جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
دانشگاه لاهور پاکستان

دانشگاه لاهور پاکستان

دانشگاه لاهور یکی از بهترین دانشگاه های پاکستان است که شامل مشهورترین و شناخته‌شده‌ترین دانشکده‌های پزشکی در سراسر پاکستان است. این دانشگاه به‌عنوان یک مرکز آموزش عالی در بخش دولتی از سال 2002 تا به امروز در حال فعالیت است. شرط ورود به این دانشگاه کسب رتبه قابل قبول در آزمون ورودی دانشگاه و همچنین پذیرش در مصاحبه حضوری است. یکی از مهم‌ترین شاخص‌های موفقیت این دانشگاه در سطح جهانی، برگزاری برنامه‌های پژوهشی و کارگاه‌های آموزشی در رشته‌های مختلف پزشکی، پرستاری، داروسازی، دندانپزشکی و… است. بسیاری از افراد در مورد این دانشگاه و شرایط ورود به آن اطلاعات کافی نداشته و ما در این مطلب قصد داریم به‌صورت کامل درباره تحصیل در پاکستان و دانشگاه لاهور بپردازیم.  آنچه باید درمورد دانشگاه لاهور پاکستان بدانید

  این دانشگاه در خیابان لاهور محله پنجاب واقع شده است. دانشگاه لاهور از یک مساحت بسیار بزرگی دارد که در محوطه آن تعداد بیشماری کتابخانه، سالن اجتماعات، سالن‌های سمینار، آزمایشگاه، زمین‌های ورزشی، کافی‌شاپ و… وجود دارد. در این دانشگاه تمامی امکانات آموزشی، فرهنگی و رفاهی به منظور تأمین رفاه حال دانشجویان در نظر گرفته شده است. به طور کلی مرکز آموزش عالی لاهور دارای هفت پردیس بوده که سه مرکز آن در شهر لاهور، یک مرکز در سارقودا، دو پردیس در اسلام آباد و دو پردیس دیگر در گجرات و پاکپتان واقع شده است.

  نکته‌ مهمی که در رابطه با دانشگاه لاهور وجود دارد، ارتباط و همفکری مداوم آن با دانشگاه لندن در خصوص برگزاری برنامه‌های آموزشی و بین‌المللی است. در واقع مسئولان در این مرکز آموزش عالی تلاش می‌کنند تا با ایجاد طرح‌های مختلف آموزشی، فرهنگی، تحقیقاتی، کارآموزی و… رتبه خود در رنکینگ جهانی را افزایش دهند.

  تحصیل داروسازی دانشگاه لاهور پاکستان

  یکی از پرطرفدارترین رشته‌های دانشگاه لاهور پاکستان داروسازی است. دانشگاه‌های متعددی وجود دارند که دانشجویان برای تحصیل داروسازی در پاکستان می‌توانند آن را انتخاب کنند. در این میان لاهور یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌ها در این زمینه محسوب می‌شود و دانشجویان پس از دریافت مدرک داروسازی از این دانشگاه می‌توانند با اعتبار نام دانشگاه لاهور وارد مشاغل مربوطه شوند.

  دیگر رشته‌های تحصیلی در دانشگاه لاهور

  سالانه تعداد زیادی از متقاضیان تحصیل در دانشگاه برای کسب دانش، تخصص و مهارت در رشته‌های پزشکی به کشور پاکستان مهاجرت می‌کنند. در کنار رشته‌های پزشکی و زیرشاخه‌های آن مانند دندانپزشکی، پرستاری، بهداشت عمومی، داروسازی و… مباحث دیگری همچون مهندسی عمران، مهندسی برق، مکانیک، حقوق، علوم اجتماعی و هنر نیز در این مرکز آموزش عالی تدریس می‌شوند.

  امکانات رفاهی

  در این دانشگاه خوابگاه‌هایی به صورت مجزا برای دختران و پسران وجود دارند که هر کدام ظرفیت قابل قبولی برای پذیرش متقاضیان را ارائه می‌دهند. در خوابگاه‌های دانشگاه لاهور تمامی امکانات رفاهی با کیفیتی مطلوب برای دانشجویان در نظر گرفته شده است.

  اعتبار دانشگاه لاهور

  بسیاری از دانشجویان پس از اتمام تحصیل برای کار در کشور پاکستان اقدام می‌کنند. لازم به ذکر است که مدرک دریافت شده از این دانشگاه مورد قبول بخش‌ها و سازمان‌های مهمی در این کشور بوده و دانشجویان می‌توانند با مدرک دانشگاه لاهور به دنبال کار باشند. در ادامه به سازمان‌هایی اشاره می‌کنیم که از افراد با مدرک این دانشگاه استقبال می‌کنند.

  • سازمان وکلای کشور پاکستان
  • کمیسیون آموزش عالی پاکستان
  • شورای ملی اعتبار سنجی (NCEAC)
  • داروسازی پاکستان
  • شورای پزشکی و دندانپزشکی پاکستان (PM & DC)
  • شورای مهندسی (PEC)

  یکی دیگر از افتخارات لاهور، ارتباط سازنده آن با مراکز آموزشی معتبر در سرتاسر جهان است. این دانشگاه به واسطه عقد تفاهم‌نامه‌های مهم با بسیاری از کشورها توانسته است حیطه فعالیت خود را در سطح بین‌المللی گسترش دهد. انستیتوی علوم رادیولوژی آسیا، دانشگاه اوگاندا، دانشگاه فاتح ترکیه، دانشگاه اقتصاد آذربایجان، دانشگاه موصل عراق و… از جمله این مراکز آموزشی هستند.

  مشاوره مهاجرت تحصیلی
  تحصیل در دانشگاه لاهور پاکستان

  هزینه زندگی و تحصیل در کشور پاکستان

  هزینه زندگی در این کشور تقریباً پایین بوده و افراد از طبقه متوسط جامعه می‌توانند به راحتی در این کشور زندگی و تحصیل کنند. به طور کلی دانشجویان با هزینه‌ای بین 650 تا 700 دلار در ماه می‌توانند هزینه زندگی در این کشور را تأمین کنند. البته نباید از این نکته غافل شد که هزینه زندگی هر شخصی به عوامل مختلفی بستگی دارد. علاوه بر این، هزینه تحصیل در پاکستان با توجه به مقاطع تحصیلی کاملاً متفاوت خواهد بود. همچنین دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه نیز بر روی هزینه نهایی تأثیرگذار است. در حالت کلی اگر در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد قصد تحصیل دارید باید مبلغی بیش از 1500 دلار کنار بگذارید. همچنین این هزینه در دوره دکتری افزایش پیدا خواهد کرد. برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی نیز روی مبالغی کمتر از 6 هزار دلار حساب نکنید.

  دوره‌های تحصیلی

  در دانشگاه لاهور نیز مانند دیگر دانشگاه‌های کشور پاکستان تحصیل در مقطع کارشناسی، بین 3 تا 4 سال طول می‌کشد. نکته مهمی که در تمامی مقاطع اهمیت دارد، تسلط بر زبان انگلیسی برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور است. دوره کارشناسی ارشد نیز تا 2 سال طول کشیده و این امکان برای دانشجویان فراهم شده تا هنگام تحصیل به کار در این کشور پرداخته و تخصص و تجربیات خود را افزایش دهند.

  دانشجویان برای گذراندن دوره دکتری زمانی بین 3 تا 4 سال صرف می‌کنند. در دوره کارشناسی ارشد و دکتری به متقاضیان واجد شرایط بورسیه تحصیلی تعلق می‌گیرد. توجه داشته باشید که دریافت بورسیه در مقطع دکتری نسبت به مقاطع تحصیلی دیگر سخت‌تر است و باید سطح و سابقه علمی خوبی داشته باشید.

  مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه لاهور پاکستان

  برای اخذ پذیرش از دانشگاه لاهور پاکستان به موارد زیر نیاز خواهید داشت:

  • پاسپورت معتبر و مدارک شناسایی
  • ارائه نامه اخذ پذیرش از دانشگاه
  • ارائه مدرک تحصیلی ترجمه شده به همراه ریز نمرات
  • اثبات تمکن مالی
  • تأییدیه عدم سوءپیشینه و گواهی سلامت
  • نمره قبولی در آزمون زبان آیلتس یا تافل

  آزمون ورودی دانشگاه لاهور پاکستان

  یکی از مهمترین شروط در تمامی دانشگاه‌های پزشکی پاکستان از جمله دانشگاه لاهور، دریافت رتبه قبولی از آزمون ورودی دانشگاه تحت عنوان MCAT است. در واقع شما بدون گذراندن این آزمون امکان ورود به هیچ کدام از دانشگاه‌های این کشور را نخواهید داشت. آزمون MCAT از مهم‌ترین آزمون‌ها جهت ورود به دانشگاه‌های پزشکی بوده و در واقع پیش نیازی برای ورود به دنیای پزشکی و زیرشاخه‌های آن محسوب می‌شود. در این آزمون ورودی، سرفصل‌هایی مانند مهارت حل مسئله، مبانی زیستی، مبانی رفتارشناسی، مهارت‌های تحلیلی و استدلالی، مبانی بیوشیمیایی و غیره برای پذیرش در دانشگاه به عنوان عوامل اصلی شناخته می‌شوند.

   

  ویزای دانشجویی پاکستان

  شما به عنوان دانشجو برای تحصیل در کشور پاکستان، ملزم به دریافت ویزای دانشجویی هستید. پروسه دریافت ویزا در این کشور شبیه به سایر کشورهای جهان بوده و شما باید پس از اخذ پذیرش برای دریافت ویزا نیز اقدام کنید. مواردی که پیش از این به آن‌ها اشاره شد از جمله مدارکی هستند که شما برای دریافت ویزای دانشجویی به آن‌ها نیاز دارید. نکته مهم دیگر برای اقامت در کشور پاکستان، ثبت کردن نام و حضورتان در اداره ثبت است که در این مکان نام و مشخصات تمامی مسافران خارجی که قصد اقامت در پاکستان بیش از یک ماه را دارند، درج می‌شود.

  تحصیل پزشکی در دانشگاه لاهور

  همانطور که در این مطلب ذکر کردیم، رشته‌های پزشکی در دانشگاه لاهور از مهمترین مباحث آموزشی در کشور پاکستان هستند. بر اساس آمار و تحقیقات انجام شده طی سال‌های اخیر تعداد دانشجویانی که قصد سفر به پاکستان را داشته‌اند از دانشگاه‌های مهم مانند لاهور، برای تحصیل پزشکی در پاکستان پذیرش دریافت کرده‌اند. دوره‌های پزشکی در این مرکز آموزش عالی، 5 سال طول کشیده و بیشتر دروس نیز به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. برای ارائه مدرک زبان نیز شما ملزم به کسب نمره قابل قبول در آزمون آیلتس هستید

  تحصیل داروسازی در دانشگاه لاهور

  دانشگاه لاهور در پاکستان به عنوان یک نهاد آموزشی پیشرو در زمینه داروسازی شناخته شده است. این دانشگاه، با ارائه دوره‌های آموزشی متنوع و به‌روز، محیطی را ایجاد کرده که در آن دانشجویان می‌توانند دانش و مهارت‌های مورد نیاز برای موفقیت در صنعت داروسازی را به دست آورند.

  برنامه‌های آموزشی داروسازی در این دانشگاه، تنها بر مبنای دروس نظری نیست، بلکه با تمرکز بر کارآموزی‌های عملی و تجربیات میدانی، دانشجویان را برای پذیرش در بازار کار آماده می‌کند. از آزمایشگاه‌های پیشرفته گرفته تا کلاس‌های مشارکتی، سمینارها و کارگاه‌های تخصصی، همگی به منظور افزایش سطح دانش و توانمندی‌های دانشجویان طراحی شده‌اند.

  با در نظر گرفتن نقش حیاتی داروسازی در بهبود و حفظ سلامتی جامعه، دانشگاه لاهور پاکستان یک نقش محوری در تربیت داروسازان متخصص و متعهد دارد. فارغ‌التحصیلان این دانشگاه، با دانش عمیق و تجربه‌های عملی که کسب کرده‌اند، قادرند در زمینه‌های مختلفی از جمله داروخانه‌ها، شرکت‌های دارویی و مراکز تحقیقاتی خدمات ارائه دهند.

  در پایان، تحصیل در رشته داروسازی در دانشگاه لاهور پاکستان، فرصتی بی‌نظیر برای افرادی است که مایل به ایفای نقش در بهبود کیفیت زندگی بشریت و همچنین کمک به پیشرفت‌های علمی و فناوری در عرصه داروسازی هستند.

  مشاوره مهاجرت تحصیلی
  تحصیل در دانشگاه لاهور پاکستان

  دانشکده‌های دانشگاه لاهور

  معمولاً هر دانشگاهی در سراسر جهان که از مساحت بالایی برخوردار بوده و مراکز تحقیقاتی و علمی متعددی در آن احداث شده، از چندین دانشکده تشکیل شده است. لاهور نیز از این قاعده مستثنی نبوده و چند مرکز آموزشی کوچک را به خود اختصاص داده است که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم داشت.

  • دانشکده دندانپزشکی
  • دانشکده داروسازی
  • دپارتمان پیراپزشکی
  • دانشکده علوم اجتماعی
  • دپارتمان حقوق
  • دانشکده علوم مدیریتی
  • دانشکده ادبیات انگلیسی و ادبیات اردو
  • دپارتمان علوم
  • دپارتمان فناوری اطلاعات
  • دانشکده مهندسی
  • دانشکده هنر

  یکی از مهمترین دانشکده‌های این دانشگاه، دپارتمان پیراپزشکی است که در چندین مرکز آموزشی خلاصه می‌شود:

  • دپارتمان رادیولوژی
  • دپارتمان فیزیوتراپی
  • تحقیقات و پژوهش
  • علوم آزمایشگاهی
  • دپارتمان پرستاری
  • علوم تغذیه و ورزش
  • دپارتمان سلامت
  • و…

  پردیس دانشگاه

  در این مطلب به مراکز آموزشی مختلف دانشگاه لاهور اشاره کوتاهی داشتیم. دو مرکز مهم در این دانشگاه که از شهرت بیشتری برخوردار هستند، پردیس لاهور و سارگودها نام دارند. در پردیس سارگودها تمامی امکانات رفاهی مانند سالن غذاخوری، کافه، خوابگاه، انجمن دانشجویی، مراکز فناوری اطلاعات یا IT، هاستل، سرویس‌های حمل و نقل، کتابخانه و… در اختیار دانشجویان قرار دارد. یکی از شاخص‌ترین بخش‌ها در این پردیس، کتابخانه آن است که بیش از 20 هزار کتاب و مجموعه تحقیقاتی در آن حفظ و نگهداری می‌شود. در پردیس لاهور دانشجویان می‌توانند از مجهزترین آزمایشگاه‌ و تجهیزات جهت انجام پروژه‌های علمی خود استفاده کنند. همچنین در این مجموعه سه پارک فناوری تحت عناوین بیوتکنولوژی، کشاورزی و فناوری رسانه طراحی و احداث شده است.