

خیلی از افراد هستند که می‌بینیم ادعا می کنند تحصیل پزشکی در آلمان بدون مدرک زبان امکان پذیر است! اما شما که متقاضی تحصیل در این کشور هستید باید آگاه باشید که داشتن مدرک زبان از شروط مهم پذیرش در دانشگاه‌های آلمان می باشد. پس عملا چنین چیزی امکان پذیر نیست که شما بدون داشتن مدرک زبان بخواهید از دانشگاه های این کشور برای رشته پزشکی عمومی پذیرش بگیرید.

شرط معدل برای تحصیل پزشکی در آلمان

یکی از شروط مهم پذیرش در رشته پزشکی دانشگاه های آلمان داشتن معدل مناسب می باشد. همانطور که می دانید ما دو نوع معدل داریم. یکی معدل کتبی و یکی معدل کل می باشد. معدل کتبی که نشان دهنده نمره امتحانات کتبی است و معدل کل نشان دهنده کل نمرات سه سال دبیرستان است. که برای پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی آلمان باید معدل کل خوبی داشته باشید. و در نهایت متقاضی برای تحصیل با معدل پایین نهایتا 18 می تواند برای پذیرش اقدام کند.

تحصیل پزشکی در آلمان با معدل پایین

اما اگر معدل پایین تر از این حد باشد ، راهی وجود دارد که می‌توانید به کمک آن نیز این مسیر را طی کنید. شما باید برای ترمیم معدل اقدام کنید. یعنی به آموزش و پرورش مربوطه سر بزنید و درخواست کنید که در دروسی که نمره آن‌ها پایین است‌، مجدد از شما آزمون گرفته شود. با این کار می‌توانید این شانس را داشته باشید تا نمرات پایین خود را ترمیم کرده و معدل کل خود را که برای ورود به دانشگاه های آلمان فاکتور مهمی است ، بهبود ببخشید.

همچنین افرادی که معدل پایین 17 داشته باشند، می‌توانند با شرکت در دوره های M-kurs کالج آلمان و کسب نمره خوب و قبولی در این دوره، معدل خود را بهبود ببخشند.

تحصیل رایگان پزشکی در آلمان امکان پذیر است ؟

برای تحصیل رایگان در دانشگاه‌های آلمان می‌توانید اقدامات لازم را جهت پذیرش از دانشگاه‌های دولتی این کشور انجام دهید. اولین شرط ورود به این دانشگاه‌ها ، داشتن مدرک زبان آلمانی است. سپس مرحله بعدی شرکت در دوره پیشین پذیرش پزشکی و قبولی در آزمون ورودی این دانشگاه ها است. با گذراندن این مراحل که پیشتر هم به صورت کاملا واضح عنوان کردیم می توانید به صورت رایگان و با هزینه بسیار کم در حدود ترمی 250 یورو در رشته های پزشکی و دندانپزشکی تحصیل کنید.

بورسیه پزشکی آلمان امکان پذیر است ؟

کشور آلمان با توجه به امکانات تحصیلی که برای دانشجویان فراهم می کند، به یکی از بهترین و ارزان‌ترین کشور‌های برای اقامت تحصیلی و پذیرش رشته پزشکی در اروپا تبدیل شده است.

به همین دلیل ارزان بودن و ارائه امکانات ویژه متقاضیان زیادی از سراسر دنیا برای این کشور اقدام می‌کنند.

ارائه بورسیه تحصیلی و فاند و کمک هزینه‌های مختلف برای رشته پزشکی در آلمان، این کشور را به یکی از بهترین مقاصد متقاضیان این رشته تبدیل کرده است. چون هزینه تحصیل در این رشته در سراسر اروپا بسیار بالا است.

اما متقاضی دوره پزشکی و دندانپزشکی برای دریافت بورسیه آلمان باید شرایطی را دارا باشد.

این شرایط شامل :

معدل بالا

دارا بودن مقاله های علمی معتبر

دارا بودن فعالیت های تحقیقی و عملی

دارا بودن مدرک مهارت زبان آلمانی

دارا بودن توصیه نامه از استاید پیشین

همچنین این بورسیه به پزشکان عمومی که قصد دارند تخصص خود را در دانشگاه های آلمان بگیرند نیز داده می شود. و شرایط این متقاضیان این موارد است:

دارا بودن سوابق کاری حرفه ای به مدت 6 تا 7 سال

دارا بودن مجوز طبابت در کشور مبدا

فعالیت در مراکز درمانی وابسته به دانشگاه مبدا

دارا بودن هدف نامه تحصیلی

لیست کالج های پزشکی در آلمان

کالج های پزشکی آلمان مکانی است که به دانشجویان با تمرین کردن می آموزند که بتوانند پزشکان بهتری باشند و مهارت های زیادی کسب کنند. برخی از بهترین کالج های پزشکی آلمان موارد زیر است: 

 • دانشگاه مونیخ
 • دانشگاه هایدلبرگ
 • دانشگاه هومبولت برلین
 • دانشگاه آزاد برلین
 • دانشگاه یوهان ولفگانگ گوته فرانکفورت آم ماین
 • دانشگاه هامبورگ
 • دانشکده پزشکی هانوفر
 • دانشگاه فنی مونیخ
 • دانشگاه ابرهارد کارلز، توبینگن
 • دانشگاه کیل
 • دانشگاه اولم
 • دانشگاه فرایبورگ
 • دانشگاه دویسبورگ-اسن
 • دانشگاه بن
 • دانشگاه فنی درسدن
 • دانشگاه مونستر
 • دانشگاه ارلانگن نورنبرگ دانشگاه لایپزیک
 

بهترین دانشگاه های پزشکی در آلمان

 

بهترین دانشگاه پزشکی در آلمان کدام است

لیست بهتری دانشگاه های پزشکی در آلمان در حال حاضر موارد زیر است:

 • دانشگاه هایدلبرگ
 • دانشگاه روت آخن
 • دانشگاه آلبرت لودویگ فرایبورگ
 • دانشگاه یوهان ولفگانگ فرنکفورت
 • دانشگاه بنجامین فرانکلین برلین
 • دانشگاه لوبک
 • دانشگاه ویتن هرک
 • دانشگاه مگدبورگ
 • دانشگاه پزشکی بن
 • دانشگاه مونستر
 • دانشگاه ورزبورگ
 • دانشگاه لودویگ ماکسیملیانس مونیخ
 • دانشگاه توبینگن
 • دانشگاه فرایبورگ
 • دانشگاه پزشکی بوخوم
 • دانشگاه پزشکی کلن
 • دانشگاه لایپزیش
 

امتحان ورودی پزشکی آلمان

شرایط ورود به دانشگاه های آلمان موارد بسیاری هست. از شرط سنی تا شرایط مربوط به معدل و مدرک زبان. اما یکی از مهم‌ترین شروط ورود به رشته پزشکی در آلمان قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های است. از آنجایی که کشور آلمان متقاضیان زیادی برای دریافت اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش دانشگاه های پزشکی دارد، این آزمون یک فاکتور مهم برای این دانشگاه‌ها محسوب می‌شود. تا از این طریق دانشگاه ها بتوانند بهترین متقاضیان را جذب کنند. پس اگر شما هم متقاضی این رشته هستید ، باید خودتان را برای این آزمون آماده کنید.

شرایط سنی تحصیل پزشکی در آلمان

یکی از شرایط مهم تحصیل پزشکی در آلمان ، شرایط سنی آن می باشد. به این صورت که به صورت کلی سن متقاضی نباید بیشتر از 30 سال باشد. همچنین گپ تحصیلی متقاضی نهایتا باید 4 سال باشد.

تحصیل پزشکی در آلمان بدون کنکور

تحصیل در رشته پزشکی در آلمان بدون کنکور امکان پذیر است. اما نه به صورت رایگان. شما در صورتی که بخواهید می‌توانید در دانشگاه‌های خصوصی آلمان در رشته پزشکی پذیرش بگیرید.

هزینه سالانه این دانشگاه ها در حال حاضر در حدود 20.000 یورو است که باید پرداخت کنید. برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های رایگان آلمان برای رشته پزشکی حتما باید در آزمون ورودی شرکت کنید. زیرا که متقاضیان بسیاری برای این موقعیت وجود دارند.

تحصیل پزشکی در آلمان با مدرک دیپلم

یکی از شروط پذیرش در دانشگاه های پزشکی آلمان این است که شما مدرک 12 ساله دیپلم خود را داشته باشید. همچنین معدل شما باید حتما در سطح بالا و حتی گاها نمره 20 باشد. و اما نکته بعد که باید توجه کنید این است که مدرک دیپلم در کشور آلمان 13 ساله است و شما برای اینکه بتوانید معادل سازی کنید، باید حتما در دوره فاندیشن آلمان شرکت کنید تا معادل 13 سال تحصیلی مدرک خود را به دانشگاه تحویل دهید.

مدت تحصیل پزشکی در آلمان ( طول دوره ) چند سال است ؟

تحصیل در رشته پزشکی در آلمان حدودا 6 سال زمان می برد. این دوره شامل 3 بخش است. بخش اول آن که حدود 2 سال یعنی 4 ترم، طول می کشد، دوره پیش بالینی است. در این دوره بیشتر تمرکز بر روی علوم طبیعی و پایه است. بخش دوم، حدودا 3 سال یعنی 6 ترم است. این دوره، مرحله اصلی و بالینی پزشکی است. که در آن موضوعات اصلی رشته تحصیل می شود. سپس بخش سوم و آخرین بخش ، که حدودا 1 سال یعنی دو ترم است. این بخش در واقع بخش کار آموزی و عملی رشته پزشکی است. که دانشجویان در مراکز درمانی و بیمارستان ها مشغول می شوند و مراحل درمان را به صورت عملی فرا می‌گیرند.

ادامه تحصیل پزشکی در آلمان

افراد زیادی در سراسر دنیا هستند که تمایل دارند در رشته پزشکی در کشور آلمان، قلب صنعت و تکنولوژی اروپا تحصیل کنند. این رویا نیست. و با کمی تلاش و به کمک موسسه‌های مهاجرتی به آسانی قابل دسترس خواهد بود. تنها کافیست که شما شرایط ورود به این دانشگاه ها را داشته باشید و با دانستن زبان آلمانی که در این مسیر به شما کمک زیادی می‌کند، به سمت جلو قدم بردارید. شما می‌توانید پس از تحصیل در آلمان اقامت این کشور را داشته باشید و زندگی رویایی و زیبایی در اروپا برای خود و خانواده تان بسازید.

حقوق پزشکی در آلمان ؟

فرصت های شغلی خوبی که در کشور آلمان وجود دارد ، یکی از مزایای مهم تحصیل پزشکی در این کشور است. شما با اتمام دوره پزشکی و سپس شرکت در آزمون صدور مجوز و قبولی در آن ، می‌توانید شروع به کار کنید. متقاضیان با توجه به استعداد‌شان می‌توانند به خوبی و به راحتی وارد بازار کار این کشور شوند و درآمد خوبی از این راه بدست آورند.

فارغ التحصیلان رشته پزشکی در آلمان درآمد بسیار بالایی در این کشور خواهند داشت و می‌توانند بهترین امکانات زندگی را برای خود و خانواده‌شان در این کشور فراهم کنند. درآمد شغل پزشکی در شهر های مختلف آلمان با توجه به هزینه های آن شهر متفاوت است. اما به صورت میانگین این درآمد 10.000 یورو است. داشتن حقوق بالا رشته پزشکی در آلمان، می‌تواند آینده‌ای زیبا برای شما فراهم کند. اگر قصد دارید که یک زندگی رویایی برای خود فراهم کنید و شرایط لازم برای ورود به دانشگاه‌های آلمان در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی را دارید، پیشنهاد می کنیم که این فرصت بی نظیر را از دست ندهید.

مشاوره تحصیل پزشکی در آلمان

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد