جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

بورسیه پزشکی روسیه

زمانی که در مورد مهاجرت تحصیلی صحبت می­کنیم، هزینه­ های بالای آن قطعا یکی از عوامل بازدارنده­ ای است که دانشجو را از تحصیل در دانشگاه­‌های سایر کشورها منصرف می­کند. شهریه دانشگاه مورد نظر می‌تواند عامل مهمی در کنار هزینه‌های زندگی باشد که می‌تواند مانعی برای مهاجرت تحصیلی تلقی شود. تحصیل در رشته پزشکی در روسیه یکی از اهداف داوطلبانی است که قصد مهاجرت به این کشور و تحصیل در روسیه را دارند. در راستای کاهش هزینه ­های دانشجویی، بورسیه‌های زیادی برای دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل پزشکی (MBBS) در روسیه وجود دارد که دانشجویان سایر کشورها می­توانند از آن استفاده کنند. اخذ بورسیه پزشکی روسیه، شرایط خاص خود را دارد که داوطلب باید به آن‌ها توجه کند. در این مقاله هر آنچه را که برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور روسیه نیاز داشته باشید، عنوان خواهیم کرد؛ با ما همراه باشید.

مشاوره مهاجرت تحصیلی
تحصیل در بورسیه پزشکی روسیه

بورسیه پزشکی روسیه چه مزایایی دارد؟

دلایل زیادی وجود دارد که کشور روسیه را به عنوان مقصدی برای تحصیل در رشته پزشکی، تضمین می­کند. کیفیت بالای آموزش و هزینه ارزان با سبک زندگی راحت از مهم­ترین دلایلی است که دانشجویان را برای تحصیل به این کشور می­کشاند. نکته دیگری که در مورد اخذ بورسیه پزشکی روسیه وجود دارد، این است که چشم­انداز آینده پس از گذراندن تحصیلات پزشکی در این کشور بسیار گسترده است و بازارکار مناسبی برای فارغ التحصیلان این رشته فراهم شده است. دولت روسیه از دانشجویان بین­المللی با بورسیه تحصیلی کاملاً تأمین شده حمایت می­کند. دانشگاه‌های برتر روسیه از سوی سازمان‌های مشهوری مانند سازمان بهداشت جهانی به رسمیت شناخته شده‌اند و افراد تحصیل کرده در آن می­توانند در سایر کشورها نیز مشغول به کار شوند.

کشور روسیه در بین 30 دانشگاه برتر پزشکی رتبه 10 را بر اساس آمار WHO و فهرست پزشکی دارد. دانشجویانی که در روسیه تحصیل می­کنند فرصتی طلایی دارند؛ زیرا دولت و احزاب خصوصی بورسیه­هایی را ارائه می­دهند که به دانشجویان کمک زیادی می­کند. دانشجویانی که نمرات خوبی در دوره تحصیل خود کسب کرده­اند، می­توانند برای گرفتن بورسیه پزشکی روسیه که هزینه تحصیل برای یک دوره را پوشش می­دهد، درخواست دهند. چیزی که روسیه را به مقصدی مهم برای تحصیل پزشکی تبدیل می‌کند، روش پذیرش آسان است که شامل پردازش سریع مدارک و بدون آزمون ورودی دانشگاه‌های روسیه است. با وجود این که دوره‌های پزشکی به زبان انگلیسی و همچنین روسی ارائه می­شود، دانشجویان برای تحصیل پزشکی در روسیه نیازی به نمره تافل یا آیلتس ندارند.

برنامه ­های پزشکی و مدت دوره در روسیه

دانشگاه‌های روسیه مدرک دکتری پزشکی را در رشته‌های پزشکی عمومی، دندانپزشکی و پزشکی ورزشی ارائه می‌دهند که بسته به زبان آموزشی، ۶ تا ۷ سال طول می­کشد. دوره­‌های پزشکی به هر دو زبان انگلیسی و روسی بنا به نیاز دانشجو ارائه می­شود. یک دوره پزشکی که به زبان روسی تدریس می­شود 7 سال طول می­کشد که شامل یک دوره اولیه زبان یک ساله برای دانشجویان بین المللی است. دوره دندانپزشکی در روسیه به زبان روسی 6 و به زبان انگلیسی 5 سال زمان می­برد. شما می­توانید با تامین مدارک لازم و اقدامات مربوطه، بورسیه پزشکی روسیه را از بهترین دانشگاه­های این کشور دریافت کنید و هزینه‌های تحصیل در روسیه را کاهش دهید.

در روسیه، برای تبدیل شدن به یک پزشک، باید یک برنامه پزشکی عمومی را تکمیل کنید و تحصیلات اولیه پزشکی را دریافت کنید. برای تسلط بر یک تخصص خاص مثل چشم پزشکی یا نفرولوژی، باید یک دوره کارآموزی و رزیدنتی را نیز به پایان برسانید؛ این دوره بسته به تخصص ممکن است 2 تا 4 سال طول بکشد.

شرایط ورود به دانشکده­ های پزشکی

پذیرش در دانشکده­های پزشکی روسیه کار سختی نیست؛  اگرچه برخی از الزامات اجباری وجود دارد که باید آنها را برای ورود به دانشگاه­های این کشور انجام داد. کسب حد نصاب نمره در دروس فیزیک، شیمی و زیست شناسی از اولین شرایط درخواست برای بورسیه پزشکی روسیه است. برخی از دانشگاه­های این کشور در صورت نیاز یک آزمون ورودی را برگزار می­کنند و قبولی در آن را به عنوان شرط پذیرش دانشجو در نظر می­گیرند.

 مدارک و اسناد مورد نیاز برای کسب بورسیه پزشکی روسیه

در زیر مدارکی که برای ارائه به دولت روسیه، برای تحصیل در دانشکده­های پزشکی این کشور نیاز دارید، آورده شده است. این مدارک شامل:

 • گذرنامه
 • فرم درخواست ویزا به طور مناسب تکمیل و امضا شده
 • دو قطعه عکس یکسان در سایز گذرنامه 35 در 45 میلی متر با زمینه سفید
 • ویزا (پس از دریافت دعوت نامه از دانشگاه)
 • برگه نمرات سال دوازدهم و گواهی قبولی
 • بیمه درمانی پس از ورود به روسیه
 • تست HIV
 • تست کووید در روسیه
 • آزمایش خون و بررسی سایر بیماری­ها
 

شهریه و هزینه زندگی

یکی از بزرگترین مزایای تحصیل پزشکی در روسیه، هزینه ­های تحصیلی مقرون به صرفه آن است. حتی هزینه­ های زندگی در روسیه در مقایسه با سایر کشورهای توسعه یافته، نسبتا کمتر است؛ هزینه زندگی در مسکو برای دانشجویان خارجی حدود 200 دلار در ماه بدون هزینه اسکان یا خوابگاه است. هزینه ی مربوط به اسکان یا خوابگاه در این کشور حدود 100 تا 150 دلار می باشد.

 

شرایط کار برای فارغ التحصیلان

از آنجایی که مدارک پزشکی روسیه توسط سازمان جهانی بهداشت به رسمیت شناخته شده است، دانشجویان خارجی می­توانند در کشور خود یا سایر کشورها به طبابت بپردازند. در برخی کشورها آزمونی برای تطابق مدرک از شخص گرفته می­شود و پس از آن فرد می­تواند در محل مورد نظر فعالیت کند. بورسیه پزشکی روسیه به بسیاری از دانشجویان کمک کرده است تا بتوانند به اهداف خود برسند و در بهترین مراکز درمانی دنیا مشغول به کار شوند.

بهترین موسسات برای تحصیل

بیش از 70 دانشگاه در روسیه مدرک پزشکی را برای دانشجویان ارائه می­دهند. این تعداد زیاد نشان می­دهد که آموزش، تحقیقات و مطالعات پزشکی در این کشور بسیار مهم است. با این حال، از همه این دانشگاه، تنها 15 دانشکده پزشکی توسط سازمان MBBS در روسیه مجاز به آموزش زبان انگلیسی به دانشجویان بین‌المللی هستند. در این قسمت برخی از بهترین موسساتی که می­توانید در رشته پزشکی در آن‌ها تحصیل کنید آورده شده است؛ البته می­توانید شرایط دریافت بورسیه پزشکی روسیه در هر یک از این موسسات را در وبسایت آن‌ها دنبال کنید.

در کنار تمام مزایایی که برای اخذ بورسیه پزشکی روسیه عنوان شد، تحصیل پزشکی در این کشور معایب خاص خود را نیز دارد. دانشگاه­های پزشکی روسیه از نظر تئوری بسیار سنگین هستند، در حالی که از لحاظ دانش عملی در جایگاه دوم قرار می­گیرند. این مسئله در حالی است که در کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا، دانشجویان پزشکی با استفاده از شبیه سازهای مختلف زمان بیشتری را صرف تمرینات عملی می­کنند؛ اما در روسیه چنین امکاناتی هنوز برای همه دانشگاه­ها در دسترس نیست. از آنجایی که متصدیان برای راهنمایی دانشجویان دوره رزیدنتی دستمزد نمی­گیرند، دانشجویان جوان­تر مجبورند سخت­ترین کارها را در هر بخش بیمارستان­ها انجام دهند، که شاید حتی به درمان بیماران هم مرتبط نباشد.

تحصیل با بودجه دولتی برای دانشجویان خارجی در روسیه

هر ساله دولت روسیه این سهمیه را به 15 هزار دانشجوی خارجی اختصاص می­دهد. هر دانشگاه در موضوعات مختلفی امتحان ورودی برگزار می­کند، این آزمون­ها می­تواند شفاهی یا کتبی باشد. این قانون بیان می‌کند که دانشجویان خارجی ثبت‌نام شده در سهمیه دولتی، بدون در نظر گرفتن عملکرد تحصیلی، در تمام مدت تحصیل از خوابگاه و بورس تحصیلی دولتی برخوردار می‌شوند.

برای شرکت در این برنامه، یک دانشجوی خارجی باید نشان دهد که قصد دارد با کسب بورسیه وارد دانشگاه پزشکی شود. شایان ذکر است متقاضیانی که بدون آشنایی با زبان روسی بخواهند برای دریافت محل با بودجه دولتی در دانشگاه علوم پزشکی اقدام کنند، می­توانند دوره­های مقدماتی را به صورت رایگان با هزینه بودجه دولتی به پایان برسانند. مزیت بزرگ تحصیل در دانشگاه­های پزشکی در روسیه برای خارجی­ها، فرصت تحصیل رایگان و دریافت بورسیه پزشکی روسیه به صورت برابر با شهروندان فدراسیون روسیه است؛ با این حال، برای این شما باید از یک انتخاب رقابتی بسیار سخت عبور کنید. لازم به ذکر است که این بورسیه هزینه­های سفر به محل تحصیل، اقامت (غذا) و بیمه درمانی را پوشش نمی­دهد.

جمع بندی و نتیجه گیری

به طور کلی می­توان کشور روسیه را به عنوان یک مقصد مناسب برای تحصیل در رشته پزشکی به خصوص برای دانشجویان ایرانی در نظر گرفت. علاوه بر تمامی مزیت­هایی که برای تحصیل در این کشور وجود دارد، گرفتن بورسیه پزشکی روسیه از مهمترین امکاناتی است که دولت این کشور در اختیار دانشجویان خارجی قرار می­دهد.

 

سوالات متداول

 1. چگونه می­توانم برای دانشکده پزشکی در روسیه اقدام کنم؟

شما می­توانید بلافاصله پس از اتمام دبیرستان برای یک رشته پزشکی درخواست دهید. همچنین باید امتحانات زیست شناسی و شیمی و آزمون­های ورودی اضافی را که توسط برخی از دانشگاه­ها در نظر گرفته می­شود، مانند زبان روسی، با موفقیت پشت سر بگذارید.

 1. آیا مدرک روسی در ایران معتبر است؟

بله؛ مدرک پزشکی از دانشگاه­های روسیه در ایران به رسمیت شناخته می­شود.

 1. آیا تحصیل در روسیه ارزشمند است؟

روسیه دارای یکی از بهترین سیستم­های آموزش انبوه در جهان بوده و دارای سنت دیرینه آموزش با کیفیت بالا برای همه شهروندان است.

مشاوره بورسیه پزشکی روسیه

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد